Chcesz przejechać kraj wzdłuż i wszerz, od góry do dołu? A może po prostu szukasz miejsca, w którym świetnie spędzisz czas – aktywnie albo wypoczywając, ze znajomymi lub rodziną? Mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia. Odwiedź Półwysep Helski, miejsce, w którym zaczyna się Polska!
Gdzie się znajduje Półwysep Helski?
Półwysep Helski, inaczej Mierzeja Helska, to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Polski. Wysuwa się z lądu, ma kształt kosy oraz długość 35 km. Z jednej strony możesz podziwiać dzikie piękno Morza Bałtyckiego, z drugiej zaś korzystać ze spokojnej wody w Zatoce Puckiej.
Mierzeja Helska – ciekawostki
Warto wiedzieć, że Mierzeja Helska powstała wskutek nanoszenia piasku z pobliskich klifów przez prądy morskie i fale. 200 lat temu to miejsce wyglądało zupełnie inaczej niż dziś – było to wiele drobnych wysepek, które w końcu połączyły się w pas lądu. Co ciekawe, Półwysep Helski był zamieszkały już 500 lat przed naszą erą. Osiadły tu ludy Kaszubów zajmujące się rybołówstwem.
Położenie półwyspu sprawia, że ma on specyficzny mikroklimat. W związku z tym już pod koniec lat 70. włączono go do obszaru Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Jak dotrzeć na Półwysep Helski?
Na Półwysep Helski najłatwiej dostać się pociągiem POLREGIO. Wystarczy, że w Gdańsku przesiądziesz do pociągu jadącego do Helu. Dotrzesz tam w ciągu 1,5- 2 godzin, przy okazji delektując się pięknymi widokami. Latem liczba połączeń jest na tyle duża, że z łatwością zaplanujesz swoją podróż.
Jeśli wolisz, jako środek lokomocji możesz wybrać samochód, jednak musisz liczyć się z korkami. Na Półwysep Helski prowadzi tylko jedna droga – w sezonie wakacyjnym bardzo oblegana.
Alternatywą dla drogi lądowej, jest droga morska. Podróż tramwajem wodnym na Półwysep Helski to wspaniała atrakcja dla całej rodziny! W sezonie tramwaj odpływa kilka razy dziennie z Gdańska, Sopotu lub Gdyni. Wrócić możesz w ten sam sposób lub zmienić środek lokomocji na inny.
A co powiesz na rower? Polacy coraz chętniej wybierają turystykę rowerową, podróżując w ten sposób po całym kraju. Pamiętaj, że w wielu pociągach POLREGIO dostępne są specjalne wagony rowerowe pozwalające na bezpieczne przewożenie jednośladów. Możesz więc wysiąść w Trójmieście, pojechać rowerem na Hel, a następnie wrócić tramwajem wodnym. Brzmi jak dobry plan!
Półwysep Helski – miejscowości
Na Mierzei Helskiej znajdziesz kilka pięknych kurortów. Są to kolejno:
Chałupy – czyli stara wioska rybacka,
Kuźnica – leży w najwęższym miejscu mierzei (to na niektórych odcinkach jedyne 150 m!),
Jastarnia – położona pośrodku półwyspu, słynie m.in.z latarni morskiej,
Jurata – to najmłodsza osada na mierzei, turyści odpoczywają tu w towarzystwie wyjątkowej, bujnej roślinności,
Hel – leży na samym końcu półwyspu helskiego i to właśnie tu znajduje się najbardziej wysunięty na północ punkt Polski.
Z kolei u samej podstawy „kosy”, już na lądzie, a nie na półwyspie, położone jest Władysławowo. Każde z tych miejsc oferuje obszerną bazę noclegową, a do tego liczne knajpki i restauracje.
Półwysep Helski – co warto zobaczyć?
Turyści przyjeżdżają tu dla najpiękniejszych, piaszczystych plaż, doskonałego klimatu i czystego powietrza. Z każdego miejsca jest tu blisko do morza – nie musisz się martwić o to, w jaki sposób dostaniesz się nad wodę, wystarczy, że zrobisz sobie krótki spacer na jedną z plaż. Niektóre z nich są oblegane – szczególnie ta we Władysławowie, przed wjazdem na półwysep, oraz w Helu – inne dzikie i niemal bezludne. Jeśli podróżujesz z psem, wykup mu bilet do pociągu POLREGIO, a następnie kieruj się na plażę między Juratą a Jastarnią, znajdziesz tu odcinek plaży wyznaczony specjalnie dla właścicieli czworonogów. Z kolei dla osób, które lubią się opalać au naturel. można polecić plażę w Chałupach.
Półwysep Helski – atrakcje dla aktywnych
Mierzeja Helska jest chętnie wybierana m.in. przez amatorów sportów wodnych. Doskonałe warunki do windsurfingu i kitesurfingu, a do tego liczne wypożyczalnie oraz szkółki sprawiają, że w sezonie na wodzie aż roi się od desek. Jeśli chcesz się nauczyć surfowania, to właśnie tu! Jedna z pięciu miejscowości położonych na półwyspie to doskonały wybór również dla osób, które lubią nurkować lub jeździć na skuterze wodnym.
Co jeszcze? Wspomnieliśmy o rowerze. Wzdłuż całego Półwyspu Helskiego ciągnie się zadbana ścieżka rowerowa, jednoślad to zatem dobry pomysł, jeśli chcesz zwiedzić calutką mierzeję i poznać wszystkie jej zakamarki. Trasa jest dość lekka, a z przewyższeniami poradzą sobie nawet dzieci oraz osoby starsze.
Dodatkowo istnieje tu także wiele ścieżek spacerowych, często oddalonych od głównej drogi. To zatem idealne miejsce na piesze wycieczki oraz dla miłośników nordic walkingu.
Półwysep Helski – atrakcje turystyczne
Hel to miejscowość, w której najwięcej się dzieje – nie można go pominąć, planując wizytę na Półwyspie Helskim. Największą atrakcją – zarówno mierzei, jak i Helu – jest fokarium, czyli ośrodek Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Fokarium zajmuje się hodowlą oraz rehabilitacją chorych i starych fok, co ma służyć ochronie oraz odtworzeniu populacji gatunku w tym rejonie Bałtyku.
Oczywiście fokarium cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów. Mięciutkie futerka i sympatyczne pyszczki to coś, co zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Fokarium najlepiej odwiedzić w porze karmienia, aby obserwować zachowania i poznać rytuały tych zwierząt. Warto wiedzieć, że całość dochodu z biletów jest przeznaczona na pracę ośrodka oraz ochronę foki szarej.
Stąd zrób sobie spacer do portu, latarni, a następnie do Muzeum Rybołówstwa lub jeśli wolisz taką tematykę – do Muzeum Obrony Wybrzeża. W sierpniu odbywa się tu D-Day Hel, a podczas eventu rekonstruowane są wydarzenia lądowania aliantów w Normandii.
Dla jakich atrakcji warto zaś zaglądać do pozostałych miejscowości Półwyspu Helskiego? Niezależnie od tego, czy podróżujesz z rodziną, czy ze znajomymi, zaplanuj wizytę w Lunaparku Sowińskim we Władysławowie. Jeśli pogoda dopisze, ze szczytu diabelskiego młyna zobaczysz cały Półwysep Helski.
Pewnego rodzaju ciekawostką na pewno jest również rezydencja głowy państwa, znajdującą się między Juratą a Helem. Obiekt pełni funkcję centrum reprezentacyjnego prezydenta Polski – zjawiały się tu takie osobistości jak Vaclav Havel czy George W. Bush.
Podróż na Półwysep Helski – jak kupić bilet na pociąg?
Bilety na pociągi POLREGIO kupisz na naszej stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej.
Jak kupić bilety na Mierzeję Helską taniej?
Chcesz zaoszczędzić na podróży? Tak zaplanuj wyjazd, aby skorzystać z przejazdów na podstawie biletów turystycznych i biletów mini turystycznych.
Uprawniają Cię one do wielokrotnych przejazdów – od godziny 18:00 w ostatnim dniu roboczym przed dniami wolnymi od pracy, do godziny 6:00 następnego dnia roboczego. O biletach turystycznych warto pomyśleć nie tylko w standardowe, ale także w tzw. długie weekendy. W takim przypadku bilet jest ważny również w dzień roboczy wypadający w środku wolnego.