Szukasz pomysłów na długi weekend w Polsce? Marzy Ci się Zakopane, Jurata albo Karpacz? Owszem, to piękne miejsca, ale zdecydowanie nie na długie weekendy. Z pewnością już pod koniec kwietnia będą tam tłumy. W dni wolne od pracy lepiej szukaj innych kierunków. Mamy dla Ciebie pięć propozycji na majówkę. Ich część wspólna to samochód (a dokładniej jego brak).
Gdzie najlepiej spędzić długi weekend w Polsce w 2024 roku?
Nasze 5 pomysłów na długi weekend bez samochodu to:
- Sanok
- Chełm
- Włocławek
- Nysa
- Głogów
Dlaczego wybraliśmy akurat te miasta? Do każdego z nich dojedziesz pociągiem (bilety kupisz na stronie bilety.polregio.pl), unikając weekendowych korków na drogach.
Sanok – dwa dni mogą nie wystarczyć
Sanok to miasto w południowo-wschodniej Polsce, położone nad rzeką San. Stacja kolejowa w Sanoku znajduje się na południe od centrum. Dotrzesz stamtąd pieszo do wszystkich atrakcji tego miasta (nawet z dziećmi).
Przy ładnej pogodzie polecamy zacząć zwiedzanie Sanoka od największego skansenu w Polsce. Droga ze stacji kolejowej do Muzeum Budownictwa Ludowego to 45 minut spaceru. Rodzicom z dziećmi zajmie to godzinę.
Wielbiciele fotografii docenią natomiast taras widokowy na Zamku Królewskim, z którego widać panoramę miasta. Muzeum historyczne w Zamku ucieszy również miłośników sztuki. Znajduje się tu kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego. Obejmuje ona łącznie kilka tysięcy obrazów, rysunków, grafik i fotografii. Osobom zafascynowanym sztuką sakralną polecamy też kolekcję ikon.
Wielu podróżników decyduje się również na spacer szlakiem turystycznym: „Śladami dobrego wojaka Szwejka”, w kierunku niezwykłego pomnika – ławeczki przy ul. 3 Maja. Możesz na niej usiąść obok tej postaci i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Chełm – urlop u ducha Bielucha
Jeżeli nie Lublin czy Zamość, to może Chełm? To miasto znane przede wszystkim z Chełmskich Podziemi Kredowych. Jest to wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór zabytkowej kopalni kredy, znajdujący się pod miastem. Legendarnym opiekunem chełmskich podziemi jest duch Bieluch – strażnik ukrytych tam skarbów. To wspaniała atrakcja szczególnie dla rodzin z dziećmi. To też dobre miejsce na weekend przede wszystkim w czasie upałów. W podziemiach panuje stała temperatura +9 stopni. Choć maj często bywa ciepły, pamiętaj jednak, żeby zabrać na weekend bluzę i coś ciepłego do ubrania dla dzieci.
Jeżeli planujesz długi weekend w Chełmie, pamiętaj, że to nie tylko podziemia. Okolice tego miasta możesz wygodnie zwiedzić na rowerze. Jeżeli lubisz ten rodzaj sportu, znajdziesz tu wypożyczalnie rowerów (również elektrycznych). Najbardziej popularna i zarazem najkrótsza ścieżka rowerowa to „Południowe barwy krajobrazu Gminy Chełm”. Ma ona długość 3 km i rozpoczyna się w parku miejskim obok hotelu Kamena. Dla osób z lepszą kondycją polecamy szlak „Gmina Chełm – wpisane w krajobraz, wpisane w historię”. Ma on 75 km długości i przebiega przez Srebrzyszcze (zobaczysz tam barokowy pałac i park), Stańków, Okszów, Horodyszcze-Kolonię, Rezerwat „Stawska Góra”, Podgórze, Rudkę, aż do zabytkowych młynów w Weremowicach i Uherze.
Wielbiciele spacerów powinni natomiast zajrzeć na Górkę Chełmską. To łagodne wzniesienie, na którego szczycie znajduje się bazylika pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Spacer z dworca kolejowego do tego miejsca zajmuje około pół godziny. Na dzwonnicy zespołu katedralnego znajduje się punkt widokowy, czynny od 1 maja do początku września.
Włocławek – długi weekend nad Wisłą
Z czym kojarzy Ci się Włocławek? Z malowanymi talerzami wiszącymi na ścianach kuchni? Jeżeli to Twoje klimaty, polecamy zacząć urlop od Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a konkretnie od Działu Fajansu. Znajdziesz tam aż 15 000 eksponatów. Muzeum jest oddalone o niecały kilometr od stacji kolejowej Włocławek.
Kolejna atrakcja tego miasta to zapora wodna na Wiśle, która sprawia, że rzeka jest tam szczególnie szeroka. To największe pod względem powierzchni jezioro zaporowe w Polsce, a drugie pod względem pojemności (zaraz po zbiorniku Solina). Znajdziesz tam wiele punktów widokowych. Obok tamy jest też pomnik — krzyż, który upamiętnia śmierć księdza Jerzego Popiełuszki.
Nysa – nie tylko słodycze
Nysa kryje w sobie wiele atrakcji, elementy fortyfikacji czy zabytkowe kościoły. Na rynek dotrzesz z dworca w 15 minut. To miasto ma nowoczesny punkt widokowy w postaci ratuszowej wieży o wysokości 50 metrów, na którą wjedziesz częściowo przeszkloną windą.
Jeśli nie wyobrażasz sobie urlopu bez wody, polecamy udać się nad Jezioro Nyskie. Znajdziesz tu piaszczyste plaże i smażalnie ryb, a w klubie żeglarskim możesz wypożyczyć jacht. Czy trzeba czegoś więcej?
Na koniec atrakcja dla wielbicieli słodyczy – fabryka Cukry Nyskie. Ze stacji kolejowej Nysa w 20 minut dotrzesz do sklepu fabrycznego Słodkie Marzenia. Po drodze miniesz zabytkowy bunkier nad Nysą Kłodzką, który stanowi część fortyfikacji. Z mostu nyskiego otwiera się piękny widok na kościół św. Elżbiety Węgierskiej.
Głogów – wzniesiony na ruinach
Głogów podczas działań wojennych został niemal całkowicie zrównany z ziemią. Odbudowa starówki rozpoczęła się dopiero w 1985 roku i trwa do dziś. Jeśli dotrzesz do tego miasta, polecamy zerknąć do Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Najnowsza wystawa stała w nim to „Blask złota i srebra, czyli pieniądz w baroku”. Zobaczysz tam 5 600 eksponatów z różnych krajów Europy.
I w tym mieście na turystów czeka punkt widokowy, czyli w tym przypadku taras na wieży ratuszowej. Znajduje się on na wysokości 47 metrów, a prowadzą do niego 282 schody. To więc raczej atrakcja dla wytrwałych 😉
Pomysły na weekend w Polsce – podsumowanie
Masz już swój typ na długi weekend w Polsce? Nie czekaj zakupem biletów! Do każdego z opisanych miast dojedziesz pociągiem, więc łatwo kupisz je w przedsprzedaży poprzez aplikację mobilną POLREGIO lub stronę bilety.polregio.pl. Koniecznie sprawdź nasze bilety weekendowe, które pozwalają na podróżowanie od wieczora poprzedzającego pierwszy dzień wolny od pracy, aż do poranka po ostatnim dniu wolnym. Pamiętaj też, że takie okresy rządzą się swoimi prawami, dobrze więc wszystko zaplanować i sprawdzić godziny otwarcia atrakcji turystycznych z odpowiednim wyprzedzeniem.