Kraków jest jednym z najchętniej wybieranych przez turystów miast na weekendowe wyjazdy. Trudno się temu dziwić - dawna stolica Polski ma swój niepowtarzalny urok. Ponadto jest szalenie interesująca i pełna fantastycznych atrakcji, odpowiednich dla gości w różnym wieku. Część z nich kojarzy każdy i rzeczywiście są warte odwiedzenia. Nie brak jednak też tych mniej oczywistych i znanych, wywołujących ogromne emocje. Weekendowy wyjazd do Krakowa to bez wątpienia jeden z najlepszych pomysłów, na jaki może wpaść prawdziwy turysta. Poznasz lepiej historię miasta i regionu, spróbujesz lokalnych przysmaków i zobaczysz wiele interesujących miejsc. Podróżować #najlepiejREGIOnalnie, wsiądź więc do pociągu i szybko dostań się do Grodu Kraka, gdzie czeka na Ciebie ogrom atrakcji. Przygotuj się na intensywny czas, którego długo nie zapomnisz!
Miejsca w Krakowie, które trzeba zobaczyć
Jak każde miasto, Kraków ma listę atrakcji i zabytków, które choć raz w życiu powinien odwiedzić każdy turysta. Wynika to z ich popularności, ale także znaczenia historycznego - zarówno dla samej miejscowości, jak i całego kraju czy polskiej kultury. Kup więc bilet weekendowy POLREGIO i ciesz się atrakcjami stolicy Małopolski od piątkowego wieczoru, aż do poranka następującego po dniach wolnych. Przez ten czas na pewno zdążysz zobaczyć wszystkie miejsca, które wydadzą Ci się warte odwiedzenia.
Katedra Wawelska, Zamek Królewski i Smocza Jama
Zarówno Zamek Królewski, jak i Katedra, są prawdziwymi ikonami Krakowa. Kojarzą je chyba wszyscy turyści - łącznie z tymi, którzy do tej pory jeszcze nie mieli okazji odwiedzać tego miasta i zobaczyć ich na własne oczy. Co jednak istotne, rzeczywiście robią imponujące wrażenie, a ich renoma nie jest ani trochę przesadzona. Wiele osób odwiedzających gród Kraka wraca do nich nawet kilkukrotnie, za każdym razem kończąc wycieczkę z uśmiechem i satysfakcją.
Zamek Królewski słynie z tego, że jest mieszanką licznych stylów architektonicznych. Choć gościł najznakomitszych królów Polski, w swojej historii ma wiele ciężkich chwil. Musiał zmagać się z grabieżami, przemarszami obcych wojsk czy pożarami. W ich wyniku był wielokrotnie odnawiany i rozbudowywany, aż osiągnął swoją dzisiejszą formę. W jego wnętrzach zobaczyć możesz obecnie liczne eksponaty i dzieła sztuki. Najwięcej emocji wzbudzają natomiast niezmiennie prywatne apartamenty królewskie.
Nie mniej interesująca jest Katedra Wawelska. To właśnie w niej znajduje się słynny Dzwon Zygmunt, ufundowany przez Zygmunta I Starego. Jego wołanie rozbrzmiewa w całym mieście podczas najważniejszych uroczystości narodowych czy kościelnych. Obiekt ten był miejscem koronacji oraz pochówku władców Polski - spoczęło ich tam łącznie 17. Oprócz tego pochowane są tam też ważne postacie ze świata polityki i kultury.
Będąc na wzgórzu wawelskim, warto udać się też ku jego podnóżu i odnaleźć najsłynniejszą w Polsce jaskinię krasową - Smoczą Jamę. To właśnie z nią wiąże się znana większości Polaków legenda o Smoku Wawelskim. Od 1972 roku przed wejściem do groty stoi imponujących rozmiarów rzeźba wspominanego stwora, ziejąca prawdziwym ogniem. Atrakcja ta robi szczególne wrażenie wieczorami, gdy płomień rozjaśnia okolicę. To miejsce jest zresztą szczególnie urokliwe. Jeśli pogoda dopisuje, warto wybrać się tam na spacer. Po drodze podziwiać można ocalałe baszty obronne: Sandomierską, Złodziejską oraz Senatorską.
Rynek Główny, jego podziemia i Kopiec Kościuszki
Odwiedzając Kraków, warto spędzić trochę czasu na Rynku Głównym, powstałym w XIII wieku. Dotrzesz tam z Wawelu tzw. Drogą Królewską. Podczas spaceru bądź czujny szczególnie na ulicy Floriańskiej, bo znajduje się przy niej Dom Jana Matejki. Po dojściu do serca miasta kup kultowe obwarzanki, będące jego ikoną. Następnie - przygryzając smakołyk i częstując okruszkami stada gołębi - podziwiaj przepiękne kamieniczki, nadające unikatowego uroku temu miejscu.
Goszcząc w Krakowie, nie przegap szansy na odwiedzenie tzw. Rynku Podziemnego. To oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który skrywa się pod wschodnią częścią Rynku Głównego. Zebrane tam zbiory robią wrażenie, bo składa się na nie ok. 700 eksponatów. Co więcej, obiekt jest bardzo nowoczesny, czeka więc tam na Ciebie też kilkaset elektronicznych odwzorowań zabytków, rekonstrukcji 3D, filmów, manekinów oraz makiet. To świetne miejsce na spędzenie czasu z rodziną i zaszczepienie w dzieciach zamiłowania do historii.
Ostatnim kultowym obiektem w Krakowie, który polecimy w tej części artykuły, jest słynny Kopiec Kościuszki. Dojedziesz do niego z Rynku Głównego bez większego problemu komunikacją miejską. Znajduje się on w dzielnicy VII Zwierzyniec, na Górze św. Bronisławy i jest jednym z pięciu krakowskich kopców. Zbudowany został w latach 1820-1823, a rozciąga się z niego wspaniały widok na okolicę. Przy okazji warto też wstąpić do Muzeum Kościuszkowskiego, znajdującego się zaraz obok.
Nieoczywiste atrakcje Krakowa
Krótki urlop w Krakowie to jednak nie tylko odwiedzanie najbardziej znanych i popularnych atrakcji. Pobierz aplikację POLREGIO i kup bilety błyskawicznie, bez wizyt na dworcach czy stania w kolejkach. Dzięki temu weekend w tym mieście będziesz mógł spędzić na wiele intrygujących sposobów. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy niecodziennych atrakcji, jak i historii czy bliskości natury.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Jednym z obiektów, na które zdecydowanie warto poświęcić czas podczas zwiedzania Krakowa, jest Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Miejsce to rozsławił na światową skalę kultowy film z 1993 roku, pt. „Lista Schindlera”, za który odpowiada sam Steven Spielberg. To właśnie tutaj niemiecki przedsiębiorca zatrudniał zagrożonych eksterminacją Żydów, więc nie jest to typowa atrakcja odwiedzana podczas weekendowego wyjazdu. Fani historii jednak na pewno nie będą zawiedzeni, bo mieści się tam obecnie kolejny oddział Muzeum Historycznego. Zobaczyć w nim można m.in. stałą wystawę pt. “Kraków - czas okupacji 1939-1945”.
Przy okazji wizyty w Fabryce, możesz udać się w jeszcze jedno miejsce, warte odwiedzenia. Jest nim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, którego dyrektorem jest znana polska krytyk i kurator sztuki, Maria Anna Potocka. Zgromadzone w nim dzieła pochodzą głównie z dwóch ostatnich dziesięcioleci. W sumie znaleźć tam można prace ponad 200 współczesnych artystek i artystów. Stanowi to zatem perfekcyjne zwieńczenie zwiedzania całego obiektu.
Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI i Lost Souls Alley
WOMAI to kolejna nieoczywista atrakcja, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Spodoba się turystom w każdym wieku, bo to miejsce łączące jasność z ciemnością - i to dosłownie! Stanowi unikatową szansę na zrozumienie i poznanie - choćby częściowo - świata z perspektywy osoby niewidomej. Na turystów czekają tam liczne spotkania, warsztaty i wykłady, a także interaktywne zajęcia, pozwalające doświadczyć czegoś zupełnie niespotykanego. Dla gości do wyboru są dwa wydarzenia - „W stronę ciemności” oraz „W stronę światła”, które idealnie się uzupełniają.
Druga propozycja skierowana jest do miłośników horrorów, domagających się potężnego zastrzyku adrenaliny. Mowa o Domu Strachu - Lost Souls Alley. To interaktywna atrakcja, która zawiera w sobie elementy z escape roomu. Goście mogą sami wybrać scenariusz pokazu, w którym chcą uczestniczyć, a potem już wszystko zależy od nich. Możesz wykazać się bystrością umysłu, sprytem i przede wszystkim odwagą. To pozwoli Ci poradzić sobie z zacierającą się granicą między snem a jawą.
Ogród Doświadczeń/Ogród Świateł
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema można odwiedzać całymi rodzinami i na pewno nikt nie będzie narzekał na nudę. To miejsce, w którym wszelkich zjawisk przyrodniczych oraz fizycznych każdy doświadcza na sobie. Wszystkie eksponaty są instalacjami wywołującymi pewne reakcje sensoryczne. Można ich dotykać, używać czy wykorzystywać do rozmaitych eksperymentów. W ten sposób lepiej zrozumiesz otaczający Cię świat, spędzając przy okazji przyjemny i interesujący czas na świeżym powietrzu ze swoimi najbliższymi.
W okresie zimowym Ogród Doświadczeń zamienia się w Ogród Świateł. Nie mniej fascynujący, równie ciekawy i jeszcze lepszy dla dzieci i ich rodziców. Pozwala gościom na przeniesienie się do świata wyobraźni, którą poznawać możesz, krocząc świetlistymi ścieżkami. Na terenie obiektu przygotowanych zostało wiele instalacji, labirynt, a nawet multimedialne pokazy z wykorzystaniem dźwięków i laserów. Wizytę w tym miejscu zdecydowanie polecamy zaplanować na dość późny wieczór.
Najpiękniejsze dzielnice Krakowa
Bilety do Krakowa kupisz w nowoczesnych Videomatach POLREGIO rozsianych po dworcach w całej Polsce. Dzięki temu szybko zaczniesz odkrywać najpiękniejsze regiony stolicy Małopolski, a jest ich naprawdę wiele. Poniżej opisaliśmy trzy najbardziej ikoniczne dzielnice, po których spacery są czystą przyjemnością. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żebyś sam „zagubił się” w klimatycznych uliczkach i odkrył miejsca, o których istnieniu nie przeczytasz w żadnym przewodniku.
Industrialne Podgórze ma swój klimat
Podgórze zwykle kojarzone jest z wyżej opisaną Fabryką Schindlera. Warto jednak spędzić w tej dzielnicy nieco więcej czasu, bo urzeka ona swoją surowością. Będzie doskonałym terenem dla miłośników fotografii miejskiej, zauroczonych roboczo-przemysłowym stylem. Ponadto znaleźć też tam możesz Plac Bohaterów Getta, na którego odwiedzenie warto poświęcić przynajmniej chwilę. Co ważne, w tym regionie znajdziesz też wiele fantastycznych restauracji serwujących lokalną kuchnię w o wiele atrakcyjniejszych cenach, niż w centrum.
Legendarny Kazimierz w Krakowie
Krakowski Kazimierz słynie z licznych synagog oraz innych przejawów architektury sakralnej, a także zabytkowych nekropolii. Ta jedna z najsłynniejszych dzielnic w Polsce ma bez wątpienia ma swój wyjątkowy charakter. Łatwo można się w nim zatracić, podziwiając np. przepiękne kamieniczki przy ulicy Szerokiej. Najwięcej zabytków w tej dzielnicy znajdziesz w części, która przed wojną była licznie zamieszkiwana przez Żydów. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu m.in. o imponujących synagogach: Starej oraz Remu.
Co skrywa Zwierzyniec w Krakowie?
Zwierzyniec to jeden z najzieleńszych fragmentów Krakowa. Wspominaliśmy wyżej, że mieści się na jego terenie Kopiec Kościuszki. Oprócz niego jednak czeka tam na Ciebie również Kopiec Józefa Piłsudskiego oraz pozostała część Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. To doskonałe miejsce do długich spacerów, z licznymi ścieżkami rowerowymi oraz przyjemnymi polanami, idealnymi na rodzinny piknik. Miłośnicy zwierząt i młodsi turyści odwiedzić mogą przy okazji znajdujący się w pobliżu miejski Ogród Zoologiczny, wraz z należącym do niego Pingwinarium.
Daj się zachwycić stolicy Małopolski
Naprawdę niewiele trzeba, aby spędzić dwa niesamowite dni w stolicy Małopolski. Kraków nie pozwala turystom się nudzić nawet przez chwilę, więc bez wątpienia znajdziesz tam wiele wspaniałych miejsc, idealnych dla siebie. Zdecyduj sam, czy chcesz zwiedzić ikoniczne atrakcje, czy też te mniej oczywiste miejsca. A może wolisz cały weekend spacerować urokliwymi uliczkami, poznając zakamarki najpiękniejszych dzielnic grodu Kraka? Wybierz jeden z pomysłów lub mieszaj je do woli - plan na ten wyjazd zależy tylko od Ciebie!