Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Przeżyj niezapomniane ferie w górach!

Przeżyj niezapomniane ferie w górach!

Ferie to wyjątkowy czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Przerwa od szkoły jest idealnym momentem na rozbudzenie w najmłodszych miłości do podróżowania i odkrywania uroków naszego kraju. Jak wiadomo, podróżować #najlepiejREGIOnalnie, dlatego naszymi pociągami dojedziecie do najciekawszych, górskich miejscowości w Polsce. Czeka tam ogrom atrakcji na każdego, kto spragniony jest odpoczynku od nauki oraz pracy.

Wypoczynek w zimie często opiera się na aktywnym spędzaniu czasu. W grę wchodzi tu m.in. jazda na nartach czy piesze przemierzanie górskich szlaków. Alternatywną opcją jest spokojne zwiedzanie miast, korzystanie z lokalnych atrakcji i odwiedzanie miejsc pozwalających na błogi relaks. Oczywiście obie te formy da się ze sobą dowolnie łączyć i przeplatać, a każda z nich jest fantastycznym pomysłem na urlop. Co jednak najważniejsze, doświadczyć ich możecie zarówno w górach, nad morzem, w największych miastach, jak i w każdym innym regionie Polski. Pociągami POLREGIO dojedziesz wraz ze swoimi bliskimi dokładnie tam, gdzie chcesz. W tym artykule pokażemy Ci natomiast, jak fantastyczny czas możesz spędzić na południowym krańcu naszego państwa.

 

 

Kultowe Zakopane czeka na turystów


Jednym z najchętniej odwiedzanych, górskich miast w Polsce, jest oczywiście Zakopane. W czasie ferii zimowych nie brak w nim turystów poszukujących najróżniejszych atrakcji i sposobów na spędzenie wolnego czasu. Dotarcie do stolicy Tatr jest wyjątkowo łatwe, bo jeździ tam wiele naszych pociągów. Bilety możesz kupić online, bez stania w kolejkach. Pomoże Ci w tym aplikacja mobilna POLREGIO. Kolejnym krokiem jest przystąpienie do planowania pobytu w najwyższych polskich górach. Poniżej umieściliśmy kilka wskazówek, które powinny Ci w tym pomóc.

Gdzie w góry i na narty w Zakopanem?

Zakopane każdego roku w czasie ferii zimowych przyciąga miłośników nart. W okolicy jest kilka stacji i kurortów, pozwalających na wyśmienitą zabawę w białym puchu. Wybierać możesz m.in. spośród:
● Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal,
● wyciągu narciarskiego Lipki,
● stacji narciarskiej Polana Szymoszkowa.

Dodatkowo w okolicy znajdziesz całe kilometry tras przystosowanych do narciarstwa biegowego. To prawdziwa gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku. Największą popularnością każdego roku cieszą się np.:
● trasa biegowa na Równi Krupowej,
● trasa biegowa Kościelisko - Chotarz,
● trasa biegowa na Siwej Polanie.

Zawiedzeni nie będą również piechurzy, którzy zamierzają wyruszyć w góry na piechotę. Zależnie od doświadczenia, mogą oni wybrać wędrówkę najróżniejszymi szlakami, spośród których każdego roku niezmienną popularnością cieszą się:
● Dolina Białego,
● Droga pod Reglami,
● trasa na Morskie Oko,
● Rusinowa Polana.

Co robić podczas ferii w Zakopanem.

Zakopane to jednak nie tylko jazda na nartach i wędrowanie górskimi szlakami. Miasto to ma do zaoferowania podróżnym o wiele więcej. Długą listę miejskich zalet otwiera niepowtarzalny klimat bazujący na unikatowej, góralskiej architekturze. Nie bez znaczenia jest też wiele lokalnych atrakcji, które warto zobaczyć. Wraz z dziećmi koniecznie odwiedzić powinieneś m.in.:
● papugarnię (w mieście jest ich kilka),
● Iluzję Park,
● Myszogród,
● Podwodny Świat.

Osoby, które kochają adrenalinę, mogą wybrać się również pod Wielką Krokiew. Już samo zobaczenie jej na żywo robi ogromne wrażenie (szczególnie, jeśli jesteś fanem skoków narciarskich). Czeka tam na Cienie natomiast jeszcze jedna niespodzianka - stok narciarski Gigant. Jego oferta zaskakuje, bo zawiera atrakcję uwielbianą nawet przez turystów nieprzepadających za nartami. Mowa o tzw. snowtubingu, czyli zjazdach w pontonach, które w ostatnim czasie podbiły serca polskich fanów zimowego szaleństwa.

Jeśli zostanie Wam nieco czasu, przemyślcie także wizytę w niedalekich Szaflarach. Możecie zrelaksować się tam w basenach termalnych i skorzystać przy okazji z innych, wodnych atrakcji.

Kurort u stóp Szrenicy, czyli Szklarska Poręba

Interesującym pomysłem jest przyjechanie na ferie zimowe do Szklarskiej Poręby. Bez przeszkód możesz spędzić w tym miejscu z rodziną zarówno cały tydzień, jak i tylko weekend, odwiedzając najpopularniejsze atrakcje. Doskonale sprawdzi się w tym drugim przypadku bilet turystyczny POLREGIO. Z jego pomocą zaplanujecie krótki wypoczynek nawet bez dodatkowego urlopu w pracy. Niezależnie natomiast od liczby dni spędzonych w górach, na pewno nie będziecie się nudzić.

Szklarska Poręba To miejscowość położona na styku dwóch pasm - Gór Izerskich oraz Karkonoszy. Dzięki temu pochwalić się może mianem jednej z najpopularniejszych lokalizacji narciarskich w Polsce. Coś dla siebie znajdą tam jednak również fani pieszych spacerów, relaksu i lokalnych, miejskich atrakcji.

Atrakcje dla aktywnych

Jadąc pociągiem, szybko dotrzecie do samego serca Szklarskiej Poręby, skąd blisko jest do wszystkich okolicznych atrakcji. Na pewno nie zawiedzie Was rozbudowana baza noclegowa tego miasta. Możecie też zabrać ze sobą cały sprzęt narciarski albo skorzystać z jednej z licznych wypożyczalni na miejscu. Do wyboru macie ponadto szereg rozmaitych stoków, oferujących kilometry zróżnicowanych tras, np.:
● Stok Nartolandia,
● stacja narciarska Pietkiewiczówka,
● Szrenica Ski Arena,
● wyciąg narciarski Dolina Szczęścia.

W mieście działa szereg szkółek narciarskich, otwartych z myślą o początkujących narciarzach. Skorzystać z nich mogą zarówno dorośli, jak i najmłodsi fani zimowego szaleństwa. Wspólna nauka jazdy może okazać się doskonałym pomysłem na spędzenie rodzinnych, przyjemnych ferii w górach.

Szklarska Poręba jest bazą wypadową lubianą przez miłośników pieszych wycieczek ośnieżonymi szlakami. Wystarczy poświęcić niecałe 3 godziny, by z serca miasta dotrzeć na Szrenicę, która jest wspaniałym punktem widokowym. Jeśli traficie na dobrą pogodę, będziecie mieli okazję podziwiać z niej Kotlinę Jeleniogórską oraz czeską część Karkonoszy. Po zdobyciu szczytu możecie też ogrzać się w klimatycznym schronisku, które w okresie zimowym jest oblegane przez turystów z całej Polski i nie tylko. Ponadto, oprócz tej trasy, pokonania warte są również odcinki prowadzące:
● do schroniska Pod Łabskim Szczytem,
● do schroniska Kamieńczyk,
● na Śnieżne Kotły przez Czeską Budkę.

Jeśli odwiedzasz Szklarską Porębę z dziećmi, polecane jest także zobaczenie dwóch wodospadów: Kamieńczyka i Szklarki. Wiodące do nich trasy nie są zbyt wymagające. Same atrakcje robią natomiast imponujące wrażenie, gdy pokryte są śniegiem.

Co warto zobaczyć i odwiedzić w mieście

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Szklarskiej Poręby jest Leśna Huta. To miejsce, które oczaruje turystów w każdym wieku. Odbywają się tam pokazy formowania szkła barwionego, co jest wyjątkowo widowiskowe. Hutnicy pokazują przy pomocy dawnych narzędzi i form, w jaki sposób tworzyć wazony, ozdoby czy kształty zwierząt.

Osoby, które nie przepadają za wielogodzinnymi marszami, ale doceniają spokojne spacery i przepiękne widoki, powinny się wybrać na Zakręt Śmierci oraz Złoty Widok. To punkty widokowe, do których bardzo łatwo dotrzeć nawet z małymi dziećmi. Przy dobrej widoczności podziwiać z nich można wspaniałe panoramy okolic. Oprócz tego w mieście nie rozczaruje Was również odwiedzenie:
● Wystawy Klocków,
● Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej,
● Chaty Walońskiej.

Muszyna i Krynica-Zdrój zapraszają na ferie zimowe

Krynica-Zdrój, wraz z pobliską Muszyną, to kolejne miejsca warte odwiedzenia podczas tegorocznych ferii. Bilety na pociągi jadące do tych miejscowości kupisz wygodnie m.in. w nowoczesnych Videomatach POLREGIO. Znajdują się one na dworcach w różnych miejscowościach w całej Polsce. Przekonaj się sam, jak wiele może Ci zaoferować Beskid Sądecki w zimie.

Górskie szlaki i trasy narciarskie

Miłośnicy narciarstwa biegowego, odwiedzający Krynicę-Zdrój, szczególnie upodobali sobie jedną trasę: łączącą Górę Parkową z Tyliczem. Co jest w niej wyjątkowego? Otóż mierzy ona aż 13 km i jest niezwykle zróżnicowana. Dzięki temu na poszczególnych odcinkach dobrze będą się bawić zarówno zaawansowani sportowcy, jak i osoby nieco mniej doświadczone. Co więcej, ścieżka została wytyczona tak, by po drodze można było podziwiać malownicze krajobrazy tego regionu.

Alternatywę dla tras biegowych stanowią wyciągi i stoki narciarskie. Często są połączone ze szkółkami albo oferują szkolenia indywidualne z wykwalifikowanymi instruktorami. Wśród najbardziej rozbudowanych ośrodków, mogących pochwalić się najbogatszą ofertą, wymienić można takie miejsca, jak np.:
● Henryk Ski,
● Słotwiny Arena.

Wiele propozycji dla miłośników pieszych wędrówek znaleźć można z kolei w pobliskiej Muszynie. Tam szczególnie polecana jest trasa prowadząca do Jaworzyny Krynickiej. To zielony, łagodny szlak o długości ok. 9 km. Przejście go nie powinno Ci zająć więcej niż 4 godziny, a przy dobrej pogodzie po drodze podziwiać możesz przepiękne widoki. Po dotarciu na miejsce odwiedź też pobliskie Schronisko Górskie PTTK oraz punkt widokowy Diabelski Kamień.

Wypoczynek i atrakcje w mieście

Zarówno w Krynicy-Zdrój, jak i Muszynie, możesz spędzić wolny czas na wiele rozmaitych sposobów. W pierwszej miejscowości poświęć choć chwilę na zwiedzenie lokalnego deptaka. Ciągnie się on przez Bulwar Dietla oraz część ulicy Nowatorskiej. To właśnie na tym odcinku podziwiać możesz najpiękniejsze budynki w okolicy, urzekające swoim unikatowym, górskim charakterem.

Wskazane jest odwiedzenie przynajmniej jednego z miejsc, w których spróbować można lokalnych, słynnych wód krynickich. Znajdziesz je m.in. w Pijalni Wód Mineralnych. Będąc w tej okolicy, polecamy odwiedzić przy okazji klimatyczne Muzeum Nikifora w Wilii Romanówka. Można też przystanąć na moment przy pomniku Nikifora-Łemka w pobliżu Parku im. Mieczysława Dukieta.

Wiele do zaoferowania pod względem miejskich atrakcji ma również Muszyna. W tym przypadku zachwyceni będą fani spokojnych spacerów i przebywania na świeżym powietrzu. Całą rodziną warto spędzić czas w Parku Zdrojowym, który oferuje wiele zróżnicowanych atrakcji. Spacerować tam można między posągami w Ogrodach Magicznych oraz chłonąć otaczającą przyrodę wszystkimi zmysłami w Ogrodach Sensorycznych. Wielu osobom może się wydawać, że jest to atrakcja głównie na letnią porę roku. Gdy jednak świat otula biała pierzyna, miejsce to nabiera zupełnie nowego wyrazu. Można (i naprawdę warto!) spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy niż latem.

Miłośnicy historii oraz osoby zafascynowane przeszłością i różnorodnością tego regionu powinni odwiedzić cmentarz żydowski. Następnie polecane jest wybranie się na zwiedzanie cerkwi na Szlaku Architektury Drewnianej. To najwyraźniejszy ślad dawnej obecności Łemków na tym obszarze. Poczuć to wyraźnie można, odwiedzając m.in. świątynie w niedalekim Powroźniku czy Szczawniku.
Wymarzone ferie? #najlepiejREGIOnalnie!
Zaplanuj swoje wymarzone ferie z POLREGIO, zwiedzając najpiękniejsze zakątki Polski. Skorzystaj z naszych połączeń i dostań się do górskich miejscowości rozsianych po całym południu kraju. Pociągi jeżdżą na tyle często, że na pewno uda Ci się dostosować urlop i wolne od szkoły do naszego rozkładu jazdy. Jeśli natomiast chcesz w krótkim czasie odwiedzić więcej miejsc, rozważ skorzystanie z naszego biletu weekendowego. Na pewno się nie zawiedziesz i spędzisz ze swoimi najbliższymi niezapomniany czas pełen dobrej energii i zabawy w śnieżnobiałym puchu.