Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Muzea, które warto zobaczyć – nowe atrakcje na muzealnej mapie Polski

Muzea, które warto zobaczyć – nowe atrakcje na muzealnej mapie Polski

Odwiedź najciekawsze muzea w naszym kraju z POLREGIO. Przekonaj się, jak wiele nowoczesnych atrakcji pojawiło się na muzealnej mapie Polski. Interesuje Cię historia, świat nauki, przemysłu, a może szyfry i zjawiska przyrodnicze? Nie brak u nas miejsc, w których zaspokoisz swoją ciekawość. Zwiedzaj je z nami #najlepiejREGIOnalnie.

W Polsce są dziesiątki muzeów oraz obiektów edukacyjnych, do których dojedziesz pociągami POLREGIO. Prezentują one fascynujące eksponaty i przenoszą nas do zupełnie innego świata. Pozwalają wyobrazić sobie dawne czasy lub miejsca, w których w normalnych warunkach nigdy nie mielibyśmy szansy przebywać. Za to je właśnie kochamy - pokazują to, co często dla widza nieosiągalne.

Odwiedź najciekawsze muzea w naszym kraju z POLREGIO. Przekonaj się, jak wiele nowoczesnych atrakcji pojawiło się na muzealnej mapie Polski. Interesuje Cię historia, świat nauki, przemysłu, a może szyfry i zjawiska przyrodnicze? Nie brak u nas miejsc, w których zaspokoisz swoją ciekawość. Zwiedzaj je z nami #najlepiejREGIOnalnie.

W Polsce są dziesiątki muzeów oraz obiektów edukacyjnych, do których dojedziesz pociągami POLREGIO. Prezentują one fascynujące eksponaty i przenoszą nas do zupełnie innego świata. Pozwalają wyobrazić sobie dawne czasy lub miejsca, w których w normalnych warunkach nigdy nie mielibyśmy szansy przebywać. Za to je właśnie kochamy - pokazują to, co często dla widza nieosiągalne.

Poszczególne muzea różnią się od siebie wieloma cechami. Przede wszystkim związane są z najrozmaitszymi obszarami tematycznymi. To jednak ich siła, bo są w stanie trafić praktycznie do każdego turysty. Z drugiej strony natomiast utrudnia to podjęcie ostatecznej decyzji i wybranie się do jednego, konkretnego miejsca. W tym z kolei pomóc Ci powinno nasze zestawienie. Wzięliśmy pod uwagę atrakcje z różnych regionów Polski, więc na pewno znajdziesz coś, dzięki czemu z radością będziesz podróżował #najlepiejREGIOnalnie.
Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu
Kup bilet turystyczny POLREGIO i wybierz się na weekend do Wałbrzycha. W tym mieście jest wiele atrakcji turystycznych, ale jego ikoną jest Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Położona jest na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego “Julia”. Do dyspozycji zwiedzających są tam:
● Muzeum Przemysłu i Techniki,
● Centrum Ceramiki Unikatowej,
● Galeria Sztuki Współczesnej.

Wizyta w tym miejscu może trwać nawet cały dzień. Sama trasa zwiedzania zabytkowej kopalni zakłada wizytę:
● w Łaźni Łańcuszkowej,
● w Lampowni,
● przy maszynach wyciągowych szybu “Julia”,
● przy maszynach warsztatu mechanicznego,
● przy wielkogabarytowych maszynach transportu kopalnianego,
● na wieży widokowej,
● przejście trasą odziemną.

Co ciekawe, do obiektu należy unikatowa sztolnia “Lisia”. Jest wyjątkowa, bo transportowano z niej węgiel łodziami. Wszystko przez to, że do wysokości 1 metra wypełniała ją woda. Było to pierwsze miejsce tego typu w całej Europie. Podczas zwiedzania będziesz miał okazję zobaczyć jej szczegółową makietę.
Cukrownia Żnin
Cukrownia Żnin znajduje się pod Bydgoszczą. Pod koniec ubiegłego roku została odznaczona certyfikatem “Najlepszy produkt turystyczny 2022 r.”. Co ciekawe, nie jest to budynek typowo muzealny, choć i ten akcent podczas pobytu tam jest wyraźnie zauważalny.

Cały teren zajmuje 35 hektarów, a jego perłą są budynki XIX-wiecznej fabryki, które zostały odrestaurowane w unikatowy sposób. Obecnie jest to prawdziwe „miasto w mieście”. Znajdziesz w nim wszystko, czego potrzebujesz:
● budynki hotelowe,
● restauracje,
● bary,
● sale konferencyjne,
● własny browar,
● SPA,
● park wodny,
● i wiele innych.

Wszystko to robi niesamowite wrażenie. Tym jednak, co przyciągnąć tu może fanów obiektów muzealnych, jest możliwość zorganizowania oprowadzania po całym terenie z przewodnikiem. Dzięki temu w każdy weekend zarówno goście, jak i turyści jednodniowi, mają szansę poznać historię dawnej cukrowni.
Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu
Centrum Szyfrów Enigma to marka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Jak zapewne już się domyślasz, nie jest ono zwyczajnym muzeum. To nowoczesny obiekt, pokazujący w kreatywny sposób historię złamania szyfrów Enigmy. Dlaczego jednak znajduje się on w stolicy Wielkopolski? Otóż właśnie tutaj rozpoczęli swą pracę słynni polscy kryptolodz - Jerzy Różycki, Marian Rejewski i Henryk Zygalski.

Atrakcja ta nie skupia się natomiast wyłącznie na ogromnym sukcesie polskich matematyków. Łączy on bowiem ich dokonania z historią utajniania informacji na przestrzeni wieków. Porusza także wiele kwestii technologicznych, nie wyłączając przy tym komputerów oraz zagadnień z zakresu informatyki.

Ekspozycja, którą znajdziesz na miejscu, zdecydowanie nie należy do typowo „muzealnych”. Oparta jest bowiem na nowoczesnych formach, pełnych multimedialnych i interaktywnych rozwiązań. Co więcej, wyrafinowanej sztuki szyfrowania na miejscu możesz spróbować również samemu, np. z wykorzystaniem szyfru Cezara. To idealne miejsce dla turystów w każdym wieku, które nikomu nie pozwoli się nudzić.
Muzeum Rud Żelaza i Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie
Kup w Videomatach POLREGIO bilety na pociąg do Częstochowy, aby zyskać okazję do odwiedzenia dwóch, wyjątkowych miejsc. Choć miasto to kojarzone jest głównie z Jasną Górą, my tym razem proponujemy Ci wizyty w:
● Muzeum Rud Żelaza,
● Muzeum Produkcji Zapałek.

Pierwsze z wymienionych znajduje się zaraz obok parku im. Stanisława Staszica. Odtworzone w nim zostały dawne wyrobiska kopalniane. Możesz zobaczyć tam profesjonalny sprzęt górniczy, sprowadzony z zamkniętej kopalni Szczekaczka.

Turyści zyskują szansę zobaczenia na własne oczy nie tylko unikatowych eksponatów, ale także zejścia do podziemnych korytarzy. Zostały one wydrążone w latach 1974-1976, a spacer nimi robi imponujące wrażenie. Podkreślić trzeba też, że opisywane muzeum jest jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Wyżej wspomniany szlak zdobi również Muzeum Produkcji Zapałek. Jego ekspozycje znajdują się w trzech miejscach:
● dwóch salach wystawowych,
● Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego SA.

Nieczynna fabryka cieszy się największym zainteresowaniem turystów. Choć od 2010 roku już nie produkuje się w niej zapałek, pozostawiony w niej park maszynowy robi ogromne wrażenie. Wcześniej tworzono tu przede wszystkim produkty z popularnej serii “Black Cat”.

To okazja do zobaczenia na własne oczy, w jaki sposób produkowane były te drobne przedmioty codziennego użytku. Znajdujące się w tym miejscu urządzenia pozwalają na prześledzenie całego cyklu produkcyjnego. Warto podkreślić, że od 1913 roku, aż do czasów współczesnych, technologia ta nie uległa zmianie.
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie jest nie tylko nowoczesną, ale i interaktywną placówką. Stanowi połączenie galerii, warsztatu pokazowego oraz muzeum. Historia Miasta Szkła sięga 1923 roku, gdy w jego granicach powstała huta szkła. Na miejsce jej budowy wybrano posiadłość Cecylii z hr. Potockich Kaczkowskiej. Dzisiaj miejsce to odwiedziły już tysiące wycieczek indywidualnych i grupowych. Do ich grona dołączyć możesz i Ty, podziwiając prace wielu słynnych artystów.

W Mieście Szkła organizowane są pokazy hutnicze. Pozwolą one obserwować proces powstawania wspaniałych dzieł przy użyciu niekonwencjonalnych metod. Z bliska przyjrzysz się zarówno tworzeniu, jak i zdobieniu szkła. Profesjonaliści zademonstrują różne techniki, a jeśli będziesz mieć ochotę, to będziesz mógł zapisać się do udziału w specjalnych warsztatach zdobienia szkła. Są one prowadzone przez prawdziwych artystów, którzy pozwolą Ci samodzielnie spróbować sztuki wydmuchiwania szkła.
Muzeum Tyskich Browarów Książęcych
W Tychach znajduje się miejsce przeznaczone nie tylko dla fanów piwa. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych przyciąga zarówno piwoszy, jak i osoby zafascynowane historią czy technicznym aspektem procesów ważenia złotego trunku. Historia tego miejsca ma już blisko 400 lat i ani przez moment nie przestała wzbudzać zainteresowania turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Od 1629 roku piwo w tym miejscu warzone jest bezustannie. To właśnie tu powstały tajemne receptury Tyskiego oraz Książęcego, które są pielęgnowane aż do dnia dzisiejszego. Dzieje tego miejsca możesz poznać dokładniej, decydując się na zwiedzanie. Po drodze odkrywać będziesz sekrety produkcji piwa wszystkimi zmysłami.

Czekają na Ciebie odwzorowane historyczne zdjęcia całych pokoleń browarników, umieszczone na imponującej wielkości muralach. Nie zabraknie też wizyty w Laboratorium Piwa czy zwiedzania ceglanych piwnic. Jeśli będziesz miał szczęście (a na pewno będziesz miał!) dotrzesz aż do ukrytego w podziemiach pubu Pod Browarem. Tam natomiast wisienką na piwnym torcie okaże się pokaz nalewania złocistego trunku oraz - rzecz jasna - jego degustacja.
Muzeum Bursztynu, Muzeum Emigracji i Muzeum II Wojny Światowej w Trójmieście
Nie trać czasu na stanie w kolejkach do tradycyjnych kas na dworcach. Pobierz aplikację POLREGIO na swój smartfon i kup bilet do Trójmiasta, aby wyruszyć na zwiedzanie kolejnych, zachwycających muzeów. W tej części kraju czekają na Ciebie trzy szczególnie interesujące atrakcje.

Pierwszym jest jedna z najbarwniejszych pereł naszego kraju - Muzeum Bursztynu. Ten niezwykły kamień, a właściwie zastygła żywica kopalna, od lat zachwyca miłośników biżuterii i przepięknych ozdób. W opisywanym obiekcie zebrano ich bardzo wiele i to w najróżniejszych kształtach, odcieniach i wielkościach. Największe emocje u gości wzbudza największa bryła z całej kolekcji, ważąca aż 68 kg!

Po wizycie w Wieży Więziennej w Gdańsku, gdzie mieści się Muzeum Bursztynu, czas na spacer na pl. Władysława Bartoszewskiego. Właśnie tam znajduje się kolejny punkt na naszej muzealnej mapie zwiedzania Trójmiasta - Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum jest jednym z najnowszych i najciekawszych obiektów w naszym kraju. Otwarte zostało w 2017 roku, a jego forma przyciąga tłumy miłośników historii.

Zdaniem wielu podróżnych, główna wystawa pozwala spojrzeć na wydarzenia II wojny światowej z zupełnie nowej perspektywy. Zapoznanie się z nią polecane jest osobom w każdym wieku. Ponadto przez cały rok na terenie obiektu trafić możesz na rozmaite wystawy tymczasowe. Doskonałym pomysłem jest wzbogacenie wizyty w tym miejscu o wyjazd na Westerplatte, gdzie znajdziesz ścieżkę edukacyjną stanowiącą uzupełnienie wystawy plenerowej “Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol”.

Ostatnim, choć niemniej ważnym, miejscem na muzealnej mapie Trójmiasta, jest Muzeum Emigracji w Gdyni. Zaprezentowana została w nim historia wyjazdów Polaków z naszego kraju na przestrzeni wieków. Zlokalizowany jest w gdyńskim porcie przy Nabrzeżu Francuskim. Miejsce to nie jest przypadkowe - w okresie międzywojennym obiekt ten pełnił funkcję tranzytową dla wielu ludzi opuszczających Polskę.
Odkrywaj muzea z POLREGIO!
Nasz kraj skrywa wiele fascynujących muzeów oraz atrakcji edukacyjnych. Są różnorodne, fascynujące i bez wątpienia potrafią rozbudzić wyobraźnię zwiedzających. Co więcej, znaleźć je można niemalże w każdym zakątku naszego kraju, a do wielu z nich dojedziesz naszymi pociągami sam, z przyjaciółmi lub całą rodziną. Kup więc bilety i przekonaj się, że miłośnikom atrakcji muzealnych podróżuje się #najlepiejREGIOnalnie!