Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Książki idealne do czytania podczas podróży pociągiem

Książki idealne do czytania podczas podróży pociągiem

Niejednokrotnie już przekonywaliśmy Was do tego, że pociąg jest idealnym środkiem transportu.  Podróżowanie pociągiem jest wygodne, szybkie, ekonomiczne i ekologiczne. A dodatkowo, poruszając się w ten sposób, zyskujemy czas ekstra dla siebie. Podczas jazdy do pracy, szkoły czy na wakacje, nie trzeba się bowiem skupiać na trasie. Można za to na przykład oddać się lekturze. Dziś polecimy Wam kilka książek idealnych do czytania w pociągu. Mamy nadzieję, że zachęcimy tym naszych Pasażerów do podnoszenia statystyk dotyczących czytania wśród Polaków. Okazuje się bowiem, że tylko ok. 40% rodaków czyta w ciągu roku choćby jedną książkę!

Jakie cechy powinna mieć książka odpowiednia do czytania w pociągu? Dobrze by była lekka, z przystępną historią i by dostarczała czytelnikowi rozrywki. W podróży nie sprawdzą się ciężkie tomidła, z trudnym słownictwem i zawiłą fabułą. Od wertowania stron może Was bowiem w każdej chwili oderwać piękny widok za oknem, przystanek na stacji kolejowej lub kontrola biletów, a wtedy powrót do zgubionego wątku będzie trudniejszy. Podpowiemy jeszcze, że w podróży dobrze sprawdzają się książki z rozdziałami - łatwiej się je czyta urywkami i szybciej wraca do bycia w akcji.

 

W sytuacji gdy panuje pandemia koronawirusa, a dalekie wojaże są chwilowo niemożliwe, warto przenieść się do odległych zakątków świata czytając reportaże podróżnicze. Tych w księgarniach i bibliotekach jest cała masa, my wybraliśmy z nich dwie, by zachęcić Was do tego typu literatury. Pierwszą propozycją jest książka „Swoją drogą” Tomka Michniewicza. Znalazły się w niej historie trzech osób, które wyruszają w podróż, nie tylko tę fizyczną po różnych krajach i kontynentach, ale także podróż w głąb siebie, by odpowiedzieć sobie na pytanie jakie jest ich miejsce na ziemi oraz jakie są ich marzenia. Kolejna książka, którą warto przeczytać, jeśli temat podróży jest Wam bliski, to „Busem przez świat. Wyprawa pierwsza” Karola Lewandowskiego.  Opowiada ona o niesamowitej wyprawie 5 studentów ze Śląska, którzy postanowili dojechać busem kupionym za grosze na Gibraltar. Jak się domyślacie, podróż taka musiała obfitować w niespodziewane wydarzenia i problemy pozornie nie do rozwiązania. Czy się udała? Tego Wam nie zdradzimy. Dodamy jednak, że „Busem przez świat” to już cała seria książek podróżniczych i każdą z nich warto przeczytać.

 

Dla osób o silnych nerwach polecamy natomiast thrillery i kryminały, których akcja w całości lub częściowo odbywa się pociągach. Jedną z najbardziej popularnych książek z tej kategorii jest kultowa powieść Agaty Christie „Morderstwo w Orient Expressie”. Jej akcja dzieje się w tytułowym pociągu Orient Express, którym podróżuje z Azji do Europy detektyw Poirot. Jego wyprawa szybko zamienia się w śledztwo, po tym jak w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Gwarantujemy, że ta książka będzie Was trzymać w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, a zakończenie zaskoczy każdego. Podobne odczucia będziecie mieć oddając się lekturze kolejnego thrillera, którego akcja częściowo odbywa się w wagonach kolejowych. Chodzi tutaj o „Dziewczynę z pociągu” Pauli Hawkins, bestseller, który sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie. Opowiada on historię Rechel, która z okna pociągu zauważa coś wstrząsającego, ale widzi to tylko przez chwilę, bo pociąg rusza. Postanawia dowiedzieć się co tak naprawdę zdążyła zauważyć i jaka sprawa się za tym kryje.

 

Dobrych nawyków i czytania z przyjemnością od najmłodszych lat warto uczyć również dzieci. Dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć książek dedykowanych najmłodszym podróżnym.

Stoi na stacji lokomotywa,

Ciężka, ogromna i pot z niej spływa

- te słowa wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima zna na pewno każdy, szybko uczą się ich również współcześni mali amatorzy pociągów. Z pewnością chętnie też sięgają po inne książeczki, w których pojawia się motyw kolejowy. Obecnie wśród dziewczynek ogromną popularnością cieszy się seria „Kicia Kocia”, znajdziemy w niej również pozycję „Kicia Kocia w pociągu”. Chłopcom zaś do gustu przypadnie zbiór bajek „Tomek i Przyjaciele” o przygodach psotnego parowozu. Starszym dzieciom zaś polecamy książki podróżnicze o małej reporterce Neli. „Mała reporterka Nela”, bo tak brzmi tytuł całej serii, zaczęła podróżować po świecie i nagrywać filmy, gdy miała pięć lat. Od tego czasu przeżyła już mnóstwo przygód w różnych miejscach na Ziemi, a większość z nich przyprawia małych czytelników o wypieki na polikach. Zdecydowanie warto im podsunąć te książki.

 

Na koniec, mamy jeszcze dla Was praktyczną wskazówkę – nawet jeśli jesteście miłośnikami tradycyjnych, papierowych książek, do pociągu wygodniej będzie Wam zabrać czytnik elektroniczny. Zajmuje on mniej miejsca w bagażu, jest lżejszy, możecie zapisać w nim wiele pozycji i wybrać w podróży lekturę, która będzie Wam odpowiadać w danej chwili. Niezależnie jednak, czy do pociągu zabierzecie ze sobą tradycyjną książkę, czy czytnik e-booków, uważajcie tylko, by lektura nie wciągnęła Was zbyt mocno, bo możecie wtedy przegapić swoją stację.