Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Morskie Oko – trasa, schroniska, atrakcje

Morskie Oko – trasa, schroniska, atrakcje

Morskie oko – trasa, cennik, schronisko, atrakcje 2023

Planujesz spędzić urlop w polskich górach? Na Twojej liście atrakcji powinna się znaleźć wycieczka do Morskiego Oka. To nie tylko spacer pośród bajecznych widoków, ale też doskonała forma spędzenia wolnego czasu aktywnie z bliskimi. Przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik, w którym podajemy ciekawostki związane z Morskim Okiem i podpowiadamy, jak do niego dojechać, który szlak wybrać, ile kosztują bilety i gdzie można się zatrzymać na nocleg. Odpowiadamy również na pytanie, czy wyprawa nad Morskie Oko zimą to dobry pomysł, czy niekoniecznie. Przekonaj się!

Kilka słów o Morskim Oku
Morskie Oko jest jednym z najbardziej znanych polodowcowych jezior tatrzańskich, ale też i największym jeziorem na tym obszarze. Zajmuje powierzchnię około 35 hektarów, natomiast długość linii brzegowej wynosi 2,45 kilometra, a maksymalna głębokość – 50,8 metra. 

 

 

Imponujące są wysokogórskie widoki, zapierające dech w piersiach. Niekiedy możesz mieć wrażenie, że patrzysz na zdjęcie, pocztówkę, a nie na realny świat. A skąd się wzięła jego nazwa? Niemieccy osadnicy opisywali jeziora w Tatrach słowami Meer (morze) i Auge (oko). Istnieje też inna legenda, zgodnie z którą nazwa wywodzi się z podziemnego połączenia jeziora z morzem. Inne legendy zaś głoszą, jakoby Morskie Oko było połączone podziemną rzeką z Wisłą czy nawet miało tajemnicze podziemne połączenie z Morzem Adriatyckim oraz że na dnie śmiałkowie mogliby dostrzec zatopioną przed wiekami karczmę.
Co ciekawe, Morskie Oko jest zamknięte wałem moreny czołowej, więc nie zauważysz go od razu, a dopiero po wejściu na wzniesienie. Jest też naturalnie zarybione (górale nazywali je Rybim Stawem), ale… nic tutaj nie złowisz. Dlaczego? Ponieważ Morskie Oko leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego objętego zakazem łowienia ryb.


Warto jeszcze wspomnieć o wodach tego wyjątkowego jeziora. Mają one zielonkawą barwę, która zmienia się wraz z pogodą oraz padającymi na nią promieniami słońca. Są też dość przejrzyste – do około 11-14 metrów. Na uwagę zasługują również wyjątkowe rośliny, które bujnie rosną dookoła. To na przykład tojad kosmaty, bylica skalna, podejźrzon rutolistny, turzyca Lachenala czy wełnianeczka alpejska. Ponadto do Morskiego Oka wpływają dwa stałe potoki (Czarnostawiański Potok i Mnichowy Potok), a wypływa jeden (Rybi Potok).


Dojazd nad Morskie Oko
W linii prostej odległość Morskiego Oka od Zakopanego wynosi 14 kilometrów, jednak w rzeczywistości jest to około 30 kilometrów. I – co najważniejsze – bezpośrednio do Morskiego Oka nie dojedziesz samochodem, ponieważ jak już wspominaliśmy, znajduje się ono na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Weź też pod uwagę to, że w sezonie już od wczesnych godzin porannych ruch nie tylko samochodowy, ale i pieszy może być bardzo wzmożony, więc trasa, którą pokonałbyś w niecałe pół godziny, potrwa znacznie dłużej.
Natomiast jeśli wybierasz się nad Morskie Oko od strony Krakowa, to nie ma potrzeby wjeżdżania do Zakopanego. Wystarczy, że z Poronina skręcisz w stronę Bukowiny Tatrzańskiej, a dalej już pojedziesz zgodnie ze znakami. Droga zajmie około 25 minut.
Główny parking jest ulokowany w Palenicy Białczańskiej, skąd rozpoczyna się szlak prowadzący do Morskiego Oka. Choć jest tutaj kilkaset miejsc, to w sezonie może być problem ze znalezieniem wolnego. Istotna uwaga: od sierpnia 2021 roku bilety na parking można kupić wyłącznie online (tradycyjna opłata jest niemożliwa, nawet jeśli w momencie przyjazdu będą wolne miejsca). Co ważne, parking jest czynny 24 godziny na dobę, więc nie musisz się przejmować godzinami otwarcia i zamknięcia. Zatrzymują się tu też autobusy.


Trasy do Morskiego Oka
Trasy prowadzące nad Morskie Oko mają swój początek w Palenicy Białczańskiej. Stąd już do Morskiego Oka jest dokładnie 9,5 kilometra. Na przejście szlakiem czerwonym przeznacz około 2,5 godziny w jedną stronę. Możesz wędrować cały czas drogą asfaltową lub skrócić sobie czas, idąc po kamieniach przez las. Na trasie czekają na Ciebie liczne atrakcje, między innymi wodospad Wodogrzmoty Mickiewicza, Polana Włosienica czy Schronisko nad Morskim Okiem. Zwróć uwagę na tablice z infografikami prezentującymi ciekawe elementy krajobrazu.


Dobra wiadomość jest taka, że jeśli chcesz się wybrać nad Morskie Oko, to nie potrzebujesz specjalnych umiejętności. Przygotuj się jednak, że łącznie pokonasz 18 kilometrów na własnych nogach (przeważa asfaltowa droga). Chyba że wybierzesz transport bryczką bądź saniami ciągniętymi przez konie, które zatrzymują się około 2,5 kilometra od Morskiego Oka. Miej też świadomość, że co pewien czas słyszy się o przypadkach zasłabnięcia koni. Pilnuj więc tego, by do bryczki nie wsiadało więcej osób niż przewidziano w regulaminie. Poza tym trasa nie jest trudna i radzą sobie z nią także dzieci – a taki spacer jest świetną formą spędzenia czasu.
Natomiast gdy chcesz nieco urozmaicić sobie dojście do Morskiego Oka, możesz zajść do Doliny Roztoki i Doliny Pięciu Stawów. Ponadto Morskie Oko jest świetnym punktem wyjścia na Rysy, czyli najwyższy szczyt Polski, a także na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem czy na Szpiglasową Przełęcz.


Pamiętaj, że każda wędrówka po górach – bez względu na stopień trudności trasy – musi być bezpieczna. Stosuj się więc do podstawowych zasad: przed wyjściem zawsze dokładnie sprawdź prognozę pogody i dopasuj do niej plan wycieczki, ubiór oraz ekwipunek (między innymi prowiant, apteczkę, latarkę, mapę, powerbank), najlepiej wybierz się na wycieczkę z osobą towarzyszącą, korzystaj z przydatnych aplikacji (Ratunek, Mapa Turystyczna, Monitor Burz czy Polskie Góry).


Zwróć też uwagę na kolory szlaków – czerwony szlak to szlak główny (prowadzi przez najpopularniejsze i najatrakcyjniejsze miejsca oraz szczyty), niebieski szlak (długodystansowy) czy zielony szlak (krótki, ale jednocześnie wypełniony atrakcjami turystycznymi).


Ile kilometrów jest do Morskiego Oka?
Podsumowując jeszcze powyższe informacje, trasa z Zakopanego do Morskiego Oka wynosi około 30 kilometrów. Przy czym samochodem bądź autobusem dojedziesz tylko do początku szlaku w Palenicy Białczańskiej. Z kolei szlak ten liczy około 9,5 kilometra. Do tego też jeśli chcesz przejść Morskie Oko po całej jego linii brzegowej, przygotuj się na 2,5-kilometrowy spacer, który zajmie około 50 minut.


Bilety na Morskie Oko
Wybierając się nad Morskie Oko, musisz wiedzieć, że konieczne jest nie tylko zakupienie biletu parkingowego (w cenie 45 złotych za cały dzień postoju samochodu osobowego), ale również specjalnego biletu upoważniającego do wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.


Opłata nie jest wysoka – w 2023 roku za dziecko zapłacisz 4,50 złotego, natomiast za dorosłego 9 złotych. W bilety możesz się zaopatrzyć na miejscu – w punkcie kasowym w Palenicy Białczańskiej bądź na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.


Morskie Oko zimą
Wędrówki po górach są polecane nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. Możesz też zdecydować się na nie zimą, jednak miej świadomość, że będzie to zupełnie inna wyprawa, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Choć droga jest przecierana, tak by ułatwić turystom przejście, to jednostajne, wielogodzinne opady śniegu mogą powodować jej zasypywanie.


Nietrudno więc wywnioskować, że zimą trasa do Morskiego Oka zajmie więcej czasu aniżeli w pozostałych porach roku. Do tego też niektóre miejsca mogą być wyślizgane, co grozi upadkiem – w takiej sytuacji doskonale sprawdzą się nakładki antypoślizgowe na buty albo raczki i kije trekingowe w dłoniach. Zadbaj też o ciepły strój – zalecamy ubieranie się warstwowe, na tak zwaną cebulkę. Bez czapki, szalika i rękawiczek ani rusz.
Zimą szybciej zapada zmrok – już po godzinie 15 stopniowo zaczyna się ściemniać. Zabierz więc ze sobą latarkę, najlepiej latarkę czołówkę, którą zamontujesz niczym opaskę na głowie i dzięki temu będziesz mieć obie ręce wolne. Korzystanie z latarki w telefonie zazwyczaj nie jest wystarczające, a do tego nigdy nie masz pewności, czy telefon zachowa stuprocentową sprawność na mrozie.


Tu jeszcze mała uwaga: choć tereny wokół Morskiego Oka nie są wymagające, to jednak zawsze przed wejściem na szlak sprawdź komunikat TOPR dotyczący stopnia zagrożenia lawinowego. Być może okaże się, że wejście nad Morskie Oko jest niewskazane. Poza tym miej świadomość, że mimo że Morskie Oko zimą zamarza, to chodzenie po nim albo ślizganie się po tafli jeziora jest niebezpieczne. Lód może się w każdej chwili załamać.
Trzeba przyznać, że Morskie Oko zimą prezentuje się naprawdę spektakularnie, szczególnie gdy promienie słońca tańczą na lodzie, a baśniowego charakteru dodają ośnieżone szczyty.


Schronisko Morskie Oko
Turyści, którzy chcą się ogrzać, zjeść czy szukają miejsca noclegowego w okolicy, mogą zatrzymać się w Schronisku Morskie Oko – najpopularniejszym, kultowym schronisku w Polsce (ale też najstarszym istniejącym schronisku), umiejscowionym 1410 metrów nad poziomem morza. Obiekt składa się z Nowego Schroniska Morskie Oko oraz Starego Schroniska (dawnej Wozowni), a od 1918 roku zarządza nim rodzina Łapińskich. Chętnych jest mnóstwo, więc warto rezerwować terminy z dużym wyprzedzeniem (nawet rocznym). W nowej części pokoje są 3-, 4-, 5- i 6-osobowe z łazienkami wspólnymi na piętrze, natomiast w Wozowni (Stare Schronisko) – 14-osobowa sala z łóżkami piętrowymi i 13- oraz 16-osobowe sale z pryczami i z pełnym węzłem sanitarnym w budynku.


Dodatkowo działa tutaj restauracja z pyszną kwaśnicą, bigosem i krupnikiem. Turyści mogą też liczyć na bezpłatny wrzątek, którzy można wlać do swojego naczynia, na przykład do termosu. Natomiast pamiątki, wydawnictwa, podstawowego elementy wyposażenia turystycznego oraz napoje i słodycze są do kupienia w sklepiku.


Co ważne, w schronisku – bez względu na to, czy korzystasz z noclegu, restauracji czy sklepiku – obowiązuje wyłącznie płatność gotówką. Karty nie są przyjmowane, ale na terenie jest dostępny bankomat. Nocleg w sezonie letnim – od 1 lipca do 30 września – kosztuje 100 złotych, poza sezonem 90 złotych. W Wozowni zaś jest to zawsze 60 złotych.


Co ciekawe, przy schronisku nad Morskim Okiem zainstalowano dwie kamery internetowe, których obraz jest regularnie – co kilka minut – odświeżany. Możesz więc z każdego miejsca na ziemi, ze swojego komputera, tableta czy smartfona podejrzeć, co się dzieje po prawej stronie jeziora (jest ona skierowana na Mnicha) oraz po lewej stronie jeziora (na Czarny Staw i Rysy). To jeszcze nie wszystko, bo poza obrazem masz okazję do zapoznania się z aktualnymi informacjami dotyczącymi panujących warunków atmosferycznych, a dokładniej minimalnej i maksymalnej temperatury oraz średniej i maksymalnej prędkości wiatru.


Podsumowując, Morskie Oko to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić – i to nie tylko raz w życiu. Każda wyprawa przyniesie nowe emocje, piękne widoki. Możesz też dowolnie miksować i urozmaicać trasy, dostosowując czas przejścia do swoich oczekiwań i możliwości.


Skorzystaj z naszych wskazówek i… ciesz się magią Morskiego Oka oraz innych zakątków polskiej części Tatr! Całodniowa wycieczka naładuje Twoje akumulatory na długi czas. Udanej wędrówki!


FAQ

Ile czasu idzie się do Morskiego Oka?

Początek szlaku do Morskiego Oka znajduje się w Palenicy Białczańskiej. Odległość wynosi 9,5 kilometra, co daje średnio 2,5 godziny marszu. Po drodze czekają liczne atrakcje i przystanki, gdzie można nie tylko podziwiać bajeczne krajobrazy, ale również chwilę odpocząć (ławeczki, Schronisko Morskie Oko itp.). Łącznie trzeba przeznaczyć na przemarsz około 5 godzin w obie strony.


Ile kosztuje dorożka do Morskiego Oka?
Ceny przejazdu są ustalane każdorazowo z przewodnikiem i wynoszą około 70 zł w jedną stronę. Zwykle można wynegocjować zniżkę, jeśli ktoś zdecyduje się na powrót konnym zaprzęgiem.


Jak dostać się do Morskiego Oka z Zakopanego?
Z Zakopanego można się dostać do Morskiego Oka samochodem, taksówką, autobusem czy motocyklem, jednak te środki transportu trzeba zostawić w Palenicy Białczańskiej. Znajduje się ona 9,5 kilometra od Morskiego Oka. Szlak ten trzeba już pokonać na własnych nogach (ewentualnie dorożką).


Do której godziny można wchodzić nad jezioro Morskie Oko?
Tatrzański Park Narodowy wydał komunikat turystyczny, zgodnie z którym do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu. Jako że Morskie Oko znajduje się na terenie Parku, to trzeba tak zaplanować wędrówkę, by wrócić przed zmierzchem.


Jak wysoko jest Morskie Oko?
Morskie Oko znajduje się 1395 metrów nad poziomem morza.