Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Zobacz 8 miejsc w Polsce, które polubili zagraniczni turyści

Zobacz 8 miejsc w Polsce, które polubili zagraniczni turyści

Guten morgen, Good morning, Dobroho ranku – właśnie takie odpowiedniki polskiego „Dzień dobry” słyszymy w naszym kraju najczęściej. Według Ministerstwa Sportu i Turystyki, w 2017 roku Polska była najpopularniejsza dla Niemców, Brytyjczyków i Ukraińców.

Ale to nie koniec długiej listy narodów, bo łącznie odwiedziło nas ponad 18 milionów turystów z zagranicy! Co więcej, liczba ta rośnie z roku na rok. Nie zmieniają się jedynie przyzwyczajenia podróżników.

Turyści międzynarodowi najczęściej odwiedzają województwa małopolskie i mazowieckie, w drugiej kolejności odkrywają atrakcje Dolnego Śląska i wybrzeża. Okazuje się, że w ostatnich latach wzrosła turystyczna rola kolei regionalnej. Pociągi spółki POLREGIO dojeżdżają do wszystkich miast i miasteczek z rankingu najpopularniejszych miejsc w Polsce.

 

  1. Kraków, Rynek Główny

Turystyczne życie Krakowa już dawno przybrało kształt tamtejszego obwarzanka i po prostu toczy się na okrągło, bez względu na porę roku i pogodę. Statystyki nie pozostawiają jednak żadnych wątpliwości, że królem Grodu Kraka nie jest ani Smok Wawelski, ani kupcy i artyści żydowskiego Kazimierza. Bohater jest tylko jeden, a jest nim Rynek Główny i jego hejnalista. Przyjazd pociągiem do Krakowa to sama przyjemność, bo znakomita lokalizacja dworca jest tylko pretekstem do magicznego spaceru po Plantach Krakowskich. A co, gdy już dojdziemy do Rynku Głównego? Wtedy w obrębie kilkuset metrów otaczają nas wszystkie atrakcje dla wrażliwych romantyków. Weekend we dwoje? POLREGIO zaprasza do Krakowa.

 

  1. Wrocław, ZOO

Stolica Dolnego Śląska to kompromis między miastem i naturą. To również jedyne miejsce
w Polsce, gdzie każdego dnia zaciera się granica na linii turyści-mieszkańcy, bo we Wrocławiu wszyscy się integrują - świadczą o tym tłumy na zabytkowym Ostrowie Tumskim i Wyspie Słodowej! Zagraniczni turyści najbardziej pokochali wrocławskie ZOO, czyli najstarszą tego typu placówkę w Polsce, gdzie aktualnie mieszka około 12 000 osobników! Ta imponująca enklawa przyrody to najczęstszy kierunek spacerów dla rodzin z dziećmi. Wrocław jest też znakomitą bazą wypadową do innych zakątków województwa dolnośląskiego. POLREGIO dowozi turystów między innymi do Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby.

 

  1. Oświęcim, Auschwitz-Birkenau

Pociągi POLREGIO codziennie przewożą turystów z Krakowa do Oświęcimia. Cały przejazd trwa 100 minut, a wycieczka pozwala odkryć lokalne uroki małopolski. Sam Oświęcim to jeden z najpopularniejszych kierunków tzw. turystyki historycznej, której celem jest zrozumienie dziejów Polski, Europy i świata. Znajdujące się tam Muzeum Auschwitz-Birkenau to teren byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych. To wymagająca szacunku, pełna zadumy i refleksji, ale bez wątpliwości obowiązkowa propozycja dla turystów z całego świata.


  1. Warszawa, Stare Miasto

Warszawska Starówka to główny cel spacerów po stolicy. Zdjęcia przy kolumnie Zygmunta III lub przed wejściem do Zamku Królewskiego były popularne jeszcze przed modą na fotografie typu selfie. Stare Miasto to jedno z tych miejsc w Polsce, gdzie można usłyszeć języki z całego świata. Od 1980 roku jako dobro kultury z listy światowego dziedzictwa UNESCO jest dobrym przykładem niemal kompletnej rekonstrukcji. Po II wojnie światowej odtworzono ponad 85% centrum zniszczonego przez niemiecki oddziały okupacyjne. Do Warszawy dojechać można pociągami POLREGIO z Łodzi.

 

  1. Poznań, Malta

Największy paradoks stolicy wielkopolski polega na tym, że zielone tereny rekreacyjne Malty stanowią jej najcichsze i zarazem najgłośniejsze miejsce. To za sprawą wydarzeń kulturalnych i sportowych, które w Poznaniu odbywają się właśnie tu! Umieszczona w centrum metropolii „wyspa” każdego dnia przyciąga zarówno osoby lubiące aktywnie spędzać czas: rowerzystów i miłośników sportów wodnych, jak i tych, którym potrzeba odrobiny spokoju i wytchnienia… Turyści z całego świata odkryli region dzięki międzynarodowym targom branżowym, jakie co roku ściągają do Poznania ludzi biznesu i kultury. Każdego lata POLREGIO przewozi chociażby miłośników legendarnego festiwalu muzycznego w pobliskim Jarocinie.


  1. Wieliczka, Kopalnia Soli

W rankingu po raz kolejny wracamy do małopolski, ale tym razem zjeżdżamy 135 metrów w głąb ziemi. To tam znajdują się aż 3 kilometry tras turystycznych, które biegną przez tunele i jaskinie Kopalni Soli Wieliczka. To jeden z najcenniejszych zabytków polskiej kultury, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. Wielicka kopalnia usytuowana jest w zachodniej części podkarpackich złóż solnych, których wiek określany jest na 15 milionów lat. Kopalnia liczy 9 poziomów, z których pierwszy sięga na głębokość 64 metrów, zaś ostatni leży 327 metrów pod powierzchnią Ziemi. Łączna długość chodników przekracza 300 km. To właśnie z tym miejscem związane są legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

  1. Kostrzyn, Pol’and’Rock Festival

Choć od tego roku pod nową nazwą, festiwal muzyczny w Kostrzynie nad Odrą stał się międzynarodową wizytówką Polski alternatywnej. Dziś do Kostrzyna nad Odrą, kiedyś do Żar, od ponad 20 lat zjeżdżają w sierpniu miłośnicy muzyki rockowej z całego świata. Spółka POLREGIO uruchamia specjalne składy musicREGIO, którymi podróżują nie tylko uczestnicy, ale także artyści festiwalu. Obecność wydarzenia w rankingu najbardziej popularnych miejsc turystycznych może dziwić, ale coroczna frekwencja 500 tys. uczestników znacznie wpływa na statystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki. Bliskość względem granicy z Niemcami sprawia, że festiwal ma charakter międzynarodowy.

 

  1. Hel, Fokarium i inne

Półwysep Helski to najbardziej charakterystyczny fragment polskiej granicy państwowej. Ta piaszczysta mierzeja przyciąga nie tylko plażowiczów, rowerzystów i windsurferów, ale też miłośników historii i przyrody. Ci pierwsi poznają ciekawostki w Muzeum Obrony Wybrzeża ze stanowiskiem artyleryjskim, a drudzy, szczególnie w towarzystwie swoich dzieci, chętnie spędzają czas w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. To wszystko w Helu, czyli ostatnim miasteczku na półwyspie. Pociągi POLREGIO codziennie kursują wzdłuż całego wybrzeża, co również stanowi atrakcje dla wszystkich turystów. Sam półwysep w najwęższym miejscu, między Kuźnicą a Chałupami, liczy tylko 100 m – to trzeba zobaczyć!