Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Przez Opolskie z POLREGIO

Przez Opolskie z POLREGIO

Opolskie, mimo że jest najmniejszym województwem w kraju, pod względem turystycznym ma sporo do zaoferowania i to zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Z wizyty w opolskim zadowoleni będą miłośnicy natury i pięknych widoków. Granicząca z Czechami Opolszczyzna skrywa również wiele zabytków, które zachwycą pasjonatów historii. Zaplanuj swoją podróż #najlepiejREGIOnalnie i sprawdź, co proponuje zwiedzającym Opolskie.

 

Spacer uliczkami Opola – najciekawsze miejsca

Opole uważane jest za kameralne miasteczko. Niezależnie od pory roku, ciężko tu o tłumy turystów. Spokojny spacer umilą widoki na zabytkowe budynki ciągnące się wzdłuż rynku oraz sporo zieleni, co jest typowe dla tego miasta. Idąc przez rynek, warto zwrócić szczególną uwagę na ratusz, gdyż został on zbudowany na wzór pałacu Vechio położonego we Florencji. Przy okazji zwiedzania opolskiego rynku można zatrzymać się na lody w „Sopelku”, lodziarni będącej lokalną marką, z której znane jest Opole.

 

Interesującym obiektem podczas zwiedzania miasta jest Muzeum Polskiej Piosenki, a także Amfiteatr, gdzie debiutowało wielu znanych, krajowych artystów. Osoby, które uwielbiają aktywny wypoczynek, mogą udać się na długi spacer przez wyspę Bolko znaną z zieleni i malowniczych widoków. Znajduje się tutaj także ZOO, założone w latach 30- tych. Zwiedzający, którzy poszukują miejsc związanych z historią, mogą zajrzeć do Kościoła Franciszkanów, mającego około 700 lat, w którym znajdują się XIV wieczne groby Opolskich Piastów. Samo wnętrze kościoła nie jest zbyt imponujące pod względem zdobień, jednak budynek ma dużą wartość historyczną.

Zamek Piastowski w Opolu już nie istnieje, jego pozostałości zostały wyburzone w 1928 roku, a jedyne co zostało po budynku to wieża, która wciąż jest otwarta dla zwiedzających. Z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. Wieżę oglądać można z przewodnikiem, przy okazji poznając historię Opola. Do dyspozycji turystów oddano również Wieżę Ratuszową, która do niedawna była zamknięta. Na nią też można wejść z przewodnikiem, a na szczycie skorzystać z tarasu widokowego. Chcąc zobaczyć jedną i drugą wieżę warto wykupić bilety z wyprzedzeniem, ponieważ ich ilość jest ograniczona.

Romantycy mogą przejść się mostem groszowym w Opolu, a pary zawiesić kłódkę na jego poręczy. Nazwa mostu wzięła się od daniny w postaci jednego grosza, którą niegdyś należało uiścić za jego przejście. Zwyczaj wieszania kłódek na przęsłach jest powielany w wielu miejscach kraju, ma on symbolizować nierozerwalną miłość. Opole jest bardzo przyjazne romantykom, gdyż znaleźć można w nim też mini wersję Wenecji, uznawanej powszechnie za miasto zakochanych. Ten odpowiednik to Młynówka, fragment zabudowy nad Odrą, będący dawniej gospodarczym zapleczem miasta. Młynówka dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych punktów w Opolu, prezentuje się bardzo atrakcyjnie szczególnie o zachodzie słońca.

Malutkie Opole opływa w atrakcje dla turystów. Katedra i pozostałości murów miejskich to coś dla pasjonatów historii, których zainteresuje też z pewnością Muzeum Wsi Opolskiej, oraz Kamienica Czynszowa. Oba obiekty ukazują życie mieszkańców Opola na terenach miejskich i na wsi. Interesujące wystawy podziwiać można z kolei w Muzeum Śląska Opolskiego. Przedstawiają one głównie historię miasta, a także zwyczaje rdzennych mieszkańców, z domieszką kultury kresowej, która przybyła na te tereny wraz z przesiedleńcami po II wojnie światowej.

Muzeami można zakończyć zwiedzanie stolicy województwa i udać się na dalsze odkrywanie ciekawych miast, znajdujących się w tym regionie. Turyści, decydujący się na weekendowe odkrywanie Opolszczyzny pociągiem, mogą skorzystać z biletu turystycznego POLREGIO, który pozwala na niemal nieograniczone podróże po Polsce już od godziny 18 w piątek do godziny 6 rano w poniedziałek.

Gogolin i Brzeg – turystyczne perełki

Pierwszej miejscowości nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gogolin znany jest w Polsce dzięki ludowej pieśni, z nią też związana jest pierwsza atrakcja, czyli pomnik Karolinki z piosenki, który na rynku w Gogolinie postawiono w 1967 roku. Na ulicy Wyzwolenia położony jest cmentarz żydowski, ostatnie pochówki miały na nim miejsce w latach 1940-1944. W Gogolinie zlokalizowana jest także zbiorowa mogiła powstańców śląskich oraz zbudowany w latach 1908-1909 kościół ewangelicko-augsburski. 

Z Gogolina łatwo jest dostać się pociągami POLREGIO do miejscowości Brzeg, gdzie również nie brakuje interesujących pod względem turystycznym obiektów. Miasto ma niezwykle bogatą historię, w niektórych punktach zauważyć można ślady po przynależności do Prus. Turyści odwiedzający kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja mogą zobaczyć niemieckie napisy wewnątrz świątyni. Brzeg stał się polskim miastem dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Najstarszym budynkiem w miejscowości jest wieża obronna z XIII wieku. Kamieniczki to mieszanka tych zabytkowych i tych, które pochodzą z nieodległych czasów PRL. Oprócz nich na rynku znajduje się także imponujący ratusz, ozdobiony pięknymi krużgankami. Niezwykle ciekawą budowlą jest kamieniczka bez okien. Przed laty zamiast otworów okiennych miała zrobione ich imitacje. Z czasem dorobiono również zwykłe okna, jednak niepokrywające się jeden do jednego ze wspomnianymi imitacjami, przez co budynek ma bardzo niecodzienny wygląd.

Brzeg słynie również z Renesansowego Zamku Piastów Śląskich, który często bywa nazywany Śląskim Wawelem. Zamek wyróżnia się ogromnym przepychem, zdobienia znajdujące się przy samym wejściu potrafią na długo przyciągnąć uwagę. Kolejne ciekawe punkty wycieczki to Most Piastowski powstały po wojnie oraz Stary Młyn z 1889 roku.

W Brzegu znaleźć można również 3 wyspy, odwiedzić warto szczególnie Wyspę Jeżynową, na której na turystów czeka plaża. Wielbiciele natury i pięknych widoków mogą udać się na zwiedzanie parków w Brzegu, są one bardzo charakterystyczne, cechują się dużą ilością mostków, dobrze utrzymaną zielenią i licznymi fontannami.

Pora na kolejne miejscowości Opolszczyzny, po której można łatwo poruszać się pociągami POLREGIO. Turystom zainteresowanym dłuższym pobytem i zwiedzaniem wszystkich miast w województwie, polecamy w okresie letnim bilet tygodniowy wakacyjny, uprawniający do 7 dni nielimitowanych podróży w cenie biletu.

Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork i Namysłów

Planując zwiedzanie Opolszczyzny, warto na swojej liście miejsc do zwiedzania zaznaczyć Kędzierzyn-Koźle. Miejscowość ta ma bardzo wiele do zaoferowania i nie tylko turystom z innych województw. Miasto jest pełne turystycznych atrakcji i przyciąga przede wszystkim pięknem architektury, co widać szczególnie na Starym Mieście, zabytkowymi budynkami, ale też bogatą ofertą gastronomiczną, lokalami oraz ogródkami piwnymi w letnich miesiącach. W sezonie można tu spotkać spore tłumy.

Nie warto pomijać także architektury sakralnej w Kędzierzynie-Koźlu. Na uwagę zasługuje szczególnie kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. Ta neogotycka budowla powstała w końcówce wieku XV. Około 17 kilometrów od centralnej części miasta znaleźć można Park Miniatur Sakralnych w Olszowej. Park ten jest przeznaczony nie tylko dla dorosłych zwiedzających, mimo że głównymi atrakcjami w nim są modele budynków sakralnych. Miejsce to można odwiedzić także z dzieckiem. Najmłodsi zwiedzający mogą tu skorzystać z parku linowego, placów i sali zabaw, suchych basenów oraz torów przeszkód.

Dorosłym i dzieciom przypadnie do gustu także Park Orderu Uśmiechu. Zadbany, zielony, z wieloma miejscami do odpoczynku i relaksu park, ma także plac zabaw dla maluchów. Po zwiedzaniu Kędzierzyna udać można się do Kluczborka. W tym celu warto sprawdzić rozkład jazdy na stronie POLREGIO. Do dyspozycji podróżujących jest także aplikacja POLREGIO pozwalająca na zakup biletów bez kolejki, z dowolnego miejsca i o każdej porze.

W Kluczborku również nikt nie będzie się nudzić. Osoby zainteresowane pszczelarstwem i historią lokalnych pasiek mogą zajrzeć do Muzeum im ks. Jana Dzierżonia, gdzie prezentowana jest wystawa „Pszczelarstwo dawne i nowe”. Wśród eksponatów znajduje się również najstarszy pszczelarski zabytek, czyli barć odrzaną z X wieku. Z racji tego, że związany z regionem ksiądz Dzierżon był znanym pszczelarzem, to również w Maciejowie można znaleźć miejsce, poświęcone jego pamięci. Podczas zwiedzania skansenu pszczelarskiego kupimy świeczki, miód pitny lub odlewy z wosku.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku oraz plażowania znajdą coś dla siebie nad zalewem Kluczborskim. Można tu udać się na spacer wokół zbiornika wodnego przez wygodną i bardzo malowniczą ścieżkę, ciągnącą się przez około 3 km lub skorzystać z miłej, piaszczystej plaży. Jeżeli komuś brakuje spacerów i kontaktu z naturą, może pójść też na spacer do Parku Miejskiego.

Podróżując w grupce większej niż 2 osoby, skorzystajcie z oferty „Ty i raz, dwa, trzy” POLREGIO, pozwalającej na zaoszczędzenie około 30% przy zakupie biletów na pociąg dla każdej kolejnej osoby, w której pierwsza kupuje bilet w normalnej taryfie lub z ustawową ulgą, i można ruszać dalej. Następny przystanek na trasie odkrywania Opolszczyzny to Namysłów. Co ciekawego czeka w nim na turystów?

Na odkrywanie Namysłowa warto w miarę możliwości poświęcić cały dzień. Znajdują się w nim liczne atrakcje, w tym Zamek Królewski Namysłów, wybudowany z polecenia czeskiego króla Karola IV Luksemburskiego w roku 1348. Zamek ten jeszcze u początków wieku XIX znajdował się w posiadaniu krzyżaków. Dla wielbicieli wodnych szaleństw Namysłów ma Aquapark Delfin z sauną, jacuzzi oraz salą zabaw dla dzieci. W Namysłowie znajduje się także browar o sześciuset letniej historii. Będąc w mieście, można popróbować lokalnego piwa, warzonego według tradycyjnych receptur.

Pomysł na Nysę

W Nysie zachwycisz się 400-letnią kamieniczką. Dom Wagi Miejskiej, o którym mowa, prezentuje się naprawdę imponująco na tle innych zabudowań. W mieście znajduje się też punkt widokowy na wysokości 50 m, pałac Biskupi, będący jednocześnie siedzibą Muzeum Powiatowego w Nysie, Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, Bastion św. Jadwigi, Fort Prusy oraz Fort Wodny. Ten ostatni został zbudowany przez Austriaków w 1741 roku. Na swojej drodze, nieopodal rynku stoi tzw. Piękna Studnia, a w sercu Starego Miasta Fontanna Trytona wzorowana na rzymskiej Fontannie Trytona Berniniego. 

Przebywając w województwie opolskim, można skosztować także wspaniałych lokalnych przysmaków. Śląsk słynie z wyśmienitej kuchni. Najpopularniejsze dania to mięsna rolada wołowa, rosół na gołębim mięsie, czy gołąbki z ziemniakami i kaszą gryczaną. Najbardziej charakterystyczne dla Opola są jednak ciasteczka ze skwarkami, tradycja ich pieczenia sięga XIX wieku. Same ciasteczka są dowodem zaradności gospodyń domowych z tego regionu, które bardzo dbały o oszczędność oraz o to, by nic z żywności nie zostało zmarnowane. Smacznego 😊