Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > 4 miasta które musisz odwiedzić podróżując z Tarnowa do Krynicy-Zdroju, Poznaj sposoby na spędzenie aktywnie czasu na południu Polski.

4 miasta które musisz odwiedzić podróżując z Tarnowa do Krynicy-Zdroju, Poznaj sposoby na spędzenie aktywnie czasu na południu Polski.

Odkryj najwspanialsze tajemnice Małopolski z POLREGIO. Ten region odwiedzają regularnie tysiące turystów z Polski i nie tylko. Często jednak przyjezdni skupiają się na najbardziej znanych miejscowościach. Tymczasem na południu naszego kraju jest o wiele więcej perełek wartych zobaczenia. Sprawdź, czym może zaskoczyć Cię Tarnów, Nowy i Stary Sącz, Piwniczna-Zdrój, Muszyna czy Krynica-Zdrój.

Małopolska to znacznie więcej niż tylko Kraków, Wieliczka i Zakopane, a POLREGIO może Ci to udowodnić. Pojedź z nami trasą z Tarnowa do Krynicy-Zdrój, odwiedzając po drodze wiele miejsc jedynych w swoim rodzaju. Chcesz zatrzymać się w jednym z nich na dłużej, czy może na zwiedzenie masz zaledwie kilka godzin, tuż przed dotarciem do głównego celu urlopowego? Niezależnie od Twojej odpowiedzi, dzięki naszym propozycjom na pewno nie będziesz się nudzić.

 

 

 

Specjalnie dla Ciebie sprawdziliśmy, co mają turystom do zaoferowania takie miejscowości, jak:


● Tarnów,
● Nowy Sącz,
● Stary Sącz,
● Piwniczna-Zdrój
● Muszyna,
● Krynica-Zdrój.

Każde z tych miast i miasteczek znajduje się na trasie przejazdu pociągu POLREGIO. Możesz więc zaplanować z nami swój urlop, uwzględniając wszystkie atrakcje znajdujące się po drodze i niczego nie przegapić. Co najlepsze, wszystkie te miejsca są niezwykle różnorodne. Coś dla siebie znajdą w nich zatem zarówno fani zabytków oraz historii, jak i bliskości natury czy aktywnego wypoczynku. Baw się w Małopolsce #najlepiejREGIOnalnie samemu lub z rodziną i przyjaciółmi.


Co trzeba zobaczyć w Tarnowie?
Z pomocą aplikacji POLREGIO możesz błyskawicznie i bez wychodzenia z domu kupić bilety do Tarnowa. To nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu unikniesz stania w długich kolejkach do kas. Bezpieczną transakcję zrealizujesz online za pośrednictwem swojego smartfona. Możesz zrobić to o dowolnej porze i z każdego miejsca, w którym się znajdujesz.

Gdy już zdobędziesz bilet, czas spakować walizkę i wybrać się na prawdziwą przygodę. W Tarnowie czeka bowiem na Ciebie wiele atrakcji i lokalizacji, które musisz odwiedzić. Zachwyceni tym miastem bez wątpienia będą fani dawnych lat, uwielbiający odkrywać fascynującą przeszłość polskich miejscowości.

Jeśli Ty również należysz do tego grona pasjonatów historii, koniecznie musisz odwiedzić dwa przybytki:
● Muzeum Diecezjalne w Tarnowie,
● Muzeum Historii Tarnowa i Regionu.

Pierwsze z wymienionych zostało otwarte w 1888 roku, co już samo w sobie jest ekscytujące - to najstarsza placówka tego typu w Polsce. Jego założycielem był ks. Józef Bąba, a pierwotną siedzibą była jedna z sal miejscowego seminarium duchownego. Obecnie obiekt ma kilkanaście oddziałów w Tarnowie i okolicznych miejscowościach, a każdy z nich jest unikatowy. Jego główna lokalizacja to Plac Katedralny, a dokładniej - trzy kamieniczki, znajdujące się tuż przy katedrze. Znajdziesz w nich bogatą kolekcję eksponatów z zakresu gotyckiej rzeźby, malarstwa, kolekcji tkanin kościelnych i ornatów czy zbiorów zegarów oraz porcelany.

Drugie muzeum znajduje się w samym sercu miasta - na rynku. Obejmuje dwie renesansowe kamienice, a historia starszej z nich sięga 1565 roku. Zabytkowe wnętrza nadają ekspozycjom niecodziennego charakteru, tworząc specjalnie dla gości niezapomniany klimat. Odwiedzając to miejsce, zyskujesz szansę na poznanie historii regionu oraz oczywiście samego miasta. Zyskasz okazję do przyjrzenia się zarówno pergaminowej dokumentacji o wyjątkowej wartości, jak i zbrojowni pełnej imponujących, średniowiecznych mieczy. Ogromną sympatią odwiedzających cieszą się ponadto gospoda cechowa oraz tramwaj, z którego okien oglądać można dawny, wspaniały Tarnów.

Odwiedzinami w Tarnowie nie będą rozczarowani miłośnicy aktywnego wypoczynku. Tereny Płaskowyżu Tarnowskiego doskonale nadają się do uprawiania turystyki konnej. W okolicy miasta nie brak ośrodków jazdy konnej, które umożliwią Ci przeżycie przygody rodem z westernu. Fani bardziej tradycyjnego przemieszczania się mogą natomiast skorzystać z licznych ścieżek pieszych i rowerowych znajdujących się w okolicy. Na chwilę uwagi zasługują z pewnością m.in.:
● Las Sośnina,
● Park Strzelecki i Piaskówka,
● droga do zbiornika retencyjnego Skrzyszów na potoku Korzeń.


Nowy Sącz nie pozwoli Ci się nudzić
Drugim przystankiem na naszej trasie jest Nowy Sącz. To jedno z największych i najstarszych miast w województwie małopolskim. Jego lokowanie zapisało się na kartach historii w 1292 roku, gdy uznane zostało za miasto królewskie w ziemi krakowskiej. Stolica Sądecczyzny do dziś natomiast pozostaje jedną z ikon swojego regionu, choć często bywa niedoceniana przez turystów. Jedna, krótka wizyta sprawi natomiast, że pokochasz to miejsce i bez wątpienia kiedyś będziesz chciał do niego wrócić.

Co zobaczyć w Nowym Sączu? Po wyjściu z pociągu POLREGIO najpierw skieruj swoje kroki ku ruinom dawnego Zamku Królewskiego. To pozostałości po imponującej budowli, wzniesionej na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Jego budowę ukończono w 1360 roku i przez lata dumnie dominował nad miastem, położony na skarpie w obrębie fortyfikacji miejskich. Obecnie na jego terenie stworzono urokliwy park miejski, w którym jednak nadal czuć prawdziwie królewską atmosferę. Spędź tu chwilę i daj się ponieść wyobraźni, aby zobaczyć, jak to miejsce musiało wyglądać kilkaset lat temu.

Unikatową atrakcją, która wyróżnia Nowy Sącz, jest Miasteczko Galicyjskie. Co prawda jest to oddział Muzeum Okręgowego, ale zupełnie nie kojarzy się on z tradycyjnymi przybytkami kultury. Tutaj mogą rewelacyjnie bawić się nawet osoby nieprzepadające za oglądaniem wystaw i ekspozycji z dawnych lat. Na czym polega fenomen tego miejsca? Otóż jest ono kompleksową rekonstrukcją historycznych obiektów. Można wręcz powiedzieć, że to „miasto w mieście”. Przy ulicy Lwowskiej zobaczysz bowiem remizę strażacką, dwór szlachecki, gospodę, czy też ratusz niczym wyjęte ze swojej epoki. Ma to na celu przybliżenie turystom atmosfery niewielkiego miasteczka z przełomu XIX i XX wieku, leżącego w granicach monarchii austro-węgierskiej.


Stary Sącz ciągle zaskakuje turystów
Nie tylko Nowy Sącz potrafi zachwycić przyjezdnych swoim klimatem. Jeśli chcesz odwiedzić naprawdę wyjątkowe miasto, powinieneś zaplanować choćby krótki urlop w Starym Sączu. Bilety na pociąg jadący do tej miejscowości możesz kupić np. w Videomatach POLREGIO, które znajdziesz na wielu polskich dworcach. W Krakowie w ten sposób zdobędziesz bilet szybko i wygodnie, nawet nie podchodząc do kasy.

Po dotarciu na miejsce przygotuj się na niespodziankę. To miasteczko otoczone ogromem zieleni, w którym zakochają się wszyscy miłośnicy spokoju, natury i przepięknych krajobrazów. Jeśli taki opis dotyczy również Ciebie, to koniecznie wybierz się na spacer lub wycieczkę rowerową po okolicy, aby aktywnie spędzić swój urlop. Szczególnie warto odwiedzić np.:
● Leśne Molo,
● rezerwat przyrody Bobrowisko,
● platformę widokową „Ślimak”,
● Miejską Górę.

Twój wzrok przyciągnie zapewne także okazały Ołtarz Papieski. To budowa o sakralnym charakterze. Upamiętnia wizytę i mszę odprawioną tam przez papieża Jana Pawła II. Wydarzenie to miało miejsce 16 czerwca 1999 roku.


Jak spędzić czas w Piwnicznej-Zdrój?
Piwniczna-Zdrój to urokliwe, niewielkie miasto, o wyjątkowo malowniczym położeniu. Znajduje się w Dolinie Popradu, a powszechnie znane jest z występowania w nim wód mineralnych. Dzięki wysokiej zawartości jonów wapniowych i magnezowych uznaje się, że korzystnie wpływają na organizm człowieka. Pomagają m.in. uporać się z rozmaitymi chorobami żołądka, a ponadto wspomagają np. leczenie cukrzycy. Są specyficzne w smaku, przez co potocznie nazywa się je „kwaśnymi wodami”. Możesz ich spróbować np. w kultowej Pijalni Artystycznej.

Piwniczna-Zdrój oraz jej najbliższe tereny to prawdziwy raj dla fanów sportów górskich - zarówno letnich, jak i zimowych. Do wyboru masz całe kilometry górskich szlaków. Co prawda nie prowadzą na bardzo wysokie szczyty, ale i tak gwarantują wspaniałe widoki. Gdy natomiast spadnie śnieg, masz szansę przeżyć prawdziwą przygodę na stokach, wyciągach oraz narciarskich trasach biegowych, których w okolicy nie brakuje.


Muszyna zaprasza o każdej porze roku
Kolejnym przepięknym miasteczkiem na drodze naszego pociągu POLREGIO jest Muszyna. To miejscowość o statusie uzdrowiskowym, która także słynie z wód mineralnych. Na tym jednak jej interesująca historia się nie kończy. Przyjeżdżając tam, warto bowiem również wybrać się do ruin Zamku Muszyna. Został zbudowany na szczycie dość stromej góry, nazywanej Basztą. Już samo wejście tam to bardzo dobra rozgrzewka, bo musisz wspiąć się na wysokość 527 m n.p.m.

Nie jest jasne, kiedy dokładnie budowla powstała, przez lata natomiast obrosła w legendy. Jedna z najpopularniejszych głosi, że w jej podziemiach wydrążono tajemny loch. Rzekomo podczas potopu szwedzkiego ukryto w nim prawdziwe skarby, których do dzisiaj nie odnaleziono. Strzec ma ich od tamtej pory dwójka skamieniałych dzieci: chłopiec i dziewczynka.

Muszyna i przepływający przez nią Poprad słyną jednak nie tylko z ekscytujących (i nieco przerażających) historii. To bowiem również świetny punkt wypadowy dla spływów kajakowych i pontonowych. Organizatorów tego typu trakcji w okolicy nie brakuje, a często połączyć je można z klimatycznym ogniskiem, czy np. wizytą w parku linowym. Chcesz przeżyć prawdziwą przygodę ze swoimi bliskimi? Chwytajcie za wiosła i przekonajcie się sami, dokąd Was poniesie nurt!


W Krynicy-Zdrój wypoczniesz i zażyjesz ruchu
Niewielu wie, że Krynica-Zdrój została założona (jako wieś) pod nazwą Krzenycze. W 1547 roku zrobił to Danka z Miastka, czyli obecnego Tylicza. Przez lata miejscowość ta dynamicznie rozkwitała, zachwycając kolejnych przyjezdnych. Obecnie uznawana jest za jedno z najbardziej urodziwych miast turystycznych w Polsce. Znajduje się w przepięknej okolicy i stanowi prawdziwą perłę Małopolski.

Goszcząc w Krynicy-Zdroju, znajdź czas, by odwiedzić przede wszystkim:
● Muzeum Zabawek,
● Muzeum Nikifora,
● Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie.

Te trzy miejsca pozwolą Ci poczuć i zrozumieć unikatową historię i klimat panujący w tym regionie. Następnie wybierz się na wycieczkę po okolicy, podziwiając przepiękne krajobrazy. Pomoże Ci w tym pierwsza w Polsce wieża widokowa o drewnianej konstrukcji. Nie możesz przegapić też Ogrodu Żywiołów, który na nowo pozwoli Ci zrozumieć potęgę ziemi, wody, ognia i powietrza. Na koniec pozwól sobie na odrobinę relaksu, zwiedzając Park Słotwiński lub goszcząc w jednym z licznych sanatoriów, czy domów zdrojowych.


Odkrywaj atrakcje Małopolski z POLREGIO

POLREGIO przygotowało dla podróżnych coś wyjątkowego - interaktywną mapę będącą zarazem wygodnym planerem podróży! To jedyne takie rozwiązanie w branży kolejowej w Europie. Skorzystaj z niej, aby przekonać się, jak bardzo może pomóc Ci w organizacji wyjazdu.

Zaznacz wszystkie atrakcje, które wymieniliśmy powyżej, a także znajdź jeszcze więcej interesujących lokalizacji, wartych zobaczenia. W ten sposób możesz ponadto poszukać miejsca noclegowego, a nawet zobaczyć najbliższe linie kolejowe i dworce, na które przyjeżdżają nasze pociągi. To ogromne ułatwienie, z którym odkrywanie sekretów przepięknej Polski będzie jeszcze przyjemniejsze.

Trasa z Tarnowa do Krynicy z POLREGIO jest pełna niespodzianek. Po drodze masz okazję odwiedzić wiele wspaniałych miejscowości, które pełne są najróżniejszych atrakcji. Część z nich gwarantuje Ci bliskość natury, inne zapoznają z fascynującą historią regionu, a kolejne zapewnią aktywny wypoczynek oraz doskonałą zabawę. Wszystko to razem tworzy unikatowy klimat urlopowy, który rozkochuje w sobie turystów, niezależnie od pory roku. Zwiedzaj więc Polskę #najlepiejREGIOnalnie i odkrywaj kolejne perły Małopolski (i nie tylko!), które skradną Twoje podróżnicze serce.