Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

Jak zorganizować dzieciom czas w domu? Sprawdź nasze propozycje zajęć on-line! #zostańwdomu

Kolejny tydzień kwarantanny za nami, a Wam kończą się już pomysły na zabawy dla dzieci? Dobrze wiemy, że gdy w domu dokazują znudzone maluchy, ciężko jest w 100% oddać się pracy zdalnej, która stała się codziennością wielu z nas. Co więcej, gdy dzieci nie chodzą do przedszkola czy szkoły, trudno nawet znaleźć czas na ugotowanie obiadu czy domowe porządki. 

Dlatego jeśli szukacie sposobu, by kreatywnie zorganizować czas swoim pociechom, polecamy skorzystanie z materiałów dostępnych on-line. Bez obaw, nie będziemy zachęcać Was do puszczania dzieciom bajek z YouTube’a. Zebraliśmy te najbardziej pomysłowe akcje, przygotowane przez specjalistów w swoich dziedzinach.

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu

Maluchom może obecnie brakować biegania, skakania po placach zabaw, jeżdżenia na rowerkach, hulajnogach. Na pewno jednak nie brakuje im energii, dlatego zacznijmy od zajęć, które pomogą rozładować jej nadmiar. Zatem trochę ruchu na początek. 

Na fanpage’u Kraina Gagatka - https://www.facebook.com/kraina.gagatka, animatorka Ania, zachęca dzieci do wspólnej zabawy, publikując relacje na żywo, podczas których pokazuje ćwiczenia dla najmłodszych. Wszystko oczywiście w bardzo wesołej atmosferze, dzięki czemu dzieciaki oglądają te filmiki jak zahipnotyzowane.

Zajęcia ruchowe w ciekawej formie znajdziecie również na platformie Miastodzieci.pl. Pod linkiem https://miastodzieci.pl/zabawy/mini-gimnastyka-dla-mlodszych-dzieci/ dostępne jest magiczne koło z prostymi ćwiczeniami gimnastycznymi. Wystarczy włączyć energiczną muzykę i kręcić wirtualnym kołem, by na ekranie monitora pokazywały się zadania do wykonania. Gwarantujemy, że po 5 kolejkach dzieciaki będą już solidnie zmachane. Takie zabawy z 2 latkiem czy 4 latkiem będą z pewnością dla nich niezwykle satysfakcjonujące.

Coś dla artystycznych dusz, czyli nauka rysowania online

Dobrze wiemy, że w dzieciach drzemią pokłady kreatywności, a ich prace plastyczne potrafią niejednokrotnie zaskoczyć rodziców pomysłowością wykonania. Dlatego, jeśli macie w domu małą artystyczną duszę, czas kwarantanny to świetna okazja na rozwijanie jej pasji w kierunku rysunku i malarstwa.

Cykl zajęć z rysunku pt. „Ekorysowanie na ekranie” przygotował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Co ciekawe, prowadzone lekcje wprowadzają również element nauki przyrody – tak więc dzieci uczą się rysować różne gatunki zwierząt i roślin, poznając przy tym najważniejsze informacje o nich. Nauka rysowania zwierząt dla dzieci to zatem świetny pomysł na rozwój malucha w różnych kierunkach. Ta swoista szkoła rysowania zwierząt daje mnóstwo korzyści edukacyjnych.
Dodatkowo, najlepsze rysunki wykonane na podstawie filmów z fanpage’a https://www.facebook.com/wfosigw.torun można zgłosić do konkursu z nagrodami.

Lekcje rysunku on-line udostępniła również Pracownia OKO z Krakowa: https://pracowniaoko.pl/portfolio/kursy-on-line/. Dr Tomasz Wełna z Akademii Sztuk Pięknych zaprasza na 1-godzinną transmisję kursu na żywo, 7 dni w tygodniu, codziennie o 10.00 i 19.00.

Teatr dla małych widzów

W Internecie dostępnych jest również sporo przedstawień teatralnych, które dzieci mogą oglądać nie ruszając się sprzed ekranu telewizora i komputera.

Swoje propozycje dla najmłodszych udostępnia https://teatrmalegowidza.pl/. Bilety on-line kosztują tutaj od 20 do 50 zł i są świetnym wsparciem dla artystów, którzy w czasie pandemii koronawirusa nie mogą pracować tak, jak do tej pory. Po każdym spektaklu, który trwa 30 minut, przewidziane są również zabawy dla dzieci.

Internetowe spektakle dla maluchów znajdziecie również w kanałach społecznościach Centrum Sztuki Dziecka z Poznania - https://www.facebook.com/CentrumSztukiDziecka. Dostępne są tu przedstawienia dla młodszych dzieci w wieku 4+ i nieco starszy 7+. Szczegółowe informacje o terminach i sposobie publikacji spektakli znajdziecie na podlinkowanym profilu facebookowym.

O to, by dzieciom nie nudziło się podczas społecznej kwarantanny, zadbał także Teatr Groteska z Krakowa. W akcji „Złap Groteskę w sieci” udostępniane są nie tylko przedstawienia teatralne, ale również zajęcia, w których aktorzy i inni pracownicy teatru, prowadzą lekcje śpiewu, dykcji oraz pokazują jak własnoręcznie wykonać pacynkę lub kukiełkę do domowych przedstawień.

Nauka, technika i przyroda w wersji dla najmłodszych

Jeśli macie w domu maluchy wyjątkowo ciekawe świata, które codziennie zarzucające Was milionem pytań „a dlaczego?”, to na pewno zainteresuje je oferta on-line przygotowana przez poniższe instytucje.

Centrum Nauki Kopernik codziennie pokazuje na swoim kanale facebookowym https://www.facebook.com/CentrumNaukiKopernik/ jak wykonać proste eksperymenty korzystając z materiałów dostępnych w domu. Pracownicy Centrum opowiadają również o kosmosie, pokazują fascynujące materiały, a nawet organizują wirtualne spacery po ekspozycjach Kopernika!

Doświadczenia, łatwe do wykonania przez dzieci, prezentują również w edukacyjnych filmikach przedstawiciele Laboratorium Wyobraźni https://www.facebook.com/laboratoriumwyobraznippnt/. Dodatkowo, zachęcają swoich widzów do udziału w ciekawych wyzwaniach, dzięki którym najmłodsi z zainteresowaniem uczą się podstaw chemii i fizyki.

Młodszym dzieciom natomiast na pewno spodoba się to, co przygotowało dla nich warszawskie ZOO. Na stronie https://zoo.waw.pl/edukacja/oferta-edukacyjna dostępne są bowiem filmy z serii „ZOOgeografia dla dzieci”. Pracownicy ZOO opowiadają w nich o zwierzętach, które żyją w poszczególnych regionach na świecie. Jesteśmy przekonani, że dzieci będą słuchać tych historii z otwartą buzią!

Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji znaleźliście coś, co spodoba się Waszym dzieciom i zainteresuje je na dłużej, dzięki czemu będziecie mogli w tym pełnym wyzwań czasie znaleźć chwilę również dla siebie.  A może postanowicie zaangażować się w zabawę razem z nimi? W każdym razie pomysłów na ciekawe rozplanowanie dnia swoim pociechom nie powinno Wam już zabraknąć. 


 

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa to 13-tysięczne miasteczko położone w malowniczym zakątku na krańcach wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Otoczone zielonym pierścieniem lasów i licznymi jeziorami. Leżąca nad brzegami rzek Włodawki i Bugu Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Stąd widać Białoruś, a na rzece Bug przebiega zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Około km na południe od Włodawy znajduje się miejsce spotkania granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Takich trójstyków w Polsce jest sześć, ale tylko jeden usytuowany na rzece.

Czytaj więcej ›