Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

Ikonka i dla artykułów informacyjnych Podlaskie
Pociągi na weekend nad Zalew Siemianówka - udana inauguracja!

  • Na stacji Siemianówka - 29.06.2019

    Na stacji Siemianówka - 29.06.2019

    (fot. Tomasz Galicki / Marcin Adam Wróbel)

 

Chociaż pierwszy pociąg do Siemianówki odjechał w piątek wieczorem, oficjalne obchody wznowienia ruchu pasażerskiego na tej trasie odbyły się w sobotę po godzinie 10:00 na stacji Hajnówka.

Przejazd pociągiem z udziałem m.in. przedstawicieli władz samorządowych i organizacji pozarządowych zainaugurowała konferencja prasowa oraz 'nakaz jazdy' podany przez Wicemarszałka Województwa Podlaskiego - Pana Stanisława Derehajło.

W piątkowy wieczór, 28 czerwca 2019 roku ze stacji Hajnówka odjechał pierwszy po ponad 15 latach od momentu zawieszenia planowy kurs pociągu do Siemianówki. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, inauguracja odbyła się w pierwszą sobotę kursowania reaktywowanych połączeń.

Uroczysty przejazd poprzedziło, zorganizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przyjazny Transport w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze, zebranie mieszkańców gminy z Panem Stanisławem Derehajło – wicemarszałkiem województwa podlaskiego, a także samorządowcami z terenu powiatu hajnowskiego (m.in. burmistrzem Kleszczel – Panem Aleksandrem Sielickim, przewodniczącym Rady Gminy w Czeremsze – Panem Mikołajem Wasilukiem).

Spotkanie poprowadził Pan Jerzy Wasiluk – wójt gminy Czeremcha. Głównym tematem spotkania była reaktywacja kolejowego połączenia pasażerskiego Hajnówka – Siemianówka. Nie zabrakło także innych istotnych spraw związanych z funkcjonowaniem transportu publicznego w powiecie hajnowskim. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Podlaskiego Oddziału Przewozów Regionalnych w Białymstoku, na czele z Paniną Janiną Wilczewską – Dyrektorem Oddziału, a także członkowie i władze organizacji pozarządowych, z inicjatywy których Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o dofinansowaniu wakacyjnych pociągów nad Zalew Siemianówka.

Po zakończonym spotkaniu, mieszkańcy Czeremchy oraz zaproszeni goście udali się na dworzec kolejowy i wyruszyli pociągiem REGIO relacji Siedlce – Hajnówka (Siemianówka). Przejazd pociągiem był idealną okazją do obserwowania zmieniającego się otoczenia i efektów prowadzonej rewitalizacji linii kolejowej nr 31.

O godzinie 10:35 pociąg REGIO ze stacji Siedlce wjechał do Hajnówki. Na peronie oczekiwali już pierwsi pasażerowie weekendowego pociągu nad Zalew Siemianówka: rodziny z dziećmi, seniorzy sentymentalnie wspominający lata świetności tej trasy, a także miłośnicy rowerowej turystyki. Wśród obecnych byli także przedstawiciele władz samorządowych powiatu hajnowskiego i gminy Narewka, którzy przywitali podróżnych oraz gości przybywających na inaugurację z Czeremchy. Podczas postoju pociągu na stacji Hajnówka, zorganizowany został krótki briefing prasowy, który poprowadziła Dyrektor Oddziału POLREGIO, przy współudziale Wicemarszałka Województwa Podlaskiego.

Zgodnie z rozkładem jazdy, o godzinie 10:44 – Wicemarszałek Stanisław Derehajło w umundurowaniu dyżurnego ruchu peronowego charakterystyczną okrągłą tarczką i gromkim okrzykiem „Odjazd” podał sygnał ‘nakaz jazdy’ drużynie pociągowej pierwszego sobotniego kursu do Siemianówki. Większość podróżnych nie ukrywała swego entuzjazmu z powrotu na tym odcinku planowych pociągów i wspominała okres sprzed zawieszenia ich kursowania i dojazdy do pracy, zwłaszcza do terminali przeładunkowych licznie zlokalizowanych w tej części powiatu.

Dla wielu, zwłaszcza młodych pasażerów była to pierwsza okazja do podróżowania koleją i zapewne już nie ostatnia. Dokładnie po 24 minutach jazdy pociąg dotarł do celu. Na peronie stacji Siemianówka okoliczni mieszkańcy przywitali pierwszych pasażerów, wśród których część udała się na oddalony o kilkaset metrów od stacji akwen wodny – największą atrakcję w okolicy, czyli wspominany Zalew Siemianówka. Nie zabrakło turystów z odległych rejonów Polski. Pociągiem tym dotarła grupa miłośników kolejowej turystyki z Jeleniej Góry!

Goście specjalni na czele z Panem Wicemarszałkiem Derehajło wykonali sobie pamiątkowe fotografie. Zarówno Pan Wicemarszałek, jak i Dyrektor PR Białystok serdecznie podziękowali wszystkim za uczestnictwo w tym historycznym wydarzeniu.

Wszyscy żywią nadzieję, że reaktywowane połączenia będą cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i przyjezdnych oraz już na stałe znajdą się w siatce połączeń obsługiwanych przez POLREGIO.


Zobacz wszystkie artykuły