Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Netia S.A.

Zdjęcie - artykuł Ogólnopolskie
POLREGIO na EEC Trends

  • EEC Trends

    EEC Trends

  • EECTrends

    EECTrends

Jakie są perspektywy i kierunki zmian polskiej gospodarki? O tym 6 lutego rozmawiano w Warszawie podczas konferencji EEC Trends. W ramach wydarzenia zaplanowano łącznie dziewięć debat, w tym „Infrastruktura i geopolityka”, w której wystąpił Artur Martyniuk, prezes POLREGIO.

Moderator dyskusji Adrian Ołdak z portalu wnp.pl pytał o efekty inwestycji w kolej, implementowanie zielonej gospodarki w polskim transporcie i - to pytanie, które przewoźnicy słyszą ostatnio bardzo często - czy kolej może być realną alternatywą dla transportu samochodowego?

Prezes Martyniuk podkreślał, że zgodnie z raportem Urzędu Transportu Kolejowego, z usług POLREGIO w zeszłym roku skorzystało blisko 90 mln pasażerów, a łącznie w 2022 r. kolej przewiozła prawie 350 mln osób.

 - To pokazuje, jak ważną misję pełnią przewoźnicy pasażerscy. Po bardzo dużych i bardzo potrzebnych inwestycjach w infrastrukturę drogową, czas na koleje pasażerskie. Warto rozważyć taki podział nakładów inwestycyjnych, żeby były proporcjonalne do liczby osób korzystających z poszczególnych środków transportu, a przede wszystkim do częstotliwości ich użytkowania. Pociągi w codziennym transporcie, są wykorzystywane bardzo efektywnie, w przeciwieństwie do większości samochodów osobowych  – mówił w trakcie debaty prezes Martyniuk.

W debacie udział wzięli także - Halina Brdulak - SGH, Członkini Rady Programowej przy UN GCP, Łukasz Greinke - prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA, Krzysztof Niemiec - wiceprezes zarządu Track Tec SA, Paweł Stańczyk - prezes PERN S.A., Artur Tomasik - prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

EEC Trends to zapowiedź Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w dniach 24-26 kwietnia odbędzie się w Katowicach.