Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Rowerem po Sobiborskim Parku Krajobrazowym

Rowerem po Sobiborskim Parku Krajobrazowym


Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie to jeden z mniej znanych zakątków naszego pięknego kraju, a przy tym nietknięty jeszcze urbanizacją. Wprost idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w ciszy, spokoju oraz w harmonii z bogatą i niezmienioną przez działania człowieka florą i fauną. Wielkie przestrzenie porośnięte pachnącymi i tętniącymi życiem łąkami, bagna, duże kompleksy leśne i liczne jeziora krasowe to wizytówka tego urokliwego, a przy tym stosunkowo łatwego w odkrywaniu terenu.


To właśnie tu znajduje się ceniony przez ornitologów Poleski Park Narodowy. Krainę pokrywa też największy zespół łąkowy w Polsce, a jeziora zajmują obszar ponad 27 km2.

 

Park ten ma powierzchnię 100 km2 i chroni przepiękne lasy, na terenie których znajdują się jeziora i licznie występujące torfowiska.

 

 

Prawie 17% jego powierzchni zajmuje 6 rezerwatów przyrody. Dzięki zróżnicowanym i bogatym ekosystemie można odkrywać unikatowe piękno parku o każdej porze roku, a najlepiej zrobić to, spędzając czas aktywnie podczas rowerowych wycieczek. Niewątpliwie Sobiborski Park Krajobrazowy jest terenem przyjaznym turystyce rowerowej.

Przebiegają tu dwa znane szlaki: Nadbużański Szlak Rowerowy (czerwony) oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Przepiękne lasy i łąki przecina też historyczna linia kolejowa (nr 81) z Chełma do Włodawy. Dzięki temu w sezonie letnim możemy w łatwy sposób dotrzeć w te tereny z rowerami.

Włodawa to 13-tysięczne miasteczko położone w malowniczym zakątku na krańcach wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Otoczone zielonym pierścieniem lasów i licznymi jeziorami. Leżąca nad brzegami rzek Włodawki i Bugu Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Stąd widać Białoruś, a na rzece Bug przebiega zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Więcej informacji o tym urokliwym miasteczku przeczytasz tutaj

 

Pociągi kursują w soboty i niedziele w okresie 25 czerwca – 25 września 2022 według poniższego rozkładu:


Chełm o. 07:47, Sobibór o. 08:50, Włodawa p. 09:04
Chełm o. 15:25, Sobibór o. 16:28, Włodawa p. 16:42
Włodawa o. 10:46, Sobibór o. 11:00, Chełm p. 12:03
Włodawa o. 16:59, Sobibór o. 16:13, Chełm p. 18:17


Należy dodać, że pociągi w obu kierunkach są skomunikowane z pociągami do i z Lublina.


Warto także wysiąść na stacji Sobibór i zobaczyć teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady. Stacja ta to doskonały punkt początkowy trasy przez lasy i jeziora Sobiborskiego Parku Krajobrazowego.

Osoby nastawione na obcowanie z przyrodą mogą spotkać tu żółwia błotnego, bielika, cietrzewia, bociana czarnego a także wiele unikatowych i chronionych gatunków roślin. Można odwiedzić piękne leśne jeziora, Rezerwat Przyrody Żółwie Błota oraz inne rezerwaty lub udać się w kierunku północnym nad czyste i piaszczyste jezioro Białe w miejscowości Okuninka, które jest centrum turystycznym tego regionu.

 

Znajduje się tu bowiem bogata baza noclegowa i żywieniowa oraz panują sprzyjające warunki do uprawiania sportów wodnych.

W zależności od kondycji rowerzystów, trasy mogą mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów. Najwytrwalsi dotrą do Włodawy – Miasta Trzech Kultur.
Podczas takiej wycieczki ważne jest dobre przygotowanie rowerów oraz zabranie prowiantu i napojów na cały dzień. Nie zapominajmy także o apteczce i środkach ochrony przed komarami i kleszczami.

 

POLREGIO przygotowało szeroką ofertę wakacyjną w dobrych cenach w roku 2022. Połączenia do Włodawy i innych miejscowości sprawdzisz na polregio.pl.

Podróżnicze inspiracje znajdziesz na naszym blogu Zmysł podróżowania. Jesteśmy przekonani, że urlopowicze planujący podróże pociągami znajdą u nas propozycje, które ich zainteresują. 

Koniecznie sprawdźcie naszą ofertę biletową i wybierzcie idealny dla siebie kierunek. Skorzystajcie z naszej aplikacji, dzięki której bilety kupicie wygodnie, szybko i bez kolejek. Podróżuj taniej wybierając  bilet weekendowy lub korzystając z oferty  Ty i raz, dwa, trzy.