Wielkopolskie pod względem powierzchni zajmuje drugie miejsce w kraju. W tym malowniczym regionie, na turystów czekają historyczne zabytki, parki i wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Niezależnie od pory roku, miasta tętnią w nim życiem i gromadzą tłumy podróżnych. Mamy nadzieję, że przyciągną i Ciebie. Bo podróżować po Polsce #najlepiejREGIOnalnie.
Urokliwe Leszno i Rawicz
Wycieczkę zaczynamy od Rawicza, gdzie przywita Cię rynek i zabudowa Starego Miasta. Układ urbanistyczny w Rawiczu zaprojektowany został przez Wrocławskiego architekta Michała Flandrina. Rawicz to także neogotycki kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla i Zwiastowania NPM. Budynek ten wyróżnia się wieżą o wysokości 50 m. Mieszkańcy miasta z pewnością wiedzą, czym jest Fisigórka, a osoby, które są w Rawiczu po raz pierwszy, mogą się tutaj udać, by z punktu widokowego znajdującego się na szczycie pagórka, móc podziwiać miejską panoramę. Na Fisigórce zobaczyć można również moździerz z XVIII wieku. W Rawiczu znajduje się też jeden z największych zakładów karnych o zaostrzonym rygorze w kraju, na którym tworzy się mural historyczny. Mural ten ma upamiętniać więźniów politycznych, przebywających w tym miejscu w okresie stalinizmu w Polsce. Więziono w nim między innymi Władysława Bartoszewskiego.
Przenosimy się do Leszna, do którego również dotrzesz pociągiem POLREGIO. Jeśli goni Cię czas, nie musisz stać w kolejce do kas biletowych, bo z aplikacją POLREGIO szybko sprawdzisz aktualny rozkład jazdy pociągów i kilkoma kliknięciami kupisz bilet w dalszą podróż.
W Lesznie każdy, bez względu na wiek znajdzie coś, co przykuje jego uwagę. Miasto to uważane jest za jedną z perełek Wielkopolski. Tradycyjnie zacząć można od rynku, na którym znajduje się ratusz, uważany za jeden z najpiękniejszych w całej Polsce. Budynek ten wybudowano w pierwszej połowie XVII wieku, cechuje go wysoka wieża oraz 3 kondygnacje. Spacerując uliczkami rynku w Lesznie, można także podziwiać barokowe kamieniczki.
Sporą wartość historyczną ma w Lesznie Nowa Synagoga, która z pewnością zainteresuje wielu zwiedzających. Wewnątrz prezentowana jest ekspozycja arcydzieł kultury żydowskiej w Galerii Sztuki. Sama Nowa Synagoga została zbudowana w XVIII wieku.
Miłośnicy historii i malarstwa, a w szczególności nurtu batalistycznego i historycznego powinni zajrzeć do Muzeum Okręgowego, które będzie dla nich prawdziwą gratką, między innymi ze względu na dział archeologiczny oraz militarny. Ten drugi jest powiązany z 55 Pułkiem Piechoty Wielkopolskiej oraz 17 Pułkiem Ułanów Wielkopolskich. W muzeum znajdują się również dzieła znanych, polskich artystów, w tym Kazimierza Przerwy – Tetmajera oraz Juliusza Kossaka.
W Lesznie znajduje się też Tunel Aerodynamiczny FreeFlyCenter, gdzie może odbyć lot każdy, powyżej 5 roku życia. Loty są dostępne również dla osób z niepełnosprawnością. Ci, którzy mają latanie już za sobą mogą skorzystać z kolei z symulatora swobodnego spadania. Latem i jesienią dobrze jest odwiedzić z kolei Park imienia Jana Jonstona o charakterze wypoczynkowo – rekreacyjnym.
Podróżując z dzieckiem, warto zajrzeć do mini zoo, które jest czynne przez cały rok, i co więcej, wstęp do niego jest bezpłatny. Mini zoo znajduje się na terenie Parku Miejskiego, gdzie również podziwiać można bujną zieleń oraz kilkadziesiąt gatunków ptaków i ssaków. Dorośli wraz z pociechami będą doskonale bawić się także w parku linowym Tarzan, gdzie na maluchów czeka tor z samochodzikami.
Nasza kolejna stacja to Kalisz. Sprawdź czy na Twoim dworcu nie znajduje się Videomat, w którym bilet na pociąg kupisz z pomocą e-kasjera. Jeśli nie, kup bilet w aplikacji POLREGIO.
Kalisz – miasto kultury
Kalisz leży na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia rzeki Swędrni i jest ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu. Znajdują się w nim filharmonia, teatry, muzea, galerie, a także organizowane są różne festiwale. Nie brakuje także zabytków, a poznawanie ich historii warto zacząć od Rynku Głównego, który został zniszczony już podczas I wojny światowej, kamieniczki odbudowano jednak w latach 20. Mimo wielu przejść, zniszczeń i odbudowy, zachowano pierwotny układ zabudowań, dzięki czemu rynek nadal jest bardzo klimatyczny. Zabytkową budowlą sakralną w Kaliszu jest Katedra pod wezwaniem świętego Mikołaja Biskupa. Kościół jest interesujący głównie przez wzgląd na historię. Powstał on w wieku XIII, od tamtej pory był wiele razy przebudowywany, ze względu na pożary, które nie omijały tego miejsca. Kościół w swoich murach gościł wybitne postaci z historii naszego kraju, w tym Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę. To tutaj chrzest otrzymał wybitny poeta Adam Asnyk, a pisarka Maria Konopnicka zawarła związek małżeński. Nawet jeśli nie jest nam po drodze z budowlami sakralnymi, to warto odwiedzić ten kościół dla klimatu, gdyż w jego murach jest coś niezwykłego.
Kalisz niegdyś otaczały imponujące mury miejskie, z których do dnia dzisiejszego niewiele się zachowało - zaledwie 32-metrowy fragment. Na uwagę zasługuje półokrągła baszta przylegająca do murów, nosi ona nazwę Dorotka, co jest ściśle związane z miejską legendą. Naprzeciwko baszty ujrzeć można bowiem figurkę szewczyka, który z wzajemnością pokochał Dorotkę. Niestety miłość ta spotkała się z dezaprobatą jej ojca i postanowił uwięzić dziewczę w tej właśnie baszcie.
Jak w niemal każdym większym mieście w Polsce, również w Kaliszu znajduje się Park Miejski. Ten jednak nieco różni się od innych, ponieważ jest jednym z najstarszych w kraju. Wiele źródeł wskazuje, że powstał w 1798 roku na terenie dawnych miejskich pastwisk. Park łatwo jest znaleźć, gdyż położony jest w centrum miasta. Spacerując po nim podziwiać można między innymi położony nad rzeką Teatr im Bogusławskiego oraz chińską altanę.
Pora na kolejny budynek sakralny, który przyciąga turystów nie tyle wartością historyczną, ile nietypowym gmachem. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przez wielu uważane jest za architektoniczną perełkę, wnętrze jednak jest dosyć skromne, w porównaniu do imponującej i oryginalnej formy bryły.
W Kaliszu również doszukać się można śladu polskich Piastów. Znajdujący się tutaj Rezerwat Archeologiczny i Kaliski Gród Piastów jest ważnym elementem na Szlaku Piastowskim. Wielkim atutem tego miejsca są bardzo przystępne cenowo wejściówki. Na miejscu można zobaczyć perfekcyjne odwzorowanie średniowiecznej warowni, co pozwala uruchomić wyobraźnię, przenieść się w czasie do tamtego okresu i poczuć klimat średniowiecza. Cały rezerwat został stworzony tak, by imitować świat z początków istnienia naszego państwa. W trakcie spaceru natknąć się można na kamienny kurhan, wieżę obronną, drewniane chatki oraz wały.
Tym akcentem można zakończyć zwiedzanie Kalisza i ruszyć dalej w głąb województwa wielkopolskiego. Pora na Jarocin. Gdy wyprawa po Wielkopolsce przypada na weekend, skorzystaj z mini biletu turystycznego, który uprawnia do wielokrotnych przejazdów pociągami POLREGIO po całej Polsce od piątkowego późnego popołudnia do poniedziałkowego wczesnego poranka.
Stolica polskiego rocka – Jarocin
Każdy, kto choć trochę interesuje się muzyką, z pewnością słyszał o festiwalu w Jarocinie. To właśnie dzięki niemu miasto jest znane w całej Polsce, ale ostre brzmienia to nie jedyne, co jest jego znakiem rozpoznawczym. O rockowym klimacie Jarocina przypomina pomnik glana oraz Spichlerz Polskiego Rocka, na ulicy Poznańskiej, w którym znajduje się oddział Muzeum Regionalnego, gdzie turyści podziwiać mogą ekspozycje związane nie tylko z jarocińskim festiwalem, ale też z historią muzyki w Polsce.
Odchodząc od muzyki, Jarocin może pochwalić się Pałacem Radlińskich otoczonym przez park z najdłuższą aleją grabową w Polsce. Pałac zbudowany w stylu neogotyckim powstał w latach 1848 – 1865.
Dzieci, młodzież i dorośli mogą przyjemnie spędzić czas w miejskim Aquaparku, a w sezonie letnim przejechać się drezynową koleją.
Przed nami jeszcze dwa miasta, do których koniecznie trzeba się wybrać będąc w wielkopolskim. Do obydwu dojedziecie pociągami POLREGIO, a są to Gniezno i oczywiście Poznań :)
Pierwsza stolica Polski– Gniezno
Gniezno to swoista kolebka polskości. To tutaj rozpoczęła się cała nasza historia. Spacerując jego ulicami, możemy pomyśleć, że wędrujemy śladami pierwszego władcy Mieszka, pierwszego króla Bolesława i znanego, biskupa męczennika Wojciecha. Dla pasjonatów historii, miejsce to będzie wręcz magiczne. Wiele ze znajdujących się tu budynków było milczącymi świadkami tworzenia się Polski od podstaw. Drzwi Gnieźnieńskie, czy podziemia katedry to budynki szczególnie wartościowe pod względem historycznym. Punktem powszechnie uważanym za najstarszy jest Wzgórze Lecha w Gnieźnie, gdzie wznosi się katedra oraz Muzeum Archidiecezjalne. Pamięta ono zdarzenia, takie jak Chrzest Polski, czy koronacja Bolesława Chrobrego. Więcej o Piastach można dowiedzieć się przy okazji zwiedzania Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Osoby, które chcą zgłębić historię regionu znajdą w Gnieźnie również ślady o wiele bliższych nam wydarzeń zdarzeń, takich jak Powstanie Wielkopolskie, po którym zostały zabytkowe koszary.
Poznań – najciekawsze miejsca
Poznań podobnie jak Gniezno uważane jest za miasto pamiętające początki naszego kraju, czemu dowodzi katedra na Ostrowie Tumskim. Obok katedry znajduje się Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego „Brama Poznania”. Turyści znajdą tutaj między innymi nowoczesne, multimedialną ekspozycję. Swoistym symbolem stolicy Wielkopolski są poznańskie koziołki w zegarze na ratuszu. Wśród chętnie odwiedzanych atrakcji wymienia się też kolejkę parkową Maltanka, prowadzącą do Nowego Zoo oraz Stary Browar i Centrum Szyfrów Enigma. W tym bardzo ciekawym, poznańskim muzeum dowiemy się więcej na temat sukcesu polskich matematyków, którym udało się złamać tajny kod maszyny Enigma. W Poznaniu podziwiać można także dawny Zamek Cesarski, będący ostatnią, a zarazem najmłodszą rezydencją monarszą w Europie. Wzniesiony na początku XX wieku zamek, dziś jest siedzibą tutejszego kina i teatru animacji dla najmłodszych, można w nim obejrzeć także wiele wystaw tematycznych, dotyczących między innymi historii miasta. Na terenie Parku Cytadela znajdziemy Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań”. W mieście znajduje się także Palmiarnia Poznańska, uznawana za jedną z największych w Polsce i jedną z największych w Europie. W Palmiarni, oprócz 17 tysięcy roślin, podziwiać możemy także pierwsze w Polsce publiczne akwarium.
Będąc w Wielkopolsce, koniecznie należy spróbować lokalnych potraw. Do najsłynniejszych dań tego regionu należą pyry z gzikiem, czyli ziemniaki w mundurkach, które podaje się okraszone twarożkiem. Nie da się też pominąć nieco kontrowersyjnej czerniny, znanej pod nazwą Czarna Polewka Wielkopolska. Zupa ta powstaje na bazie podrobów gęsich lub kaczych, a w jej składzie znajduje się krew z dodatkiem octu. Z województwa wielkopolskiego wywodzą się też znane na cały kraj rogale świętomarcińskie.