Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Podkarpacie w weekend – sprawdź co warto zobaczyć!

Podkarpacie w weekend – sprawdź co warto zobaczyć!

Położone na południowym wschodzie województwo podkarpackie to nie tylko Bieszczady czy miasto stołeczne Rzeszów, mimo że to właśnie te miejsca najchętniej odwiedzają turyści. Warto odwiedzać je nie tylko w sezonie. W miesiącach jesienno-zimowych również można dostarczyć sobie niezapomnianych wrażeń, przemierzając dzikie tereny górskie, oglądając zabytki, czy dobrze rozwinięte miasta. Niezależnie od tego, co będzie celem wyprawy, podróżując pociągiem #najlepiejREGIOnalnie, dotrzesz do wybranych destynacji wygodnie, ekologicznie i bez stresu związanego z jazdą samochodem.

Weekend na Podkarpaciu – gdzie się udać?

Na zwiedzanie Podkarpacia warto poświęcić cały weekend, lub nawet dorzucić dodatkowy dzień. Województwo ma wiele do zaoferowania zarówno turystom, którzy preferują wypoczynek czynny, jak i tym, którzy wolą otaczać się pięknymi widokami i zwiedzać miejsca związane z historią regionu. Bilet turystyczny POLREGIO pozwala na dotarcie w różne  miejsca w województwie przez cały weekend w jednej, atrakcyjnej cenie, a  można go kupić w bardzo szybki sposób w aplikacji POLREGIO. Wystarczy wpisać cel podróży, wybrać ofertę, dokonać mobilnej płatności i kontynuować zwiedzanie. Jakie przystanki warto zaznaczyć na swojej mapie podróży?

 

Bieszczady i Park Narodowy Bieszczadzki – gratka dla miłośników malowniczych krajobrazów i dzikiej przyrody

Przebywając na Podkarpaciu, nie sposób pominąć w swojej podróży Bieszczad, które są prawdziwą perełką województwa. Podróżując pociągami POLREGIO dojedziemy bez problemu do Ustrzyk Dolnych skąd wychodzi wiele pieszych szlaków górskich o różnym stopniu trudności. Bieszczady słyną ze swojej dzikości, mnóstwa zieleni i malowniczych tras. Na szlakach spotkać można unikalne gatunki fauny i flory i poczuć jedność z naturą. Pięknymi krajobrazami kusi również Bieszczadzki Park Narodowy. Górskie szlaki w Bieszczadach warto odwiedzić nie tylko latem, ale też jesienią, gdy natura ozłoci i ociepli surowe górskie masywy, a widoki stają się wręcz bajkowe. Polecany przez zapalonych turystów jest przede wszystkim szlak na Połoninę Caryńską. Kolejnym, często wybieranym traktem jest szlak na Połoninę Wetlińską z Chatką Puchatka po drodze.

Podkarpacie nie słynie jednak wyłącznie z gór! Dokąd jeszcze warto udać się pociągami POLREGIO przy okazji wizyty na Podkarpaciu?

Sanok – miasteczko u podnóża Bieszczad

W Sanoku, poza sezonem, ciężko jest znaleźć tłumy. Co można zobaczyć w mieście nazywanym też swoistą bramą do Bieszczad? Sanok położony jest w dolinie Sanu, co ściśle wiąże się z jego nazwą. Warto odwiedzić tu przede wszystkim Rynek oraz Starówkę. Przechadzkę przez rynek uświetnią secesyjne kamieniczki oraz inne, zabytkowe budynki, takie jak kościół i klasztor OO. Franciszkanów, czy Ratusz Miejski. Sanok znany jest również z Muzeum Historycznego, w którym podziwiać można wystawę sztuki sakralnej i cerkiewnych ikon. Muzeum położone jest w budynku renesansowego zamku.

Interesujesz się malarstwem i sztuką współczesną? Pamiętaj, że Sanok to rodzinne miasto, jednego z najwybitniejszych, współczesnych artystów – Zdzisława Beksińskiego. Ten fascynujący człowiek pozostawił tutaj swój ślad. W Muzeum Historycznym znajduje się cały dorobek artystyczny Beksińskiego, wszystkie dzieła stały się eksponatami muzealnymi zgodnie z ostatnią wolą malarza.

W Sanoku znaleźć można także Skansen i Muzeum Budownictwa Ludowego oraz rynek galicyjski. Wymienione miejsca są dobrą okazją do chwili zadumy i przejścia śladami historii naszych przodków. Dla każdego wielbiciela militariów i drugiej wojny światowej również znajdzie się coś do zwiedzania. Bunkry, schrony i umocnienia przebiegające przez miasto to nic innego, jak Sanocka Linia Mołotowa, będąca pozostałością po podziale kraju przez hitlerowskie Niemcy i radziecką Rosję.

Po zwiedzaniu  Sanoka, z biletem turystycznym POLREGIO, który jest swoistą zachętą do podróży w każdy zakątek Podkarpacia, jedziemy do Przemyśla.  

Przemyśl – jedno z najstarszych miast w Polsce

Mało kto wie, że Przemyśl jest jednym z najstarszych miast w kraju. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 981 roku. Wycieczkę po Przemyślu zaczniemy od rynku, który urzeka pięknem zabytkowej architektury. Niektóre kamieniczki sięgają czasów austro-węgierskich. Na uwagę zasługują przemyskie Podziemia. Trasa turystyczna pozwala we własnym zakresie poznać historię miasta, jednak polecamy zwiedzać ją z przewodnikiem.

Jeśli lubisz majestatyczne budynki sakralne, to Archikatedra Przemyska zdecydowanie zasługuje na to, by poświęcić jej swój czas. Kolejną majestatyczną świątynią, jest Kościół Franciszkanów z imponującymi zdobieniami w postaci barwnych fresków. W mieście znajdują się także liczne muzea, każde z nich ma na celu przybliżenie turystom bogatej historii regionu. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i Muzeum Historii Przemyśla ukazują między innymi codzienne życie jego dawnych mieszkańców.

Kolejnymi ciekawymi miejscami są Muzeum Dzwonów i Fajek, znajdujące się na wieży Zegarowej oraz Kopiec Tatarski na Zniesieniu w Przemyślu, który według archeologów powstał już w IX wieku. Z racji tego, że przez Podkarpacie podróżujesz pociągami POLREGIO to nie ominiesz również stacji kolejowej, która uznawana jest za budynek zabytkowy. Obiekt zbudowany został zgodnie z nurtem neobarokowym, za czasów Cesarstwa Austriackiego, kiedy to popularne było tworzenie budynków użyteczności publicznej z wielkim przepychem. Dworzec czaruje fantazyjnymi zdobieniami i bogactwem detali.

Przeworsk i Jarosław – co mają do zaproponowania turystom?

Te dwa miasta są położone w bardzo bliskiej odległości, więc można poświęcić trochę czasu, na zwiedzenie jednego i drugiego. Położony na Pogórzu Rzeszowskim Przeworsk słynie z bazyliki kolegiackiej Ratuszu i fragmentów murów średniowiecznych na ulicy Kazimierzowskiej i ulicy Św. Jana. W mieście znaleźć można także XIX wieczny pałac oraz Kopiec Tatarski, który powstał z inicjatywy mieszkańców, w celu upamiętnienia odparcia najazdu tatarów w roku 1624. Na ulicy Łańcuckiej w Przeworsku znaleźć można z kolei Skansen oferujący jednocześnie usługi gastronomiczno-noclegowe.

Jarosław to kolejne, ciekawe miejsce na mapie Podkarpacia, będące stykiem wielu kultur, co zaowocowało dużą ilością zabytków zlokalizowanych w rejonie. Zabytkowy rynek, Muzeum w Jarosławiu i Kamienica Orsettich to miejsca, od których zdecydowanie warto zacząć zwiedzanie. W Jarosławiu również można znaleźć Podziemną Trasę Turystyczną, Mury Obronne i pozostałości po Bramie Krakowskiej. Spośród budynków sakralnych wyróżnić można Klasztor obronny OO. dominikanów oraz Klasztor Obronny sióstr Benedyktynek. Na terenie klasztoru sióstr Benedyktynek położona jest Czarna Kaplica. Jej nazwa związana jest z barwą sklepienia i jest pamiątką po pożarze, który zaczął trawić budynek w czasie drugiej wojny światowej, kiedy to został przekształcony na magazyn środków łatwopalnych. Klasztor podpalono, jednak brak tlenu zapobiegł wybuchowi, doprowadzając jedynie do stopienia cegieł. Godnym odwiedzenia miejscem w Jarosławiu jest również dawna dzielnica Żydowska, czy Budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Jeżeli zależy ci na tym, by szybko ruszyć w dalszą drogę i kupić bilet bez uciążliwego stania w kolejce, to z pomocą przychodzą Videomaty. Łączą one funkcje automatu biletowego z obsługą e-kasjera tu i teraz, a ich obsługa jest bardzo intuicyjna. W zakupie biletu pomaga nam bowiem wspomniany e-kasjer, który wybiera zgodnie z oczekiwaniami ofertę, a podróżnemu pozostaje jedynie zbliżenie karty płatniczej do czytnika i odebranie biletu. 

Poświęć chwilę na zwiedzanie Łańcuta!

Łańcut znajduje się w bardzo bliskiej odległości od Przeworska, stąd też łatwo o dalsze zwiedzanie atrakcji na Podkarpaciu. W pobliżu znajduje się miasto stołeczne Rzeszów, do którego łatwo jest dojechać z Łańcuta pociągami POLREGIO. Rozkład jazdy łatwo sprawdzisz w aplikacji i na stronie internetowej, a pociągi są do dyspozycji turystów co kilkanaście – kilkadziesiąt minut. 

Będąc w Łańcucie, zwiedzanie należy zacząć od parku i znajdującego się w nim Zamku. To właśnie ta budowla przyciąga do Łańcuta mnóstwo turystów. Zamek powstał w XVI wieku, jego rozbudowa miała zaś miejsce w 1610 roku. Obok zamku znajduje się imponująca powozownia, storczykarnia i oranżeria. Ciekawym budynkiem, zaliczającym się do zabytków sakralnych jest również synagoga. Ją również warto zobaczyć.

Pamiętaj o stolicy Podkarpacia! 

Swoją podróż po Podkarpaciu warto zakończyć w tętniącym życiem Rzeszowie. W mieście znaleźć można pokaźne galerie handlowe, mnóstwo lokali gastronomicznych, puby i dyskoteki. Rozwijający się Rzeszów jest miejscem, gdzie kwitnie Podkarpacka kultura. Teatry, kina, obiekty sportowe, wrotkarnia, parki trampolin. Stolica Podkarpacia to odpowiednie miejsce dla turystów w każdym wieku. Możesz tu również wpaść z dziećmi, maluchy pokochają Muzeum Dobranocek. Dla dorosłych zwiedzających jest z kolei Zamek Lubomirskich i Rzeszowskie Piwnice.

Pamiętaj, by podczas podróży spróbować lokalnych przysmaków! Podkarpacie słynie z wybornych wędlin, konfitur i miodów. Najbardziej znaną potrawą z regionu Podkarpackiego są jednak proziaki, czyli placki na sodzie, żartobliwie zwane przez miejscowych „Podkarpackimi pankejkami”. Proziaki zjeść można w lokalnych knajpach, najczęściej podawane są z masłem i świeżym twarożkiem. Pyszności 😊