Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

Ikonka i dla artykułów informacyjnych Ogólnopolskie
Informacje o regulacjach dotyczących silnego uwierzytelniania klienta (SCA). Unijna dyrektywa Payment Services Directive 2

  • Informacja o unijnej dyrektywie Payment Services Directive 2

    Informacja o unijnej dyrektywie Payment Services Directive 2

Szanowni Państwo,

informujemy o regulacjach dotyczących silnego uwierzytelniania klienta, czyli tzw. SCA (Strong Customer Authentication), w ramach unijnej dyrektywy PSD2 (Payment Services Directive 2). Przy płatności online będzie wymagana dodatkowa weryfikacja transakcji, w aplikacji banku lub przy pomocy kodu przesłanego SMS-em. Po dokładne informacje należy zwrócić się do swojego banku.


Czym jest i kogo dotyczy dyrektywa PSD2?

PSD2 (Payment Services Directive 2) to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Ma ona przede wszystkim zapewnić wysoki poziom ochrony konsumentów przy korzystaniu z usług płatniczych.


Co się zmieni?

Od 1 stycznia 2021 r. SCA musi być stosowane do wszystkich transakcji w handlu elektronicznym, a transakcje płatnicze nie spełniające standardu 3DS2 będą odrzucane przez bank wydający kartę. Oznacza to, że transakcje realizowane za pomocą rozwiązań płatniczych niezgodnych z 3DS2 nie dojdą do skutku. Bank wydający kartę będzie bowiem wymagać silnego uwierzytelniania transakcji. Z punktu widzenia użytkownika, podczas płatności za bilet, trzeba będzie wykonać dodatkowy krok, czyli potwierdzić transakcję. Może odbyć się to poprzez dodatkowy ekran, na którym wymagane będzie wpisanie kodu przysłanego przez Bank w wiadomości SMS lub też będzie konieczne przejście do aplikacji Banku i potwierdzenie w niej transakcji.

Przypominamy, że Podróżni korzystający z systemu sprzedaży online POLREGIO powinni skierować się do instytucji finansowej, której są klientem i tam powinni otrzymać szczegóły i wytyczne, co do sytuacji ww. uwierzytelniania oraz co i jak w ich przypadku się zmieni.


Zobacz wszystkie artykuły