Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Kolejowy Dzień Dziecka - atrakcje dla młodych wielbicieli pociągów

Kolejowy Dzień Dziecka - atrakcje dla młodych wielbicieli pociągów

Czy wiecie, że Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w różne dni w roku w różnych krajach na świecie? W Polsce święto to celebrujemy, od 1950 roku, zawsze 1 czerwca. To świetna data, ponieważ zazwyczaj jest wtedy bardzo ciepło, a przewidywane oceny roczne w szkołach są już wystawione. Można więc zaplanować w ramach uczczenia Dnia Dziecka jakieś wyjątkowe atrakcje dla swoich pociech. Są dzieci, które kochają zwierzęta, są takie, które pasjonują się kosmosem, inne uwielbiają księżniczki albo inne postaci z bajek. Liczna grupa maluchów to także pasjonaci pojazdów szynowych, zwłaszcza pociągów! Dziś podzielimy się z Wami pomysłami na wycieczki do miejsc, w których o kolejowe atrakcje nie trudno. Oczywiście do nich wszystkich dojedziecie pociągiem POLREGIO, co sprawi, że już sama podróż do celu będzie częścią niespodzianki z okazji Dnia Dziecka.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum w Kościerzynie może się pochwalić najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Polsce północnej. Największą atrakcją tego miejsca są parowozy i inne pociągi – w tym wąskotorówka. Na pociągi można się wspinać dzięki drabinkom, a do niektórych pojazdów wejść i bawić się w maszynistów, konduktorów i podróżnych. Dla dzieci jest to wyjątkowa atrakcja, ponieważ mogą z bliska obcować z tak dużymi maszynami, podczas gdy zazwyczaj bawią się ich wersjami zabawkowymi w domu. Na terenie skansenu dla zwiedzających dostępny jest również budynek parowozowni. Znajdziemy w nim sale i wagony tematyczne pokazujące prace przy parowozach, makietę parowozowni z pociągiem elektrycznym, w jednej z sal wystawowych jest też dostępna interaktywna gra o tematyce kolejowej. Godziny otwarcia Muzeum oraz ceny biletów wstępu można sprawdzić na dedykowanej stronie internetowej muzeumkolejnictwa.com.

 

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej to największe muzeum dokumentującego historię kolejnictwa na terenie historycznego Śląska. Znajduje się ono na terenie zabytkowej parowozowni z 1908 roku. Na długości 3,5 km torów udało się tu zgromadzić aż 150 zabytkowych pojazdów szynowych. Są to parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne, wagony oraz pojazdy specjalistyczne dokumentujące historię techniki kolejowej w XIX i XX wieku. Eksponaty pochodzą z Polski, Niemiec, Austrii, Anglii oraz USA. Atrakcje, z których można skorzystać podczas wizyty z dziećmi w muzeum to m.in. przejazd zabytkową lokomotywą po bocznicy kolejowej; „karuzela dla pociągów”, czyli obrotnica kolejowa; strefa zabaw dla dzieci oraz bezpłatna gra terenowa; kolejowe bistro w wagonie barowym; a także przestrzenie ekspozycyjne we wnętrzach muzeum. Dodatkowo, z okazji Dnia Dziecka, w dniach od 1 do 6 czerwca, Muzeum Kolejnictwa zaprasza na spotkanie z zainscenizowanym pociągiem z legendarnego wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Więcej informacji na muzeumkolejnictwa.pl

 

Parowozownia Gniezno

Parowozownia w Gnieźnie to miejsce nieco inne od tych opisanych powyżej. Zobaczymy tu nie pociągi, ale głównie budynki i infrastrukturę kolejową. Turyści indywidualni mogą zwiedzać parowozownię zgodnie z harmonogramem, o wyznaczonych godzinach. Obecnie, zwiedzanie ma miejsce codziennie o godzinach: 11:30, 13:00 i 14:30, rozpoczyna się spod bramy głównej parowozowni przy ulicy Składowej. Jest to zwiedzanie z przewodnikiem, odbywa się na świeżym powietrzu, ma formę spaceru i trwa około godzinę. Na zwiedzanej trasie znajdują się dwa budynki, które turyście odwiedzają, a także kilka urządzeń kolejowych, których pracę mogą poznać. I choć mogłoby się wydawać, że oglądanie starych budynków będzie dla małych dzieci nudne, to nie – dzięki ciekawym opowieściom przewodnika jest naprawdę interesująco, a możliwość samodzielnego przestawienia zwrotnicy kolejowej na pewno spodoba się młodym miłośnikom kolei. Na terenie parowozowni jest też sklepik, w którym można nabyć pamiątki. 

 

Kolejkowo Gliwice

Atrakcja Kolejkowo w Gliwicach to jedna z największych w Polsce makiet kolejowych. To niesamowity świat pociągów pomniejszony 25 razy! Poszczególne elementy makiety zostały tutaj dopieszczone w taki sposób, aby jak najdokładniej odwzorowywać rzeczywistość. Dzięki temu, odwiedzający Kolejowo mogą m.in. towarzyszyć miniaturowym turystom w górskich wyprawach, poznać życie na wsi lub wcielić się w rolę cyrkowca i plażowicza. Makieta Kolejkowo w Gliwicach składa się z 235 budynków, 195 samochodów, 3200 figurek zwierząt i ludzi, 460 metrów torów i 12 pociągów ciągnących 58 wagonów. Doba w Kolejkowie trwa 18 minut, z czego 9 minut to noc, podczas której zapada zmrok i zapalają się światła w budynkach i latarnie uliczne – w takim cyklu powtarzają się wszystkie atrakcje na planszy. Całość naprawdę robi ogromne wrażenie i z pewnością skradnie serca nie tylko dzieci, ale również i dorosłych. W Kolejkowie organizowane są również warsztaty modelarskie dla najmłodszych. Wszystkie informacje o atrakcjach tu dostępnych oraz o cenach biletów znajdziecie na stronie kolejkowo.pl.

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym propozycjom uda Wam się zaplanować naprawdę wyjątkowy Dzień Dziecka w klimacie kolejowym, który będziecie później wspominać przez długi czas. Taki wspólnie spędzony dzień w świecie marzeń małego miłośnika pociągów na pewno okaże się lepszym prezentem niż niejedna zabawka. Pamiętajcie, aby ruszając w podróż, najpierw sprawdzić rozkład jazdy pociągów na naszej stronie polregio.pl.  Sprawdźcie również z jakich ulg możecie skorzystać podróżując całą rodziną. Poza ustawowymi zniżkami dla dzieci, dostępne są również rabaty m.in. w ramach oferty Ty i raz, dwa, trzy oraz Karty Dużej Rodziny. Szczegółowe informacje znajdziecie w zakładce >> TUTAJ.