Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Zobacz ruchome piaski w Łebie – największe w Europie

Zobacz ruchome piaski w Łebie – największe w Europie

Polskie wybrzeże Bałtyku skrywa jedno z najbardziej fascynujących zjawisk przyrodniczych Europy – ruchome piaski. Największe tego typu wydmy na kontynencie znajdują się w Słowińskim Parku Narodowym, niedaleko miejscowości Łeba. To miejsce jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale także cennym ekosystemem o unikalnej faunie i florze.

Jak powstały polskie wydmy? 

Wydmy będące częścią Słowińskiego Parku Narodowego zaczęły powstawać tysiące lat temu. Proces formowania się imponujących wzniesień rozpoczął się po ostatnim zlodowaceniu, gdy Bałtyk przybrał współczesne kształty. Wiatry wiejące znad morza stopniowo nanosiły piasek na brzeg, tworząc pierwsze wydmy. Skąd określenie ruchome”? Te piaskowe wzgórza są nieustannie kształtowane przez naturę, przemieszczając się pod wpływem silnych wiatrów z prędkością do 10 metrów rocznie. Duże znaczenie dla ich kształtowania mają nawet bardzo krótkotrwałe wiatry sztormowe o prędkościach powyżej 10 m/sek, jednak ruch piasku rozpoczyna się już przy wietrze wiejącym z prędkością 5m/sek.

 

Unikalny krajobraz i cenny ekosystem

Słowiński Park Narodowy jest miejscem o wyjątkowej wartości przyrodniczej. Ruchome wydmy, które osiągają wysokość przekraczającą nawet 40 m n.p.m. stanowią spektakularny widok.

Mimo surowych warunków flora i fauna parku są zaskakująco różnorodne. Na wydmach rosną gatunki roślin przystosowane do suchego klimatu, np. wydmuchrzyca piaskowa czy rzadkie w skali kraju, chronione gatunki: mikołajek nadmorski oraz lnica wonna. Łącznie na tym terenie rośnie aż 909 gatunków roślin naczyniowych, 164 gatunki mchów, 300 gatunków glonów, 424 gatunki grzybów wielkoowocnikowych, a także 225 gatunków porostów. Występujące w parku rośliny są nie tylko przystosowane do przetrwania w warunkach silnych wiatrów i ubogich gleb, ale również pełnią kluczową funkcję w stabilizacji piasku, zapobiegając jego nadmiernemu przemieszczaniu. 

Fauna jest równie interesująca. Słowiński Park Narodowy to ostoja dla wielu gatunków ptaków, zarówno lęgowych, jak i migrujących. Występuje tu aż 279 gatunków z 452  zaobserwowanych w Polsce. Można obserwować m. in. rybitwy, bieliki oraz łabędzie nieme. Teren Słowińskiego Parku Narodowego to też dom dla wielu ssaków. Swoich przedstawicieli ma tu około 60% spośród stwierdzonych w Polsce gatunków ssaków. W lasach otaczających wydmy żyją sarny, jenoty, norki amerykańskie, dziki, lisy, bobry, a także rzadko spotykane gatunki nietoperzy. Niezwykłą atrakcją tego parku są sporadycznie spotykane na plażach foki szare, a w głębi Morza Bałtyckiego także morświny. W morskich i słodkich wodach parku żyje około 60 gatunków ryb.

Szlakami Słowińskiego Parku Narodowego jak zwiedzać polskie wydmy i okoliczne atrakcje?

Przyjeżdżając do Łeby, warto zaplanować trasę, która pozwoli w pełni docenić piękno Słowińskiego Parku Narodowego. Ruchome piaski znajdują się na Mierzei Łebskiej. Dostaniemy się tam bezpośrednio meleksem lub na rowerze. Wycieczkę najlepiej rozpocząć w miejscowości Rąbka, gdzie jest punkt widokowy na jezioro Łebsko, a także Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego, które przybliża historię regionu i proces powstawania wydm. Nieopodal na terenie parku znajduje się także ekspozycja militarna – wyrzutnia rakiet. Podążając dalej czerwonym szlakiem, docieramy do ruchomych piasków. Ze szczytu Wydmy Łąckiej można podziwiać panoramiczne widoki na Morze Bałtyckie oraz Jezioro Łebsko, które jest jednym z największych przybrzeżnych jezior polskich. Trasa wśród wydm prowadzi na szeroką plażę, z której kierując się na zachód, dotrzemy do kolejnego piaszczystego wzniesienia – Wydmy Czołpińskiej. W okolicy znajduje się także punkt widokowy oraz latarnia (jedna z niewielu na polskim wybrzeżu Bałtyku oddalona od skupisk ludzkich) zbudowana z czerwonej cegły. Kilka kilometrów dalej – we wsi Kluki – działa Muzeum Wsi Słowińskiej.

Ochrona i zrównoważony rozwój

Ze względu na unikalność i wrażliwość ekosystemu ruchome piaski w Łebie są objęte szczególną ochroną. Słowiński Park Narodowy jest wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO, co zobowiązuje do prowadzenia działań mających na celu ochronę przyrody i zachowanie bioróżnorodności. Turyści odwiedzający wydmy są proszeni o przestrzeganie zasad ustalonych dla odwiedzających park, w tym o poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych szlakach i ścieżkach. Unikatowy krajobraz Słowińskiego Parku Narodowego można także odkrywać na rowerze.

Łeba na wyciągnięcie ręki podróż do Słowińskiego Parku Narodowego

Dotarcie do Łeby jest łatwe, jeśli wybierzemy kolej. POLREGIO oferuje dogodne połączenia sezonowe. Do 31 sierpnia codziennie kursują pociągi, łączące z Łebą Gdynię Główną oraz Lębork. To idealna opcja dla osób oczekujących wygodnej podróży nad morze, bez konieczności szukania miejsc parkingowych czy tkwienia w korkach w nadmorskich miejscowościach. Bilety można komfortowo kupić, korzystając z aplikacji mobilnej POLREGIO.