City break – czyli krótki wypad do wybranego przez siebie miasta, w celu jego zwiedzania, to forma podróżowania, która w ostatnich latach bardzo zyskuje na popularności. Co prawda, głównie kojarzy się z lotami do zagranicznych, dużych aglomeracji, takich jak Paryż, Rzym, Barcelona czy Berlin. Dziś zaproponujemy Wam jednodniowy wypad do stolicy Wielkopolski, czyli do Poznania. Jest to idealna destynacja dla tych, którzy lubią miasta tętniące życiem.
Poznań jest świetnie skomunikowanym miastem, więc z wielu kierunków wygodnie dojedziecie tu pociągami POLREGIO, a zwiedzanie możecie rozpocząć już od samego budynku dworca kolejowego Poznań Główny. Jego bryła budzi wiele kontrowersji, jedni traktują go jako nowy symbol Poznania, innym trudno się pogodzić z tą zaskakującą formą architektoniczną w centrum miasta. Cokolwiek by nie napisać o tym budynku, to na pewno jest oryginalny, ale własne zdanie na jego temat będziecie musieli sobie wyrobić po wizycie w Poznaniu. Więcej o interesujących stacjach kolejowych w Polsce przeczytacie w jednym z naszych poprzednich artykułów >> tutaj.
Prosto z dworca kolejowego proponujemy Wam udać się do Starego Browaru. Jest to centrum handlu i sztuki, które powstało w dawnym, XIX-wiecznym browarze. Oprócz wielu sklepów, znajdują się tu kluby, restauracje, kawiarnie, przestrzenie wystawiennicze, sale konferencyjne, a nawet hotel. Latem architekturę tego niezwykłego budynku najlepiej podziwiać z przyległego do Starego Browaru Parku im. Jana Henryka Dąbrowskiego. Są tam ogródki restauracyjne, w których napijecie się czegoś zimnego, zjecie pyszny posiłek, posłuchacie muzyki i powylegujecie się na leżakach. Wszystko to w przyjemnym cieniu starych drzew.
Od Starego Browaru na poznański Stary Rynek jest już praktycznie przysłowiowy „rzut beretem”. Warto zaplanować sobie pobyt w stolicy Wielkopolski tak, by zdążyć w samo południe zobaczyć koziołki, które właśnie o godz. 12:00, każdego dnia, wyjeżdżają z wieży Ratusza i trykają się rogami. Ratusz znajduje się w centralnej części Rynku. Jeśli na płytę Rynku dotrzecie koło południa, to na pewno, za sprawą zgromadzonego tam tłumu, bez problemu traficie do miejsca, z którego widoczne są koziołki. Po obejrzeniu spektaklu koziołków, warto jeszcze na chwilę zostać na Rynku i przyjrzeć się wyjątkowym, kolorowym poznańskim kamieniczkom oraz dwóm rzeźbom – pięknemu Apollu grającemu na harfie oraz tradycyjnej Bamberce przypominającej o korzeniach części mieszkańców Wielkopolski.
W ciepłe dni, prosto z Rynku, warto udać się w stronę miejskiej plaży nad Wartą. Jeśli wpiszecie na mapie Plaża Chwaliszewo, to nawigacja powinna Was poprowadzić w to miejsce jedną z urokliwych uliczek centrum miasta – Woźną lub Wielką. Możecie tam posilić się czymś w jednej z licznych restauracji lub kafejek, a następnie udać się w stronę Starej Gazowni i parku Stare Koryto Warty. W parku tym czeka na Was wiele atrakcji – jest tam jeden z najciekawszych placów zabaw dla dzieci w Poznaniu, jest fontanna, w której można się schłodzić w ciepły dzień oraz mobilna lodziarnia. Sama plaża zaś zachęca do wypoczynku na hamakach i leżakach. Można tutaj skorzystać z boiska do siatkówki oraz z zaplecza gastronomicznego. Wieczorami i w weekendy odbywają się na plaży również wydarzenia kulturalne.
Odpoczywając na nadwarciańskiej plaży, po swojej lewej stronie, zauważycie wieże Katedry Poznańskiej, które górują nad pozostałą zabudową Wyspy Katedralnej, czyli Ostrowa Tumskiego. Warto udać się tam w następnej kolejności. Spacerując po Ostrowie Tumskim polecamy odwiedzić nie tylko kościół Najświętszej Marii Panny, ale także dwa muzea - Muzeum Archidiecezjalne (z mieczem św. Piotra podarowanym Mieszkowi I w X wieku przez papieża) mieszczące się w dawnej Akademii Lubrańskiego oraz Rezerwat Archeologiczny Genius loci. Na skraju wyspy katedralnej, tuż przy brzegu Warty, mieści się również Brama Poznania. Jest to interaktywne muzeum opowiadając o początkach państwa polskiego. Jeśli znajdziecie czas na zwiedzanie, polecamy poświęcić temu miejscu kilka godzin.
Wracając z Ostrowa Tumskiego w stronę centrum mostem Bolesława Chrobrego, warto skręcić w prawo w ulicę Garbary i przejść się do Parku Cytadela. Park ten do roku 1945 był Fortem Winiary, do teraz obecnych jest tam wiele pamiątek z tamtego okresu - cmentarze, obiekty forteczne, pomniki i Muzeum Uzbrojenia. Współcześnie, miejsce to najbardziej słynie z instalacji 112 rzeźb „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz. Tzw. „abakany” są największą plenerową realizacją artystki. W Parku Cytadela znajdziecie mnóstwo przestrzeni piknikowych, z których Poznaniacy i turyści z chęcią korzystają w okresie wakacyjnym. Jest tu też dobre zaplecze gastronomiczne, więc na pewno w podróż powrotną do domu nie ruszycie głodni.
Park Cytadela to bowiem ostatni punkt naszej jednodniowej wycieczki po Poznaniu. Gwarantujemy jednak, że po takim wypadzie będziecie mieli ochotę na lepsze poznanie tego miasta i szybko tu wrócicie. Kończąc spacer po Poznaniu na Cytadeli, najlepiej będzie Wam się udać nie na dworzec główny, a na stację Poznań Garbary, która znajduje się u podnóża wzniesienia, na którym położony jest park. Możecie stamtąd ruszyć w bezpośrednią podróż do domu lub podjechać na Poznań Główny i tam przesiąść się we właściwy pociąg.
Pamiętajcie, że jeśli podróżujecie w weekend, warto rozważyć zakup mini biletu turystycznego, w ramach którego za 39 zł możecie podróżować pociągami REGIO bez ograniczeń, od piątku od godz. 18:00 do poniedziałku do godz. 6:00. Bilet ten jest dostępny on-line na stronie polregio.pl oraz w aplikacji POLREGIO.