Gdzie pojechać na weekend z Krakowa?
Kraków sam w sobie oferuje mnóstwo różnego typu atrakcji. Tym razem jednak postanowiliśmy sprawdzić, gdzie warto się wybrać na weekendową wycieczkę poza jego granicami. Pod uwagę wzięliśmy propozycje dla podróżujących aktywnie, jak i tych, którzy szukają relaksu oraz wyciszenia. Wykorzystaj nasze wskazówki!
Wycieczki weekendowe z Krakowa do… zamku i nie tylko
Kraków, perła południowej Polski, zachwyca nie tylko bogatą historią i kulturalnym dziedzictwem, ale również położeniem. To właśnie ono czyni go doskonałym punktem wyjścia do odkrywania miasta oraz malowniczych miejsc w okolicy. Kraków jest doskonale skomunikowany zarówno drogą, jak i koleją, umożliwiając łatwy dostęp do niezwykłych zakątków Polski. Dlatego też wybierając się na weekendową wyprawę z Krakowa, otwierasz przed sobą nieograniczone możliwości, by zanurzyć się w urokach tego fascynującego regionu. Na początek mamy dla Ciebie kilka propozycji zamkowych.
Zamek w Niepołomicach
Oddalone od Krakowa o około 20 km Niepołomice słyną przede wszystkim z Zamku Królewskiego, zwanego również „małym Wawelem”. Został on wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego, jednak obecny kształt i wygląd zawdzięcza rozbudowom oraz przemianom prowadzonym przez kolejnych władców. Zamek zachwyca wewnętrznym dziedzińcem, wyjątkowymi krużgankami, włoskimi ogrodami. Co ciekawe, zamek nie tylko był ich domem, ale również pełnił funkcje obronne, był schronem, magazynem żywności, koszarami czy siedzibą instytucji. Niestety popadł w ruinę, ale od kiedy jego właścicielem została Gmina Niepołomice, przeszedł renowację.
Obecnie w zamku mieści się Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Narodowe. Odbywają się tu imprezy, koncerty, wystawy oraz pokazy rycerskie. Można też spędzić w nim noc – część pomieszczeń zaadaptowano na butikowy hotel. Przy okazji pobytu warto przespacerować się po Puszczy Niepołomickiej.
Zamek Tenczyn w Rudnie
Na uwagę zasługuje również Zamek Tenczyn w Rudnie, wchodzący w skład zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej – tzw. Szlaku Orlich Gniazd – mających chronić przed czeskimi wojskami. Stoi on na dawnym stożku wulkanicznym, na wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego. Zamek można zwiedzać, choć pamiętaj, że są to tylko jego ruiny. To jednak nie przeszkadza, szczególnie jeśli chcesz poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca.
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Na krótki wypad z Krakowa polecamy wybrać się do najstarszego istniejącego w Polsce klasztoru. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu może się pochwalić długą, niemal tysiącletnią historią i po dziś dzień rytm wyznacza tam Liturgia godzin. Klasztor jest otwarty dla wszystkich – do wyboru jest między innymi zwiedzanie budynku, zwiedzanie Muzeum Opactwa, pobyt w Domu Gości, warsztaty i rekolekcje oraz miejsce na wyciszenie, odpoczynek i zjedzenie czegoś dobrego w restauracji. Wiele emocji dostarczy ponadto spacer wokół murów i podziwianie nadwiślańskich krajobrazów.
Każdy fan historycznych budowli powinien jeszcze odwiedzić: Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Niedzicy, Pałac Mirów w Książu Wielkim, Zamek Ogrodzieniec, Zamek Rabsztyn, Zamek w Czorsztynie, Zamek w Wiśniczu oraz Zamek w Przegorzałach.
City break z Krakowa – odwiedź ciekawe miasta i kolorową wieś
City break z Krakowa to doskonały sposób na to, by poszerzyć swoje horyzonty i odkrywać urokliwe miasta znajdujące się w bliskim sąsiedztwie. Zaledwie krótka podróż samochodem, pociągiem lub autobusem przeniesie cię w zupełnie inny świat. Dlatego też, jeśli masz ochotę na przygodę i chcesz wykorzystać każdy możliwy moment na poznawanie nowych miejsc, postaw na weekendowe wypady. W naszym zestawieniu pomijamy absolutne klasyki, takie jak Zakopane, Wieliczkę oraz Wadowice.
Bielsko-Biała
W granicach Bielsko-Białej znajduje się aż 17 górskich szczytów. Pełno tutaj ciekawych zabytków i turystycznych miejsc: jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych, Stary Rynek, gmachy Poczty Polskiej, hotelu Prezydent i Teatru Wielkiego, plac Chrobrego, Willa Teodora Sixta, Dom Tkacza, Zamek Sułkowskich, szpital miejski. Do tego jeszcze dochodzi Muzeum Techniki i Włókiennictwa. Muzeum Literatury oraz gratka dla fanów bajek – pomniki Reksia, Bolka i Lolka, Pampaliniego, Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Dreszczowców. Warto wspomnieć, że Bielsko-Białą określa się jako „mały Wiedeń”.
Tarnów
Tarnów jest niewielki, ale urokliwy. Zwłaszcza starówka i rynek, nazywany „Małym Krakowem” albo polskim biegunem ciepła. Będąc tutaj, dobrze jest wybrać się do bazyliki katedralnej, zabytkowego Ratusza, dawnego Pałacu Sanguszków oraz do Parku Strzeleckiego, a także przejść się ul. Wałową, czyli głównym deptakiem z pięknymi kamienicami oraz pomnikami. Na twojej liście mogą się też znaleźć: Góra Świętego Marcina, Brama Seklerska i Cafe Tramwaj.
Wisła
Wisła jest mocno polecana zimą. To właśnie tutaj odbywają się słynne skoki narciarskie. Bez względu na to, czy lubisz ten sport, czy nie, warto chociaż raz zobaczyć skocznię na własne oczy. Poza tym w Wiśle znajduje się jeszcze dom Adama Małysza oraz modernistyczny Zamek Prezydenta czy myśliwski pałac Habsburgów. Co ciekawe, we wspomnianym zamku można nocować w apartamencie.
Zalipie
Doskonałym miejscem na weekendowy wypad z Krakowa jest słynna Malowana Wieś – Zalipie. Chętnie odwiedzają ją także zagraniczni turyści. Co jest w niej wyjątkowego? Wiejskie chaty bielone ozdobione malowidłami z kwiatów, sprawiających wrażenie wręcz wyhaftowanych. Malunki nie ominęły także płotów, studni, kurników czy bud dla psów.
W Zalipiu na 100 chat malowanych jest około 20, rozrzuconych po całej wsi. Dodatkowo co roku odbywa się konkurs, w którym komisja wyłania najpiękniejszą chatę. Obejrzej także ekspozycję z pracami zalipiańskich artystów w Domu Malarek oraz wstąp do chaty Felicji Curyłowej, gdzie mieści się filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Gdzie z Krakowa na weekendowy relaks?
Szukasz relaksu i wyciszenia, oderwania się od codziennych obowiązków? Mamy dla ciebie cztery urzekające zakątki. Są idealne na weekendowy wypoczynek, a przy tym leżą dość blisko Krakowa.
Gródek nad Dunajcem
W Gródku nad Dunajcem bez problemu znajdziesz nocleg – zarówno w 5-gwiazdkowym hotelu, jak i mieszkaniach do wynajęcia, domkach letniskowych czy gospodarstwach agroturystycznych. Największą atrakcją jest oczywiście Jezioro Rożnowskie, sztuczne, powstałe przez spiętrzenie wód Dunajca. Z lotu ptaka przypomina nieco literę „S”. Można się w nim kąpać lub skorzystać z kajaków, rowerków wodnych bądź skuterów. To też dobra okazja, by podziwiać Małpią Wyspę – rezerwat ptactwa wodnego – oraz Rożnowski Park Krajobrazowy, a także znajdujący się w okolicy Gród Warowny Stara Baśń i Skamieniałe Miasto.
Coniraya
Bliskość natury, ale i bliskość zwierząt zapewni pobyt w Coniraya. Początkowo było to gospodarstwo warzywnicze, teraz jest hodowlą alpak i ośrodkiem jeździeckim. Każdy chętny ma okazję spotkać przyjazne alpaki, lamy, wielbłądy i konie – a taki kontakt ma doskonałe właściwości terapeutyczne. Dodatkowo też możesz wykupić spacer z alpaką czy lekcję jazdy konnej dla początkujących i zaawansowanych.
Lanckorona
Pod Krakowem znajduje się kolejna ciekawa wieś – Lanckorona, uważana za jedną najbardziej romantycznych w naszym kraju i nazywana „Miastem Aniołów”. Jest cicha, spokojna i można odnieść wrażenie, jakby czas się tutaj zatrzymał, klimat jest iście sielski. Lanckorona ma charakterystyczną drewnianą architekturę i urokliwe domki. Poza świetnym odpoczynkiem zobacz ruiny zamku, Rynek, Muzeum Etnograficzne Ziemi Lanckorońskiej oraz drewniane wille i rozsławioną przez piosenkę Marka Grechuty – piekarnię Siwek. Wieś słynie również z ceramiki i rękodzieła, w które kupisz na miejscu.
Ogród Pełen Lawendy w Ostrowie
Fioletowe pola lawendy niczym z Prowansji do podziwiania także w Polsce. Lawendowy raj w Ostrowie jest niezwykły i na żywo, i na zdjęciach. Wykorzystaj je na przykład jako tło do sesji, zwłaszcza w okresie od połowy czerwca do połowy lipca, kiedy lawenda jest w pełnym rozkwicie. Ogród Pełen Lawendy znajduje się na 60-arowej działce i działa tam również punkt sprzedaży sadzonek kwiatów, suszonej, kosmetyków, lodów lawendowych czy kawy. Mali zwiedzający z pewnością ucieszą się z drewnianych domków do zabawy.
Aktywny wypoczynek na łonie natury, czyli wyjątkowe miejsca w okolicy Krakowa
Były już zamki, ciekawe miasta i miejsca sprzyjające wyciszeniu się. Dalej pozostajemy w temacie natury, jednak tym razem przygotowaliśmy niesamowite miejsca do aktywnego wypoczynku.
Ojcowski Park Narodowy
Najmniejszy park narodowy w Polsce ma niesamowity urok, roztaczające się wokół widoki zapierają dech i białe wapienne skały przybierające przeróżne kształty (ze słynną Maczugą Herkulesa na czele). Świetną wiadomością dla zwiedzających będzie to, że przez środek parku biegnie asfaltowy trakt pieszo-rowerowy. To oznacza, że bez problemu każdy może go pokonać – czy to na własnych nogach, czy na rowerze, hulajnodze albo rolkach. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na spacer z wózkiem. Chętni mogą też wejść na szczyt skał, by zachwycać się panoramą na całą dolinę.
Pustynia Błędowska
O każdej porze roku warto przyjechać i obejrzeć Pustynię Błędowską, która jest jak na razie największym obszarem lotnych piasków (liczy 33 km2 powierzchni). Niestety dawniej była o wiele większa, jednak z każdym rokiem zarasta. Są tutaj trzy punkty widokowe: Czubatka, Róża Wiatrów oraz Dąbrówka i przebiega żółty Szlak Pustynny. Niezwykle prezentują się zwłaszcza zachody słońca.
Dolinki Podkrakowskie
Ciekawą propozycją dla każdego spacerowicza są Dolinki Podkrakowskie, wchodzące w skład Parku Krajobrazowego, zajmującego powierzchnię 20 tysięcy hektarów. Mają one swoje nazwy. To: Dolina Będkowska, Dolina Bolechowicka, Dolina Eliaszówki, Dolina Szklarki, Dolina Kobylańska, Dolina Kluczwody, Dolina Rudawy, Dolina Brzoskwinki, Dolina Aleksandrowicka i Dolina Sanki. Poprowadzone między nimi szlaki są bardzo łatwe, idealne na spacer. Można też jeździć po nich rowerem.
Jedną z najpopularniejszych jest Dolina Bolechowicka, gdzie dwie 30-metrowe skały wapienne tworzą Bramę Bolechowicką. Pięknie też prezentuje się mały wodospad z minikaskadami.
Jaskinia Wierzchowska
Wokół Krakowa nie brakuje mniejszych i większych jaskiń, jednak na uwagę zasługuję szczególnie dwie – Jaskinia Wierzchowska, która ma najdłuższą trasę turystyczną w Polsce (1 km zawiłych korytarzy) oraz Jaskinia Nietoperzowa, gdzie jak sama nazwa wskazuje, łatwo natknąć się na nietoperze. Trzeba przyznać, że to dość niecodzienny punkt weekendowej wycieczki.
Za granicę z Krakowa: tanie wycieczki weekendowe
Kraków leży blisko granicy z Czechami i Słowacją. Kraje te świetnie sprawdzą się na krótki city break – dojedziesz do nich nie tylko samochodem, ale również pociągiem, a podróż nie zajmie ci dużo czasu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w tych krajach obowiązują niewygórowane ceny biletów wstępu, jedzenia i noclegów, więc takim wypadem nie nadszarpniesz domowego budżetu.
Czechy
Czeska Ostrawa to miasto, które znajduje się tylko 10 kilometrów od granicy. Wjedź na wieżę widokową Nowego Ratusza, a także odwiedź Plac Tomasza Masaryka, Muzeum Ostrawskie, Muzeum Miniatur Miniuni, Kopalnię Michał oraz hutę, która co prawda jest nieczynna, ale dzięki temu możliwe jest wejście do środka wielkiego pieca. Jeśli zaś będzie mało atrakcji, wybierz się do Opawy, a dokładniej do otaczających ją pałaców, oraz do najsłynniejszego skalnego miasta w tym kraju – Adrspach.
W Czechach polecamy także przejść się Sky Bridge 721, czyli najdłuższym pieszym wiszącym moście na świecie, Ścieżką Ciupagą ze szklanym punktem widokowym oraz pogłaskać słoniową trąbę na szczęście na szczycie Śnieżnika (1423 metrów nad poziomem morza).
Słowacja
Planując weekendowy wypad z Krakowa na Słowację, zahacz o okazałą formację skalną Śpiący Mnich i twarz Golema, o Zamek Spiski (największy komplet zamkowy w środkowej Europie), o Sulowskie Skały, o Łomnicę (szczyt znajduje się na wysokości 2634 metrów nad poziomem morza) i o Szczyrbskie Jezioro otoczone przez tatrzańskie szczyty. Warte uwagi są jeszcze takie atrakcje, jak: płaskowyż krasowy Słowacki Raj, najpiękniejsza w Europie Demianowska Jaskinia Wolności, muzeum pod chmurką Słowacka Dolina Śmierci. Najmłodsi, ale nie tylko, z pewnością ucieszą się z wizyty w aquaparku Tatralandia.
Podsumowując, z Krakowa możesz się wybrać na zwiedzanie zamków i historycznych miejsc, wyjątkowych miast i wsi czy za granicę. Dużo jest też propozycji na weekendowy relaks lub aktywny wypoczynek na łonie natury. Masz naprawdę mnóstwo propozycji, więc nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć ci udanych wypadów – i tych krótszych, i tych dłuższych. Powodzenia!