Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

Stacje kolejowe warte poznania – 10 najpiękniejszych dworców w Polsce

W Polsce jest ponad 2,5 tysiąca dworców kolejowych, a prawie 600 z nich obsługuje ruch pasażerski. Podróżując pociągami, mijamy ich dziesiątki. Nie wszystkie prezentują się okazale, ale jest wśród nich wiele perełek architektury. Szczególnie te, które przeszły w ostatnich latach rewitalizację lub praktycznie powstały od podstaw są warte zobaczenia. Zachęcamy do zrobienia sobie postoju na naszym zdaniem 10 najpiękniejszych dworcach kolejowych w kraju i do zwiedzenia ich – nie tylko od strony peronów.

Wrocław Główny

Dworzec w stolicy Dolnego Śląska został wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1855-1857. Podobnie jak wiele innych dworców kolejowych w Polsce, przeszedł gruntowną rewitalizację przed 2012 rokiem, w którym to odbywały się u nas Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Od tej pory, zachwyca nie tylko swoją wielkością, która jest imponująca, ale także urodą. Wiele zabytkowych elementów odzyskało oryginalne barwy, elewacja została przemalowana na kolor pomarańczowy, a hale peronowe zadaszono za pomocą szkła samoczyszczącego. Na uwagę zasługuje też teren przed dworcem – kiedyś był to szary, zaniedbany

 

parking, a teraz jest to zielona przestrzeń służąca mieszkańcom Wrocławia i turystom.

 

Gdańsk Główny

Dworzec w Gdańsku to jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Europie reprezentujących styl eklektyczny. Budynek stacji został otwarty dla pasażerów na przełomie XIX i XX wieku, dokładnie w roku 1900. Dominującym elementem architektonicznym budynku dworca jest wysoka na 50 metrów wieża z zegarem. Wyglądem przypomina ona wieżę ratuszową z Długiego Targu. Cały dworzec zaś został zaprojektowany tak, by jego kształt kojarzył się z korpusem parowozu. Obecnie budynek dworca Gdańsk Główny przechodzi gruntowną modernizację, która rozpoczęła się w 2013 roku. Ostatni etap prac remontowych powinien potrwać do końca 2021 roku.

 

Bielsko-Biała

Stacja Bielsko-Biała została otwarta w 1855 roku jako odgałęzienie austriackiej Kolei Północnej. Sam budynek dworca został zaś wybudowany w latach 1889-1890, na podstawie projektu uznanego bielskiego architekta Karola Schulza. Dworzec swoją architekturą miał nawiązywać  do innych obiektów Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich. Został wybudowany z cegły i kamienia. Najbardziej interesujące są jednak wnętrza budynku - stylizowane na antyczne polichromie i umieszczone na suficie freski w stylu pompejańskim. W 1994 roku dworzec został wpisany do rejestru zabytków, a w latach 1997-2001 poddano go renowacji, dzięki czemu nadal zachwyca podróżnych swoją urodą.

 

Lublin Główny

Dworzec w Lublinie został oddany do użytku w roku 1877 w ramach połączenia Lublina i Warszawy Koleją Nadwiślańską. Wydarzenie to miało doniosłe znaczenie w dziejach miasta i zasadniczy wpływ na tempo jego gospodarczego i urbanistycznego rozwoju. W latach 20. XX wieku dworzec został rozbudowany, wówczas budynek stracił cechy typowej carskiej stacji kolejowej, a  dzięki projektowi architekta Jerzego Mullera stał się bardziej eklektyczny. Kolejną dużą modernizację dworzec kolejowy przy stacji Lublin Główny przeszedł na początku XXI wieku. Gmach został odnowiony, unowocześniony i rozbudowany. Cały czas jednak zachwyca swoim zabytkowym wyglądem.

 

Przemyśl Główny

Dworzec główny w Przemyślu to niemal pałacyk, jego bryła odzwierciedla architekturę monarchii austro-węgierskiej. Budynek został oddany do użytku w roku 1860, a 35 lat później doczekał się przebudowy w stylu neobarokowym. Gruntownie remontowany był jeszcze kilkakrotnie, jednak najbardziej spektakularnej rewitalizacji doczekał się współcześnie. W latach 2010-2012, pod nadzorem konserwatora zabytków, przywrócono dworcu w Przemyślu wygląd sprzed ponad 100 lat. Na ścianach znajdują się malowidła Mariana Strońskiego oraz plafony Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi, budynek zdobią też sztukaterie, złocenia i zabytkowe żyrandole. Ten dworzec to prawdziwy skarb na kolejowej mapie Polski.

 

Skierniewice

W przypadku tej stacji kolejowej, wyjątkowo nie zaczniemy od samego budynku dworca, a od zabytkowej wiaty peronowej. Została ona postawiona w roku 1893 z żeliwa i drewna i w niezmienionej formie jest ozdobą dworca aż do dziś! Niestety, sam budynek dworca w stylu gotyckim, który pierwotnie został wybudowany w Skierniewicach na początku lat 70. XIX w., spłonął w 1914 roku. Następnie został odnowiony według planów architekta Jana Fryderyka Heuricha. Dworzec w Skierniewicach gruntowną przebudowę przeszedł w latach 1980-2003. Wszystkie prace odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków – wtedy też skuto tynki na elewacji i odsłonięto ceglane ściany, obecnie bardzo charakterystyczne dla tego budynku. 

 

Świebodzice

Oryginalna cegła zyskała nowe życie również w przypadku budynku dworca w Świebodzicach w województwie dolnośląskim. Gmach przy stacji kolejowej został tutaj oddany do użytku dla pasażerów już w roku 1869. Wyróżnia się nie tylko piękną ceglaną elewacją, ale również wieżą zegarową i wystrojem wnętrza. Uwagę przykuwają tutaj kasetonowy strop, drewniane elementy i oryginalne, ozdobne detale. W latach 2012-2013 gmach dworca przeszedł gruntowny remont, który przywrócił mu dawny blask – dworcowa hala jest jasna, przestronna i zachęca podróżnych do zwiedzania podczas oczekiwania na pociąg.

 

Poznań

W naszym zestawieniu, prócz odremontowanych, zabytkowych dworców, nie mogło również zabraknąć tych zupełnie nowych, zaskakujących swoją formą i nowoczesnym designem. Pierwszym z nich jest dworzec w Poznaniu. Choć jego bryła budzi wiele kontrowersji, to nie można jej odmówić oryginalności. Ta konstrukcja ze stali i szkła bez wątpienia stała się nowym, rozpoznawalnym symbolem miasta. Wnętrze budynku jest ascetyczne, a dzięki naturalnemu światłu, które wpada do środka przez lustrzane ściany, jest też bardzo jasne i przestrzenne. Dworzec kolejowy w Poznaniu został połączony z galerią handlową, dzięki czemu podróżni przy dłuższym czasie oczekiwania na przesiadkę mogą tu zrobić zakupy lub wyskoczyć po coś do jedzenia.

 

Warszawa Wschodnia

Kolejnym przykładem bardzo nowoczesnego dworca w Polsce jest ten przy stacji Warszawa Wschodnia. Przez wiele lat cieszył się on złą sławą, uznawany był za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w stolicy. Przed EURO 2012 zdecydowano jednak, że to musi się zmienić i dworzec Warszawa Wschodnia przeszedł gruntowny remont. Warto zaznaczyć, że są to tak właściwie dwa osobne budynki, bo już we wcześniejszym planie, z połowy XX wieku, ruch na stacji został rozdzielony na dalekobieżny i podmiejski. Podczas ostatniego remontu podział ten został zachowany, a hale dworcowe zostały oczyszczone z brudu i licznych przybudówek. Usunięte zostały płyty zakrywające stalową konstrukcję budynku, dzięki czemu wnętrze zyskało industrialny i nowoczesny wygląd. 

 

Katowice

Ostatni dworzec, który znalazł się w naszym zestawieniu to dworzec kolejowy w Katowicach. To najważniejszy węzeł komunikacyjny na Śląsku. Mimo to wygląd katowickiego dworca nie zawsze zapierał dech w piersiach. Powstały w 1975 roku budynek dworca był przykładem nurtu w architekturze zwanego brutalizmem, miał on pasować do przemysłowego charakteru regionu. Obecny wygląd dworca katowiczanie i odwiedzający to miasto turyści zawdzięczają modernizacji z 2010 roku. Dzięki zmianom wtedy wprowadzonym, w miejscu starego dworca kolejowego w Katowicach, powstało zintegrowane centrum komunikacyjne i biznesowe. Od tej pory jest to obiekt klasy premium, z licznymi udogodnieniami dla podróżnych i nowoczesnymi rozwiązaniami.

 

Dziękujemy za wspólną, wirtualną podróż po najpiękniejszych dworach kolejowych w Polsce. Teraz pora zobaczyć te niezwykłe miejsca w rzeczywistości. Do każdej z wymienionych stacji dotrzecie pociągami POLREGIO. Zachęcamy do planowania podróży i zakupu biletów korzystając z naszej strony polregio.pl i aplikacji mobilnej POLREGIO.

 

 

 

 

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień. Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery.

Czytaj więcej ›
Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Kochasz pociągi, podróże po torach i wszystko to, co związane z koleją? Teraz jednak wydaje Ci się, że nie masz jak pielęgnować tej pasji, bo przestrzegasz zasad i w czasie epidemii nie podróżujesz rekreacyjnie i jak każdy z nas wyznajesz zasadę #zostańwdomu?

Czytaj więcej ›
Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Październik od zawsze kojarzy się z początkiem roku akademickiego. To miesiąc, w którym wiele miast wypełnia się młodymi ludźmi, którzy postanowili powalczyć o wyższe wykształcenie i rozpoczęli naukę na jednej z 369 polskich szkół wyższych.

Czytaj więcej ›