Wrocław – atrakcje, które warto zaplanować na aktywny weekend
To miasto, które ma w sobie wszystko! Po pierwsze, jest świetnie skomunikowane – bez problemu dojedziesz do Wrocławia pociągiem POLREGIO. Po drugie, znajdziesz tu i zachwycające zabytki, unikatową architekturę, piękne ogrody, zawsze dobrą pogodę, jak i wyjątkową regionalną kuchnię. Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Na jakie atrakcje się zdecydować – zarówno jeśli podróżujesz z dziećmi, jak i samodzielnie? Przeczytaj nasz przewodnik i zaplanuj aktywny weekend we Wrocławiu.
Krótka historia Wrocławia
Aby jeszcze lepiej poznać to niesamowite miasto, warto najpierw zagłębić się w jego historię. Przenieśmy się więc do X wieku. Już wtedy znajdowała się tu niewielka osada zamieszkiwana przez słowiańskie plemię Ślężan. Swoją nazwę wzięła prawdopodobnie od imienia czeskiego księcia Wratysława. Wkrótce Śląsk i powiększający się gród znalazły się w granicach państwa polskiego. Oficjalnie Wrocław powstał w 1000 roku, kiedy to na mocy Zjazdu Gnieźnieńskiego zostało tu ustanowione biskupstwo.
W okresie rozbicia dzielnicowego region znalazł się pod władaniem Piastów Śląskich. Wokół grodu powstawały liczne osady, które na początku XII wieku zaczęły przekształcać się w jeden organizm miejski.
W XIV wieku miasto przeszło pod panowanie czeskie, a w XVI pod władzę Habsburgów. Niedługo potem powstały tu początki uniwersytetu, a dokładniej Akademii Leopoldyńskiej. W połowie XVIII wieku wzniesiono obecny główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego.
W II połowie XVIII wieku teren został przejęty przez Prusaków. Rozpoczął się proces germanizacji, a Wrocław zamienił się w niemieckie Breslau. I wojna światowa obeszła się z miastem dość łagodnie. Zniszczenia przyniosła jednak II wojna. Wtedy to we Wrocławiu schronienie znalazły setki tysięcy ludności cywilnej ewakuowanej z terenu Niemiec. Pod koniec 1944 roku Bresalu ogłoszono jednak zamkniętą twierdzą i zarządzono przymusową ewakuację cywilów. Przez kilka miesięcy twierdza żarliwie broniła się przed Armią Czerwoną, w końcu skapitulowała. Znaczna część Wrocławia została wtedy doszczętnie zniszczona.
Po wojnie zaczęła tu napływać polska ludność, a miasto wspólnymi siłami odbudowano. Teraz to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Bogata historia, unikatowa architektura oraz liczne atrakcje we Wrocławiu sprawiają, że miasto co roku odwiedza przynajmniej kilka milionów turystów.
Co warto zobaczyć we Wrocławiu?
Przed Tobą Wrocław – atrakcje, zwiedzanie i długie spacery po wrocławskich uliczkach? Zastanawiasz się, jak zaplanować pobyt w tym mieście, aby zobaczyć i doświadczyć jak najwięcej? Oto nasza lista miejsc must see, czyli najpopularniejsze lokalizacje, które powinien odwiedzić każdy turysta.
Skoro zaczęliśmy od zarysu historycznego, na początku skupmy się na zabytkach oraz najstarszej części miasta. Wrocław to bowiem prawdziwa gratka dla miłośników historii. Jakie zabytki Wrocławia trzeba koniecznie poznać?
Zabytki Wrocławia: Dworzec Główny
Jeden z najstarszych dworców w Polsce. Dworzec Wrocław Główny budowano w latach 1855-1857. Koszt był jak na tamte czasy zawrotny – budowa pochłonęła ponad 475 400 talarów. Prawie dwustumetrowa przeszklona hala (jedna z nielicznych w kraju hala peronowa!), nowoczesny peron, kilka kas biletowych, przechowalnia bagażu, poczta – wrocławski dworzec niczym nie ustępował tego typu budowlom w innych europejskich miastach, a podróżni mogli poczuć powiew wielkiego świata.
Jednak już na początku XX wieku, z uwagi na dynamicznie zwiększającą się liczbę podróżnych, inwestycja okazała się niewystarczająca. Dworzec rozbudowano, nadając mu wygląd, jaki znamy do dziś. Trzeba przyznać, że ta atrakcja we Wrocławiu nadal zachwyca. Dlatego, jeśli podróżujesz pociągiem, koniecznie znajdź chwilę, aby przespacerować się po hali i przypatrzeć się kunsztownym ozdobom i misternym detalom.
Lubisz tropić miejskie tajemnice przy okazji pociągowych podróży po kraju? Ta wrocławska atrakcja skrywa ich przynajmniej kilka! Pasażerowie przewijający się przez dworzec często zupełnie nie zdają sobie sprawy na przykład z tego, że prawie 100 lat temu zbudowano pod nimi schrony. Niektórzy twierdzą, że sięgały 7 pięter pod ziemią i że istniał tu nawet podziemny dworzec kolejowy, którym wywożono kosztowności w trakcie II wojny światowej. Tych informacji nie udało się jednak potwierdzić, a schron niedawno przebudowano na podziemny parking.
Piękny Rynek we Wrocławiu
Dworzec Główny to dopiero preludium tego, co może dać Ci Wrocław. Atrakcje turystyczne, zabytki, zachwycająca architektura to coś, czym na pewno ujmie Cię to miasto. Przykładem służy wrocławska Starówka. To jeden z największych europejskich rynków staromiejskich – ma 213 metrów długości i 178 metrów szerokości Jego najbardziej charakterystycznym punktem jest późnogotycki Stary Ratusz – największy i najstarszy w Polsce. Rynek otacza ponadto aż 60 zabytkowych kamienic. Najbardziej znane są dwa średniowieczne budynki nazywane „Jaś i Małgosia”, które wyglądają, jakby trzymały się za ręce. W rzeczywistości pomiędzy nimi znajduje się pamiątka po bramie prowadzącej do (zlikwidowanego już) cmentarza.
Jeśli wpisujesz do wyszukiwarki hasła typu: rynek, Wrocław, atrakcje, to pamiętaj, że właśnie w tym miejscu, na Starym Mieście, możesz zacząć swoją pogoń za słynnymi, wrocławskimi krasnalami.
Stare Jatki
Zaraz za rynkiem znajdziesz niepozorną uliczkę – Jatki. Od XIII wieku było to miejsce wypełnione zakładami rzeźniczymi i sklepami mięsnymi. Choć od dawna uliczka nie spełnia już tej roli – stoiska rzeźników zastąpiły pracownie artystyczne i galerie – to zachowała swój unikatowy, średniowieczny klimat. O dawnym charakterze przypomina Pomnik Zwierząt Rzeźnych.
Zabytkowy Ostrów Tumski
Jeśli w planach masz Wrocław i atrakcje na weekend, na pewno musisz zagubić się w Ostrowie Tumskim. To historyczna, najstarsza część Wrocławia – to właśnie tu, na wyspie położonej u ujścia Oławy do Odry, powstała osada, która dała początek miastu! W Ostrowie Tumskim znajdziesz więc zabytki, które uzmysłowią Ci, z jak bogatą tradycją masz do czynienia. Najbardziej znanym jest Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Zachowaną katedrę, pochodzącą z XII-XIV wieku, uznaje się za pierwszą całkowicie gotycką świątynię zbudowaną na ziemiach polskich. Możesz tu posłuchać największych organów w Polsce albo wejść po schodach na wysoką wieżę katedry i chłonąć panoramę pięknego Wrocławia.
Najstarszą świątynią w mieście jest jednak kościół św. Idziego – również znajdujący się w Ostrowie Tumskim. Kilka kroków dalej i możesz podziwiać pomnik Jana Nepomucena (największy na świecie!). Nie zapomnij wstąpić też do Muzeum Archidiecezjalnego – zobaczysz tu m.in. Księgę Henrykowską, a w niej pierwsze napisane w języku polskim zdanie.
Co prawda, Ostrów Tumski od kilku stuleci nie jest już wyspą, jednak nadal prowadzą do niego mosty. Koniecznie zatrzymaj się na moście Tumskim, czyli Moście Zakochanych – ozdobionym setkami kłódek, które symbolizują wieczną miłość.
Krótka przechadzka po okolicy i oto znalazłeś się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Choć nie jest to darmowa atrakcja we Wrocławiu, to zdecydowanie warto tu zajrzeć. Odpocznij chwilę, przysiądź nad oczkiem wodnym lub niespiesznie przespaceruj się po szklarni, aby nabrać sił na dalszą eksplorację miasta.
Słynny Mostek Pokutnic
Miasto mostów – tak często określany jest Wrocław. Co zobaczyć w związku z tym? Na pewno Mostek Pokutnic (inaczej Mostek Czarownic), czyli właściwie kładkę pomiędzy dwiema wieżami katedry św. Marii Magdaleny. Roztacza się z niej zapierający dech w piersiach widok na miasto.
Wokół tego miejsca narosło sporo legend. Jak podają niektóre, na mostku zamykano młode kobiety, które wiodły rozwiązły tryb życia. Za karę miały bezustannie zamiatać kładkę – zamiast tego pokutnice czasami rzucały się w przepaść! Ponoć nadal da się tu usłyszeć jęki i odgłosy zamiatania…
Niezwykła Panorama Racławicka
Co zobaczyć i co zwiedzić we Wrocławiu? Panorama Racławicka to na pewno znak rozpoznawczy miasta – pierwszy i jedyny zachowany do dziś przykład polskiego malowidła panoramowego oraz największy obraz w Polsce. Ma 15 metrów wysokości i 114 metrów długości! Jest monumentalny, a do tego zaskakuje realizmem przedstawionych scen.
Dzieło autorstwa lwowskich malarzy Jana Styki i Wojciecha Kossaka upamiętnia zwycięską bitwę pod Racławicami stoczoną 4 stycznia 1794 roku pomiędzy siłami powstańczymi a armią rosyjską.
Jak się tu znalazło? Płótno zostało uszkodzone w wyniku bombardowania Lwowa w 1944 roku. Nawinięto je na szpulę i ukryto we lwowskim klasztorze Bernardynów. Po wojnie malowidło zostało zwrócone Polakom przez radzieckie władze i przewiezione do Wrocławia.
Stwierdzono, że tak niezwykłe malowidło wymaga odpowiedniego wyeksponowania. W latach 80. XX wieku specjalnie w tym celu wybudowano charakterystyczną, brutalistyczną rotundę. Jeśli szukasz prawdziwych atrakcji Wrocławia, koniecznie odwiedź rotundę i spędź choć chwilę, przypatrując się niezwykłym, batalistycznym scenom uwiecznionym na płótnie.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Planujesz wizytę we Wrocławiu? Do listy zabytków, które musisz zobaczyć, koniecznie dopisz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Znajduje się ono w zjawiskowym neorenesansowym budynku. Ponadto ma wyjątkowo bogate zbiory – ponad 200 tysięcy eksponatów pochodzących z różnych okresów historycznych, a także zakątków świata.
Warto wiedzieć, że kupując bilet do wspomnianej wcześniej Panoramy Racławickiej, zyskujesz bezpłatny dostęp do wystaw stałych muzeum, a także do Pawilonu Czterech Kopuł oraz Muzeum Etnograficznego.
Zabytek Wrocławia wpisany na listę UNESCO: Hala Stulecia
Myślisz Paryż, widzisz wieżę Eiffla? Podobnie jest z wrocławską Halą Stulecia – to symbol miasta kojarzony na całym świeci i jedno z 15 miejsc w Polsce wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Halę zaprojektował wybitny architekt Max Berg. Wybudowano w 1913 roku, aby zorganizować w niej Wystawę Stulecia i upamiętnić setną rocznicę pokonania Napoleona pod Lipskiem. Wystawa Stulecia to monumentalne wydarzenie, w ramach którego uporządkowano znaczny obszar miasta.
Hala ma wysokość 42 metrów. Jej zwieńczeniem jest charakterystyczna kopuła o średnicy 67 metrów. Jest 1,5 raza większa od kopuły rzymskiego Panteonu! Jeśli zatem zastanawiasz się, co warto zobaczyć we Wrocławiu, zapamiętaj tę nazwę: Hala Stulecia.
Pawilon Czterech Kopuł oraz Muzeum Sztuki Współczesnej
Do kompleksu Hali Stulecia należy także Pawilon Czterech Kopuł. Podobnie jak hala powstał on w związku z organizowaną Wystawą Stulecia. Od lat 50. pawilon funkcjonował jako siedziba wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Powstały tu setki polskich dzieł filmowych, m.in. „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy. Aktualnie można tu oglądać jedną z najbogatszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce, a w nim prace Beksińskiego, Abakanowicza, Kantora, Nowosielskiego i innych wybitnych twórców.
Ogród Japoński
Ogród Japoński to niezaprzeczalna atrakcja Wrocławia i kolejna pamiątka po wspominanej tu już Wystawie Stulecia. Warto wiedzieć, że stworzono go we współpracy z japońskimi botanikami i ogrodnikami, tak aby jego każdy, nawet najmniejszy detal był wierny tradycyjnej japońskiej sztuce projektowania ogrodów.
Do ogrodu wchodzi się przez piękną bramę, aby następnie całymi godzinami przechadzać się wyznaczonymi alejkami i zachwycać się bujną, egzotyczną roślinnością. Ścieżki prowadzą do umiejscowionego centralnie stawu, w którym z kolei można obserwować ozdobne karpie japońskie Koi. Ukryte pośród kwiatów mostki, przemyślana architektura krajobrazu, wyjątkowe roślinne kompozycje, a do tego kojący dźwięk wodospadów – nic dziwnego, że Ogród Japoński to tak popularne miejsce zarówno na randkę, jak i na rodzinny, niedzielny spacer. Bez wahania dopisz go na listę pt. „Wrocław – co zobaczyć”.
Wrocławska Fontanna w Pergoli
Jeśli szukasz pomysłu na to, co robić we Wrocławiu, udaj się do parku znajdującego się tuż przy Hali Stuleci. Tak, to kolejna atrakcja Wrocławia w tej okolicy! Znajdziesz tu zabytkową pergolę wybudowaną w 1913 roku, a do tego największą multimedialną fontannę w Polsce. To idealne miejsce do spędzania leniwego, błogiego czasu – weź ze sobą koc, książkę i poczekaj do wieczora, kiedy to rozpocznie się wodno-muzyczny spektakl. Fontanna zajmuje powierzchnię około 1 hektara, ponadto składa się na nią aż 300 dysz wodnych, 3 dysze ogniowe, a oprócz tego 800 świetlnych punktów, efekt jest więc niesamowity. To też przykład darmowej atrakcji we Wrocławiu.
Atrakcje dla dzieci – Wrocław
Wrocław to także miejsce wręcz stworzone na weekendowy wypad z dzieciakami. Miasto oferuje wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, które to – uwaga! – zainteresują również dorosłych. To win-win dla całej rodziny.
Wrocławskie Hydropolis
Marzy Ci się Wrocław? Co zobaczyć w tym pięknym mieście, jeśli podróżujesz z dziećmi? Podpowiadamy: swoje kroki skieruj do Hydropolis, czyli wyjątkowego centrum wiedzy na temat wody. Już sama jego lokalizacja jest niesamowita! Hydropolis znajduje się bowiem w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku czystej wody.
Co ma do zaoferowania Hydropolis? Tuż po przekroczeniu progu wodnego centrum możesz podglądać pracę Drukarki Wodnej. To najdłuższe tego rodzaju urządzenie w Europie. Napisy i obrazy wyświetlające się na ponad 46-metrowej kurtynie wodnej wyglądają wręcz magicznie.
A dalej? Robi się jeszcze ciekawiej! Czeka na Was 7 stref tematycznych, ciekawostki na temat przełomowych odkryć dotyczących natury wody, podwodnego świata oraz wykorzystania tego żywiołu przez człowieka. Przykładowo w Strefie Głębiny podejrzycie modele morskich stworzeń, np. kilkumetrowe rekiny. Następnie odpoczniecie, racząc się pięknymi krajobrazami tropikalnej plaży. Jeśli lubicie przygody, możecie zaś zwiedzić replikę podwodnego statku.
ZOO we Wrocławiu
Jedną z największych atrakcji dla dzieci we Wrocławiu na pewno jest tutejsze ZOO. To nie lada gratka: najstarszy, a do tego największy ogród zoologiczny w Polsce. Jak w całym mieście, także i tu znajdują się liczne zabytkowe zabudowania, m.in. słoniarnia czy pawilon małp. A oprócz tego tysiące gatunków zwierząt, także zagrożonych wyginięciem. Planując odwiedziny we wrocławskim ZOO z dziećmi, warto sprawdzić rozpiskę, na której zaznaczono godziny karmienia poszczególnych zwierząt.
Zajrzyjcie również do Afrykarium. To olbrzymie oceanarium, w którym możecie obserwować fascynującą florę i faunę Czarnego Lądu – unikatowe na skalę światową rozwiązanie.
Wrocławskie krasnale
A czy wiesz, że we Wrocławiu można spotkać także… krasnoludki? Niewielkie figurki krasnali zaczęły się pojawiać w mieście w 2005 roku – za sprawą lokalnego rzeźbiarza Tomasza Moczka – i wkrótce stały się symbolem Wrocławia. Aktualnie żyje ich tu kilkaset, jednak krasnoludzia społeczność wciąż się powiększa. Jeśli chcecie poznać je bliżej, weźcie jedną z mapek dostępnych w centrum informacji turystycznej i podążajcie ich śladem. Organizowane są nawet wycieczki tropem krasnali, gry miejskie oraz specjalne wydarzenia artystyczne.
Rejs statkiem wycieczkowym
Prawdziwa atrakcja we Wrocławiu dla całej rodziny! Możecie wsiąść na statek na jednej z pięciu przystani położonych nad Odrą. Podczas przeprawy przez miasto będziecie podziwiać jego piękną panoramę z niecodziennej perspektywy. Najkrótszy rejs trwa 40 minut, więc dzieciaki na pewno nie zdążą się znudzić. Zwiedzanie Wrocławia statkiem to też świetny pomysł na randkę, już bez dzieci. Dostępne są bowiem romantyczne rejsy nocne.
Miasto sztuki
Co warto robić we Wrocławiu z dziećmi? Wrocław to Europejska Stolica Kultury 2016 – nie brakuje tu więc wartościowych atrakcji również dla najmłodszych. Dajcie się oczarować temu miastu wypełnionemu sztuką – na początek odwiedźcie Teatr Lalek, w którym wystawiane są słynne kukiełkowe sztuki dla dzieci i dorosłych. Potem małych melomanów można zaprowadzić do Narodowego Forum Muzyki. Odbywają się tu specjalne koncerty dla dzieci i rodziców, poprzedzone prelekcjami. A jeśli jeszcze Wam mało, zajrzyjcie do Teatru Muzycznego Capitol. Macie szanse tu obejrzeć spektakle muzyczne i operetkowe dedykowane dla publiczności w przeróżnym wieku.
Teraz już wiesz, jak produktywnie możesz spędzić czas we Wrocławiu – atrakcje na weekend układają się w długą listę, z której trudno cokolwiek wykreślić! Jeśli lubisz planować, ułóż szczegółowy harmonogram zwiedzania miasta, a jeśli nie – przyjedź tu na kilka dni i decyzje podejmuj na bieżąco. Sprawdź naszą stronę polregio.pl oraz aplikację POLREGIO i kup bilety na pociąg na pasujący Ci termin. Do Wrocławia możesz dojechać m.in. pociągiem Kamieńczyk. Czy wiesz, że ma on najdłuższą trasę spośród wszystkich składów POLREGIO? Przemierza 300 km malowniczą trasą od Szklarskiej Poręby aż do Poznania. Na wrocławskim dworcu wysiądziesz więc po przyjemnej podróży spędzonej na obserwowaniu pięknych widoków za oknem.