Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Trasy rowerowe w Polsce – poznaj najpiękniejsze szlaki rowerowe

Trasy rowerowe w Polsce – poznaj najpiękniejsze szlaki rowerowe

Trasy rowerowe w Polsce – gdzie wybrać się na wycieczkę rowerową?


Wiślana Trasa Rowerowa, Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, a może Żelazny Szlak Rowerowy lub Szlak Rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej? Lubisz zwiedzać nasz piękny kraj na swoim jednośladzie? Pokonywać świetne trasy, leśne ścieżki i przy tym doceniać piękno przyrody? Prezentujemy najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce. Mamy coś dla osób ceniących aktywny wypoczynek, nieco dłuższy, ale też coś dla fanów krótkich wypraw, gdzie wystarczy już tylko dzień przerwy od pracy, by naładować wewnętrzne akumulatory. Sprawdź!

Podróżowanie na dwóch kółkach niesie za sobą mnóstwo korzyści. Jazda na rowerze jest doskonałą formą aktywności, wzmacniającą mięśnie, poprawiającą wydolność sercowo-naczyniową i redukującą stres. Oczywiście musimy też wspomnieć o tym, że jest to również ekologiczny sposób przemieszczania się, który przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczenia powietrza. Bez wątpienia wycieczki rowerowe pozwalają również na bliższe zetknięcie z naturą i odkrywanie lokalnych atrakcji, co sprawia, że są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu oraz relaks.

 

Gdzie wybrać się na wycieczkę rowerową?
A trzeba przyznać, że Polska ma naprawdę sporo do zaoferowania. Do wyboru są niższe i wyższe pasma górskie, wybrzeże Bałtyku, a także wiele jezior, rzek, lasów oraz parków narodowych i krajobrazowych. Na szczęście możesz je zwiedzać na dwóch kółkach, bo wokół nich wytyczono liczne trasy rowerowe, łączące ważne punkty oraz umożliwiające przejażdżki zarówno na krótszych, jak i na dłuższych dystansach. Są one często oznaczone i dobrze utrzymane, dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych i poziomów zaawansowania. Wiele z nich powstało z myślą o turystyce, a także jako sposób na promowanie zdrowego stylu życia i zrównoważonego transportu.


Nowe trasy rowerowe – odkryj piękno Polski
Wspomnieliśmy już, że siatka szlaków rowerowych w naszym kraju jest dość rozbudowana, ale na tym nie koniec. Miasta zdobywają dofinansowania, więc regularnie dochodzą kolejne odcinki, a wraz z nimi okazje do dotarcia do nowych zakątków i zobaczenia czegoś ciekawego. Zwykle wystarczy po prostu wyszukiwanie ich, wpisując frazę „nowe trasy rowerowe” oraz miasto bądź województwo, które Cię interesuje.
Poza tym warto wspomnieć, że budowanie nowych szlaków dla fanów jazdy na dwóch kółkach poprawia bezpieczeństwo, oddzielając ich od ruchu samochodowego. Nie muszą już poruszać się drogami publicznymi czy przejeżdżać przez zatłoczone centra. Jak widać, turystyka rowerowa ma się naprawdę dobrze.


Poniżej znajdziesz najpopularniejsze i najpiękniejsze trasy rowerowe, które są rozlokowane w różnych częściach Polski. Zapoznaj się z nimi i wybierz tę, która zainteresuje Cię najbardziej!


Wiślana Trasa Rowerowa – Małopolska
Na początek bierzemy pod lupę Małopolskę, a dokładniej Wiślaną Trasę Rowerową (WTR), prowadzoną po wałach wzdłuż najdłuższej rzeki w naszym kraju, czyli Wisły. Ma ona swój początek w Jawiszowicach (na granicy z województwem śląskim), a koniec – w Szczucinie (na granicy z województwem świętokrzyskim). Po drodze zaś czeka Cię Oświęcim, Skawina, Tyniec, Bulwary Wiślane w Krakowie i Niepołomice, a tam też liczne atrakcje, jak na przykład stawy, starówki, muzea i rezerwaty.


Zachęcające do przejechania WTR jest to, że cała trasa jest dość płaska i właściwie występuje tylko jeden krótki oraz stromy podjazd – przed Kamieniem. Oficjalnie całość liczy 230 kilometrów i świetnie nadaje się hobbystom, osobom chcącym poprawić kondycję i wydolność organizmu oraz rodzinom z dziećmi. Ponadto w większości jest oddalona od ruchliwych ulic, co przekłada się na to, że jedzie się po prostu bezpieczniej, bez obaw o samochody. Nawierzchnia jest głównie asfaltowa, choć bywają fragmenty szutrowe.


Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Pozostajemy w okolicach Krakowa, ale przenosimy się tym razem nieco bardziej w górę. Rowerowy Szlak Orlich Gniazd łączy ze sobą Kraków i Częstochowę – a może poprawniej byłoby napisać Częstochowę i Kraków, bo to właśnie Częstochowa jest traktowania jako początek tej rowerowej drogi. Warto jeszcze zaznaczyć, że Szlak Orlich Gniazd jest uznany za jedną z najpiękniejszych polskich tras, więc zdecydowanie warto chociaż raz wybrać się w te rejony na wycieczkę.


Świetną atrakcją są niewątpliwie zamki. Masz okazję zwiedzić ich aż 11. Do tego dochodzą malownicze krajobrazy, kamienne stodoły, strażnica obronna, wapienne skały i wąwozy czy leśne doliny. Mogłoby się wydawać, że trasa rowerowa po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – licząca 190 kilometrów – jest wymagająca, jednak to niekoniecznie prawda. W większości ma ona dobrą nawierzchnię asfaltową, a ewentualne trudniejsze odcinki są na bieżąco eliminowane i poprawiane, tak by jazda na dwóch kółkach była płynniejsza oraz przyjemniejsza.


Musimy jednak zaznaczyć, że szlak ten jest zaliczany do grupy umiarkowanie trudnych, z uwagi na dystans oraz przewyższenia – niemal cały czas jedzie się albo w górę, albo w dół. Weź to pod uwagę, jeśli planujesz się wybrać razem z dziećmi.


Szlak wokół Tatr
Wszyscy miłośnicy Tatr i jazdy na dwóch kółkach powinni zaś zdecydować się na pokonanie polsko-słowackiej pętli rowerowej, która zaczyna się i kończy w Nowym Targu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć wycieczkę z dowolnego miejsca. Szlak wokół Tatr prowadzi przez takie regiony, jak Podhale, Orawa, Liptów oraz Spisz. To na razie najdłuższa z omawianych tras, licząca blisko 288 kilometrów.
Podczas przejażdżki – zalecane jest kierowanie się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.– czekają Cię zapierające dech w piersiach widoki, poczujesz niezwykłą bliskość zróżnicowanej natury, a przy tym możesz podziwiać zabytkowe kościoły, pałace oraz zamki, folklor i góralskie budowle.


Nawierzchnia na tym szlaku rowerowym jest w 90 procentach asfaltowa, ale wiedz, że około jedną trzecią trasy obejmują drogi publiczne o dużym natężeniu ruchu i tyle samo o małym natężeniu ruchu. Konieczne jest więc zachowanie szczególnej uwagi, bo drogi rowerowe mogą być miejscami niebezpieczne – nie każda z nich ma wyznaczone szerokie pobocze. Niektóre w ogóle go nie posiadają. Stąd też Szlak wokół Tatr nie jest zalecany dla rodzin z dziećmi.


Żelazny Szlak Rowerowy
Czas na coś krótszego, czyli na polsko-czeski Żelazny Szlak Rowerowy, który liczy niecałe 54 kilometry, ale można skrócić go do 34 kilometrów lub wydłużyć do 70 kilometrów. Wszystko zależy od tego, ile czasu chcesz poświęcić na kręcenie pedałami. Inspiracją był przebieg trasy kolei Kraków-Wiedeń, a stanęło na tym, że obejmuje w sumie pięć gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój, Zebrzydowice oraz Karwinę i Piotrowice. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że na tak niewielkim dystansie nie spotka Cię nic szczególnego, to założenie jest zdecydowanie mylne.


Otóż infrastruktura po polskiej stronie szlaku jest naprawdę rozbudowana. Masz do dyspozycji liczne wiaty, ławeczki ze stolikami oraz inne miejsca do odpoczynku. Sama ścieżka rowerowa jest też na tyle szeroka, że zmieści się na niej wielu rowerzystów – a chętnych oczywiście nie brakuje. Natomiast przekraczając granicę z Czechami, wjedziesz na drogi publiczne. Są one jednak malownicze i położone wzdłuż wielu interesujących zakątków oraz atrakcji. Nie zapomnij przy okazji wypróbować czeskiego przysmaku, czyli smażonego sera.


Długość i charakter całej trasy rowerowej sprawia, że jest ona nie tylko najpopularniejsza w tym regionie, ale też często wybierana na wyprawę ze znajomymi lub całą rodziną, z dziećmi. Żelazny Szlak Rowerowy zaliczamy też do bardzo bezpiecznych, bo na długim odcinku jest on całkowicie odseparowany od ruchu samochodowego. Ma też przyjazną nawierzchnię – żywiczno-mineralną w Polsce i asfaltową w Czechach.


Szlak Green Velo – najdłuższy szlak rowerowy w Polsce
Jeśli dalej zadajesz sobie pytanie, gdzie na rower w Polsce, to jedną z propozycji jest oczywiście Szlak Green Velo. To trasa dla prawdziwych miłośników rowerowych podróży, bo liczy ona aż 1900 kilometrów, a z łącznikami i odcinkami bocznymi – ponad 2000 kilometrów. To naprawdę imponujący wynik.


Szlak biegnie przez połowę północnej strony naszego kraju i właściwie przez całą wschodnią stronę, a precyzując, to początek ma w Elblągu, koniec zaś w Końskich (lub odwrotnie, jeśli ktoś woli jechać „pod prąd”). I obejmuje już nie pięć gmin, lecz aż pięć województw. Mowa o województwach: warmińsko-mazurskim (397 kilometrów), podlaskim (598 kilometrów), lubelskim (414 kilometrów), podkarpackim (459 kilometrów) i świętokrzyskim (210 kilometrów). W ich ramach są oczywiście liczne parki narodowe i parki krajobrazowe. Zdecydowanie jest tu co podziwiać.


Stary Kolejowy Szlak – Pomorze Zachodnie
I tak z terenów górskich oraz wschodnich przechodzimy na kolejną część naszego kraju, czyli na Pomorze Zachodnie. Tutaj masz do przejechania Stary Kolejowy Szlak, poprowadzony w miejscu dawnych linii kolejowych. Ma on niejako dwa punkty startowe – jedna odnoga rozpoczyna się przed słynnym molo w Kołobrzegu, natomiast druga w Mielnie. Obie zaś łączą się w Białogardzie i kończą w Wałczu lub jeszcze kawałek dalej – w Skrzatuszu. Patrząc na ten szlak na mapie, przypomina on literę Y. Łączna długość dłuższej trasy (Kołobrzeg – Skrzatusz) wynosi 196 kilometrów, ale bez problemu możesz ją podzielić na krótsze dystanse.


Pokonując drogi rowerowe Starego Szlaku Kolejowego, możesz podziwiać nie tylko Morze Bałtyckie, ale również pojezierza i lasy. Zwróć jeszcze uwagę na pałace, kościoły, Park Żubra, Drawski Park Krajobrazowy czy miasteczko Połczyn-Zdrój z kolorowymi parasolami, wieże hitlerowskiego ośrodka szkoleniowego, stary młyn i… propozycji jest jeszcze sporo. Nie sposób wręcz wszystkim wymienić. Musisz po prostu wskoczyć na swój jednoślad i przekonać się o tym na własnej skórze.


Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej – Pomorskie
Nasze zestawienie kończymy wyjątkową trasą rowerową, poprowadzoną po całej Mierzei Wiślanej, a dokładniej od prawego brzegu Wisły (w pobliżu Mikoszewa), przez Krynicę Morską, aż do granicy państwa z obwodem kaliningradzkim. Szlak Rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej liczy dokładnie 52,5 kilometra i obejmuje w większości szutrową, utwardzoną nawierzchnię oraz leśne ścieżki. Jest też oddalony od ciągów samochodowych, co oznacza – jak już kilkukrotnie razy wcześniej wspominaliśmy – bezpieczny. Szlak ten potocznie bywa nazywany ścieżką rowerową Mikoszewo-Piaski.


Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na przejażdżkę na rowerach razem z dziećmi czy montując dziecięcą przyczepkę do swoich dwóch kółek. Cała trasa – poza swoją długością – nikomu nie powinna sprawić problemów.
Polecamy zatrzymać się i obejrzeć latarnię morską, przystań pasażerską w porcie, były obóz koncentracyjny, kanał żeglugowy, rezerwat przyrody. Co ciekawe, w okolicach Krynicy Morskiej trasa jest poprowadzona bezpośrednio wzdłuż linii brzegowej, więc wykorzystaj to, by podziwiać panoramiczny widok na Zatokę Gdańską.


To już wszystkie proponowane przez nas szlaki rowerowe. Oczywiście nie sposób w jednym artykule wymienić każdego. Na uwagę zasługują jeszcze takie trasy, jak oczywiście Blue Velo, Velo Dunajec, Velo Czorsztyn, Kaszubska Marszruta czy Szlak Kanału Elbląskiego. Wiele z nich też wzajemnie się przecina lub biegnie niedaleko. Niektóre też spokojnie mogą uchodzić na rodzinne trasy rowerowe, innym zaś bliżej do pogranicza sportów ekstremalnych.


Zaplanuj zatem chociaż raz podróż rowerem, a być może tak bardzo to pokochasz, że nie skończy się na lokalnych trasach, ale wręcz zechcesz zwiedzić na dwóch kółkach trochę europejskich krajów. Pamiętaj – standard uprawiania turystyki rowerowej w Polsce jest wysoki i wszystko wskazuje na to, że będzie się on sukcesywnie zwiększał.
Doceń również to, jak wielką swobodę daje poruszanie się na dwóch kółkach. W każdej chwili możesz się zatrzymać, napić wody, odpocząć, zrobić zdjęcie, przyjrzeć się danej atrakcji, temu, co Cię zainteresuje. A gdy uznasz, że możesz kontynuować podróż, po prostu wsiadasz na rower i jedziesz dalej.


Rodzinne, leśne i wszystkie pozostałe trasy rowerowe – co musisz wiedzieć przed wyruszeniem na szlak?

Na koniec jeszcze musimy kilka słów wspomnieć o samych przygotowaniach do wyruszenia na rowerowy szlak. Zapoznaj się dokładnie z charakterystyką i przebiegiem wybranej trasy. Zwróć uwagę, jaka nawierzchnia przeważa, czy jest dużo podjazdów (szczególnie stromych), czy odcinki są łatwiej dostępne, czy bez problemu pokonają je amatorzy, rodziny z dziećmi i osoby prowadzące raczej siedzący tryb życia, bez dobrej kondycji.


Co więcej – podobnie jak szykujesz samochód przed podróżą, sprawdzasz poziom oleju, płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy, tak samo musisz zabrać się za przegląd swojego jednośladu. Może się na przykład okazać, że hamulce lub przerzutki nie są tak sprawne, jak powinny, albo potrzebujesz dokupić oświetlenie, sakwę czy nowe siodełko.


Zadbaj też o zdrowie swoje oraz współpodróżnych, zaopatrując wszystkich w kaski. Miej też zawsze przy sobie apteczkę z podstawowym wyposażeniem w razie upadku lub innego urazu oraz zestaw narzędzi. Nigdy tak naprawdę nie wiesz, co zdarzy się podczas wycieczki rowerowej i jak daleko będziesz od najbliższego Miejsca Obsługi Rowerzystów lub podobnego punktu wsparcia.


Niewątpliwie też przyda się dobry plecak – lekki, z rozmaitymi komorami i przegrodami, do których wszystko wygodnie zapakujesz. Oczywiście miej świadomość, by rozsądnie podejść do pakowania bagażu, bo będziesz dźwigać go na swoich barkach – i to dosłownie!
Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Ci udanej podróży! Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce czekają! Połącz aktywność fizyczną ze zwiedzaniem i doświadczaj całym sobą piękna natury! Powodzenia!