Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Urlop między świętami a Sylwestrem? Ruszaj w Polskę z POLREGIO

Urlop między świętami a Sylwestrem? Ruszaj w Polskę z POLREGIO

Jak zaplanować urlop w tygodniu między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem? W Polsce jest bardzo dużo miejsc, które warto odwiedzić jeszcze przed końcem 2022 roku. Czasem w grudniu lepiej jednak odpuścić kultowe i najbardziej znane miejscowości, oblegane przez turystów zimą. Zostawmy je na razie nieco z boku - przynajmniej do czasu nadchodzących ferii. Zamiast nich skupmy się na mniej oczywistych, a równie wspaniałych terenach. Wiele z nich może być w Twojej okolicy, bo zwiedzać #najlepiejREGIOnalnie.

Polska jest tak fascynującym krajem, że bez wątpienia pociągiem POLREGIO dojedziesz bezpośrednio do co najmniej kilku wyjątkowych miejsc. Na turystów czekają w nich najróżniejsze atrakcje, od stoków narciarskich położonych z dala od gór, aż po ekstremalne przejazdy po zamarzniętych jeziorach. Nie brak też sposobów na spędzenie spokojnego czasu z rodziną oraz posmakowania regionalnych przysmaków. Wszystko zależy od tego, na co akurat będziesz mieć największą ochotę tuż przed kupnem biletu.

 

Poniżej przedstawiamy listę kilku unikatowych lokalizacji, które pozytywnie zaskakują turystów w okresie zimowym. Położone są w różnych częściach kraju, więc bez wątpienia znajdziesz wśród nich coś, co znajduje się stosunkowo niedaleko Twojego miejsca zamieszkania. Wybraliśmy miasta o zróżnicowanej ofercie, skierowanej zarówno dla turystów aktywnych, fanów historii, jak i osób poszukujących odpoczynku i spokoju. Wybierz opcję, która najbardziej do Ciebie pasuje, i dobrze zaplanuj ostatnie dni 2022 roku.

Bojery i spływy, czyli zimowe szaleństwo w Olsztynie


Okres zimowy często kojarzony jest z wyprawami na południe naszego kraju. Góry przyciągają miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu, kusząc kilometrami szlaków i białymi szczytami. Czasem jednak warto oderwać się od tego schematu i wyruszyć w zupełnie przeciwnym kierunku. Sprawdź rozkład jazdy pociągów POLREGIO i tym razem kup bilet do Olsztyna. Bardzo szybko przekonasz się, że to pomysł, którego na pewno nie pożałujesz.

Pierwszą jego zaletą jest fakt, że dotrzesz na miejsce bez żadnego problemu. Bilety możesz kupić na naszej stronie internetowej, w videomatach dostępnych w coraz większej liczbie miast w Polsce oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej POLREGIO. Po drugie, na miejscu czeka na Ciebie ogrom atrakcji - nieważne, czy przyjeżdżasz sam, z rodziną czy z grupą przyjaciół. Pomysły na spędzenie zimowego urlopu w tym mieście czekają zarówno na osoby aktywne, jak i poszukujące spokojnego wypoczynku.

Miłośnicy sportu mogą liczyć na niecodzienne doznania za sprawą bojerów. To specjalny rodzaj żaglówek, które jednak nie poruszają się po wodzie, a po zamarzniętych taflach jezior. W tym mieście, podobnie jak na terenie całej Warmii i Mazur, otwieranych jest coraz więcej wypożyczalni oraz szkółek, które pozwalają spróbować turystom swoich sił w tej niezwykłej aktywności. Jest ona gwarancją ogromnych emocji i skoku adrenaliny, dzięki którym zakończysz ten rok w imponującym stylu. Oprócz tego czekają na Ciebie także tradycyjne lodowiska, możliwość nurkowania pod lodem, a nawet wzięcie udziału w zimowym spływie kajakowym.

Szukasz mniej ekstremalnych atrakcji? W tej kwestii Olsztyn również Cię nie rozczaruje. Możesz skorzystać tam z trzech naturalnych torów saneczkowych lub spróbować narciarstwa biegowego. To aktywności niezbyt wymagające, ale wywołujące uśmiech na twarzach wszystkich uczestników.

Przyjemnością będzie też spokojne zwiedzanie starego miasta. Trasa od Wysokiej Bramy do starówki jest wyjątkowo urokliwa, a po drodze koniecznie zahacz o pomnik Mikołaja Kopernika. Niezwykle relaksujące jest picie gorącej herbaty w jednej z lokalnych kawiarni, obserwując spadające z nieba płatki śniegu, powoli pokrywające rynek.

 

Podkarpacka kuchnia i mała ojczyzna polskiego artysty


Gdzie jeszcze możesz pojechać z POLREGIO? Kup bilet do Sanoka, który wciąż czasem bywa niedoceniany przez polskich turystów. Nazywany jest Bramą Bieszczad, bo od niego jest już tylko rzut kamieniem do tych przepięknych, choć stosunkowo niskich, polskich gór. Zatrzymajmy się jednak tym razem w samym mieście, bo ma ono wiele do zaoferowania turystom. Nawet w okresie zimowym znajdziesz w nim atrakcje i rozrywki, które umilą Ci czas między świętami a Sylwestrem.

Przede wszystkim miasto to jest ojczyzną słynnego polskiego artysty, Zdzisława Beksińskiego. Wystawy jego prac oblegane są przez miłośników sztuki w całej Polsce, a nawet poza jej granicami. Wiele osób nie wie, że urodził się on w 1929 roku właśnie w Sanoku. Miasto to jest z niego dumne, na co dowody widać na każdym kroku. Odwiedzając je, koniecznie udaj się do galerii imienia tego twórcy.

Muzeum Historyczne w Sanoku było jedynym spadkobiercą Beksińskiego. Gdy zmarł, trafiły tam tysiące prac, a wiele z nich oglądać można na ekspozycjach. Znajdziesz w nim dzieła pochodzące z różnych okresów jego twórczości, a także liczne cytaty, filmy, a nawet przeniesioną z Warszawy pracownię. To miejsce przesiąknięte artystyczną duszą, które jest jednym z punktów obowiązkowych na mapie zwiedzania.

Bilety POLREGIO do Sanoka powinni kupić także zwolennicy podróży kulinarnych. Regionalne smaki tego zakątka Polski potrafią zaskakiwać. Słyszałeś kiedyś o proziakach, stolnikach, fuczkach czy hreczanykach? Każda z tych potraw jest nie tylko przepyszna i aromatyczna i sycąca. Wielu z nich nie dostaniesz w żadnym innym regionie naszego kraju.

Proziaki nazywane są chlebkami sodowymi. To placki mączne, pieczone na blasze kuchni kaflowej, opalanej drewnem. Stolniki porównać można do gołąbków, ale w ich wnętrzu kryją się tarte ziemniaki z twarogiem i cebulką. Fuczki z kolei do złudzenia przypominają placki ziemniaczane, ale niech nie zwiedzie Cię ich wygląd, mają bowiem sekretny składnik - kapustę kiszoną. Hreczanyki to natomiast danie kuchni bojkowsko-łemkowskiej. Mają formę kotlecików wyrabianych z mięsa i kaszy gryczanej (tzw. hreczki - stąd ich nazwa).

 

Podziemia i Szczecińska Gubałówka


”Gubałówka” od razu skojarzyła Ci się z Tatrami i Zakopanem? Mamy dla Ciebie niespodziankę. Tym razem bowiem mowa jest o atrakcji miasta znajdującego się na północno-zachodnim krańcu Polski - w Szczecinie. Pociągami POLREGIO dojedziesz do niego bez stania w korkach. Gdy już będziesz na miejscu, skieruj swe kroki od razu do dzielnicy Osowo. Na własnej skórze przekonasz się, jak wiele do zaoferowania turystom ma Szczecińska Gubałówka.

To kompleks sportowo-rekreacyjny, który w okresie zimowym rzeczywiście może niektórym przypominać górskie tereny. Czekają tam na Ciebie dwie sztucznie naśnieżane trasy narciarskie. Krótsza (i trudniejsza) ma 280 metrów długości, a dłuższa 360 m. Jeśli masz szczęście i podczas Twojego urlopu miasto przysypie naturalny, biały puch, będziesz mógł skorzystać również z ze stoku saneczkowego. W pobliżu jest ponadto lodowisko i wypożyczalnia sprzętu zimowego, nic więc nie musisz wieźć ze sobą. Cały teren jest oświetlony, nie ma potrzeby więc planować szybkiego powrotu do domu w obawie przed szybko zapadającym zmrokiem.

Szczecin może zaskoczyć Cię jeszcze jedną, niecodzienną atrakcją. Gdy na powierzchni będzie wietrznie lub zbyt zimno na spacery przepięknymi Wałami Chrobrego, możesz zejść pod ziemię. Nie jest to przenośnia! Miasto to bowiem ma podziemną trasę zatytułowaną „II Wojna Światowa”, która jest nie lada gratką dla wszystkich miłośników historii. Jej zadaniem jest pokazanie życia w schronie przeciwlotniczym. Druga opcja to szlak “Zimna wojna”, prezentujący zagrożenia związane z potencjalnym użyciem broni masowego rażenia. Jakby tego było mało, jest też wariant dla najodważniejszych turystów - „zwiedzanie z dreszczykiem”. Polega ono na pokonywaniu Podziemnych Tras Szczecina w niewielkiej grupie, jedynie przy świetle latarki.

Bez wątpienia na zwiedzenie Szczecina warto przeznaczyć przynajmniej kilka zimowych dni. Powinieneś odwiedzić jeszcze Zamek Książąt Pomorskich, Bramę Portową oraz Ogród Różany. Każde z tych miejsc, po pokryciu śniegiem, staje się wspaniałą scenerią do robienia unikatowych zdjęć. Wisienką na torcie jest natomiast Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza. To biały, strzelisty budynek, który przyciąga wzrok o każdej porze roku. Gdy jednak Ziemię okryje pierzyna, wcale nie tak trudno pomylić go z lodową górą, dryfującą po samym sercu tego miasta.


Lublin zimową porą zachwyca iluminacjami


Ostatni na naszej liście miejsc, które są warte odwiedzenia w zimie w ramach podróży regionalnych, jest Lublin. To miasto, które możesz zwiedzać nawet cały tydzień i bezustannie odkrywać w nim coś nowego. Jeśli nie masz tyle czasu, skorzystaj z biletu mini turystycznego POLREGIO. W ten sposób przyjedziesz tam tuż przed Sylwestrem, spędzisz na miejscu cały weekend, powitasz Nowy Rok i zdążysz spokojnie wrócić do domu. Przy okazji na miejscu będziesz mógł skorzystać z wielu atrakcji.

 

Z pewnością szybko zauważysz, że Lublin dosłownie świeci i błyszczy. W wielu kluczowych punktach miasta widoczne są przepiękne iluminacje wykonane w najróżniejszych stylach. Część zwisa nad głowami przechodniów, a większe stoją nieruchomo, pozując do zdjęć z turystami. Wszystko to tworzy unikatową atmosferę, odczuwalną najlepiej na Starym Mieście, głównym deptaku wzdłuż ulicy Krakowskie Przedmieście oraz na placach: Łokietka i Litewskim. Przez całą zimę warto zajrzeć też do Ogrodu Botanicznego UMCS. Od listopada otwarty jest tam Tajemniczy Ogród Lumina Park, pozwalający na multimedialny spacer wśród instalacji stworzonych przez artystów z Polski.

Lublin zaprasza także turystów spragnionych aktywności na świeżym powietrzu. Wybierz się do Starego Gaju lub w okolice Zalewu Zemborzyckiego. Wytyczone tam zostały trasy do narciarstwa biegowego, z którego korzysta zarówno wielu miejscowych, jak i przyjezdnych. Na terenie miasta działa nawet kilka wypożyczalni sprzętu narciarskiego, więc nie musisz wozić wszystkiego ze sobą. Ścieżki są bezpieczne i są oddalone od ruchu samochodowego. Dzięki temu idealnie nadają się zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i sympatyków-amatorów czy rodzin z dziećmi.

Zimowa wizyta w Lublinie nie zawiedzie także miłośników lokalnych przysmaków. Jeśli należysz do nich i Ty, to będziesz miał szansę uciec przed zimnem do Regionalnego Muzeum Cebularza. Mowa o charakterystycznym przysmaku będący ikoną tego miasta. Jest to placek pszenny, obficie pokryty makiem i oczywiście cebulą.

To produkt regionalny, który obejmuje Chronione Oznaczenie Geograficzne Unii Europejskiej. Stworzono nawet rozporządzenie określające szczegółowo, że smakołyk ten powinien charakteryzować się: „złocistą barwą i zapachem oraz smakiem swoistym dla pieczonej cebuli”. Czy uda Ci się spełnić te wyśrubowane wymagania? Podczas wizyty w Muzeum będziesz mógł spróbować swoich sił. Oprócz przyswojenia dawki lokalnej historii dostaniesz zadanie wyrobienia swojego własnego placka. Następnie sam ocenisz jego walory smakowe.

 

 

Jak spędzić okres świąteczno-sylwestrowy? #najlepiejREGIOnalnie


W okresie między świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem możesz zaplanować jeden, nieco dłuższy, wyjazd lub kilka krótszych. Siatka połączeń regionalnych POLREGIO jest na tyle bogata, że na pewno uda Ci się na jej podstawie stworzyć plan idealny. Wypoczywaj samemu, zabierz ze sobą znajomych lub zorganizuj rodzinny wyjazd. Zastanów się też nad powitaniem nowego roku w innym mieście. Jeśli nigdy wcześniej w nim nie byłeś, na pewno będzie to wyjątkowe doświadczenie.

W tym roku kalendarz ułożył się tak, że podczas krótkiego wyjazdu połączonego ze świętowaniem Sylwestra, idealnie sprawdzi się mini bilet turystyczny POLREGIO. Dzięki niemu możesz wielokrotnie jeździć pociągami od godziny 18:00 w dniu poprzedzającym dni wolne, aż do 6:00 rano pierwszego dnia pracy po okresie wolnym. Zdążysz więc zwiedzić nowe miejsce, powitać 2023 rok i nabrać sił przed powrotem do domu. Skorzystaj z opisanych przez nas propozycji lub sam poszukaj najlepszych atrakcji w swojej okolicy. Wykorzystaj ostatnie dni w tym roku #najlepiejREGIOnalnie.