Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Kompleksy leśne w Polsce - najpopularniejsze i te całkiem dzikie

Kompleksy leśne w Polsce - najpopularniejsze i te całkiem dzikie

Kompleksy leśne w Polsce - najpopularniejsze i te całkiem dzikie
W Polsce nie brak kompleksów leśnych wartych odwiedzenia. Do wielu z nich dojedziesz pociągami POLREGIO, nie tracąc czasu na stanie w korkach. Spędź niezapomniany czas w puszczach, borach oraz parkach krajobrazowych. Odkryj, jak wspaniały jest kontakt z naturą i wypoczynek blisko dzikiej przyrody. Podróżuj #najlepiejREGIOnalnie, poznając nieznane miejsca w swojej najbliższej okolicy i nie tylko.

Kompleksy leśne w Polsce są wyjątkowo zróżnicowane, a POLREGIO wykorzystuje to na Twoją korzyść. Naszymi pociągami możesz dojechać w wiele regionów - zarówno tych najpopularniejszych, jak i zupełnie dzikich. W obu przypadkach czeka na Ciebie ogrom atrakcji i niezapomnianych wrażeń, wynikających z wypoczynku w zgodzie z naturą. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowe zestawienie puszcz, borów oraz parków krajobrazowych, rozmieszczonych w różnych częściach Polski. Oczywiście nie znalazły się tutaj wszystkie kompleksy leśne, bo jest ich niesamowicie wiele. W końcu lesistość naszego kraju wynosi aż ponad 30%! Wybraliśmy jednak najpiękniejsze miejsca, rozsiane po całym naszym kraju. W okolice każdego z nich dojedziesz naszymi pociągami. Nie czekaj więc dłużej i zaplanuj swój urlop #najlepiejREGIOnalnie!

Puszcze w Polsce


Pobierz na swój smartfon aplikację POLREGIO i kup bilety do miejscowości położonych w pobliżu najpiękniejszych puszcz w Polsce. Cisza, spokój i prawdziwa, dzika natura - czego więcej można wymagać od urlopu? Na miejscu na pewno znajdziesz ogrom atrakcji i całe kilometry ścieżek do pokonania pieszo czy rowerem. Dzięki nim nie będziesz się nudzić zarówno podczas weekendowego wyjazdu, jak i dłuższego urlopu.


Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska jest bezsprzeczną ikoną naszego kraju. Położony na pograniczu polsko-białoruskim kompleks leśny ma powierzchnię sięgającą ok. 1500 km². Kojarzony jest przede wszystkim z żubrami, gdyż to tutaj żyje największa, wolna populacja tych potężnych zwierząt na całym świecie. Obok nich spotkać tam możesz także rysie, wilki czy wiele gatunków przepięknych ptaków.

To wyjątkowe miejsce od 1976 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do samych jego bram, czyli do Hajnówki, dojedziesz naszymi pociągami. Stamtąd natomiast już kilka kroków do Białowieży i innych miejscowości, szczególnie popularnych wśród podróżnych. Dobrze rozwinięta architektura turystyczna w tym regionie jest gwarancją błogiego wypoczynku. Zapewni Ci też doskonałe warunki, sprzyjające radości z przebywania blisko dzikiej natury bez żadnych ograniczeń.


Puszcza Kampinoska
Puszcza Kampinoska to kolejny kompleks leśny godny polecenia. Znajduje się niedaleko Warszawy i często odwiedzana jest właśnie przez mieszkańców stolicy, choć nie tylko. Zajmuje ok. 670 km², a w większości jej teren należy do Kampinoskiego Parku Narodowego. Dominują tam bory sosnowe, a część roślin ma ponad 200 lat. Spacerując malowniczymi ścieżkami, warto często spoglądać w górę - niektóre drzewa sięgają nawet 28 metrów wysokości.

Puszcza Białowieska ma żubra, a Puszcza Kampinoska może pochwalić się swoim olbrzymem - łosiem. Część osób nawet nie wie, że przed laty ssaki te zupełnie wyginęły na tych terenach. Udana próba restytucji w 1951 roku na szczęście pozwoliła jednak na ich przywrócenie. Drugim reprezentantem tego kompleksu jest bóbr, ale podczas wędrówki wyznaczonymi szlakami spotkać możesz również m.in. lisy, rysie, sarny, borsuki czy jenoty.

W Puszczy Kampinoskiej wytyczono wiele kilometrów szlaków turystycznych. Część z nich przeznaczona jest dla pieszych. Przemyśl natomiast zabranie ze sobą do pociągu roweru, bo czeka tam na Ciebie Kampinoski Szlak Rowerowy. Ma on długość blisko 150 km i pokonanie go może być kapitalnym pomysłem na spędzenie aktywnego, ciekawego weekendu.


Puszcza Bolimowska
Puszcza Bolimowska to alternatywa dla Kampinosu. Również znajduje się niedaleko Warszawy, ale jest zdecydowanie mniejsza i rzadziej odwiedzana. Zajmuje powierzchnię sięgającą ok. 180 km², a jeszcze w XVI wieku łączyła się z Puszczą Kampinoską. Przed laty, wraz z Puszczą Jaktorowską i Korabiewską, tworzyły jeden potężny obszar leśny. Dojedziesz do niej bez problemu ze stolicy różnymi środkami transportu. Możesz też wybrać się na miejsce rowerem, jadąc przez Grodzisk Mazowiecki.

Bolimowski Park Krajobrazowy, łączący się z opisywaną puszczą, pełen jest zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Przebywając w okolicy, warto przede wszystkim odwiedzić liczne dwory i parki dworskie. Ponadto poświęć chwilę na odkrywanie historii Skierniewic, do których możesz dojechać naszymi pociągami oraz delektowanie się parkiem romantycznym w Arkadii.


Puszcza Pilicka
Puszcza Pilicka powszechnie znana jest jako Lasy Spalskie. Zajmuje powierzchnię 52 tys. ha, a rozciąga się na nadleśnictwa w Spale, Piotrkowie Trybunalskim, Smardzewicach i częściowo w Opocznie oraz Brzezinach. W okresie międzywojennym tereny te odgrywały specjalną rolę. Znajdował się tam reprezentacyjny las łowiecki polskiego rządu. Wcześniej, jeszcze za czasów Królestwa Polskiego, zostały przekazane po części do Księstwa Łowickiego, a następnie były własnością dworu carskiego.

Obecnie na terenie Puszczy Pilickiej popularnością cieszy się przede wszystkim obszar Natura 2000 “Lasy Spalskie”. Warto natomiast pokreślić, że w tej okolicy do zobaczenia jest o wiele więcej. Kolejny raz puszcza bowiem łączy się z parkiem krajobrazowym. Mowa tym razem o Spalskim Parku Krajobrazowym, który wraz z Przedborskim Parkiem Krajobrazowym i Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym należą do Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.

Podróżując po okolicy, odwiedź dawny ośrodek łowiecki i rezydencję prezydentów II RP w Spale. Turystów przyciąga tu także lokalny folklor. Pod tym względem na specjalne wyróżnienie zasługują przede wszystkim dwa regiony: opoczyński i rawski. Stale kultywowane są tam ludowe tradycje, z którymi warto się zapoznać.

 

Bory w Polsce


Skorzystaj z biletu turystycznego POLREGIO, aby dojechać w Bory Tucholskie, Stobrawskie czy Dolnośląskie. Każde z nich są niepowtarzalne, wyjątkowe i pozwolą Ci na błogi relaks lub aktywne spędzenie wolnego czasu. Spędzisz w nich intensywny weekend blisko natury, po którym wrócisz do codziennych obowiązków pełny sił i gotowy na nowe wyzwania.


Bory Tucholskie
Bory Tucholskie to jeden z najbardziej znanych kompleksów leśnych w Polsce. Znajdują się blisko Grudziądza, Laskowic i Czerska. Do wszystkich tych miejscowości dojedziesz wygodnie z POLREGIO. Na miejscu czeka na Ciebie natomiast prawdziwy spokój i niepowtarzalne widoki. Zajmujący ok. 3 tys. km² kompleks borów sosnowych zachwyca swoją dzikością.

Na tak potężnym obszarze wytyczono szereg parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Wyróżnić tu można m.in.:
● Tucholski Park Krajobrazowy,
● Wdzydzki Park Krajobrazowy,
● Wdecki Park Krajobrazowy,
● Bagno Grzybna,
● Bór Chrobotkowy,
● Cisy staropolskie im. Leona Wyczólkowskiego,
● i wiele innych.

Każde z tych miejsc zachwyca dzikością i pięknem przyrody. W okolicy nie brak także klimatycznych jezior, idealnie nadających się do wypoczynku. Cały obszar jest na tyle rozległy, że spędzić w nim możesz nie tylko wiele godzin, ale nawet dni. W okolicy nie brak też infrastruktury turystycznej, ułatwiającej podróż, takiej jak parkingi leśne, szlaki czy wiaty.


Bory Stobrawskie
Mniej znane są Bory Stobrawskie, leżące na północ od Opola. Zajmują ok. 420 km², a ich nazwa zaczerpnięta została od rzeki, która przez nie przepływa - Stobrawy. To prawdziwa oaza dla osób doceniających piękno przyrody i unikatowość roślin. Spotkać tam możesz bowiem aż 50 gatunków roślin chronionych, 140 gatunków rzadkich oraz ponad 220 chronionych gatunków zwierząt. Na czele ich wszystkich stoi największa ważka Europy - husarz władca.

W 1999 roku na terenie boru utworzono Stobrawski Park Krajobrazowy. W jego ramach wyróżniono cztery rezerwaty przyrody:
● Lubsza,
● Leśna Woda,
● Rogalice,
● Barucice.

To najmłodszy park krajobrazowy województwa opolskiego. Aż 80% jego powierzchni zajmują kompleksy leśne. Za jedno z ikonicznych miejsc w tej okolicy uważane są wydmy w Kosowcu. Oprócz nich natomiast warto wybrać się też do Studzionki, gdzie czeka na Ciebie kapliczka oraz cudowne źródełko.

 

Parki krajobrazowe


Videomaty POLREGIO znajdziesz w wielu miastach w całej Polsce. Kupić w nich możesz w nowoczesny sposób bilety na pociągi jadące w najbliższe okolice polskich parków krajobrazowych. Zamiast stać w kolejkach do kas, jak najszybciej ciesz się bliskością natury.


Kozienicki Park Krajobrazowy
Kozienicki Park Krajobrazowy im. prof. Ryszarda Zaręby to ukłon w stronę mieszkańców wschodniej części Polski. Znajduje się pomiędzy Kozienicami i Radomiem, niedaleko Lublina. Jego powierzchnia przekracza 26 tys. ha, a otulina aż 36 tys. ha. Powstał z myślą o ochronie naturalnego krajobrazu Puszczy Kozienickiej. Na jego terenie jest 15 rezerwatów przyrody, w większości o powierzchni leśnej.

Park ten słynie z ogromnej różnorodności fauny oraz flory. Wędrując wytyczonymi szlakami, masz szansę dostrzec ok. 200 gatunków ptaków. Z tego powodu cieszy się on szczególną popularnością wśród fotografów dzikiej przyrody. Spotkać tam możesz także liczne ssaki. Jest to dom m.in. dla łosi, jeleni, dzików czy bobrów. Mieszka tam ponadto 16 gatunków nietoperzy, a unikatową ikoną całego regionu jest zagrożony wyginięciem żółw błotny.


Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą
Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą został utworzony w 1998 roku. Dotrzesz do niego szybko z Częstochowy, do której zawiozą Cię pociągi POLREGIO. Jego powierzchnia przekracza 50 tys. ha, a ikoną są rzadkie zbiorowiska roślinne.

Istotnym składnikiem tutejszego krajobrazu są stawy hodowlane oraz torfowiska. Jest to jeden z powodów, przez które po tym terenie powinieneś poruszać się wyłącznie wyznaczonymi trasami turystycznymi. Do wyboru masz cztery ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne:
● Diabelski Kamień,
● Zborowskie,
● Na Brzozę,
● Kieszkowskie Bagna.

Ponadto do dyspozycji przyjezdnych pozostają również szalki turystyczne przebiegające przez obszar parku:
● Szlak Powstań Śląskich,
● Szlak rezerwatów przyrody,
● Szlak Józefa Lompy,
● Szlak pomników przyrody.

 

Zwiedzaj polskie kompleksy leśne z POLREGIO!


Kompleksy leśne w Polsce bez wątpienia są zachwycające. Każdy z nich jest inny i wyjątkowy. Sprawdź więc, które z wymienionych przez nas miejsc znajdują się niedaleko Twojego miejsca zamieszkania i odwiedź je z POLREGIO. Daj się oczarować dzikiej naturze i odpocznij od zgiełku wielkich miast. Odkrywaj zalety własnego kraju i przekonaj się, że pociągami jeździ się #najlepiejREGIOnalnie.