Dzień Ziemi, nazywany też Światowym Dniem Ziemi lub Międzynarodowym Dniem Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym. Pomysłodawcą tego wydarzenia był John McConnell, amerykański aktywista, który na konferencji UNESCO w 1969 roku, przedstawił ideę globalnego święta celebrującego życie i piękno Ziemi oraz szerzenia pokoju na świecie. Dzięki niemu, w 1970 roku, po raz pierwszy ludzkość świętowała Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. Obecnie, to wyjątkowe ekologiczne święto, uznawane jest aż w 192 krajach. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.
Światowy Dzień Ziemi obchodzimy zawsze 22 kwietnia. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest: „Przywróć naszą Ziemię”. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa, większość wydarzeń tegorocznej edycji Dnia Ziemi musiała przenieść się do świata wirtualnego. Nie przeszkadza to jednak w promowaniu ekologicznych postaw i uświadamianiu o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu. Zastanówmy się, co każdy z nas może robić na co dzień, by lepiej dbać o planetę.
1. Wybieraj transport zbiorowy
Transport drogowy odpowiada aż za 71,8 proc. emisji gazów cieplarnianych związanych z transportem w ogóle. Im więcej samochodów na drogach, tym więcej zanieczyszczeń w powietrzu. Dlatego, jeśli to możliwe, zawsze wybieraj komunikację publiczną zamiast podróży prywatnym autem. Najbardziej ekologiczną formą transportu pasażerskiego jest kolej, co oczywiste – zachęcamy więc do przemieszczania się pociągiem – zarówno na dłuższe trasy, jak i w aglomeracjach miejskich.
2. Nie zaśmiecaj planety
Polska jest pięknym krajem, mamy dostęp do gór, morza, jezior, lasów. Podróżując pociągami możemy podziwiać wyjątkowe krajobrazy, które kilometrami rozciągają się za oknami wagonów. Niestety, od czasu do czasu, te idylliczne obrazki zakłóca widok sterty śmieci pozostawionych przez ludzi w miejscach, w których nie powinno ich być. Niektóre odpady rozkładają się setki, a nawet tysiące lat, a ich resztki dostają się do ekosystemu zanieczyszczając ziemię. Dlatego tak ważne jest, by śmieci wyrzucać zawsze do koszy do tego przeznaczonych. Warto też angażować się w akcje sprzątania świata i pomagać w oczyszczaniu planety z odpadów pozostawionych przez innych.
3. Segreguj śmieci
Jeśli jesteśmy już przy śmieciach, to nie możemy nie wspomnieć jak ważne jest ich właściwe segregowanie. W ostatnich latach segregowanie śmieci stało już wymogiem, jaki narzucają nam przepisy, a nie stosowanie się do określonych zasad wiąże się z większymi opłatami za wywóz śmieci. To tylko jeden z powodów, dla których warto stawiać na recykling. Ważniejszym argumentem jest to, że dzięki odpowiedniemu segregowaniu śmieci, surowce wracają do użycia. Ograniczamy tym samym ilość odpadów w atmosferze.
4. Stawiaj na "zero waste"
„Zero waste” oznacza zero odpadów. Jest to termin, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Aby żyć w duchu zero waste należy sukcesywnie zmniejszać ilość śmieci generowanych przez gospodarstwo domowe. Jak to robić? Przede wszystkim nie kupować bez sensu, stawiać na trwałe i solidne przedmioty, które będą nam służyć latami. Świadomie wybierać produkty, których opakowanie nie przysporzy nam dodatkowych, zbędnych odpadów. A przed wyrzuceniem jakiejś rzeczy do kosza, najpierw zastanowić się 3 razy czy nie da się jej dać drugiego życia. To naprawdę proste i stosując się do kilku żelaznych zasad można w znacznym stopniu ograniczyć produkcję śmieci.
5. Ograniczaj zużycie plastiku
Nie będziemy już po raz kolejny wspominać o tym jak ważne jest zmniejszenie ilości śmieci, które otaczają nas na Ziemi. Podpowiemy natomiast co jeszcze robić, by zużycie plastiku ograniczać. Wystarczy trzymać się kilku reguł. Nigdy nie proś w sklepie o foliowe reklamówki, zabieraj na zakupy materiałowe worki wielokrotnego użytku. Używaj własnego kubka na napoje. Gdy na przykład ruszasz w podróż pociągiem i chcesz na dworcu kupić kawę, poproś w kawiarni o nalanie napoju do własnego kubka termicznego. A gdy bierzesz do pracy lub na wycieczkę kanapki, nie owijaj ich folią aluminiową. Zainwestuj w owijki wielokrotnego użytku. Zapomnij też o wodzie butelkowanej, woda płynąca w naszych kranach nadaje się do spożycia, a by zmienić jej smak czy zapach, można stosować odpowiednie filtry.
To tylko kilka przykładów tego, co możemy zmienić w codziennym życiu, by lepiej dbać o naszą planetę. Dzień Ziemi to doskonały moment na zmianę nawyków.
Niestety, do ochrony planety nie wystarczą tylko indywidualne działania mieszkańców Ziemi. Ważne są też globalne inicjatywy polityczno-gospodarcze. Projekt Europejskiego Zielonego Ładu zakłada, że na naszym kontynencie uda się osiągnąć neutralność klimatyczną, czyli maksymalne ograniczenie emisji CO2, do 2050 roku. To bardzo trudne, dlatego trzeba włożyć wiele wysiłku w osiągnięcie celu. Ważnym elementem tej walki jest promowanie proekologicznych inicjatyw. Jedną z nich jest idea Europejskiego Roku Kolei #EUYearofRail, który przypada w tym roku. Każdego roku, staramy się przypominać, że kolej jest zrównoważonym i bezpiecznym środkiem transportu, z którego warto korzystać na co dzień. Jeśli chcielibyście zgłębić temat #EUYearofRail, zapraszamy Was do lektury jednego z wcześniejszych tekstów na naszym blogu.