Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

Elbląg. Dotknij historii miasta, które powstaje z ruin

Podróż z Gdyni do Elbląga pociągiem POLREGIO zajmuje niecałe dwie godziny i ma on tę przewagę nad autem, że w tym czasie można czytać książki, na które często nie ma czasu w tygodniu, lub beztrosko przez okno można podziwiać Żuławy. Dojechać do Elbląga pociągiem można nie tylko z Gdyni, ale też z wielu innych miast i miejscowości. 

Wystarczy tylko sprawdzić rozkład. Elbląg odkryliśmy z Maćkiem któregoś ciepłego weekendu, gdy szukaliśmy atrakcji do zwiedzania, ale nie chciało nam się jechać zbyt daleko.

Od razu po powrocie dobrze wiedzieliśmy, że do miasta, w którym dotknęliśmy historii, zimnych form przestrzennych i nosa Piekarczyka, możemy spokojnie wysyłać rodziny z dziećmi. A tym, którzy dodatkowo kochają rowery, polecać szlaki rowerowe Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

Spacer po odbudowanej niedawno Starówce Elbląga, którą pod koniec II wojny światowej w ok. 80% zniszczyły wojska radzieckie, zakończyliśmy na wystawie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Ze zdumieniem przenieśliśmy się do zburzonego świata. Prawie czuliśmy, jak pod stopami chrzęści nam szkło z rozbitych szyb, a gdy dotknęłam rumowisk i gruzu, żeby sprawdzić, czy są prawdziwe, chropowata powierzchnia odcisnęła mały ślad na mojej ręce. Zrujnowane miasto przemówiło. Samo było bohaterem tej opowieści i snuło ją tak wiarygodnie i namacalnie, że nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, że oto cofnęliśmy się w czasie. Po tej wizycie musieliśmy ochłonąć, więc szybko wyszliśmy na ulicę, przeszliśmy przez tajemniczą Ścieżkę Kościelną i powędrowaliśmy w kierunku Bramy Targowej, której pilnował legendarny piekarczyk.

Legenda, w której ponoć jest ziarnko prawdy, głosi, że to właśnie on swoją łopatą do wyciągania chleba z pieców przeciął liny kraty, ta nagle opadła w bramie i w ten sposób ocaliła Elbląg przed nacierającymi Krzyżakami. Ufff… o mały włos. Podobno dziś turyści „na szczęście” pocierają nos figury naszego bohatera. Nie jestem zabobonna i w pocieranie żadnego nosa na szczęście nie wierzę, ale z ciekawości ja również go dotknęłam.

Swoją drogą, zmysł dotyku przydaje się w Elblągu na każdym kroku, choćby w przypadku stalowych form przestrzennych, wpisanych na stałe w krajobraz Elbląga. Z daleka niektóre wyglądają tak, jakby człowiek miał się o nie pokaleczyć. Pierwsze metalowe rzeźby stanęły w mieście w latach 60-tych, po zakończeniu Biennale Form Przestrzennych. Były efektem współpracy pomysłodawcy wydarzenia Gerarda Kwiatkowskiego, zaproszonych artystów i elbląskich Zakładów Mechanicznych Zamech. Zamech dał artystom materiał, w zamian za co, artyści mieli stworzyć formy przestrzenne i przekazać je miastu. Od tamtego czasu elblążanie i turyści robią sobie zdjęcia z nietypowymi formami, dotykają ich i pobudzają swoją wyobraźnię. Niektórzy zadają sobie pytanie, ile to żelastwo kosztowałoby w skupie… Reakcje bywają skrajne, ale przecież chyba o to chodzi artystom?

Maciej nie jest miłośnikiem sztuki. On woli rzeczy bardziej namacalne. Z metalowych przedmiotów raczej wybierze rower, który można zapakować do pociągu do Elbląga, i zaproponuje rajd po Wysoczyźnie Elbląskiej. Przejedzie kilkanaście kilometrów z Elbląga, żeby z przestrzeni miejskiej przenieść się w otoczenie drzew i szumiących potoków, zwłaszcza w rezerwatach przyrody „Buki Wysoczyzny Elbląskiej” czy „Dolina Stradanki”. Być może skusi się, żeby zsiąść tu z roweru i przytulić się do chropowatej kory drzewa albo położyć na chłodnej ziemi, choć to do niego takie niepodobne...

Pewnie zaproponuje, żeby z Elbląga prostą drogą dojechać do miejscowości Łęcze, gdzie właśnie obracają się w ruinę ostatnie na tym terenie domy podcieniowe. Stamtąd ruszy dalej do Kadyn i jeszcze dalej – do Tolkmicka, małego portowego miasteczka położonego na samym południowym brzegu Zalewu Wiślanego. Bo tam, na plaży w Tolkmicku czeka na każdego z Was upragniony i zasłużony odpoczynek. Idealny na zakończenie ciepłego weekendu, na który możesz dojechać pociągiem POLREGIO z Gdyni do Elbląga.

Kasia i Maciej Marczewscy
autorzy bloga "Ruszaj w Drogę!"

 

 

 

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa to 13-tysięczne miasteczko położone w malowniczym zakątku na krańcach wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Otoczone zielonym pierścieniem lasów i licznymi jeziorami. Leżąca nad brzegami rzek Włodawki i Bugu Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Stąd widać Białoruś, a na rzece Bug przebiega zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Około km na południe od Włodawy znajduje się miejsce spotkania granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Takich trójstyków w Polsce jest sześć, ale tylko jeden usytuowany na rzece.

Czytaj więcej ›