Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Atrakcje województwa Śląskiego – z czego słynie ten region Polski?

Atrakcje województwa Śląskiego – z czego słynie ten region Polski?

Województwo śląskie jest pełne różnorodności. Zwiedzając je, napotkasz wiele zabytków, piękną architekturę i poznasz bogatą historię tej części kraju. Nie brak tutaj cennych przyrodniczych obszarów i malowniczych pasm górskich. Przez teren województwa ciągnie się między innymi Beskid Żywiecki. Śląsk to także bardzo smaczna kuchnia, o czym przekonasz się w licznych restauracjach serwujących lokalne specjały. Jakie miejscowości, #najlepiejREGIOnalnie, warto uwzględnić w swoim planie podróży? 

Podróżujesz z przyjaciółmi? W ofercie „TY i raz, dwa, trzy” możecie zaoszczędzić około 30% na zakupie biletów. Pierwsza osoba kupuje bilet według normalnej taryfy lub z doliczoną ulgą, a pozostałe są tańsze o około 30%. Kupisz je kilkoma kliknięciami w aplikacji mobilnej POLREGIO lub na bilety.polregio.pl

 

Żywiec – najciekawsze punkty miasta

W Żywcu, na turystów, czekają przede wszystkim przepiękne widoki, które zawdzięcza otaczającym go górom. W Polsce miasto kojarzone jest przede wszystkim z tradycją warzenia piwa, ponieważ to właśnie tutaj znajduje się jeden z najpopularniejszych polskich browarów. Aktualnie w Żywcu dostępne do zwiedzania jest Muzeum Browaru, gdzie można spróbować warzonych tu piw. Nie wypada do niego nie zajrzeć. 

Wzdłuż Starego Zamku i Pałacu Habsburgów rozciąga się Park Miejski. Położony jest w samym centrum Żywca, więc trudno go nie zauważyć. Udając się na długi spacer po jego alejkach, zobaczysz znajdujący się tu domek chiński z XVIII wieku, a pod koniec wędrówki, możesz zajrzeć do stadniny miejskiej i mini zoo. Stary Zamek to jednocześnie Muzeum Miejskie. Obejrzysz w nim głównie ekspozycje etnograficzne i poznasz historię miasta. Do odwiedzania jest także pałac Habsburgów i znajdujący się tuż przy nim park miniatur, w którym doskonale bawić się będą również dzieci. 

W pobliżu miasta znajduje się Jezioro Żywieckie, co przypadnie do gustu amatorom sportów wodnych. W zbiorniku, co prawda nie można się kąpać, jednak na miejscu jest opcja wypożyczenia rowerka wodnego lub kajaku. 

Wpadnij do Bielsko-Białej na szybkie zwiedzanie

Bielsko-Biała obfituje w miejsca mające dużą wartość historyczną. Najważniejszym z nich, jest jednak Grodzisko. Powstało ono prawdopodobnie w wieku XII, dzięki czemu jest najstarszym takim obiektem w Polsce. Podziwiać tu możesz pozostałości po średniowiecznej osadzie rolniczej i warownej. Przy okazji wizyty w mieście dobrze jest wpaść do Muzeum Historycznego. Mieści się ono w dawnym Zamku Książąt Sułkowskich. Choć budowla ta, wzniesiona przez Piastów Cieszyńskich w wieku XIV, w niczym nie przypomina już swojego pierwowzoru, poznasz w nim bliżej kulturę ludową regionu, obejrzysz wiele cennych eksponatów i takie wystawy, jak Gabinet Mieszczański z XVIII wieku. Jedną z filii muzeum jest także Dom Tkacza. Innym, ciekawym odziałem bielskiego muzeum, jest też Stara Fabryka. 

W Bielskim Studiu Filmów Rysunkowych tworzona była kultowa już kreskówka Reksio. Rzeźbę bohatera tej bajki spotkasz w samym centrum miasta, przy moście na Białej. Na dziedzińcu przy Mostowej znajdziesz również inne, kreskówkowe postacie. A przy galerii handlowej, znanych wszystkim – Bolka i Lolka. 

Wśród zabytków miasta często wymienia się dworzec kolejowy. Obiekt ten zasługuje na uwagę zwiedzających, ze względu na jego wartość historyczną oraz pompejańskie polichromie, jakimi zdobiony jest hol. Przemierzając kolejno wszystkie ulice Bielska-Białej ujrzysz imponujący budynek hotelu President, budynek Teatru Polskiego i Poczty Głównej. Jednym z najstarszych zabytków architektury sakralnej jest gotycki Kościół św. Stanisława, który wzniesiono w wieku XV. Spośród ciekawych muzeów, jakie warto odwiedzić, przebywając w mieście, wymienić można Muzeum fiata 126p, gdzie możesz podziwiać te kultowe już samochody. 

W Bielsku-Białej znajduje się także Teatr Lalek Banialuka, wyróżnia się on bardzo bogatym repertuarem inscenizacji nie tylko dla dzieci. Dorośli również znajdą tu coś dla siebie. Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają atrakcje, takie jak ścieżki rowerowe, kolejki linowe, czy pływalnia. Przebywając tu, wejdź na wieżę widokową na Szyndzielni, by móc zachwycić się widokiem na górskie szczyty.

Pora ruszyć dalej w podróż po Śląsku. Aktualny rozkład jazdy możesz sprawdzić w dowolnym momencie w aplikacji POLREGIO

Spędź weekend w Katowicach

To niezwykle rozwinięte miasto uważane jest za największe centrum gospodarcze w Polsce. Zobaczysz tu dawne osiedla górnicze i postindustrialne zabytki, z którymi ciekawie kontrastuje nowoczesna architektura. Zwiedzanie możesz zacząć od najstarszego muzeum w Katowicach, które działa aktywnie od 1929 roku. Mowa o Muzeum Śląskim, gdzie znajdują się dzieła najwybitniejszych, polskich artystów, w tym m.in. obrazy Chełmońskiego, Grottgera i Jana Matejki. 

Obowiązkowym wręcz punktem wycieczki po stolicy województwa śląskiego jest nieczynna Kopalnia GUIDO, która od 2007 roku jest dostępna dla zwiedzających. Poznasz tu historię górnictwa w rejonie, dowiesz się, jak wygląda praca przy wydobyciu węgla oraz przyjrzysz się bliżej niektórym maszynom do jego wydobywania i transportowania, które uruchomi przewodnik podczas zwiedzania. Dla odważnych dostępna jest inna opcja zwiedzania. Po zakupieniu odpowiedniego biletu otrzymasz odpowiedni strój i popracujesz przez chwilę jako górnik. Pod ziemią jest także pub ze sporym wyborem lokalnych piw.

Nikiszowiec to stara, niemal stuletnia dzielnica miasta, którą wyróżnia zabudowa z czerwonej cegły. Niegdyś zamieszkiwały ją głównie rodziny zaliczane do klasy robotniczej. Znajdowało się tutaj wszystko, co potrzebne, sklep, szkoła i kościół, przez co mieszkańcy nie musieli udawać się poza teren Nikiszowca. Takie miasto w mieście. Spacer po osiedlu i podziwianie jego surowej, ceglanej zabudowy pozwoli poczuć niezwykły klimat Katowic sprzed wielu lat. 

Najbardziej charakterystycznym obiektem w Katowicach jest słynny spodek, który oficjalnie oddano do użytku 9 maja 1971. W budynku o oryginalnym kształcie znajduje się Hala Widowiskowo-Sportowa, gdzie odbywają się przeróżne i liczne wydarzenia. Najpiękniej spodek prezentuje się nocą, kiedy podświetlany jest na różne kolory. Czasami wyświetlanie są na nim projekcje świetlne. Może akurat na jakąś trafisz.

W Katowicach, wiele plenerowych imprez odbywa się w Dolinie Trzech Stawów, która jest częścią Katowickiego Parku Leśnego. To także fajne miejsce na odpoczynek w otoczeniu niezwykle malowniczych krajobrazów.  

W bardzo bliskiej odległości od Katowic, w sąsiednim Chorzowie, znajduje się drugi co do wielkości park w Europie. Zwiedzanie Parku Śląskiego stanowi konieczny do odhaczenia punkt wycieczki do stolicy województwa, lecz trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że jest też bardzo czasochłonny. Na terenie parku znajduje się bowiem Park Etnograficzny i Planetarium. Atrakcją dla dzieci i dorosłych są położone na terenie parku ZOO i Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia. Jest tu też Stadion Śląski, jeden z największych w kraju. Do momentu powstania Stadionu Narodowego w Warszawie, to właśnie ten obiekt pełnił funkcję stadionu narodowego polskiej reprezentacji w piłce nożnej. 

Planując weekend w Katowicach skorzystaj z biletu turystycznego POLREGIO, z którym możesz podróżować pociągami POLREGIO niemal z dowolnego zakątka Polski od piątku od godz. 18 do poniedziałku do godz. 6 rano od 46,40 zł.

Co jeszcze czeka na podróżujących w województwie śląskim? Jedziemy do Jaworzna. 

Wyjątkowe Jaworzno 

Jaworzno to miejsce, które chętnie odwiedzają między innymi pary młode, które przyjeżdżają na niepowtarzalne, zdjęciowe sesje ślubne. Znajdujący się tutaj Park Gródek, nie bez powodu nazywany jest polskimi Malediwami. Zastaniesz w nim liczne punkty widokowe, alejki pełne bujnej zieleni, skałki i zbiorniki wodne. Największą atrakcją parku, utworzonego na terenie byłego kamieniołomu, jest Zbiornik Wydra. Możesz podziwiać wokół niego nie tylko piękne drewniane altanki, ale też kładkę, która znajduje się pod taflą wody i przejść się nią w głąb zbiornika. Spacer po całym terenie może zająć do 2 godzin, jeżeli obierzesz spokojne tempo. Wstęp jest całkowicie bezpłatny, również wieczorową porą, gdyż teren obiektu nie jest zamykany. Po przekroczeniu bramy parku zapoznaj się z mapkami atrakcji, by niczego nie przeoczyć.

Przy okazji wycieczki do Jaworzna udaj się do Doliny Żabnika – wodny rezerwat przyrody. To świetne miejsce na relaks podczas leśnego spaceru wzdłuż potoku, i co więcej, blisko natury. W mieście znajduje się także Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera i Muzeum Miasta Jaworzna.

Tymczasem w Gliwicach…

Gliwice to jedno z większych miast w śląskim. Bliskość Katowic sprawia jednak, że często są pomijane w planach wycieczkowych. Szkoda, ponieważ nie brakuje tutaj miejsc atrakcyjnych turystycznie. W mieście przespacerujesz się po barwnej starówce oraz po Parku Miejskim im. Fryderyka Chopina, gdzie znajduje się pełna egzotycznych roślin Palmiarnia Miejska. Zwiedzić warto także Radiostację w Gliwicach, jedno z najstarszych śląskich muzeów, radiostacja powstała w 1935 roku. Zobaczymy tu maszt z drzewa modrzewiowego, najwyższy takie drewniany maszt w Europie i przedwojenną aparaturę nadawczą. W Gliwicach czeka na turystów atrakcja, która przypadnie do gustu dzieciom i dorosłym, czyli Kolejkowo, podziwiać tutaj można świat w miniaturze. 

W Gliwicach nie brak też zabytków o wartości historycznej. Jednym z nich jest Zamek Piastowski pochodzący z XV wieku, będący także siedzibą muzeum. Spośród zabytków sakralnych wymienić można Katedrę pod wezwaniem św. Piotra i św. Pawła, która powstała w momencie intensywnego rozwoju Gliwic w XIX wieku. 

Województwo śląskie znane jest w całej Polsce z bardzo smacznej kuchni. Warto więc zajść tu do restauracji serwujących regionalne dania. Do najpopularniejszych śląskich potraw należy rolada wołowa, podawana najczęściej w towarzystwie modrej kapusty, kluski i kwaśnica. Na śląsku jada się także często mus jabłkowy, jest to jeden z najpopularniejszych deserów w regionie.