Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Wycieczka do muzeum – TOP 5 interaktywnych wystaw w Polsce

Wycieczka do muzeum – TOP 5 interaktywnych wystaw w Polsce

 

Przez wiele lat muzea kojarzyły się z nudnymi wystawami, gdzie zakazywano zbliżania się do eksponatów, a aby dowiedzieć się czegoś na prezentowany temat trzeba było czytać przydługie opisy. Do tego na nogi należało zakładać obuwie ochronne, a na monotonne opowieści przewodnika nie pomagała nawet mocna kawa. Na szczęście taki obraz muzeów odchodzi do lamusa, zwiedzanie wchodzi w XXI wiek, a bilety na najpopularniejsze ekspozycje wyprzedają się z dużym wyprzedzeniem.

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 5 najlepszych muzeów interaktywnych w Polsce. W tych miejscach na pewno nie będziecie się nudzić. Co więcej, nauczycie się czegoś nowego, a zdobyta wiedza, dzięki przystępnej formie przekazania, zostanie z Wami na dłużej.


1. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności to muzeum promujące wiedzę o Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie oraz centrum dialogu o współczesnym świecie. Swoją siedzibę ma w niezwykłym budynku, którego elewacja przypomina rdzewiejącą blachę, co sprawia, że całość wygląda jak kadłub statku z pobliskiej stoczni. W ECS podziwiać można tematyczne ekspozycje czasowe oraz wystawę stałą, która jest sercem tego miejsca. Zajmuje ponad 3000 m kw., co stanowi aż 7 sal na dwóch kondygnacjach. Historię poznajemy tu przez archiwalne przedmioty, dokumenty, rękopisy, zdjęcia, projekcje wideo (również 3D) i interaktywne instalacje. Chyba najbardziej znanym obiektem na wystawie są tablice 21 postulatów, wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskie, wpisane na listę międzynarodowego projektu UNESCO „Pamięć Świata”. W gdańskim ECS możemy też oglądać m.in. autentyczną księgę skarg, wniosków i zażaleń, samochód milicyjny STAR, stoczniową suwnicę, a także oryginalny papamobile Jana Pawła II.


2. Brama Poznania

Brama Poznania, a właściwie Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego to miejsce na poznańskiej Wyspie Katedralnej, w którym zwiedzający poznają historię narodzin polskiej państwowości. Brama Poznania jest świetnym przykładem nowatorskiego myślenia o muzealnictwie, architekturze, przestrzeni publicznej i życiu lokalnej społeczności. To nie tylko muzeum, ale również dynamicznie rozwijająca się instytucja kultury, która tworzy przestrzeń dla Poznaniaków i turystów skupioną wokół edukacji i twórczych działań, jak również nastawioną na interakcje międzyludzkie i aktywny wypoczynek. Możemy tu podziwiać multimedialną ekspozycję rozłożoną w aż w 9 salach, pełnych nowoczesnych technik audiowizualnych, które prowadzą nas przez najważniejsze dla Polski wydarzenia historyczne. Dzięki wszechobecnym monitorom, ekranom dotykowym, specjalnym okularom, możemy wirtualnie uczestniczyć w chrzcie księcia Mieszka I, powstaniu pierwszej katedry w Polsce, poznać najwybitniejszych poznańskich przedstawicieli epoki renesansu, czy przenieść się na arystokratyczne salony XIX wieku.


3. EC1 Łódź

Otwarte w 2018 roku EC1 robi wrażenie już z zewnątrz! To zrewitalizowany i rozbudowany, w ramach projektu Nowe Centrum Łodzi, kompleks pierwszej łódzkiej elektrowni. W jego skład wchodzą Planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki. Oba obiekty są jednymi z najnowocześniejszych tego typu w Europie. W Planetarium codziennie można oglądać kilka pokazów o różnej tematyce. Obrazy wyświetlane są na specjalnym sferycznym ekranie w jakości 8K, co sprawdza, że doznania widzów są wyjątkowe. Podobnie zresztą, jak w samym Centrum Nauki i Techniki. Tam największą atrakcją jest wystawa „Przetwarzanie energii”, gdzie do dyspozycji widzów oddane zostały nie tylko eksponaty historyczne, ale również współczesne symulatory i gry komputerowe. Dzięki nim można prześledzić historię tego szczególnego miejsca i zapoznać się z wciąż używanymi technologiami produkcji prądu. Oprócz tego mamy tu masę innych wystaw przedstawiających rozwój wiedzy i cywilizacji, eksploracji kosmosu i poznawania przyrody. Wszystkie super interaktywne, zachęcające do zabawy i poszerzania swojej wiedzy.


4. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik to chyba najbardziej znane muzeum interaktywne w Polsce. Od lat przyciąga tłumy odwiedzających, a na zwiedzanie obiektu trzeba się zapisywać z wyprzedzeniem. Centrum Nauki Kopernik najbardziej znane jest ze strefy eksperymentów, gdzie odwiedzający mogą wykonywać doświadczenia z zakresu fizyki czy chemii, pomagające w zrozumieniu funkcjonowania świata. W Koperniku znajduje się około 400 eksponatów na wystawach stałych i czasowych. Jest tu również Majsternia, gdzie przy stołach warsztatowych podejmuje się wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku oraz dwa teatry – Robotyczny i Wysokich Napięć. W weekendy prowadzone są w Koperniku zajęcia w laboratoriach, gdzie pod okiem specjalistów można odkryć w sobie pasję do nauki. Centrum Nauki Kopernik to miejsce nie tylko dla dzieci. Świetnie będzie się tu bawić cała rodzina, a także paczka znajomych, para zakochanych, samotny podróżnik, czy osoba starsza. Na odwiedziny w Koperniku zarezerwujcie cały dzień, nie będziecie się tu nudzić!


5. Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach ma swoją siedzibę w kompleksie budynków znajdujących się na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, zlokalizowanej w bliskim sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej Spodek i nowoczesnego Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w ścisłym centrum miasta. Jak w przypadku innych nowoczesnych muzeów interaktywnych, również to zachwyca już swoim projektem architektonicznym. Struktura tego miejsca zakłada maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi, a tym samym niewielką ingerencję w poprzemysłowy krajobraz.  Na zewnątrz widoczne są jedynie przeszklone bryły dwóch budynków oraz sześć szklanych boksów doświetlających podziemną ekspozycję. Wyjątkową atrakcją Muzeum Śląskiego jest 40-metrowa wieża wyciągowa szybu kopalnianego z platformą widokową dostępną dla turystów. Największą popularnością w Muzeum Śląskim cieszy się jednak wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Odwiedzający chętnie korzystają również z sal dydaktycznych, biblioteki z czytelnią i kącików edukacyjnych dla dzieci.

 

Oczywiście, chyba nie musimy podpowiadać, że jeśli wybieracie się na wycieczkę do muzeum w innym mieście, to najlepiej dojechać tam pociągiem POLREGIO. Przed wyjazdem dobrze sprawdzić dostępne oferty regionalne na stronie https://polregio.pl/pl/oferty-i-promocje/oferty-regionalne/ - specjalne taryfy, „połączenia w dobrej cenie”, bilety miejskie – opcji na zakup tańszego biletu jest naprawdę sporo. Dodatkowo, w wielu dużych miastach funkcjonują także oferty łączone, umożliwiające poruszanie się różnymi środkami komunikacji na wspólnym bilecie. Dzięki nim, podczas jednego wypadu do danego miasta, możecie odwiedzić więcej atrakcji bez martwienia się o koszty przejazdów.

Czujecie się przekonani, że interaktywne muzea to idealne miejsca na spędzenie wolnego czasu w pożyteczny sposób? Gwarantujemy, że dobrze będą się w nich bawić nie tylko dzieci, ale również młodzież i dorośli. Kupujcie więc bilet na pociąg, rezerwujcie termin zwiedzania ekspozycji i ruszajcie ku przygodzie. Jeśli jeszcze nigdy nie byliście w tego typu miejscu, na pewno będziecie zaskoczeni, że tak mogą wyglądać muzea.