Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Zimowe wakacje czas zacząć. I tura ferii startuje z POLREGIO!

Zimowe wakacje czas zacząć. I tura ferii startuje z POLREGIO!

 

Zimowe ferie to długo wyczekiwana przez wszystkich uczniów szansa na przerwę w nauce i skorzystanie z atrakcji, jakie niosą śnieg, lód i mroźne dni. Co prawda od jakiegoś czasu nie trzeba już kopać tuneli w śniegu, by dostać się do sklepu, a i o ulepienie porządnego bałwanka czasem trudno, lecz z pewnością głowy uczniów pełne pomysłów nie pozwolą im się nudzić.

Wyjazd na narty to oczywiście pomysł numer jeden, ale my postanowiliśmy ruszyć z cyklem czterech wpisów poświęconych pomysłom na ciekawe spędzenie czasu w regionach, które akurat cieszą się zimową labą. Pierwszą turę ferii zaczynają 17 stycznia województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie i właśnie do nich kieruje nas dziś „Zmysł podróżowania” POLREGIO.



Małopolskie

Ze wszystkich pięciu województw, które otwierają sezon ferii w tym roku, województwo małopolskie kojarzy się z ofertą zimową najmocniej. Tatrzańskie stoki czy zakopiańskie karczmy to wręcz pocztówkowy przykład propozycji na wyjazd w styczniowy weekend. Ale spokojnie – bez nart też jest w Małopolsce co robić! Trzymając się podhalańskich okolic, zdecydowanie możemy polecić atrakcję uwielbianą przez dzieci i dorosłych, którzy lubią się czasem zagubić. Dosłownie! Śnieżny Labirynt Snowlandia w Zakopanem co roku topi się w ciepłych promieniach wiosny i na nowo powstaje, kiedy słupek rtęci trzyma się nisko. Organizatorzy informują, że w 2022 ściany labiryntu stworzą pełną ślepych zaułków ścieżkę prawdopodobnie w drugiej połowie stycznia, kiedy przymrozki pomogą budowniczym.

Co ważne, labirynt to tylko jedna z atrakcji Snowlandii! Kiedy już uda się Wam znaleźć wyjście z plątaniny alejek, swoje skrzypiące na białym puchu kroki skierujcie ku torowi saneczkowemu. Dwustumetrowy (!) zjazd zlokalizowany pod Wielką Krokwią oferuje idealne warunki dla fanów trasy „z górki na pazurki”. Oświetlony, ratrakowany, naśnieżony i bardzo szeroki – prawdziwy raj, którego najlepiej doświadcza się, siedząc na sankach. Sprzęt niezbędny do zjeżdżania (sanki czy ślizgi) są wliczone w cenę biletu i dostępne w tamtejszej wypożyczalni, podobnie jak kaski. Pamiętajcie jednak, że jeżeli jesteście przywiązani do swoich śnieżnych wehikułów, to możecie zabrać je ze sobą – bez problemu przewieziecie je naszymi pociągami. Snowlandia, obok toru i labiryntu, oferuje także igloo z lodowymi rzeźbami oraz śnieżny zamek. Razem wszystkie te atrakcje tworzą jeden z największych śniegowych placów zabaw w Europie! Ubierajcie więc puchowe kurtki, wsiadajcie do POLREGIO i odkrywajcie krainę śniegu w stolicy polskich Tatr.

W stolicy całej Małopolski znajdziecie z kolei mnóstwo miejskich atrakcji. Zacznijmy od tego, iż w Parku Jordana na krakowskich Błoniach znajduje się największe lodowisko pod gołym niebem w Polsce. Poślizgacie się tutaj nie tylko w kółeczku między bandami, ale też po zamrożonych alejkach, sprawiając sobie świetny spacer z łyżwami u stóp. No, z tym kółeczkiem to pewne niedomówienie, bo główna tafla lodowiska Ice Parku ma aż 1200 metrów kwadratowych. Na mniejszej tafli z kolei najmłodsi adepci łyżwiarskiej szkółki mogą podszlifować swoje umiejętności, na przykład z pomocą stanowiących pewny punkt podparcia niestrudzonych pingwinków-nauczycieli.

Ulice Krakowa na szczęście nie są tak oblodzone jak alejki w Parku Jordana i świetnie nadają się na zimowy spacer. Zwłaszcza, że oprócz wspaniałej architektury zdobią je świąteczne szopki, które ustawiono na dziesięciu placach w różnych częściach miasta. Te dwumetrowe dzieła sztuki wspierane są też przez zestaw 27 szopek, które okazały się zwycięskie w dorocznych konkursach. Można je oglądać w okolicach Rynku i Kazimierza, gdzie ustawione są w witrynach sklepów i lokali. Tegoroczne szopki konkursowe są z kolei dostępne do oglądania w Celestacie przy ul. Lubicz 16; pozostaną tam do 25 lutego. Macie wolny dzień i ochotę na spontaniczny wypad na kilka godzin? Z aplikacją POLREGIO kupicie bilet bez kolejek, dzięki czemu optymalnie wykorzystacie każdą wolną minutę.


Warte uwagi są też dwie zorganizowane propozycje w Krakowie. Po pierwsze – program ferii dla dzieci w Muzeum Inżynierii Miejskiej. W tamtejszej Strefie Kreatywności odbywać się będą warsztaty tematyczne, których uczestnicy będą mieli okazję pracować nad miastem przyszłości, wymarzonym domem czy opracować wynalazek na plac zabaw. Dzieci wolące wrażenia artystyczne bardziej niż inżynieryjne, Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na Festiwal Teatrów dla Dzieci. Pociąg POLREGIO zabierze też Was do kopalni soli w Bochni, która serdecznie zaprasza na atrakcje dla całej rodziny. I nie zapłacicie za to słono! W czasie ferii zwiedzanie kopalni dostępne jest w cenach sezonu niskiego.


Wielkopolskie


Z Małopolski przenosimy się do Wielkopolski, a droga prowadzi oczywiście przez bramę – Bramę Poznań. Nowoczesna ekspozycja stała przedstawia tysiącletnią historię znajdującej się tuż obok Bramy wyspy katedralnej, opowiadając historię tego miejsca przez pryzmat ludzi i wydarzeń. Szereg eventów i specjalnych programów zwiedzania sprawia, iż Centrum doceniają nawet najmłodsi, najbardziej aktywni goście. Dla grup zorganizowanych, takich jak szkoły i świetlice, Brama Poznań przygotowała pakiety o nazwie „Przesyłka z grodu”, przeznaczone dla dzieci w wieku 7-11 lat. Paczki zawierają gry planszowe i materiały edukacyjne, które świetnie z pewnością przypadną do gustu ciekawym świata dzieciom.

Młodsi fani gier koniecznie powinni odwiedzić poznańskie Muzeum Archeologiczne, które przygotowało na ferie naprawdę wyjątkową atrakcję. Muzeum zaprasza w podróż przez cztery kontynenty, w trakcie której uczestnicy zajęć w wieku 7-13 lat będą odkrywać starożytne gry planszowe z różnych stron świata. W co grali Aztekowie? Czy Chińczycy grali w Chińczyka? Jaka gra wzbudzała emocje na dworze Faraona? Wsiadajcie w POLREGIO do Poznania i poznajcie odpowiedzi na te frapujące pytania!


Niebywale kreatywne zajęcia czekają na młodych artystów w Centrum Kultury Zamek przy ul. Św. Marcin. A o jakich zajęciach mowa? Przeróżnych! Wymieńmy choćby: warsztaty teatralne z Teatrem Cieni, warsztaty florystyczne Leśna Przygoda lub interdyscyplinarne zajęcia muzyczno-plastyczne Składanka, na których połączycie jazz z rzeźbą czy malarstwo z muzyką klasyczną. Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych animatorów i można brać w nich udział zarówno jednorazowo, jak i w całych cyklach. Może to właśnie Wasza szansa na rozpoczęcie kariery aktora lub złapanie bakcyla tworzenia światów rodem z fantastycznych książek?

Miejskich zajęć w Poznaniu jest znacznie więcej. Na Malcie odbywają się miejskie półkolonie, ciekawe zajęcia w trakcie ferii znajdziecie w Bibliotece Raczyńskich, a w sportowych grach i zabawach można odnaleźć się w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Warto sprawdzić także program Muzeum Narodowego oraz przynajmniej raz wybrać się na wspólne czytanie bajek w Centrum Inicjatyw Rodzinnych. W innych wielkopolskich miastach również przygotowano mnóstwo ciekawych zajęć. Leszno zaprasza na miejski basen, gdzie dzieci mogą podszkolić się z pływania. Konin proponuje seanse filmowe dla dzieci w kinie oraz szereg warsztatów artystycznych w Konińskim Domu Kultury. Gniezno natomiast organizuje zajęcia w hawajskim stylu, które zdecydowanie ogrzeją najzimniejsze dni styczniowej laby.


Lubuskie

Feryjne atrakcje województwa lubuskiego podzieliliśmy sprawiedliwie na pół pomiędzy obie jego stolice. W Zielonej Górze czekają na całe rodziny warsztaty przygotowane przez profesjonalistów z Centrum Przyrodniczego, które warto przy okazji zwiedzić. Warsztaty są na tyle zróżnicowane, iż każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Treść zajęć dobrze oddają ich tytuły, a te są następujące: Fascynujący świat owadów, A może morze?, Magiczna woda, Świat brył, Chemia na talerzu, Dino świat, Cudowna maszyna Goldberga a energia oraz ABC mikroskopowania. Sprawdźcie stronę Centrum, aby znaleźć więcej informacji i planujcie swoją wycieczkę z POLREGIO do krainy przyrody.

Komu planeta Ziemia nie wystarcza, ten powinien zainteresować się ofertą zielonogórskiego Planetarium Wenus. Przygotowano tu cykl warsztatów podzielonych na kilka grup wiekowych, które przybliżają wiedzę o kosmosie w bardzo przystępny, wciągający sposób. Zajęcia „Wirtualny Wszechświat” to nie suche słuchanie wykładów o przestrzeni kosmicznej, ale interaktywne uczestniczenie w fascynującym procesie poznawania niezliczonych planet, gwiazd i galaktyk. To niepowtarzalna okazja, aby spojrzeć na niebo okiem profesjonalnego teleskopu albo stworzyć swą własną opowieść o kosmosie na zajęciach z wirtualnym teleskopem. Kosmicznie polecamy!
Wchodzicie w naszą apkę, błyskawicznie kupujecie bilet i z Zielonej Góry udajecie się pociągiem POLREGIO do Gorzowa Wielkopolskiego, a tam coś dla ciała i coś dla duszy. To pierwsze z pewnością ucieszy się z wizyty w Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym Słowianka, gdzie czekają baseny sportowe i rekreacyjne, szkoła pływania czy lodowisko, które specjalnie na ferie wydłuża godziny pracy. Gorzów przygotował całą masę atrakcji miejskich. Miejskie Centrum Kultury zaprasza na spektakle teatralne, zajęcia plastyczne czy warsztaty rękodzieła dla dzieci. Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta (swoją drogą – bardzo warte odwiedzenia!) oferuje ośmiogodzinne półkolonie pełne atrakcji czy warsztaty archeologiczne. Nieskończone zajęcia, warsztaty, wspólne czytania, prezentacje, zabawy taneczne, quizy i wiele innych to z kolei oferta miejskich bibliotek – sprawdźcie program filii na stronie Urzędu Miejskiego i wybierzcie swoją atrakcję!


Kujawsko-pomorskie

Narciarze na Kujawach nie zamierzają polegać tylko na podhalańskich stokach i postanowili urządzić swoje własne zagłębie białego sportu. Stok narciarski w bydgoskim Myślęcinku znakomicie sprawdzi się w roli poligonu treningowego dla początkujących, a i bardziej doświadczeni amatorzy tego sportu mogą nacieszyć się szusowaniem blisko swojego miejsca zamieszkania. Myślęcinek to też znakomite miejsce dla zwolenników jazdy na sankach. Zarówno narty, jak i sanki przewieziecie naszymi pociągami – wystarczy, że dla większego bagażu dobierzecie bilet za 7 złotych i możecie udawać się na dowolny stok z POLREGIO. W charakterystycznych spichrzach nad Brdą możecie natomiast wziąć udział w warsztatach kulinarnych „Aromatyczne Ferie” organizowanych przez lokalne muzeum, na których stworzycie unikatowe mieszanki przypraw. Po dniu na stoku efekty takiego gotowania pachną jeszcze lepiej.

Toruń natomiast zaprasza na rodzinne warsztaty i interaktywne wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji. Bajkowe doświadczenia rodem z teatralnej szafy czekają na wszystkich w Teatrze Baj Pomorski przy ulicy Piernikarskiej 9. W trakcie ferii można nie tylko zobaczyć lalkarskie spektakle, ale też zwiedzić budynek teatru oraz wziąć udział w aktorskich warsztatach. Kiedy już publiczność obsypie brawami lalkowych aktorów, udane przedstawienie najlepiej świętować solidną porcją toruńskiego piernika.


Świętokrzyskie

Wasze pociechy mają niespożytą energię i szukacie miejsca, gdzie mogą ją rozładować? Wsiadajcie w pociąg POLREGIO i zabierzcie je do Energetycznego Centrum Nauki Kielecki Park Technologiczny. Organizatorzy przygotowali na ferie program pełen eksperymentów, warsztatów i interaktywnych wystaw. Będą organizowane wokół dwóch głównych zagadnień: zapachu i lekkości. Jak nauka tłumaczy powstanie perfum? Jak to jest, że woda napędza wielkie urządzenia? Tego dowiedzieć się można właśnie w kieleckim centrum.

Ciekawość była jednym z motorów napędowych Laurensa Hammonda, którego muzeum jest dostępne do zwiedzania w nowej siedzibie w Kielcach przy ulicy Zamkowej. Genialny umysł Hammonda doprowadził go do m.in. wynalezienia okularów do widzenia w 3D, które były używane w kinach do niedawna (pamiętacie dwukolorowe szkiełka?), bardzo taniego i dostępnego barometru czy prac nad silnikiem elektrycznym lub pociskami sterowanymi. Zasłynął wreszcie jako osoba, która opatentowała tzw. organy Hammonda, znane z wykorzystania w ścieżkach dźwiękowych amerykańskich filmów czy muzyce rockowej. Muzeum to wyjątkowa gratka dla muzyków – w cenie dwudziestu złotych można bowiem nie tylko obejrzeć organy Hammonda, ale i na nich zagrać!

Jak na miasto w Górach Świętokrzyskich przystało, Kielce posiadają swój własny stok narciarski. Telegraf Kielce to miejsce do poszusowania i nauki jazdy znajdujące się rzut beretem od miejskich osiedli. Kompleks Telegraf posiada także lodowisko, na którym i łyżwiarze poczują wiatr we włosach.

Jak widzicie w każdym regionie czeka na Was moc atrakcji na ferie. Nic tylko wsiąść w pociąg POLREGIO i ruszyć w zimową przygodę! Bilety na przejazdy możecie kupić korzystając z bezpłatnej aplikacji POLREGIO, dzięki temu będziecie mieć je zawsze pod ręką.