Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Green Velo – wielka przygoda rowerowa przez polskie regiony

Green Velo – wielka przygoda rowerowa przez polskie regiony

Green Velo – wielka przygoda rowerowa przez polskie regiony


Chcesz się wybrać na przejażdżkę rowerem po malowniczych zakątkach naszego kraju? Nie zastanawiaj się dłużej, bo… mamy dla Ciebie doskonałą propozycję. To ponad 2000-kilometrowa trasa Green Velo, z którą poradzą sobie i amatorzy, i rodziny z dziećmi, i zaawansowani kolarze. Sprawdź, przez jakie tereny przebiega i jakie atrakcje napotkasz po drodze. Naprawdę warto!
Zwiedzanie Polski na dwóch kółkach – niesamowite wrażenia gwarantowane
Podróżowanie rowerem to niezwykła przygoda, która otwiera całe spektrum doznań. To wolność w najczystszej postaci – wiatr, który uderza w twarz i przeplata się przez włosy. To uczucie, gdy oddychasz świeżym powietrzem, a ciepłe promienie słońca przebijają się przez korony drzew, dodając energii i pobudzając zmysły. Widoki, które rozciągają się przed Tobą, są nieskończone i zróżnicowane – od cichej, wiejskiej sielanki, przez bujne lasy, po górskie szczyty.

 


Ponadto rower daje pełnię decyzji o tym, co chcesz zobaczyć, gdzie się zatrzymać na chwilę, a gdzie po prostu przejechać dalej. Pozwala dotrzeć do tych zakątków, które pozostają nieosiągalne dla samochodów – skrytych ścieżek, wąskich mostków, maleńkich plaż. Przygoda czeka za każdym zakrętem, a niespodzianki sprawiają, że każda wycieczka rowerowa jest jedyna w swoim rodzaju. Wystarczy wsiąść na dwa kółka i ruszyć w drogę, aby odkryć coś nowego, zaskakującego i fascynującego.

 

Czym jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo?

I tak dochodzimy do spektakularnego i największego przedsięwzięcia tego typu w naszym kraju, czyli do Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Co się kryje pod tą nazwą? Trasa główna licząca 1887,5 km oraz trasy łącznikowe i boczne liczące 192 km. W sumie daje to ponad 2000 km specjalnie wytyczonych dróg, ciągnących się przez pięć województw: warmińsko-mazurskie (397 km), podlaskie (598 km – najdłuższy odcinek), lubelskie (414 km), podkarpackie (459 km) i świętokrzyskie (210 km). Green Velo początek ma w Elblągu, a koniec w miejscowości Końskie – lub jak ktoś woli, to odwrotnie, bowiem można oczywiście eksplorować szlak Green Velo w obu kierunkach i startować z dowolnego miejsca w jego środku.


Masz więc doskonałą okazję, aby z poziomu siodełka roweru zwiedzić parki narodowe, liczne miasta, miasteczka i wioski oraz atrakcje turystyczne – bo podróżowanie po szlaku Green Velo jest nie tylko świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu, ale także okazją do odkrywania historii, kultury i niezwykłych krajobrazów wschodnich regionów. To przede wszystkim przygoda i doświadczenie, które na długo pozostają w pamięci.

 

Green Velo – przebieg trasy i kluczowe punkty


Dużą wartością Green Velo jest spójne oznakowanie na całej długości. Większość trasy obejmuje głównie asfaltowe drogi publiczne o niskim natężeniu ruchu pojazdów. Ponadto 29% długości tej trasy stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 9% – wzdłuż dolin rzek.


Komfort podczas wielodniowych wycieczek gwarantują nowe oraz przebudowane drogi rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe, wyremontowane drogi gruntowe, nowe i wyremontowane mosty i kładki, przebudowane kluczowe skrzyżowania. Duże znaczenie też mają MOR-y, czyli Miejsca Obsługi Rowerzystów, w których znajdziesz stojaki, wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci. Wyjątkowość tej trasy podkreślają zdecydowanie atrakcje turystyczne, które szerzej omówimy w dalszej części artykułu.


Etap 1. – nad Zalewem Wiślanym
Wspomnieliśmy już, że szlak Green Velo rozpoczyna się w Elblągu. Następnie kieruje się na północny wschód, wzdłuż Zalewu Wiślanego, a dokładniej przez Frombork (miasto Mikołaja Kopernika) oraz leżące blisko granicy z obwodem królewieckim Braniewo.


Etap 2. – Warmia i okolice
Jadąc bardziej na wschód, czekają Cię malownicze tereny Warmii, która zaskakuje swoim urokiem, naturalnym pięknem i bogactwem kultury. Tutaj szlak Green Velo skupia się przede wszystkim na czterech miejscowościach. Chodzi o Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński oraz Bartoszyce. Co ciekawe, wiele warmińskich miasteczek ma średniowieczny rodowód.


Etap 3. – Północne Mazury
Jak wiadomo Warmia i Mazury to nie jest jedno i to samo, lecz dwie oddzielnie krainy – choć równie fascynujące. Green Velo przebiega przez Wielkie Jeziora Mazurskie, Węgorzewo, Gołdap oraz potężne wiadukty kolejowe w Stańczykach. Zdecydowanie jest tu co podziwiać. Dominuje dzikość przyrody, pola uprawne, teren pagórkowaty z mnóstwem jezior. Co ważne: jest sporo podjazdów, które mogą być wyzwaniem podczas pedałowania.


Etap 4. – Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Z Mazur trasa przybiera zaś kierunek południowy, wkraczając na niezwykłe regiony naturalnego piękna, czystych rzek, lasów i jezior oraz mozaiki krajobrazowej, które spodobają się miłośnikom relaksu na łonie przyrody. Mowa oczywiście o Suwalskim Parku Krajobrazowym, Wigierskim Parku Narodowym oraz o położonym na skraju puszczy Augustowie, mającym status uzdrowiska, z rozbudowaną bazą turystyczną i będącym mekką amatorów sportów wodnych.


Etap 5. – Dolina Biebrzy i Narwi
To jeszcze nie koniec wyjątkowych miejsc, bo następny odcinek Green Velo prowadzi przez Biebrzański Park Narodowy, Łomżę, Tykocin (Perłę Baroku) i Narwiański Park Narodowy. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej, bo są to cenne obszary przyrodnicze w Polsce, pełne wyjątkowych ekosystemów, gatunków roślin i zwierząt. Doliny rzek – i Biebrzy, i Narwi – oferują niezapomniane doświadczenia dla każdego, kto ceni bliskość z naturą.


Etap 6. – Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Nie mogło się też obyć bez poprowadzenia trasy rowerowej przez miasto Białystok, uzdrowiskowy Supraśl (Puszczę Knyszyńską) oraz przez Białowieski Park Narodowy, czyli królestwo żubra. Przejażdżka przez tę część szlaku Green Velo to niezwykłe doświadczenie, gdzie można poczuć prawdziwą harmonię z naturą i pooddychać czystym powietrzem.


Etap 7. – Dolina Bugu
Ostatni etap podlaskiego odcinka Green Velo prowadzi przez Mielnik, Janów Podlaski, Kostomłoty, Kodeń oraz Jabłeczną. Jest też dość prosty do przejechania – w większości płaski, spokojny. Nie ma tu też dużego ruchu drogowego.


Etap 8. – Polesie
Teraz na rowerowym siodełku wkraczamy do krainy położonej na pograniczu trzech państw: Polski, Białorusi oraz Ukrainy. Do najważniejszych punktów Green Velo w tej okolicy zaliczamy Włodawę, Sobiborski Park Krajobrazowy, Chełm oraz Krasnystaw. Nie brakuje tu torfowisk, zbiorowisk roślinności bagiennej, rozmaitego ptactwa wodnego oraz poprowadzonych przez bagna ścieżek i kładek. Polesie jest rzadko zasiedlone, więc też i mało przekształcone przez człowieka.


Etap 9. – Roztocze
Dziewiątym etapem Green Velo jest Roztocze o wyjątkowych walorach. Rzeźba terenu jest urozmaicona, a widoki zapierają dech – wzniesienia przeplatają się z głębokimi dolinami rzek, pola i wsie z miasteczkami. Szlak prowadzi dokładnie przez Zwierzyniec, Roztoczański Park Narodowy, Szumy nad Tanwią, Horyniec-Zdrój, Radruż oraz Chotyniec.


Etap 10. – Pogórze Karpackie
Pogórze Karpackie to najbardziej wysunięty na południe odcinek Green Velo. Obejmuje on przedsionek polskich gór, a dokładnie Bolestraszyce, Przemyśl, Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego, Kolejkę wąskotorową “Pogórzanin”, Łańcut oraz Medynię Głogowską. Wbrew swojej nazwie ścieżki rowerowe prowadzą głównie dolinami rzek – Sanu, Wisłoka.


Etap 11. – Ziemia sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Z Pogórza Karpackiego pedałujemy do przedostatniego etapu, położonego na granicy dwóch województw z Wisłą pośrodku. Po drodze przejeżdżamy przez Leżajsk, Ulanów, Sandomierz, dolinę Wisły, Klimontów oraz Ujazd. Nie brakuje sadów kwitnących wiśni, sadów owocowych, ogrodów, wąwozów lessowych i wyjątkowych panoramicznych widoków


Etap 12. – Góry Świętokrzyskie i okolica
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo ma swój ostatni odcinek w najcenniejszych partiach Gór Świętokrzyskich. Są one w większości porośnięte lasami i poprzecinane głębokimi dolinami. Do tego jeszcze dochodzą wielobarwne pola. Najważniejsze punkty na mapie stanowią: Góry Świętokrzyskie, Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy, Kielce, Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy, Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy, Oblęgorek, Sielpia oraz Końskie. Tereny te sprzyjają rekreacji i wypoczynkowi.

 

Atrakcje na rowerowej trasie Green Velo


Symbolem szlaku rowerowego Green Velo jest kolorowy łańcuch układający się w kształt litery W, który może się odnosić do wschodu Polski, ale też oczywiście do integralnej części roweru. Doskonale przy tym współgra z hasłem promocyjnym szlaku, które brzmi „Łańcuch atrakcji”. A atrakcji to zdecydowanie tutaj nie brakuje. Czas przedstawić najpopularniejsze z nich, stosując podział na pięć województw.


Województwo warmińsko-mazurskie
Omawiając atrakcje szlaku Green Velo, również zachowujemy ten sam kierunek przejazdu, gdzie miasto portowe Elbląg jest punktem początkowym całej trasy. I tutaj bez wątpienia na uwagę zasługuje starówka (z kościołem katedralnym, Bramą Targową, muzeum i biblioteką), Żuławy Elbląskie i najniższy punkt Polski, czyli Raczki Elbląskie. Warto też zajrzeć do miejsca spoczynku Mikołaja Kopernika, czyli do Archikatedry we Fromborku oraz do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie znajduje się potężny Zamek Biskupów Warmińskich w stylu gotyckim.


Polecamy również wieś Żywkowo, ponieważ jest ona najpopularniejszą wsią… bocianią. Ptaków tych jest kilka razy więcej niż mieszkańców. Szacuje się, że zamieszkuje tutaj około 160 bocianów w 42 gniazdach.


Po drodze możesz wstąpić jeszcze do barokowego Sanktuarium Maryjnego w Stoczku Klasztornym oraz do zespołu dworskiego w Galinach ze stadniną koni, a także zobaczyć średniowieczne resztki murów obronnych w Sępopolu. Nie zapomnij o wojennej kwaterze Hitlera „Wilczy Szaniec” na skraju wsi Gierłoż, pozostałościach pruskiej twierdzy Boyen w Giżycku oraz pozostałościach niemieckiego ośrodka doświadczalnego techniki rakietowej z II wojny światowej w Gołdapi.


Województwo podlaskie
Drugie województwo na szlaku Green Velo przyciąga wybitnymi walorami przyrodniczymi. Pedałuj do najgłębszego, liczącego 108 metrów głębokości, jeziora Hańcza, do punktu widokowego Bolcie oraz do Góry Cisowej i Góry Zamkowej. W Suwałkach zaś czekają na odnalezienie 30-centymetrowe krasnoludki rozlokowane w różnych częściach miasta. Pięknie też się prezentuje perła Suwalszczyzny, czyli Jezioro Wigry, a do tego śluzy Kanały Augustowskiego, bagna biebrzańskie i nigdy niezdobyta twierdza Osowiec.


Podlaskie to również zabytkowe kościoły i ławeczka Hanki Bielickiej w Łomży, a w Tykocinie Wielka Synagoga, Dom talmudyczny, zamek oraz zabytkowa zabudowa tego miasteczka. Następnie zaś kładką z pływającymi pomostami Śliwno-Waniewo dotrzesz do Białegostoku, w którym zobaczysz tzw. Wersal Podlasia, czyli Pałac Branickich z ogrodami, nowoczesną Operę i Filharmonię Podlaską, Rynek Kościuszki z deptakiem i okazałe cerkwie.


Natomiast jeśli chodzi o Supraśl, to tutaj filmowano sceny do “Blondynki” oraz “U Pana Boga…”. Głównymi atrakcjami turystycznymi są zwłaszcza: unikatowe Muzeum Ikon, Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa oraz znany w Polsce i za granicą Teatr Wierszalin.
Dalej zaś przejazd przez Białowieski Park Narodowy nie może się obejść bez wizyty w Białowieży – w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym, Rezerwacie Pokazowym Żubrów i cerkwi – oraz wizyty w Hajnówce – w Soborze Świętej Trójcy. Na szlaku Green Velo znajduje się także Święta Góra Garbarka, będąca najważniejszym miejscem kultu wyznawców prawosławia w Polsce.


Województwo lubelskie
Lubelszczyzna obfituje zaś w takie atrakcje dla rowerowych turystów, jak: stadnina koni w Janowie Podlaskim, forty Twierdzy Brzeskiej w pobliżu Kobylan i drewniana cerkiew neounicka w Kostomłotach. Polecamy również kompleks sosnowych Lasów Sobiborskich, w których to położony był hitlerowski obóz zagłady. W Chełmie natomiast unikalnym zabytkiem są Chełmskie Podziemia Kredowe, przez które przebiega podziemna trasa turystyczna. Odwiedź przy okazji pałac Łuczkowskiego i Górę Chełmską.


Województwo podkarpackie
Podkarpacki odcinek Green Velo biegnie między innymi przez Szczebrzeszyn, czyli miasto z wieloma zabytkami i pomnikiem chrząszcza (kto pamięta, jak Brzechwa pisał „w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”?). Poza tym Roztoczański Park Krajobrazowy jest atrakcją sam w sobie, podobnie jak tzw. Szumy nad Tanwią, czyli kaskady, bystrza i wodospady na rzece Tanew.


Dodatkowo świetnie wypoczniesz nad Stawami Echo czy we wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zamościu. To renesansowe miasto z malowniczymi kamieniczkami, rynkiem, zabytkami sakralnymi oraz doskonale zachowanymi fortyfikacjami. Sprawdź także kamieniołomy w Nowinach oraz wodospady na rzece Sopot w okolicy Suśca.


Nie mogliśmy też nie wspomnieć o wyjątkowych drewnianych cerkwiach w Radrużu i Chotyńcu, które również wyróżniono, wpisując na listę UNESCO, a także o: Przemyślu z dobrze zachowanymi fortami okazałej militarnej twierdzy austriackiej, arboretum w Bolestraszycach oraz Łańcucie z potężnym zespołem pałacowym i słynnym Muzeum Powozów.


Województwo świętokrzyskie
Na koniec jeszcze zostały atrakcje turystyczne na trasie Green Velo w województwie świętokrzyskim. Polecamy zwłaszcza starówkę w Sandomierzu, Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu, Góry Pieprzowe i zamek w Baranowie Sandomierskim, zwany „małym Wawelem”. Ciekawy jest ponadto Sandomierski Szlak Jabłkowy oraz liczne kulinarne wydarzenia.


Natomiast jadąc Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, napotkasz po drodze skały pochodzące dosłownie ze wszystkich okresów geologicznych. W tym regionie można też zauważyć ślady po Żydach i Arianach. Wycieczkę na swoim jednośladzie możesz zaś zakończyć na przykład podziwiając Zespół pałacowo-parkowy w Końskich.
To tylko wybrane atrakcje turystyczne, jakie czekają Cię na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Pamiętaj, że cała ta trasa obfituje również w niezwykłe smaki i aromaty. Będąc w poszczególnych miejscach, spróbuj regionalnej kuchni, otwórz się na nowe potrawy. Gwarantujemy, że są one niepowtarzalne, a punkty gastronomiczne, czy właściwie ich liczba oraz różnorodność, z pewnością cię zaskoczą.


Trzeba przyznać, że trasa Green Velo jest nie tylko wyjątkowa, ale też bardzo dobrze rozplanowana i zadbana. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak tylko życzyć udanej przejażdżki! Eksploruj szlak Green Velo zgodnie ze swoimi preferencjami i chęciami! Możesz podzielić całą trasę na dowolnej długości odcinki i jeśli będzie taka potrzeba, to bez problemu znajdziesz miejsca noclegowe (na przykład schroniska młodzieżowe, gospodarstwa agroturystyczne, domki, pola namiotowe). Mapa Green Velo wskaże ponadto punkty MOR, czyli miejsca przyjazne rowerzystom. Powodzenia!