Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Zwiedzamy Warmię i Mazury

Zwiedzamy Warmię i Mazury

Czy warto wybrać się na zwiedzanie Warmii i Mazur? Zdecydowanie tak i na pewno żaden turysta nie będzie tego żałował. Choć region ten kojarzy się głównie z jeziorami, skupmy się tym razem na czymś zupełnie innym. Przekonaj się z nami, że w tej okolicy miasta nie są zbyt liczne, ale skrywają niesamowite miejsca. Odkrywaj północno-wschodnie tereny Polski #najlepiejREGIOnalnie, pozwalając się zachwycić nietuzinkowym atrakcjom i historiom zapierającym dech.

 

Zwiedzanie Warmii i Mazur dla wielu turystów jest synonimem wypoczynku na plażach i pływania w jeziorach. Tereny te jednak potrafią zaskakiwać, o czym przekonują okoliczne miejscowości. Trzeba przyznać, że nie ma ich w okolicy zbyt wiele, dzięki temu natomiast te nieliczne mają jeszcze więcej do zaoferowania. Wystarczy poświęcić im nieco czasu, by zrozumieć, jak są wyjątkowe. Wsiądź do pociągów POLREGIO i jedź samodzielnie odkryć, czym zaskoczyć Cię może Olsztyn, Malbork, Elbląg, Frombork czy Ełk. Które z tych miast warto odwiedzić pierwsze? Wybór należy tylko do Ciebie, a ten artykuł ułatwi Ci podjęcie decyzji i zaplanowanie wycieczki.


Odwiedzamy ikonę Warmii i Mazur - Olsztyn
Lubisz podziwiać polskie miasta i odkrywać najpiękniejsze perełki naszego kraju? Bilet turystyczny POLREGIO w takim razie jest wprost dla Ciebie stworzony. Dzięki niemu będziesz mógł spędzić wiele weekendów na odkrywaniu unikatowych perełek Warmii i Mazur. Zwiedzanie zacznij od jednego z najpiękniejszych (a zarazem największego) miast w okolicy - Olsztyna.

Stolica Warmii i Mazur niezaprzeczalnie warta jest odwiedzenia, ale niewiele osób wie, że sama jej nazwa pochodzi od niemieckiego słowa “Allenstein”. Oznacza to “osadę” nad rzeką Łyną. Co ciekawe, ślady pierwszych ludzi w tej okolicy sięgają prehistorii. Początek miejskiego życia związany jest jednak ze zbudowaniem drewnianej strażnicy w czasie ekspansji krzyżackiej. Nawiązania do Krzyżaków w tym tekście natomiast pojawiać się będą jeszcze wielokrotnie, przy okazji rozmaitych miast.

Co jest niezwykłego w Olsztynie, że naprawdę warto spędzić w nim weekend? Przede wszystkim jego związki z Mikołajem Kopernikiem. Większości ludzi z astronomem kojarzy się tylko Toruń, podczas gdy słynny Polak był kanonikiem kapituły warmińskiej. Kierował tamtejszym zamkiem w 1521 rokiem, tuż przed atakiem wojsk Albrechta Hohenzollerna. Do dziś spotkać w mieście można wiele śladów upamiętniających tę postać. Dowodem na to jest m.in. monument odsłonięty w rocznicę jego 530-lecia urodzin, a jednocześnie 650-lecia nadania Olsztynowi praw miejskich.

Region ten jest dumny ze swojej historii oraz kultury. Dotyczy to nie tylko postaci wspomnianego astronoma, ale też sektora kulinarnego. Właśnie dlatego rozkwita tam sieć restauratorów i producentów żywności, zrzeszonych w ramach Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle. Będąc zatem na miejscu, koniecznie skosztuj lokalnych przysmaków. Wśród nich prym wiedzie uznawany za najstarszy produkt cukierniczy na świecie - Marcepan Królewiecki.


O wiele więcej niż zamek, czyli co kryje Malbork?
Większość turystów rozpoczyna (i kończy zresztą często też) zwiedzanie Malborka od Zamku Krzyżackiego. My tym razem pójdźmy jednak inną drogą, poszukując innych lokalnych atrakcji. Będą one równie niezwykłe, a jednocześnie mniej znane i oblegane przez przyjezdnych.

Wielu podróżnych nie wie, że spacerując po Malborku, trzeba się bardzo uważnie rozglądać. Dlaczego? Bo miasto to naszpikowane jest malutkimi figurkami Rycerza Marianka, prezentującego gościom obiekty i atrakcje warte zapamiętania. Jakby tego było mało, w chodniku i na kamieniach ukryty jest prawdziwy skarb! To 5 złotych monet, symbolizujących malborską mennicę. Poszukiwanie tych unikatowych akcentów jest fantastycznym sposobem na urozmaicenie sobie spaceru.

Miłośnicy pięknych wnętrz oraz widoków powinni odwiedzić też dawną wieżę ciśnień. Pochodzi z 1905 roku, wyremontowano ją jednak w unikatowym stylu. Kolorowe, niebieskie wnętrze, aż się prosi o zrobienie kilku artystycznych zdjęć. Po dotarciu na szczyt po żelaznych schodach masz natomiast szansę na podziwianie panoramy całego miasta. Aż trudno uwierzyć, że ogromny zbiornik na szczycie wypełniony był kiedyś wodą!

Mimo wszystko chcesz zobaczyć słynny Zamek w Malborku, ale szukasz na to oryginalnego sposobu? Zdecyduj się na rejs po Nogacie, by podziwiać twierdzę od strony wody. Na taki pomysł wbrew pozorom wcale nie wpada wielu turystów, a ta forma zwiedzania bez wątpienia należy do jednej z najciekawszych. Przy okazji zobaczysz też okazały Urząd Miasta, kościół św. Jana czy Szkołę Łacińską. Zrobisz ponadto zdjęcie obwarowań z innej perspektywy, niż te najczęściej widoczne są na pocztówkach.


Elbląg podbija nasze serca zaskakującą nowoczesnością
Videomaty POLREGIO znajdują się na dworcach w wielu miastach rozsianych po całej Polsce. Możesz kupić w nich bilety na nasze pociągi, bez stania w długich kolejkach do tradycyjnych kas. W ten sposób sprawniej zorganizujesz wyjazd na Warmię i Mazury, gdzie czeka na Ciebie nowoczesny charakter Elbląga. Choć często nie jest to miast polecane turystom w pierwszej kolejności, zdecydowanie warto spędzić w nim choćby kilka dni. Ma naprawdę wiele do zaoferowania, a jego kameralny klimat oczarowuje przyjezdnych.

Na samym wstępie warto ostrzec, że Elbląg znacznie różni się od innych, niewielkich miast w okolicy. To kolorowy ptak Warmii i Mazur, którego cechą charakterystyczną jest oryginalność. W czym się ona przejawia? Przede wszystkim w niepowtarzalnej zabudowie. Pierwsze tego oznaki zobaczysz już w Starym Mieście. Zwykle styl tego miejsca skupiony jest na historii miasta i regionu oraz utrzymaniu jego charakteru sprzed lat. W tym przypadku jednak tradycja przeplata się z nieszablonowością miasta. Okoliczne zabytki zostały bowiem odrestaurowane w nowoczesnym stylu, od którego trudno oderwać wzrok.

Wspaniałym dowodem oryginalności tego miasta jest ponadto Staromiejski Ratusz. Nie zdziwimy się, jeśli będziesz musiał przejść obok niego dwukrotnie, zastanawiając się, czy na pewno to o tym budynku mowa. Z wyglądu przypomina połączenie kościoła z wkomponowanym w tradycyjną zabudowę centrum handlowym. To tzw. retrowersja, sprawiająca, że Elbląg wybija się na tle innych polskich miejscowości.

Unikatowe serce miasta nie oznacza jednak, że nie posiada ono także historii, z której jest dumny. Wyraźnie świadczy o tym Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Ma ono swoją siedzibę na terenie Podzamcza dawnego Zamku Krzyżackiego, który istniał w tym mieście do 1454 roku.

Wiele osób nie wie nawet, że taki obiekt się tu znajdował, kojarząc z Krzyżakami wyłącznie twierdzę w Malborku. Zburzyli go natomiast sami elblążanie, buntujący się przeciwko władzy Zakonu. Obecnie podziwiać tam można bogate zbiory prezentowane na licznych wystawach. Większość dotyczy historii miasta, ale również Żuław, Pomorza czy nawet krajów północnoeuropejskich. Jedną z najciekawszych rzeczy, które możesz tam zobaczyć, są najstarsze, znalezione w Europie, okulary, pochodzące z XV wieku.


Czy polecamy przyjazd do Fromborka i dlaczego zdecydowanie tak?
Frombork położony jest nad samym Zalewem Wiślanym, zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. To kolejne miasto na Warmii i Mazurach, powiązane z Mikołajem Kopernikiem. Najoczywistszym tego przejawem jest muzeum poświęcone tej postaci, którego pierwsza izba muzealna powstała już w 1912 roku. Wtedy jeszcze zlokalizowana była w czterokondygnacyjnej wieży - dziś nazywanej Wieżą Kopernika. Czasem błędnie określana była mianem obserwatorium astronoma. W praktyce natomiast pełniła rolę jego formalnego mieszkania.

Znajduje się ona w narożu stanowiącego turystyczną atrakcję Wzgórza Katedralnego. Zdarza się, że nazywane jest ono przez gości zamkiem, ze względu na swój wygląd i budowę. W praktyce jednak jest to zespół katedralny, składający się m.in. z:
● Kapitularza,
● dawnego pałacu biskupiego,
● Wieży Kopernika,
● Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja (pochowany w niej został w 1543 roku Mikołaj Kopernik),
● Wieży Radziejowskiego,
● gotyckiego Domu Kustosza.

Cały teren jest dość rozległy. Warto spędzić czas na spacerze po nim, starając się poczuć dawny rytm życia tego miasta.


Ełk - perła na skraju krainy jezior
Pobierz nowoczesną i wygodną aplikację POLREGIO, aby kupować bilety jeszcze szybciej. Z jej pomocą nie będziesz musiał w ogóle pojawiać się na dworcu, dopóki nie nadejdzie czas wyjazdu. Transakcję wykonasz z dowolnego miejsca i o każdej porze, a nie zajmie Ci ona więcej niż kilka minut. To najłatwiejszy sposób na organizację wspaniałego weekendu w Ełku, leżącego rzut kamieniem obok największego polskiego jeziora - Śniardwy.

Jak możesz się domyślać, Ełk to kolejna miejscowość, której historia w ogromnej mierze powiązana jest z Krzyżakami. Właśnie dlatego jednym z wyróżniających się punktów jest zamek na półwyspie Jeziora Ełckiego. Co ciekawe, w przeszłości znajdował się on na wyspie, a co więcej - źródła XVI- i XVII wskazują, że pierwszy gród miał na niej powstać już w 1273 roku. Obwałowania wzniesione przez księcia litewskiego Witolda na bazie historycznych źródeł datowane są natomiast na 1390 rok. Obecnie budynek nie wygląda już jak w latach swojej świetności, choć wpisany jest do rejestru zabytków. Dotrzeć do niego można swobodnie ulicą Zamkową.

Z obiektem wiąże się pewna legenda. Zgodnie z nią zamek miał być połączony z miastem podziemnym tunelem, biegnącym po dnie jeziora Ełckiego. Gdy Tatarzy zaatakowali Ełk, część mieszkańców skryła się w obwarowaniach. Most spalono, a napastnicy rozbili obóz na niedalekim wzgórzu. Świętowali tam zwycięstwo nad miastem, a gdy zasnęli, z zamku ruszyła pomoc dla pojmanych mieszkańców. Wszystkich udało się wyswobodzić i zaprowadzić do zamku. Tatarzy mieli nigdy nie dowiedzieć się, jakim cudem wszyscy więźniowie zniknęli w przeciągu jednej nocy.

Jak przystało na miasto na Warmii i Mazurach, w Ełku nie mogło zabraknąć także miejsca nawiązującego do słynnego polskiego astronoma. Przyjeżdżając więc do miasta pociągiem, odwiedź pobliski Park Kopernika. Dotrzesz do niego w zaledwie kilkanaście minut spacerem. Rozciąga się natomiast z niego wspaniały widok na Most Kopernika oraz ujście rzeki Ełk. Po drugiej stronie cypla czeka też na Ciebie szalenie urokliwa Plaża Miejska, a idąc Promenadą, dotrzesz też do wieży widokowej.


Warmia i Mazury #najlepiejREGIOnalnie!
Zwiedzanie Warmii i Mazur to niesamowite doświadczenie. Przeżyj je z nami i przekonaj się, że pociągami dojedziesz do najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Odkryj perły północno-wschodniego krańca Polski i poznaj jego historię, o której wielu turystów wciąż nie ma pojęcia. Olsztyn, Malbork, Elbląg, Frombork czy Ełk pochwalić się mogą fascynującą historią - trzeba tylko dać im szansę na podzielenie się nią z przyjezdnymi. Co więcej, wszystkie znajdują się stosunkowo blisko siebie. Możesz więc podróżować #najlepiejREGIOnalnie, spędzając w każdym z tych miast niezapomniany weekend.