Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Gdzie pojechać na majówkę w 2023 roku?

Gdzie pojechać na majówkę w 2023 roku?

Weekend majowy zbliża się wielkimi krokami. Zastanawiasz się, gdzie go spędzić? W górach, nad morzem czy na łonie przyrody? Samemu, z bliską osobą, całą rodziną? Jeśli szukasz ciekawych miejsc, to trafiłeś idealnie! W tym artykule zebraliśmy różne propozycje krótkich wyjazdów, nastawionych w dużej mierze na zwiedzanie. Poznaj je i zdecyduj, gdzie tym razem warto wybrać się na wycieczkę!

Gdzie na majówkę w Polsce w 2023?

W 2023 roku możesz mieć prawdziwy długi weekend majowy, choć może trafniejsze będzie stwierdzenie – weekend kwietniowo-majowy. Dlaczego? Otóż 1 maja wypada w poniedziałek, więc jeśli chcesz przedłużyć sobie wolne, zaplanuj wyjazd już w sobotę. Co ciekawe, gdy dodatkowo weźmiesz urlop na czwartek i piątek, wówczas możesz się cieszyć aż z 9 dni wolnego.To nie lada gratka dla fanów odkrywania ciekawych miejsc, a musisz przyznać, że Polska sprzyja takim wypadom. Masz do wyboru góry, morze, jeziora, rzeki, lasy, większe miasta, mniejsze, agroturystyki i wiele, wiele innych. Dodatkowo siatka połączeń kolejowych jest naprawdę rozbudowana, więc nie musisz brać swojego samochodu, by dotrzeć do celu podróży.Podzieliliśmy nasze propozycje majówkowych wojaży na trzy kategorie: majówkę w górach, nad morzem oraz z dzieckiem. W każdej z nich znajdziesz różne atrakcje i pomysły na spędzenie wolnego czasu. Sprawdź!

 

Majówka w górach


Polskie pasma górskie zachwycają malowniczymi krajobrazami, wyjątkowymi trasami. Możesz zdobywać szczyty albo planować spokojniejsze wyprawy. Bez względu na to, które góry wybierzesz, czeka Cię bogata infrastruktura. Tutaj zdecydowanie nikt się nie będzie nudził. Góry dają niezwykłą możliwość spędzenia czasu razem, na łonie natury. To doskonała okazja, by dotlenić swój organizm, wyciszyć się, odstresować i nabrać dystansu do wielu spraw. Wędrówki po nierównym terenie są też świetnym treningiem, poprawiają kondycję i wydolność. Dają też okazję do pokonania własnych słabości, by dotrzeć do upragnionego celu, jakim jest szczyt wybranej góry. Zawsze też należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, jakie obowiązują w tych rejonach. To gdzie na majówkę w górach?


Bieszczady
Z pewnością słyszałeś, by rzucić wszystko i… jechać w Bieszczady? Nic dziwnego – są one nazywane „polskim dzikim zachodem”. Choć turyści chętnie tu przybywają, to mimo wszystko dalej wiele terenów pozostaje tajemniczych, nieodkrytych i dziewiczych. Schodząc z utartych szlaków, możesz cieszyć się niezwykłym klimatem, ciszą oraz intrygującymi i zapierającymi dech w piersi widokami. To zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających osób.


Szykując się do podróży, zapisz sobie na liście następujące atrakcje: Bieszczadzką Kolej Leśną, Szlak Architektury Drewnianej oraz połoniny, jak również na Jeziorka Duszatyńskie, wodospady Szepit (na potoku Hylaty) i Siklawa (w Wetlinie). Natomiast miłośnikom jazdy na dwóch kółkach podpowiadamy, że mogą wyruszyć swoim rowerem po Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, liczącej 144 kilometry. Wiedzie ona przez najpiękniejsze zakątki regionu.


Krynica-Zdrój i Beskid Sądecki
Karpaty Zachodnie – podobnie jak Bieszczady – intrygują turystów dziką przyrodą i spektakularnymi widokami. To idealne miejsce dla wszystkich miłośników natury, którzy chcą spędzić długi weekend na odpoczynku, ciesząc się dniami wolnymi. Nie brakuje tu pięknych hoteli, jak i urokliwych gospodarstw agroturystycznych.


Nietuzinkowym miastem uzdrowiskowym w okolicy jest Krynica-Zdrój. Tutejsze źródła wód mineralnych – znane z leczniczych właściwości – od lat z powodzeniem przyciągają rzesze turystów. Poza tym miasto to stanowi doskonałą bazę wypadową dla wszelkich atrakcji i wycieczek – na jeden dzień, na weekendowy wyjazd lub na dłuższy czas, dla dużych, małych i najmłodszych. Wędrując po okolicy Krynicy np. po Popradzkim Parku Krajobrazowym, złapiesz oddech i zregenerujesz siły. Są tutaj trasy o różnych stopniach trudności. Na pewno znajdziesz idealny szlak dla siebie.


A co warto tu jeszcze zwiedzić? Między innymi zabytkowy park zdrojowy i Górę Parkową oraz tor saneczkowy. Do dyspozycji gości jest czynna przez cały rok 800-metrowa sankostrada, gwarantująca niezapomniane wrażenia, oraz pieszy szlak, a właściwie setki kilometrów takich szlaków. Można po nich nie tylko spacerować, ale też trenować z kijkami do nordic walking, jeździć rowerem i konno. Przy okazji wybierz się na ciekawą wycieczkę do Muzeum Nikifora i Muzeum Zabawek.


Zakopane i Tatry
W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć górskiego klasyka. Mowa o stolicy Tatr, czyli o Zakopanem. Dobrym pomysłem jest zarówno zwiedzanie i spacery po Krupówkach oraz okolicznych uliczkach, jak i wspinanie się na szczyty. Najchętniej wybieraną trasą jest ta prowadząca do Morskiego Oka. Zakopane to magiczne miasto w Polsce nie tylko zimą, ale właściwie o każdej porze roku, bez względu na to, jaka pogoda jest za oknem.


Wśród popularnych atrakcji znajduje się tu Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Tatrzańskie, Kasprowy Wierch (można wjechać na niego kolejką), Dolina Chochołowska, a także Dolina Pięciu Stawów. Mamy też coś dla miłośników sportów zimowych – Wielką Krokiew, czyli największą i najbardziej znaną skocznię narciarską w Polsce.


Co ciekawe, z Zakopanego jest łatwy dojazd na przykład do Krakowa – chociaż wcale nie musisz tam dojechać samochodem. Możesz przesiąść się na przykład na pociąg. Przy okazji wycieczki na południe Polski warto odwiedzić kilka miejscowości, bo każda z nich ma swój unikalny charakter.
W otoczeniu Zakopanego na szczególną uwagę turystów zasługuje również Kościelec, czyli niewysoki szczyt o kształcie przypominającym piramidę, oraz Kościelisko, będące sercem Podhala. Są tutaj prawdziwe dzieła natury, czyli potoki, krystaliczne skały, jaskinie oraz pradawne kościółki.
Jeśli nie wiesz, gdzie jeszcze wybrać się na majówkę 2023, to odwiedź również Beskid Śląski, Kotlinę Jeleniogórską albo wyjedź do Szklarskiej Poręby na Dolnym Śląsku, zatrzymując się jeszcze w Górach Sowich. Atrakcji tam nie brakuje i możemy pozwolić sobie na różne formy wypoczynku.

 

Majówka nad morzem


Góry nie są dla Ciebie? A może chcesz po prostu się wybrać nad polskie morze? To bardzo dobra decyzja, bo wiosną nad Bałtykiem nie tylko pozwiedzasz i skorzystasz z ciekawych atrakcji, ale również „nawdychasz się jodu”. Zapewne nie jeden raz spotkałeś się z tym powiedzeniem. I jest w nim wiele prawdy. O tej porze roku wystarczy już 45-minutowy spacer, by uzupełnić niedobory pierwiastka – szczególnie gdy będzie wietrzna, sztormowa pogoda. Co ciekawe, jod jest absorbowany nie tylko przez układ oddechowy, ale również przez skórę.
A dlaczego ma on tak duże znaczenie dla organizmu? Otóż jod jest niezbędny do produkowania hormonów tarczycy, od których zależy między innymi prawidłowy rozwój narządów i całego układu nerwowego, stymulowanie przemiany materii czy utrzymanie właściwej temperatury ciała. Nadmorski wyjazd jest polecany zwłaszcza osobom z chorobami tarczycy, kobietom w ciąży i dzieciom. Zatem gdzie na majówkę nad morzem?


Trójmiasto
Strzałem w dziesiątkę dla wszystkich tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek i chcą spędzić intensywny tygodniowy urlop, będzie majówka spędzona w Trójmieście. Gdańsk, Gdynia i Sopot to miasta, które mają wiele do zaoferowania. Przyjeżdżając tu jeszcze przed sezonem, unikniesz tłumów i kolejek. Ceny też są niższe niż w czasie szczytu letniego.


Spacerując brzegiem morza, wdychając powietrze przesycone jodem, nie zapomnij wejść na sopockie molo, czyli wyjątkowy deptak wysunięty głęboko w morze. Na liście atrakcji znajdują się też takie obiekty, jak Muzeum Figur Woskowych, Skansen Archeologiczny Grodzisko, Krzywy Domek i Opera Leśna.


W Gdańsku odwiedź Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, Główne Miasto, Bazylikę Mariacką oraz Narodowe Muzeum Morskie. Panoramę zaś możesz podziwiać z 50-metrowego koła widokowego AmberSky Gdańsk. Natomiast w Gdyni na uwagę turystów zasługują wyjątkowe klify, Skwer Kościuszki, Muzeum Emigracji, Centrum Nauki Experyment czy Statek-muzeum „Dar Pomorza” oraz Akwarium Gdyńskie z roślinami i rybami z całego świata.


Hel
Tuż obok Trójmiasta znajduje się Półwysep Helski – przez jednych zwany „początkiem Polski”, przez innych „końcem Polski”. Wąski pas lądu liczy 34 kilometry długości, a w najcieńszym miejscu ma zaledwie 150 metrów. Hel czeka na osoby szukające pięknych tras rowerowych, ciągnących się wzdłuż sosnowych lasów i urokliwych plaż. Jeszcze w XVII wieku można było się dostać na niego wyłącznie statkiem albo wpław.
A co warto zobaczyć na Helu w czasie majówki? Bez wątpienia główną atrakcją jest fokarium, czyli ośrodek zajmujący się ochroną i badaniem fok szarych. Możesz też wybrać się o określonej porze na pokaz karmienia połączony z treningiem tych zwierząt. Warto zajrzeć jeszcze do Muzeum Rybołówstwa, Domu Morświna oraz Portu Morskiego i starej ceglanej latarni morskiej.


Świnoujście i Międzyzdroje
Zastanawiasz się, gdzie jeszcze jechać na weekend majowy nad morze? Tym razem propozycja po zupełnie innej stronie – najbardziej wysuniętej na zachód. Mowa oczywiście o Świnoujściu, położonym na trzech dużych wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór oraz na 41 mniejszych. Atrakcją może być już samo dopłynięcie do niego promem. Panuje tutaj niepowtarzalny klimat oraz czysta i szeroka plaża. Obowiązkowymi punktami wycieczki są: Stawa Młyny (znak nawigacyjny w formie charakterystycznego wiatraka), Muzeum Rybołówstwa, Port Wojenny Świnoujście i latarnię morską. Dla fanów historii udostępniono zaś Fort Gerharda z XIX wieku, najlepiej zachowany nadbrzeżny fort artyleryjski w Europie.
A niemal rzut beretem, zaledwie kilkanaście kilometrów dalej, znajdują się Międzyzdroje, których nie trzeba specjalnie nikomu zachwalać. Doskonałe warunki noclegowo-gastronomiczne, piękna plaża, molo, słynna Aleja Gwiazd i Bałtycki Park Miniatur to tylko niektóre zalety tego miejsca.

 

Gdzie na majówkę z dzieckiem?


Długi weekend majowy – spędzany całą rodziną, z dziećmi – to doskonała okazja do odwiedzenia centrum miasta. Jakiego? Właściwie w każdym znajdziesz coś interesującego. Dopasuj atrakcje do wieku swoich pociech i pamiętaj, by w pierwszej kolejności to właśnie im zapewnić rozrywkę.
Poza wymienionymi wyżej miastami na uwagę zasługują: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Toruń. Jeśli mieszkacie stosunkowo blisko, to taki jednodniowy wypad możecie planować nawet w ostatniej chwili, patrząc na przykład na to, jaka jest aktualnie pogoda. Korzystajcie z takich atrakcji, jak ZOO, centra nauki, aquaparki, bajkowe obiekty (Magiczne, Ogrody, Europejskie Centrum Bajki, Kolejkowo, Muzeum Dobranocek), parki (park linowy, park dinozaurów), centra rozrywki oraz kopalnie znajdujące się głęboko pod ziemią. Wiele z tych miejsc nadaje się już dla najmłodszych.


Świetnym miejscem na majówkowy weekend jest również Białowieża i Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz ścieżka zwana Kładką Żebra Żubra. Dzieciom z pewnością spodoba się wyprawa drezyną i spływ kajakowy. Nocleg zaś możecie zaplanować w hotelu lub klimatycznych domkach. Puszcza Białowieska jest wyjątkowa i przepiękna, są tutaj liczne szlaki piesze i rowerowe. Majówka w tym miejscu sprawi wiele radości.
Jaki jest koszt wyjazdu na majówkę z rodziną?


Powyżej masz gotowe pomysły na majówkę w górach, nad morzem i z dziećmi. Nie musisz więc się długo zastanawiać, gdzie pojechać na majówkę w 2023 roku w Polsce. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać te propozycje także w kolejnych latach. A ile może kosztować taki wiosenny wypad?


Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, czy spędzasz ją samotnie, w parze, z rodziną, dziećmi czy jeszcze większą grupą. Dobra wiadomość jest taka, że większość hoteli oferuje specjalne pakiety na długi weekend majowy, w ramach których masz zapewnione liczne bonusy. Ponadto ceny zakwaterowania są naprawdę mocno zróżnicowane. Często też małe dzieci mają pobyt na darmo lub za połowę ceny. Musisz też wziąć pod uwagę koszt zwiedzania różnych atrakcji turystycznych.


Istotne jest również to, w jaki sposób dotrzeć do celu podróży majówki. Jeśli chcesz zabrać ze sobą wózek dla dziecka, rower, przesiądz się do pociągu. Siatka połączeń POLREGIO jest na tyle rozbudowana, że nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem dogodnych kursów. Dodatkowo  w tym roku możesz podróżować prawie po całej Polsce za 46,40 zł, przez sześć dni od piątku 28 kwietnia do czwartku 4 maja do godziny 6:00, z wyjątkiem województwa pomorskiego.  Możesz w ten sposób zapanować sobie wiele wycieczek, nie nadszarpując domowego budżetu. 


A Ty masz już pomysł na majówkę w tym roku? Wykorzystaj powyższe wskazówki, doceń piękno naszego kraju, odkrywaj ciekawe miejsca i ciesz się z wolnych dni! Polskie góry, morze i pozostałe regiony mają wiele do zaoferowania. Naprawdę warto! Życzymy udanego wypoczynku!