Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

Ikonka i dla artykułów informacyjnych Podkarpackie
Nowy pociąg POLREGIO w barwach narodowych

 • ELF

  ELF

 • ELF

  ELF

 • ELF

  ELF

 • ELF

  ELF

 • ELF

  ELF

 • ELF

  ELF

 

Na Dworcu Głównym PKP w Rzeszowie został uroczyście odebrany nowoczesny pojazd elektryczny Elf2, wyprodukowany przez PESA Bydgoszcz dla samorządu województwa.

Pociąg jest wyjątkowy, gdyż tym razem nie został pomalowany na zielono i niebiesko tylko w biało-czerwone barwy narodowe. To pomysł na uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W pierwszą trasę nowy pociąg pojechał do Przeworska.

W uroczystym powitaniu nowego pojazdu wzięło udział wiele osób, między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele spółki Pesa Bydgoszcz, przedstawiciele spółek kolejowych, a także samorządowcy i uczniowie z dwóch rzeszowskich szkół. Nie zabrakło także dziennikarzy. Wicemarszałek Bogdan Romaniuk, reprezentujący zarząd województwa, podkreślił, że jest to wyjątkowy dzień i cieszy się, że w uroczystości tak licznie biorą udział młodzi ludzie.

Niepodległa dla wszystkich – takie hasło przyświeca dzisiejszej uroczystości i rzeczywiście ten pociąg będzie służył wszystkim mieszkańcom województwa podkarpackiego – mówił wicemarszałek Romaniuk.

Nowoczesne pojazdy szynowe przyciągają pasażerów. Zapewniam, że jesteśmy do państwa dyspozycji i będziemy czuwać nad tym i innymi pojazdami – zapewniał z kolei prezes Pesa Bydgoszcz Krzysztof Sędzikowski.

Symbol „Niepodległej”, który pojawił się na pojeździe doskonale komponuje się z akcją REGIObohater, którą obecnie prowadzimy. Połączenie kolei i historii to dobre narzędzie promowania naszych lokalnych bohaterów – powiedział Krzysztof Zgorzelski prezes Przewozów Regionalnych w Rzeszowie.

Po uroczystości na dworcu PKP w Rzeszowie, gdzie oprawę zapewniła orkiestra kolejowa, pociąg wyruszył w pierwszą trasę do Przeworska. Na co dzień będzie kursował na trasie Tarnów – Rzeszów – Przemyśl. Na pewno będzie się wyróżniał biało-czerwoną kolorystyką.

Zewnętrze kolory pociągu oraz oprawa graficzna systemu informacji pasażerskiej wewnątrz nawiązują do historycznych wydarzeń z okresu po I wojnie światowej. Plastyczną opowieść spina w klamrę postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, a poszczególne elementy oprawy prezentują wymarsz Legionów, toczone walki oraz mapę Rzeczypospolitej w granicach ukształtowanych po odzyskaniu niepodległości.

Nowy pojazd należy do najnowszej generacji elektrycznych zespołów trakcyjnych i spełnia wszystkie standardy UE i normy kolejowe TSI. Może nim podróżować 436 pasażerów, a rozwijana prędkość to 160 km/h.

Dla podwyższenia komfortu podróży i bezpieczeństwa pasażerów przewidziano w nim m.in.: dwie toalety, klimatyzację, wifi, uchwyty do przewozu rowerów, miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych lub na większy bagaż, monitoring, automaty biletowe, przewijak.

W nowym pojeździe elektrycznym jest też zainstalowany dynamiczny system informacji pasażerskiej, który jest zintegrowany z systemem Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie i pokazuje możliwości przesiadki na środki komunikacji miejskiej. Nowością w pojeździe są defibrylatory AED, mające chronić życie pasażerów w przypadku chorób krążenia. Pociąg ma także przyciemniane szyby, klimatyzację, gniazdka elektryczne do ładowarek oraz energooszczędne oświetlenie LED.

(źródło: www.podkarpackie.pl)


Zobacz wszystkie artykuły