W poszukiwaniu pomysłów na weekend warto wziąć pod uwagę niewielkie urokliwe miasta, które mają bogatą, wielowiekową historię.
Gniezno — kolebka Polski
Gniezno, jedno z najstarszych miast w Polsce, jest nie tylko kolebką polskiej państwowości. Sama nazwa, według legendy o Lechu, Czechu i Rusie, pochodzi od słów Lecha, który podczas poszukiwań miejsca do osiedlenia się powiedział: „Zbudujemy gniazdo!”, widząc jak żyzna i bogata jest ziemia. To w Gnieźnie odbyły się pierwsze koronacje polskich królów, a katedra gnieźnieńska jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie polskiego dziedzictwa kulturowego – m.in. ze względu na Drzwi Gnieźnieńskie, unikatowy zabytek romański. W Gnieźnie znajduje się Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym interaktywne wystawy przybliżają historię pierwszych Piastów.
Racibórz — ośrodek Piastów śląskich
Położony na Górnym Śląsku Racibórz został założony w IX wieku. Jedną z jego najważniejszych zabytków atrakcji jest wzniesiony jeszcze w średniowieczu Zamek Piastowski, w którym znajdują się cenne dzieła sztuki. Na raciborskim rynku atrakcjami są fontanna i zabytkowe kamienice. Ich obecny wygląd kształtował się przede wszystkim w okresie późnego baroku oraz w XIX wieku, kiedy wiele budynków przekształcono w stylu klasycystycznym i eklektycznym. W ten sposób rynek Raciborza zyskał eklektyczny charakter, łącząc elementy różnych stylów architektonicznych. W Raciborzu znajduje się specyficzne dzieło sztuki nazywane najstarszym graffiti w Polsce. Jest datowane na XIII wiek. Zostało wyryte na ścianie w kaplicy zamkowej św. Tomasza Becketa w Zamku Piastowskim. Przedstawia rycerza z mieczem oraz symbole, które mogą mieć charakter religijny lub magiczny.
Sandomierz — królewskie miasto
Sandomierz, jedno z najstarszych miast Polski, jest znany jako „Mały Rzym”, ponieważ tak jak stolica Włoch zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach. Historia Sandomierza sięga X wieku. W średniowieczu miasto było jednym z kluczowych ośrodków administracyjnych i handlowych kraju. Posiadało status miasta królewskiego, co oznaczało, że było własnością króla i znajdowało się pod jego bezpośrednim zwierzchnictwem. Taki status zapewniał miastu przywileje i ochronę, a także przyciągał kupców, rzemieślników, szlachtę. O średniowiecznej potędze Sandomierza przypomina górujący Zamek Kazimierzowski. Co ciekawe, Sandomierz zachował średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem i siecią wąskich uliczek. Miasto słynie z licznych zabytków. Należą do nich Bazylika Katedralna Narodzenia NMP, gotycki ratusz i Brama Opatowska. Wyjątkową atrakcją jest podziemna trasa turystyczna, która prowadzi przez sieć korytarzy i piwnic.
Zamość — zabytki renesansu
Zamość, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to jedno z najlepiej zachowanych historycznych miast w Polsce. Zostało założone w 1580 roku przez Jana Zamoyskiego, kanclerza i hetmana wielkiego koronnego, a zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernarda Moranda jako idealna twierdza renesansowa (tzw. miasto idealne).
Zamoyski przyciągał do Zamościa mniejszości narodowe, aby miasto rozwijało się gospodarczo i kulturalnie. Jedną z nich byli Ormianie, którzy zajmowali się handlem i rzemiosłem. Pamiątką po tej grupie osadników są kamienice ormiańskie na Rynku Wielkim. Budynki pochodzą z XVII wieku i wyróżniają się bogatymi zdobieniami, łączącymi motywy wschodnie z elementami renesansowymi. Ciekawostka: Zamość nigdy nie miał zachodniej bramy, dlatego hejnał z ratusza rozbrzmiewa tylko na trzy strony świata.
Kazimierz Dolny — spichlerze, wąwozy i festiwale
Położony nad Wisłą Kazimierz Dolny jest znany z urokliwego rynku otoczonego renesansowymi kamienicami i zabytkowych spichlerzy z XVI i XVII wieku, które przypominają o dawnej roli miasta w handlu zbożem. Wyjątkowym punktem widokowym są ruiny zamku– pozostałości budowli z czasów Kazimierza Wielkiego. Panoramę Wisły można podziwiać także z wieży obronnej. Natomiast przyrodniczą atrakcję stanowią wąwozy lessowe, np. Korzeniowy Dół z charakterystycznymi korzeniami drzew wijącymi się po ścianach wąwozu. W Kazimierzu Dolnym co roku odbywa się kilka popularnych festiwali. Największym wydarzeniem kulturalnym jest organizowany jest na przełomie lipca i sierpnia Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, łączące projekcje filmowe, spotkania z twórcami, wystawy oraz koncerty. Natomiast w e wrześniu odbywa się festiwal artystyczny Kazimierskie Inspiracje, który obejmuje wystawy, warsztaty, koncerty oraz spotkania z artystami.
Planuj wycieczki z planerem podróży Polregio. Jedziesz w grupie? Sprawdź zniżkę „Ty i raz, dwa, trzy”!