Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

Kolejowy Dzień Dziecka - atrakcje dla młodych wielbicieli pociągów

Czy wiecie, że Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w różne dni w roku w różnych krajach na świecie? W Polsce święto to celebrujemy, od 1950 roku, zawsze 1 czerwca. To świetna data, ponieważ zazwyczaj jest wtedy bardzo ciepło, a przewidywane oceny roczne w szkołach są już wystawione. Można więc zaplanować w ramach uczczenia Dnia Dziecka jakieś wyjątkowe atrakcje dla swoich pociech. Są dzieci, które kochają zwierzęta, są takie, które pasjonują się kosmosem, inne uwielbiają księżniczki albo inne postaci z bajek. Liczna grupa maluchów to także pasjonaci pojazdów szynowych, zwłaszcza pociągów! Dziś podzielimy się z Wami pomysłami na wycieczki do miejsc, w których o kolejowe atrakcje nie trudno. Oczywiście do nich wszystkich dojedziecie pociągiem POLREGIO, co sprawi, że już sama podróż do celu będzie częścią niespodzianki z okazji Dnia Dziecka.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum w Kościerzynie może się pochwalić najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Polsce północnej. Największą atrakcją tego miejsca są parowozy i inne pociągi – w tym wąskotorówka. Na pociągi można się wspinać dzięki drabinkom, a do niektórych pojazdów wejść i bawić się w maszynistów, konduktorów i podróżnych. Dla dzieci jest to wyjątkowa atrakcja, ponieważ mogą z bliska obcować z tak dużymi maszynami, podczas gdy zazwyczaj bawią się ich wersjami zabawkowymi w domu. Na terenie skansenu dla zwiedzających dostępny jest również budynek parowozowni. Znajdziemy w nim sale i wagony tematyczne pokazujące prace przy parowozach, makietę parowozowni z pociągiem elektrycznym, w jednej z sal wystawowych jest też dostępna interaktywna gra o tematyce kolejowej. Godziny otwarcia Muzeum oraz ceny biletów wstępu można sprawdzić na dedykowanej stronie internetowej muzeumkolejnictwa.com.

 

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej to największe muzeum dokumentującego historię kolejnictwa na terenie historycznego Śląska. Znajduje się ono na terenie zabytkowej parowozowni z 1908 roku. Na długości 3,5 km torów udało się tu zgromadzić aż 150 zabytkowych pojazdów szynowych. Są to parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne, wagony oraz pojazdy specjalistyczne dokumentujące historię techniki kolejowej w XIX i XX wieku. Eksponaty pochodzą z Polski, Niemiec, Austrii, Anglii oraz USA. Atrakcje, z których można skorzystać podczas wizyty z dziećmi w muzeum to m.in. przejazd zabytkową lokomotywą po bocznicy kolejowej; „karuzela dla pociągów”, czyli obrotnica kolejowa; strefa zabaw dla dzieci oraz bezpłatna gra terenowa; kolejowe bistro w wagonie barowym; a także przestrzenie ekspozycyjne we wnętrzach muzeum. Dodatkowo, z okazji Dnia Dziecka, w dniach od 1 do 6 czerwca, Muzeum Kolejnictwa zaprasza na spotkanie z zainscenizowanym pociągiem z legendarnego wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Więcej informacji na muzeumkolejnictwa.pl

 

Parowozownia Gniezno

Parowozownia w Gnieźnie to miejsce nieco inne od tych opisanych powyżej. Zobaczymy tu nie pociągi, ale głównie budynki i infrastrukturę kolejową. Turyści indywidualni mogą zwiedzać parowozownię zgodnie z harmonogramem, o wyznaczonych godzinach. Obecnie, zwiedzanie ma miejsce codziennie o godzinach: 11:30, 13:00 i 14:30, rozpoczyna się spod bramy głównej parowozowni przy ulicy Składowej. Jest to zwiedzanie z przewodnikiem, odbywa się na świeżym powietrzu, ma formę spaceru i trwa około godzinę. Na zwiedzanej trasie znajdują się dwa budynki, które turyście odwiedzają, a także kilka urządzeń kolejowych, których pracę mogą poznać. I choć mogłoby się wydawać, że oglądanie starych budynków będzie dla małych dzieci nudne, to nie – dzięki ciekawym opowieściom przewodnika jest naprawdę interesująco, a możliwość samodzielnego przestawienia zwrotnicy kolejowej na pewno spodoba się młodym miłośnikom kolei. Na terenie parowozowni jest też sklepik, w którym można nabyć pamiątki. 

 

Kolejkowo Gliwice

Atrakcja Kolejkowo w Gliwicach to jedna z największych w Polsce makiet kolejowych. To niesamowity świat pociągów pomniejszony 25 razy! Poszczególne elementy makiety zostały tutaj dopieszczone w taki sposób, aby jak najdokładniej odwzorowywać rzeczywistość. Dzięki temu, odwiedzający Kolejowo mogą m.in. towarzyszyć miniaturowym turystom w górskich wyprawach, poznać życie na wsi lub wcielić się w rolę cyrkowca i plażowicza. Makieta Kolejkowo w Gliwicach składa się z 235 budynków, 195 samochodów, 3200 figurek zwierząt i ludzi, 460 metrów torów i 12 pociągów ciągnących 58 wagonów. Doba w Kolejkowie trwa 18 minut, z czego 9 minut to noc, podczas której zapada zmrok i zapalają się światła w budynkach i latarnie uliczne – w takim cyklu powtarzają się wszystkie atrakcje na planszy. Całość naprawdę robi ogromne wrażenie i z pewnością skradnie serca nie tylko dzieci, ale również i dorosłych. W Kolejkowie organizowane są również warsztaty modelarskie dla najmłodszych. Wszystkie informacje o atrakcjach tu dostępnych oraz o cenach biletów znajdziecie na stronie kolejkowo.pl.

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym propozycjom uda Wam się zaplanować naprawdę wyjątkowy Dzień Dziecka w klimacie kolejowym, który będziecie później wspominać przez długi czas. Taki wspólnie spędzony dzień w świecie marzeń małego miłośnika pociągów na pewno okaże się lepszym prezentem niż niejedna zabawka. Pamiętajcie, aby ruszając w podróż, najpierw sprawdzić rozkład jazdy pociągów na naszej stronie polregio.pl.  Sprawdźcie również z jakich ulg możecie skorzystać podróżując całą rodziną. Poza ustawowymi zniżkami dla dzieci, dostępne są również rabaty m.in. w ramach oferty Ty i raz, dwa, trzy oraz Karty Dużej Rodziny. Szczegółowe informacje znajdziecie w zakładce >> TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień. Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery.

Czytaj więcej ›
5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

Aktualna sytuacja epidemiczna zrewolucjonizowała nasz dotychczasowy styl życia. Musieliśmy zmienić wiele zwyczajów, które towarzyszyły nam od zawsze. Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły także na nasze nawyki w trakcie podróżowania. Poniżej przedstawiamy 5 zasad pandemicznego savoir-vivre, które warto stosować w trakcie podróży podczas pandemii i nie tylko.

Czytaj więcej ›
Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Kochasz pociągi, podróże po torach i wszystko to, co związane z koleją? Teraz jednak wydaje Ci się, że nie masz jak pielęgnować tej pasji, bo przestrzegasz zasad i w czasie epidemii nie podróżujesz rekreacyjnie i jak każdy z nas wyznajesz zasadę #zostańwdomu?

Czytaj więcej ›