Lubuskie. Warte Zachodu” to hasło województwa lubuskiego, który nawet w najdrobniejszym stopniu nie jest przesadzone. Wspaniałe jeziora, imponujące zabytki, fortyfikacje wojenne oraz przepiękne miasta i niewielkie miejscowości – wszystko to czeka na turystów spragnionych wrażeń. Akcja "Poczuj przygodę, odkrywając lubuskie pociągami POLREGIO" to szansa na poznanie niesamowitych miejsc zachodniej części naszego kraju. Przekonaj się sam, jak wiele atrakcji skrywa ziemia lubuska!
Województwo lubuskie znajduje się w zachodniej części Polski, a wielu turystom kojarzy się przede wszystkim z Zieloną Górą, Gorzowem Wielkopolskim czy Świebodzinem. To prawdziwe ikony tej części naszego kraju, region ten jednak ma do zaoferowania o wiele więcej pięknych i unikatowych miejsc, które warto odwiedzić. Już 4 czerwca rozpoczyna się V edycja naszej akcji „Poczuj przygodę, odkrywając lubuskie pociągami POLREGIO”. Z jej pomocą chcemy przybliżyć wszystkim turystom i miłośnikom ziemi lubuskiej jej największe i najwspanialsze perełki.
Nasze pociągi wyruszą z największych i najbardziej znanych miast regionu do mniejszych miejscowości. Odwiedzisz z nami najciekawsze lokalizacje w województwie lubuskim, takie jak m.in. Pszczew, Łagów czy Nietoperek. Na miejscu czeka Cię też ogrom atrakcji, wycieczek i innych pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Na własne oczy zobaczysz wszystko, co ten wyjątkowy region ma do zaoferowania miłośnikom przyrody, historii, pięknych krajobrazów i nieoczywistych miejsc. Gwarantujemy, że z POLREGIO nie będzie nudził się żaden turysta, niezależnie od wieku. Wsiądź z nami do pociągu pełnego wrażeń, odkrywającego magię ziemi lubuskiej. Poniższy przegląd pozwoli Ci wczuć się w klimat i już teraz poznać część najwspanialszych ikon zachodniej części naszego kraju.
Największe miasta regionu to nie tylko starówki i deptaki – sekrety Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry
Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra to największe miasta województwa lubuskiego, więc zapewne już się domyślasz, że to właśnie do nich podróżuje wielu turystów. Jeśli tylko pojawi się ku temu okazja, warto zatrzymać się w nich na dłużej, bo rzeczywiście mają one do zaoferowania liczne atrakcje. Najważniejsze jednak, by nie skupiać się w nich wyłącznie na chodzeniu po starówkach i głównych deptakach. Duże miasta mają swój urok – są unikatowe, a w ich uliczkach skrywa się niesamowita magia. Prawdziwą sztuką jest jednak jej zrozumienie, przyjrzenie się z bliska i odkrycie wraz z najmniejszymi szczegółami.
Przemierzaj ulice Gorzowa Wielkopolskiego, odkrywając prawdę o mieście i jego mieszkańcach
Nasz przewodnik po województwie lubuskim zaczniemy tradycyjnie, od Gorzowa Wielkopolskiego, do którego dojedziesz pociągami POLREGIO. Miastu, które zyskało prawa miejskie w 1257 roku, przyjrzymy się jednak od nieco innej strony niż zwykle. Zostawmy popularne restauracje i turystyczne deptaki. Zamiast nich kupmy kultową bułkę z pieczarkami, z której słynie Gorzów i zanurzmy się w historii tego miasta i regionu, a także odkrywajmy prawdę o ludziach, który je zamieszkują. Nie kieruj jednak tym razem kroków ku muzeum czy wystawie. Zamiast tego przechadzaj się z nami ulicami w poszukiwaniu wyjątkowych pomników, rzeźb i nie tylko.
Pierwsze kroki skierujmy na Stary Rynek. Doskonałe świadectwo mieszkańcom Gorzowa Wielkopolskiego wystawił tam Hermann Paucksch – lokalny przedsiębiorca. W 1896 roku ufundował fontannę, która nazwana została na cześć jego nazwiska. Wyjątkowe w niej jest to, że przedstawia kobietę niosącą konwie z wodą. Jaki ma to jednak związek z gorzowianami? Otóż postać ta ma symbolizować pracowitość oraz zapał mieszkańców tego miasta. Sama studnia zresztą jest na to dowodem. Została wykonana z wyjątkową starannością i zachwyca swoim pięknem. Spędzenie chwili wolnego czasu w jej okolicy to prawdziwa przyjemność, szczególnie w letni, słoneczny dzień.
Wiele o historii tego miasta mówi również wyjątkowa Łódka Przewoźnika na Bulwarze Zachodnim. Ona również mówi wiele o mieszkańcach miasta, a szczególnie o jednym z nich. Pomnik powstał na cześć wyjątkowego gorzowianina – Pawła Zacharka. Dzięki niemu mieszkańcy przez ponad 20 lat mogli bez trudu przeprawiać się z jednego brzegu Warty na drugi. Mężczyzna ten, żyjący w latach 1917-1991, stał się prawdziwą legendą i ikoną miasta. Mieszkał na barce i oferował swoje usługi o każdej porze dnia i nocy, po wcześniejszym ustaleniu godziny. „Interes” zamknął dopiero w 1965 roku, gdy odbudowano most kolejowy, a wraz z nim pieszą przeprawę przez rzekę. Legenda głosi, że Paweł Zacharek nawet urodził się na barce, tylko że w Bydgoszczy.
Odkrywając sekrety ziemi lubuskiej, nie możesz zapomnieć o Studni Czarownic, która znajduje się na Wełnianym Rynku. Co prawda jest to replika pierwszego obiektu, który został zniszczony podczas II Wojny Światowej, ale miejsce to i tak wywołuje ciarki. Przy niej ciekawość miesza się z fascynacją oraz odrobiną niepokoju. Studnia pokazuje też przeszłość z zupełnie innej strony. Zgodnie z legendą ma ona upamiętniać spalenie trzech kobiet, które posądzono o czary w czasie tzw. Polowania na Czarownice, które miało miejsce w XVI wieku. Ofiarami w tym przypadku miały być piękne córki ubogiej wdowy z Gorzowa Wielkopolskiego, które spodobały się okolicznemu gospodarzowi. Ze względu na jego podeszły wiek, żadna nie chciała się z nim wiązać, a on w zemście posądził je o czary. Tyle wystarczyło, by w czerwcu 1565 roku doszło do wykonania wyroku – zapłonął stos. Tragedia pochłonęła jednak jedno życie więcej – z rozpaczy wdowa miała wskoczyć do studni, która stała na dziedzińcu. Podobno do tej pory turyści zaglądający do jej wnętrza dość długo, mogą dostrzec na dnie 3 twarze pięknych, ale bardzo smutnych kobiet.
Winna Zielona Góra i Szlak Bachusikowy
Symbolem Zielonej Góry, a jednocześnie bogiem wina, jest Bachus. Jego pomnik odsłonięto w 2010 roku, a stworzyli go artyści z Krakowa: Robert Dyrcz oraz Jacek Gruszecki. Znajduje się u zbiegu Alei Niepodległości oraz ulicy Kupieckiej i Żeromskiego.
Miasto to słynie z wina, a winorośl uprawiana jest tam od początków XIV wieku. Obecnie w tym regionie działa wiele prywatnych winnic, a liczne atrakcje nawiązują do tego trunku lub mają z nim bezpośredni związek. Przyjeżdżając do Zielonej Góry pociągami POLREGIO, odwiedź również niewielki, ale wyjątkowo przytulny skwer niedaleko ulicy Sobieskiego. Znajduje się tam przepiękny pomnik winiarki – dziewczyny, która niesie baryłki na wino. Przypomina on oczywiście o przeszłości miasta oraz winiarskiej tradycji okolicznych terenów.
Wrocław ma swoje krasnale, a Zielona Góra rozkoszne Bachusiki, żartobliwie nawiązujące do Bachusa. To niewielkie figurki, które pomogą Ci odkryć najwspanialsze i nieoczywiste atrakcje tego miasta. Zostały stworzone dla prawdziwych poszukiwaczy przygód, dlatego na terenie całego miasta „ukrytych” jest ich aż 60. Możemy Ci podpowiedzieć, że wiele z nich chowa się subtelnie na deptaku lub w jego okolicach, ale nie tylko. Pamiętaj, że nie są to zwykłe, nudne figurki rzucające się w oczy. Bachusiki uwielbiają psoty, więc musisz bardzo uważnie się rozglądać i szukać ich często w najmniej oczywistych miejscach. Jeśli nie dasz rady odnaleźć wszystkich samemu, to w informacji turystycznej możesz zdobyć specjalną mapę, która Ci w tym pomoże.
Finałowym elementem zwiedzania jest Wzgórze Winne ze wspaniałym Parkiem Winnym. To doskonałe miejsce na chwilę relaksu i odpoczynku po dniu pełnym wrażeń. Możesz tam usiąść na ławce i cieszyć się wspaniałym widokiem na winnicę. Niedaleko znajduje się także charakterystyczna fontanna z kulą ziemską. Woda puszczana w lecie sprawia, że okrągły element dostojnie się obraca, tworząc niepowtarzalny efekt.
Fascynująca historia ziemi lubuskiej. MRU i inne, cenne zabytki
Zachodni kraniec Polski usiany jest historycznymi obiektami, przybliżającymi nam jego fascynującą przeszłość. Planując zwiedzanie ziemi lubuskiej, koniecznie uwzględnij gotycką warownię, jaką jest Zamek Joannitów w Łagowie. Powstał w XIV wieku, a do tej pory zachowała się jego charakterystyczna, wysoka wieża. Możesz wejść na jej szczyt, skąd rozciąga się wspaniały widok na okoliczne jeziora. Fani fortyfikacji odwiedzić powinni również Zamek Piastowski w Międzyrzeczu oraz Pałac Książęcy w Żaganiu. Pierwsza z przywołanych budowli wybudowana została za czasów Kazimierza Wielkiego. Drugi obiekt to natomiast jedna z najbardziej znanych ikon barokowych w Polsce. Znajduje się w parku krajobrazowym nad Bobrem, a wybudowano ją na miejscu piastowskiego zamku.
Na wzmiankę zasługuje też Wieża Głodowa w Przewozie, miejscowości, którą odwiedzimy w ramach akcji „Poczuj przygodę, odkrywając lubuskie pociągami POLREGIO”. Na przełomie X i XI wieku znajdował się tam gród, którego zadaniem było strzeżenie przeprawy przez rzekę Nysę Łużycką. Z czasem osada ta stała się miastem, a w jej miejscu powstał zamek wraz z charakterystyczną wieżą. Wiele lat później tereny te przejął książę Jan I Żagański, a po jego śmierci walkę o ziemię rozpoczęli trzej jego synowie. Gdy jeden z nich zginął w bitwie pod Chojnicami, najmłodszy z mężczyzn pojmał swego brata i zamknął w wieży, bez wody i jedzenia. Mężczyzna zmarł, przeklinając oprawcę i jego potomnych. Od tamtej pory wieżę w Przewozie nazywa się Głodową.
MRU – największe pozostałości fortyfikacji w Europie
MRU to skrót od Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, który uznawany jest za jeden z najbardziej fascynujących kompleksów fortyfikacyjnych w Europie. Porównuje się go do Linii Maginota, a tworzony był w latach 1934-1944, by chronić wschodnią granicę Rzeszy. Cały podziemny kompleks rozciąga się między Zieloną Górą a Gorzowem Wielkopolskim, a długość korytarzy szacowana jest na ok. 35 km. Pełen jest hal, dworców kolejowych, tuneli i labiryntów. Ich zwiedzanie to intrygujące przeżycie, a skala całego przedsięwzięcia na pewno zrobi na Tobie imponujące wrażenie.
Warto podkreślić, że MRU jest miejscem wyjątkowym nie tylko ze względu na swoje historyczne i militarne znaczenie. Podziemia te bowiem skrywają najważniejsze i najpotężniejsze zimowisko nietoperzy na terenie naszego kraju. Każdego roku schronienie znajduje tam nawet do 30 tys. zwierząt, reprezentujących 12 gatunków. Pierwotnie 2,5 ha podziemi wygospodarowane zostało na rezerwat „Nietoperek”, by w 1998 roku stworzyć „Nietoperek II”, obejmując ochroną w ten sposób całość Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
MRU możesz zwiedzać z przewodnikiem, a wytyczonych, podziemnych tras na terenie województwa lubuskiego znajdziesz kilka. Szczególnie lubiane są wejścia niedaleko Boryszyna i Pniewa. W drugiej z wymienionych miejscowości czeka na Ciebie też dodatkowa atrakcja w postaci pomieszczeń wystawowych oraz skansenu sprzętu wojskowego. Fragmenty bunkra o charakterze muzealnym zostały ozdobione scenografią z manekinami żołnierzy oraz licznymi eksponatami. Nie brak tam również rekonstrukcji oryginalnego wyglądu pomieszczeń czy poglądowych grafik. Wszystko to sprawi, że poczujesz się jak w podróży do fascynującej przeszłości.
Ziemia lubuska naturą stoi. Parki narodowe, krajobrazowe i rezerwaty przyrody
Województwo lubuskie może pochwalić się największą lesistością w kraju, która wynosi aż 49%. Trudno o lepsze miejsce dla fanów dzikiej natury, którzy doceniają bliskość przyrody. Opisując ten region pod względem atrakcji naturalnych, nie sposób nie zacząć od wymienienia dwóch przepięknych Parków Narodowych: Drawieńskiego oraz Ujścia Warty. Ponadto odwiedzić tam warto osiem parków krajobrazowych oraz poszukać unikatowych pomników przyrody. Tych ostatnich zapewne nie uda Ci się za jednym razem zobaczyć wszystkich, bo już w 2019 roku było ich w tym województwie blisko 1400. Wśród nich znalazły się zarówno pojedyncze drzewa, jak i ich grupy, głazy narzutowe oraz wiele innych elementów. Bez wątpienia słyszałeś już takie nazwy, jak Wiąz Wiedźmin czy Dąb Chrobry.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje też kilka miejsc wyjątkowych, o których nie wszyscy turyści wiedzą. Mowa tu np. o największym w Polsce parku w stylu angielskim – Parku Mużakowskim. Od 2004 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a dzielimy go z Niemcami – jego dwie części połączone są zabytkowymi mostami. Jeśli starczy Ci czasu, odkryj też Lubuski Szlak Wina i Miodu, stworzony w 2007 roku. Dzięki niemu będziesz miał szansę odwiedzić przepiękne winnice i poznać najbardziej charakterystyczne trunki z tego regionu.
Odkryj jeszcze więcej sekretów ziemi lubuskiej z POLREGIO
Województwo lubuskie fascynuje i zachwyca pod wieloma różnymi względami. Opisaliśmy tylko niektóre wspaniałe miejsca i atrakcje, ale w tym regionie jest ich znacznie więcej. Przespaceruj się urokliwymi uliczkami niemieckiego miasteczka Guben, odkryj uroki perły województwa – Łagowa, odpocznij od zgiełku nad malowniczym jeziorem w Pszczewie, poczuj spokój w Parku Mużakowskim w Łęknicy, eksploruj jedne z największych pozostałości fortyfikacji wojennych w Europie w Nietoperku i weź udział w najpiękniejszym festiwalu ceramicznym w Polsce, w sąsiednim województwie dolnośląskim. Po prostu – daj się zachwycić, podróżując wygodnie, ekologicznie i tanio w ramach 5. edycji akcji "Poczuj przygodę, odkrywając lubuskie pociągami POLREGIO".
Autor zdjęcia Bachusik - Michał Adamczewski