Poznań to miasto z duszą, w którym historia spotyka się z awangardą, a tradycja ma słodki smak. Możesz w nim odkrywać i dzieje pierwszych Piastów, i dzieła sztuki nowoczesnej. Skorzystaj z “Biletu turystycznego” POLREGIO i spędź wyjątkowy weekend w stolicy Wielkopolski!
Stary Rynek i poznańskie koziołki
Sercem miasta jest Stary Rynek, który właśnie został odrestaurowany i jest teraz bardziej dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami (obniżone krawężniki, wyrównana nawierzchnia). Położony w centrum Rynku renesansowy ratusz w Poznaniu to wyjątkowe osiągnięcie architektury i jeden z najokazalszych budynków tego typu w Polsce. Jego imponująca fasada jest ozdobiona detalami, które przedstawiają cnoty urzędników, postaci z mitologii oraz portrety polskich królów. Codziennie o godzinie 12.00 z wieży ratusza rozlega się hejnał, który jest jednym z najstarszych hejnałów miejskich. Następnie pojawiają się dwa mechaniczne koziołki – Pyrek i Tyrek – które bodą się rogami, co jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji miasta (koziołki pokazują się także o godz. 15.00).
W ratuszu można podziwiać Salę Wielką z dekoracyjnym sklepieniem i kolekcję Muzeum Historii Miasta Poznania. W trakcie prac remontowych odsłonięto gotyckie piwnice poznańskiego ratusza, które w tym roku po raz pierwszy od 27 lat udostępniono zwiedzającym. Ekspozycja w podziemiach przybliża historię miasta od czasów Mieszka I do XVI wieku. Na Starym Rynku działa Muzeum Instrumentów Muzycznych (jedyna tego typu placówka w Polsce), a także Galeria Miejska Arsenał ze sztuką współczesną.
Zamek Cesarski – poznańskie centrum kultury
Zamek Cesarski w Poznaniu, zbudowany na początku XX wieku dla cesarza Wilhelma II, to jeden z najmłodszych zamków w Europie i wyjątkowy przykład architektury neoromańskiej. Obiekt był symbolem pruskiej dominacji. Dziś dziś pełni rolę placówki kulturalnej – w Centrum Kultury Zamek odbywają się spektakle, koncerty, wystawy, pokazy filmowe, spotkania literackie, festiwale i artystyczne zajęcia edukacyjne. Od ponad 20 lat jest to też główne miejsce Międzynarodowego Triennale Rzeźby, największej i najważniejszej cyklicznej wystawy rzeźby współczesnej w Polsce.
Ostrów Tumski – najstarsza część Poznania
Jedyna pozostała w Poznaniu wyspa na Warcie to najstarsza część miasta i kolebka polskiego chrześcijaństwa. W X wieku Mieszko I wybudował w tym miejscu gród z główną siedzibą książęcą, a po chrzcie Polski w 966 r. powstała również pierwsza w katedra w kraju Piastów – Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła. Na wyspie znajduje się Złota Kaplica, która odgrywa rolę symboliczną jako mauzoleum pierwszych polskich władców – nie ma dowodów jednoznacznie potwierdzających, że w kamiennym sarkofagu spoczywają prochy Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Kolejne sakralne zabytki to Kościół Najświętszej Marii Panny czy Pałac Arcybiskupi. Na wyspie katedralnej działa również rezerwat archeologiczny Genius Loci, w którym wyeksponowano odkryte konstrukcje wału grodu poznańskiego z X wieku. Jednym z najstarszych budynków renesansowych w Poznaniu jest Akademia Lubrańskiego, w której mieści się muzeum związane z historią Ostrowa Tumskiego i sztuką sakralną.
Jezioro Maltańskie – sport i rekreacja
Popularne centrum rekreacyjne w Poznaniu znajduje się w pobliżu centrum miasta i stanowi wyjątkową atrakcję przez cały rok. Jezioro Maltańskie, sztuczny zbiornik wodny, jest torem regatowym i letnim torem saneczkowym, całorocznym stokiem narciarskim, a zimą – lodowiskiem. Ciekawostka: nazwa jeziora pochodzi od kawalerów maltańskich, rycerzy z zakonu joannitów, którzy kiedyś w tym miejscu mieli swoją siedzibę. Wzdłuż jeziora kursuje wąskotorowa kolejka Maltanka – zabytkowa turystyczna kolej parkowa, której blisko 4-kilometrowa trasa prowadzi przez malownicze okolice jeziora. Można nią dojechać do ogrodu zoologicznego Nowe ZOO.
Rogalowe Muzeum Poznania – kultowy smak tradycji
Stolica Wielkopolski słynie z wypieku, który ma status produktu regionalnego chronionego oznaczeniem geograficznym w Unii Europejskiej. Rogal świętomarciński można więc wypiekać tylko według określonej receptury i wyłącznie w Wielkopolsce. Tradycja wypiekania rogali sięga XIX wieku. Według legendy cukiernik z Poznania, inspirując się kazaniem księdza o św. Marcinie, przygotował rogale, by rozdać je ubogim. Kształt rogala symbolizuje podkowę zgubioną przez konia św. Marcina. Tajniki wypiekania słynnych rogali można poznać w Rogalowym Muzeum Poznania, uczestnicząc w interaktywnych pokazach.
Palmiarnia Poznańska – tropiki nocą
Szczególną atrakcją podczas zimowej wycieczki może być Palmiarnia Poznańska, która znajduje się w zabytkowym Parku Wilsona – zaledwie kilometr od Dworca Głównego. To największy tego typu obiekt botaniczny w Polsce. Składa się z 12 pawilonów, łącznie mieszczących 17 tys. roślin. Palmiarnię można zwiedzać też nocą.
Stary Browar – sztuka w galerii handlowej
Stary Browar w Poznaniu to oryginalne połączenie centrum handlowego, artystycznego i biznesowego. Mieści się w odrestaurowanym XIX-wiecznym browarze, w którego historyczne mury wkomponowano nowoczesną architekturę – za projekt architektoniczny Stary Browar zdobył międzynarodowe nagrody. W jego wnętrzach działają sklepy, restauracje, kino i galerie sztuki. W pasażach wyeksponowano rzeźby. To wyjątkowe miejsce przyciąga mieszkańców i turystów bogatą ofertą kulturalną.
Do Poznania z POLREGIO
Planując wyjazd weekendowy, można skorzystać z opłacalnego „Biletu turystycznego” (także w wersji „miniBilet turystyczny”). Oferta obowiązuje od godz. 18:00 w dniu roboczym, po którym następują dni wolne (weekendy, ale też np. 25 i 26 grudnia) aż do godz. 6:00 rano kolejnego dnia roboczego. Propozycją idealną dla kilkuosobowych grup jest oferta „Ty i raz, dwa, trzy”, w ramach której pierwsza osoba kupuje bilet w cenie podstawowej, a trzy pozostałe o 30 proc. taniej.