Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

Ikonka i dla artykułów informacyjnych Ogólnopolskie
POLREGIO i Pomorskie z 6-letnią umową na przewozy kolejowe

  • POLREGIO i Pomorskie z 6-letnią umową na przewozy kolejowe

    POLREGIO i Pomorskie z 6-letnią umową na przewozy kolejowe

    Fot. POLREGIO

Przedstawiciele Województwa Pomorskiego i POLREGIO podpisali dzisiaj kolejną 6-letnią umowę na wykonanie przewozów kolejowych w regionie na kwotę 672,20 mln zł. Łącznie do 2026 roku pociągi w ramach umowy pokonają ponad 34,5 mln kilometrów.

 

– Osią transportu publicznego w aglomeracji trójmiejskiej jest magistrala kolejowa. Tylko ze stacji w Gdyni korzysta corocznie 15 mln pasażerów, a ruch na niej w ciągu 5 lat wzrósł o 15 proc. Kolej stanowi bardzo istotne ogniwo transportu w Trójmieście i na Pomorzu. Jestem dumny, że mamy w tym istotny udział. Chcielibyśmy również współpracować z województwem nad pozyskaniem nowego taboru – mówi Artur Martyniuk, Prezes Zarządu POLREGIO.

 

Podpisana właśnie sześcioletnia umowa będzie obowiązywała do 12.12.2026 roku i obejmie łącznie 34 522 078 pockm. Codziennie POLREGIO będzie uruchamiać ponad 300 pociągów, które zatrzymują się na blisko dwustu przystankach w województwie. Corocznie będzie następowało rozliczenie z wykonania przewozów za zrealizowany rozkład jazdy pociągów oraz uzgadnianie szczegółowego rozkładu jazdy na kolejny okres obowiązywania umowy.

 

– Ogromnym zainteresowaniem cieszą się nasze przewozy aglomeracyjne i do miejscowości turystycznych. Pomorze jest świetnym przykładem jak można rozwijać kolej. To tu powstała jedna z pierwszych po 1989 roku nowych linii kolejowych w kraju – łącząca Trójmiasto z lotniskiem. Tutaj również na jednej linii można spotkać kilku przewoźników, których usługi są wobec siebie komplementarne – mówi Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

 

Przewozy objęte umową będą realizowane na niżej wymienionych liniach i odcinkach linii kolejowych:

 

Linia 2: Gdańsk Wrzeszcz – Gdański Port Lotniczy – Gdynia Główna

Linia 3: Elbląg – Gdynia Główna – Słupsk

Linia 31: (Laskowice Pom.) – Smętowo – Gdynia

Linia 5: Olsztyn Główny – Prabuty – Gdynia

Linia 7: Tczew – Chojnice

Linia 8: Kościerzyna – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna

Linia 9: Kościerzyna – Gdańsk Wrzeszcz – Gdynia Główna

Linia 11: Gdańsk Główny – Kartuzy

Linia 12: Hel – Gdynia Główna

Linia 13: Grudziądz – Gardeja – Kwidzyn – Malbork

Linia 14: Chojnice – Czarne – (Szczecinek)

Linia 16: (Szczecinek) – Miastko – Korzybie – Słupsk

Linia 17: Chojnice – Kościerzyna

Linia 20: Chojnice – Bukowo Człuchowskie – (Piła)

Linia 21: Lębork – Łeba

Linia 22: Słupsk – Ustka

 

Zgodnie z porozumieniem dwa połączenia Malbork - Gdynia Główna i Gdynia Główna - Słupsk zostaną połączone w jedną relację Malbork - Słupsk. Przedłużająca się modernizacja linii 207 sprawia, że na linii Malbork - Kwidzyn - Grudziądz prowadzona będzie komunikacja zastępcza.

 

Umowa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego jest trzynastą wieloletnią umową zawartą przez POLREGIO w tym roku. Wcześniej przewoźnik podpisał kontrakty z Województwem Dolnośląskim, Wielkopolskim, Małopolskim, Łódzkim, Warmińsko-Mazurskim, Zachodniopomorskim, Podkarpackim, Lubelskim, Lubuskim, Opolskim, Świętokrzyskim a w 2019 roku – z Województwem Śląskim. W celu zapewnienia kontynuacji przewozów, samorządy powinny podpisać umowy PSC (ang. Public Service Contract) najpóźniej do 12 grudnia 2020 roku.