Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Gdańsk na długi weekend! Jak zaplanować podróż, co zwiedzić i co robić w Trójmieście?

Gdańsk na weekend! Jak zaplanować podróż, co zwiedzić i co robić w Trójmieście?

Czy warto wybrać się do Gdańska na czerwcówkę? Zarówno ta miejscowość, jak i całe Trójmiasto, mają bardzo wiele do zaoferowania turystom. Coś dla siebie znajdą pasjonaci historii, natury i unikatowych atrakcji. Zaplanuj tegoroczny, długi weekend #najlepiejREGIOnalnie i odkrywaj prawdziwe, nadmorskie perełki naszego kraju!

Pojedź pociągiem nad morze w czasie długiego weekendu i przekonaj się, że Gdańsk na czerwcówkę to pomysł doskonały. Na turystów w tym mieście czeka ogrom interesujących miejsc do odwiedzenia. Dzięki temu coś dla siebie znajdą goście praktycznie w każdym wieku. Ponadto, korzystając z kilkudniowego wyjazdu, możesz odwiedzić przy okazji również Sopot oraz Gdynię. Każda z tych miejscowości jest bowiem wyjątkowa i potrafi zaskoczyć gości swoim własnym, unikatowym charakterem. Razem natomiast tworzą słynne Trójmiasto, które nie bez powodu jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych Polaków.

 

Zwiedzanie Gdańska w długi weekend

Bilet turystyczny POLREGIO uprawnia do podróży od godziny 18:00 dnia poprzedzającego długi weekend, aż do 6:00 pierwszego dnia roboczego po tym okresie. To znaczy, że stanowi idealne rozwiązanie dla osób chcących spędzić czerwcówkę zarówno w Gdańsku, jak i całym Trójmieście. Za niewielkie pieniądze możesz zwiedzić najciekawsze miejsca na Pomorzu, ciesząc się z krótkiego urlopu.

 

Jak zaplanować długi weekend w Gdańsku? Warto podzielić wyjazd na trzy części. W pierwszej odkrywaj wspaniałe zabytki i poznawaj fascynującą historię tego miasta. Drugą poświęć na kontakt z przyrodą. Podziwiaj najpiękniejsze krajobrazy w okolicy oraz ciesz się widokiem miejsc, jakich nie znajdziesz w żadnym innym regionie Polski. Na koniec zostaw sobie oryginalne, lokalne atrakcje, lubiane zarówno przez turystów, jak i mieszkańców miasta.


Gdańsk na czerwcówkę - odkryj historię niezwykłego miasta

Pierwszą część odkrywania magii Gdańska warto rozpocząć od wizyty w Europejskim Centrum Solidarności. Historia tego miasta bezpośrednio związana jest z upadkiem komunizmu w Polsce i całej Europie. Odwiedzenie interaktywnego muzeum powinno zatem zrobić ogromne wrażenie zarówno na młodych, jak i nieco starszych gościach. Ponadto przed budynkiem, na Placu Solidarności, zobaczysz Pomnik Poległych Stoczniowców. Upamiętniają je trzy, 42-metrowe kotwice, ważące blisko 140 ton.

Fanów dawnych czasów nie rozczarują także okoliczne zabytki. Na terenie Gdańska jest ich bardzo wiele, oczywiście z Bazyliką Mariacką na czele. Kościół wyróżnia charakterystyczna wieża o wysokości ok. 80 metrów, na której szczyt prowadzi 400 schodów. Równie imponującym miejscem jest Muzeum Gdańska, mieszczące się w Ratuszu Głównego Miasta. Majestatyczny budynek dominuje nad Drogą Królewską, oferując gościom zbiory prezentujące historię miasta od średniowiecza, aż po wydarzenia całkiem niedawne.

Wisienką na gdańskim torcie historycznym jest jeden z najsłynniejszych zabytków - Żuraw. Znajdziesz go na końcu ulicy Szerokiej. Jest on nie tylko najstarszym, ale i największym dźwigiem portowym średniowiecznej Europy. Brama w jego dzisiejszym miejscu istniała już w 1363 roku, a obiekt w dzisiejszej formie powstał w latach 1442-1444. W 1945 roku podpaliła go Armia Czerwona i choć znaczna część spłonęła, bramę udało się zrekonstruować pod koniec lat 50.


Gdańsk dla miłośników natury
Jadąc pociągiem nad morze, trzymaj kciuki za ładną pogodę. W Gdańsku jest bowiem wiele atrakcji plenerowych, które zyskują na świetności w pełnym słońcu. Ich oglądanie warto rozpocząć od tzw. Hevelianum, znajdującego się na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej. To doskonałe miejsce do spędzenia czasu z całą rodziną. W przepięknie odrestaurowanych obiektach fortecznych czekają na Ciebie interaktywne wystawy z zakresu historii, geografii czy nauk ścisłych. Cały teren ma znaczną powierzchnię i bez problemu spędzić można na jego zwiedzaniu przynajmniej kilka godzin.

Idealnym miejscem do spacerów jest też zabytkowy Park Oliwski. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się on w dzielnicy Oliwa, zaraz nad Potokiem Oliwskim. Zajmuje powierzchnię ponad 11 hektarów, poprzecinanych zadbanymi alejkami. Warto odwiedzić m.in. część paryską i parter ogrodowy z pomnikiem Mickiewicza na czele. W samym jego sercu na gości czeka również Palmiarnia, a zaraz obok niej lubiany przez spacerowiczów ogród angielsko-chiński.


Atrakcje Gdańska, które warto odwiedzić w czasie czerwcówki
Czerwcówka w Gdańsku to nie tylko chodzenie po parkach i podziwianie zabytków. Miasto to nie zapomina bowiem także o turystach doceniających aktywne zwiedzanie, oryginalne atrakcje oraz zdjęcia przy ikonicznych perełkach regionu.

Miłośnicy tych ostatnich powinni pierwsze kroki po wyjściu z naszego pociągu skierować ku Fontannie Neptuna. Znajduje się ona na Długim Targu, tuż przed Dworem Artusa. Do dziś podróżni wrzucają do niej drobniaki na szczęście. Legenda głosi jednak, że nie zawsze patrzono na to przychylnie. Dawniej bowiem gdańszczanie mieli być tak bogaci, że nadmiar topionych złotych monet zdenerwował samego Neptuna. Swoim trójzębem rozłupał zalegające w wodzie guldeny na złote płatki, skutecznie zniechęcając ludzi do zaśmiecania jego basenu.

Osoby poszukujące wrażeń w czasie czerwcówki powinny z kolei kupić bilety na AmberSky. To imponujących rozmiarów diabelski młyn, ustawiony na Ołowiance. Doskonale widać z niego całe Stare Miasto. Tuż obok niego jest też duży, świecący napis prezentujący nazwę miasta. To jedno z ulubionych miejsc miłośników fotografii, poszukujących idealnego ujęcia do mediów społecznościowych. Kawałek dalej jest ostatnia z atrakcji, którą polecamy w Gdańsku - “Sołdek”. Ten oddział Narodowego Muzeum Morskiego zdecydowanie wyróżnia się w tłumie. Co w nim takiego wyjątkowego? Otóż nie jest to budynek, tylko statek! Uściślając, turyści wejść mogą na pokład rudowęglowca o napędzie parowym, który przed laty pływał pod polską banderą handlową. Przed rozpoczęciem kariery w roli muzeum był też m.in. magazynem pływającym na Odrze w Szczecinie.

 

Ogrom atrakcji w Sopocie


W Videomatach POLREGIO, które znajdziesz w wybranych miastach na dworcach w całej Polsce, wygodnie kupisz bilety do Trójmiasta. Czerwcówkę w tym regionie zaplanuj tak, by nie spędzić wszystkich dni w Gdańsku. Przynajmniej na jedną dobę warto wybrać się również do Sopotu. Nie jest największy, wyraźniej natomiast czuć w nim nadmorski i urlopowy klimat turystycznego kurortu. Właśnie za to uwielbiają go ludzie z całej Polski i nie tylko.

Pierwsze kroki po przybyciu do Sopotu skieruj oczywiście ku słynnemu molo oraz urokliwej plaży. Gdy pogoda dopisuje, okolica ta potrafi w sobie rozkochać każdego. Wokół wychodzącego w morze deptaka są bowiem całe połacie ciepłego, przyjemnego piasku. Warto usiąść na nim i delektować się promieniami słońca, wsłuchując się w szum fal i krzyki mew.

Wypoczywając w tej okolicy, zwróć uwagę na imponujących rozmiarów budynek po prawej stronie, patrząc z perspektywy plaży. To słynny Grand Hotel, który otworzono w 1927 roku. Mówi się, że kosztował fortunę - 20 mln gdańskich guldenów. Przez lata nocowało w jego pokojach wiele nazwisk, które zapisały się w historii świata, np. Jan Kiepura czy Fidel Castro.

Jeśli zatłoczone molo i pobliski, gwarny Monciak nie są dla Ciebie, udaj się w miejsca rzadziej odwiedzane przez turystów. Warto odwiedzić w tym przypadku jedne z najstarszych budynków w całym Sopocie. Mowa tu o Dworze Sierakowskich oraz Dworze Hiszpańskim, nazywanym Zielonym. Pierwszy z wymienionych kojarzony jest jako centrum kulturowe miasta, związane z Towarzystwem Przyjaciół Sopotu. Cyklicznie organizowane są w nim rozmaite wernisaże czy wystawy. Oba budynki klimatycznie też prezentują się z zewnątrz, przyciągając fotografów.

Miłośnicy historii i aktywnego wypoczynku w Sopocie mają szansę połączyć swoje zainteresowania. Wszystko za sprawą słowiańskiego grodziska, prezentującego historię Słowian Pomorskich. Skansen archeologiczny znajduje się przy ulicy Jana Jerzego Haffnera. Znajdziesz w nim obiekty datowane na połowę IX wieku. Rekonstrukcja grodziska, wraz z interesującą wystawą, bez wątpienia zaciekawi turystów w każdym wieku. Atrakcja ta robi imponujące wrażenie, szczególnie w momencie, gdy uświadomisz sobie, o czym świadczy jej obecność w tym miejscu. Wiele lat temu, stosunkowo niewielka społeczność, była bowiem w stanie handlować bursztynami ze światowymi mocarstwami.

 

Urokliwa Gdynia czeka na turystów


Aplikacja POLREGIO ułatwia zakup biletów na czerwcówkę! Z jej pomocą błyskawicznie zrealizujesz transakcję, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Wykorzystasz do tego swój smartfon lub inne urządzenie mobilne, unikając wizyty na dworcu kolejowym w swoim mieście. Nie będziesz też stał w kolejce do kasy, bo wszystko załatwisz online w kilka minut. Potem natomiast nie pozostaje Ci już nic innego, jak tylko spakować najpotrzebniejsze rzeczy i zaplanować zwiedzanie nie tylko Gdańska i Sopotu, ale także wspaniałej Gdyni.

Miasto to bywa niedoceniane przez urlopowiczów. To Gdańsk jest największą miejscowością Trójmiasta, a Sopot znany jest powszechnie jako potęga wakacyjno-turystyczna. Gdynia jednak także ma wiele do zaoferowania i na szczęście przekonuje się o tym coraz więcej podróżnych. Jej ikoną jest oczywiście Skwer Kościuszki, czyli jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic całego regionu. Przepięknie wygląda się po zmierzchu, oświetlona przez charakterystyczne latarnie. Również w ciągu dnia jednak nie będziesz się tam nudzić, oglądając np. zadbane kamienice oraz pomnik Polski Morskiej.

Na Skwerze lista atrakcji Gdyni się nie kończy. Bez wątpienia słyszałeś już niejednokrotnie o słynnym “Darze Pomorza”, a to właśnie w tym mieście możesz go odwiedzić. To kolejny statek-muzeum, będący natomiast trzymasztowym żaglowcem szkolnym - fregatą. Zakupiony został w 1929 roku przez mieszkańców Pomorza dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie zwiedzany jest każdego roku przez dziesiątki tysięcy miłośników historii. Odwiedzając go w porcie, warto zobaczyć także przy okazji słynnego polskiego niszczyciela - ORP “Błyskawicę”. Ma on na swoim koncie uczestnictwo w walkach o Europę podczas II wojny światowej. Operował na Morzu Śródziemnym, Północnym oraz na Atlantyku.

Miłośnicy spokoju i relaksu, odwiedzający Gdynię, wybrać się powinni do Rezerwatu Kępa Redłowska. Jego cechą charakterystyczną są łatwo rozpoznawalne klify, cieszące się popularnością wśród fotografów i fanów pięknych krajobrazów. Cały rezerwat zajmuje powierzchnię ponad 120 hektarów. Na jego terenie nie brak urokliwych plaż (np. Plaża Redłowska) czy zabytkowych bunkrów, stanowisk ogniowych oraz punktów widokowych.

 

Zwiedzaj Trójmiasto w czasie czerwcówki #najlepiejREGIOnalnie!


Sopot, Gdynia i Gdańsk na czerwcówka to rewelacyjny pomysł. Dzięki biletom weekendowym POLREGIO możesz spędzić w tych miastach niezapomniany czas. Atrakcji w Trójmieście i jego okolicach jest tak wiele, że na pewno nie będziesz się nudzić nawet przez kilka dni. Jedź sam, z przyjaciółmi, drugą połówką lub rodziną. Każdy znajdzie tam zajęcie dla siebie i przekona się, że podróżować po Polsce #najlepiejREGIOnalnie.