Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

Ikonka i dla artykułów informacyjnych Ogólnopolskie
Pocztówka z wakacji POLREGIO - TOP 7 miejsc nad polskim wybrzeżem

  • Pociąg POLREGIO w Gdyni Głównej.

    Pociąg POLREGIO w Gdyni Głównej.

    Fot. Dominik Lebda

Trwają wakacje, a więc okres wzmożonych wyjazdów. W tym roku, z uwagi na pandemię, znacznie więcej osób niż zwykle zamierza spędzić urlop w kraju. Jak pokazują dane GUS sprzed miesiąca, zaledwie 8 % Polaków wyraziło chęć na zagraniczną podróż. W związku z tym POLREGIO uruchomiło w czerwcu dodatkowe składy do popularnych wśród turystów miejscowości. Rozpoczynamy również cykl „Pocztówek z wakacji”, w których zaprezentujemy najciekawsze zakątki Polski. Planujecie wycieczkę nad morze? Koniecznie zapoznajcie się z rankingiem unikatowych atrakcji, w pobliże których bez problemu dotrzecie pociągiem.

1. Słowiński park narodowy – Wydma Łącka

Na unikatowym obszarze Słowińskiego Parku Narodowego dochodzi do procesu przemieszczania się wydm. Piasek, który wyrzuca morze, osadzany jest na plaży, a następnie z pomocą wiatrów przemieszcza się nad mierzeję Łebską. Ruchome wydmy, wraz z największą z nich – Wydmą Łącką, są jednym z najpiękniejszych widokowych miejsc nad Bałtykiem. Za niewielką opłatą każdy może wejść do parku by podziwiać cuda tworzone przez naturę. Pociągiem POLREGIO dotrzecie bezpośrednio do Łeby, skąd już tylko niecałe 6 kilometrów do tego zapierającego dech w piersiach miejsca, w którym będziecie mogli poczuć się jak pośrodku pustyni.

2. Latarnia morska Czołpino

Latarnia Czołpino położona jest pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. To najdalej oddalona od skupisk ludzkich budowla tego rodzaju. Wzniesiona została w XIX w. na najwyższej okolicznej wydmie (56 m n.p.m) w odległości około tysiąca metrów od brzegu. Wieża latarni osiąga wysokość 25 metrów, a u jej podnóża znajduje się Dom Latarnika. Aby dostać się na miejsce należy przebyć półtorakilometrowy odcinek szlaku wytyczonego wśród dziko rosnącego lasu. Zwiedzanie latarni warto jednak zaplanować nieco dłuższą trasą - z podróżą przez widowiskowe Wydmy Czołpińskie. Najbliżej położone przystanki pociągów POLREGIO to stacje Ustka oraz dworzec PKP Słupsk.

3. Woliński Park Narodowy - Wzgórze Gosań

Na pierwszy rzut oka gwarne Międzyzdroje nie są miejscem, w którym możemy poczuć bliski kontakt z dziewiczą naturą. A jednak - wystarczy zaledwie kilkuminutowy spacer od centrum, by zagłębić się w sosnowy las porastający nadmorskie wzgórza. Szybko odkryjemy szereg dowodów na to, że to właśnie w tym miejscu zdaniem wielu, polskie wybrzeże jest najpiękniejsze. Gosań to najwyższe wzniesienie Parku, z którego rozpościera się urzekający widok na bezkresne morze i strome zbocze porośniętego krzewami klifu. Przy dobrej pogodzie dostrzeżecie zarysy miast - Międzyzdrojów i Świnoujścia, a także małego niemieckiego miasteczka Ahlbeck. Wzgórze Gosań to idealne miejsce, by podziwiać romantyczny zachód słońca na tle morza. Jeżeli w podróż wybierzecie się pociągiem, to Waszą stacją docelową będzie Świnoujście, oddalone od Wzgórza o niecałe 20 kilometrów. Stamtąd, bardziej aktywnym turystom, polecamy wycieczkę rowerową lub jogging brzegiem Bałtyku.

4. Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie

Do Centrum Słowian i Wikingów najszybciej dostać się można ze stacji Wysoka Kamieńska. Na miejscu znajdziemy rekonstrukcję kilkunastu zabudowań wczesno-średniowiecznego Wolina datowanych na okres od IX do XI wieku. Skansen usytuowany jest na nabrzeżu rzeki Dziwna. Prace rekonstrukcyjne realizowane są na podstawie wykopaliskowych badań archeologicznych prowadzonych w tym mieście od ponad 100 lat. We wnętrzach chat zobaczyć można repliki oraz stylizacje mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. Zwiedzający mają tu możliwość, nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków.

5. Fokarium w Helu

Fokarium w Helu znajduje się przy Bulwarze Nadmorskim i jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Na Hel dotrzecie bezpośrednio pociągiem POLREGIO, a sam obiekt od dworca PKP dzieli zaledwie 300 metrów. Fokarium jest placówką badawczo-hodowlaną, dzięki której w przyszłości foki znów zasiedlą południową część Morza Bałtyckiego. Na miejscu można obejrzeć ssaki z bliska, na żywo zobaczyć jakie mają zwyczaje, podziwiać ich niezwykłe umiejętności piłkarskie. Zwierzęta pod okiem doświadczonych opiekunów z pewnością zaprezentują swoje popisowe i spektakularne sztuczki.

6. Gabinet figur woskowych w Międzyzdrojach

Gabinet Figur Woskowych to świetna atrakcja turystyczna dla urlopowiczów w każdym wieku. Najsłynniejsze i najstarsze w Polsce Muzeum Figur Woskowych mieści się właśnie w Międzyzdrojach. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą się świetnie bawić, a zgromadzona tu kolekcja figur woskowych robi wrażenie. Wszystkie postacie wykonane zostały z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, w skali 1:1. Kiedy znudzi Wam się już plażowanie, warto tam zajrzeć – pamiątkowa fotka z wakacji z Barackiem Obamą czy Jamesem Bondem na pewno zrobi wrażenie na Waszych znajomych! Pociąg POLREGIO zatrzymuje się na oddalonej o 15 kilometrów stacji PKP Świnoujście.

7. Oceanarium w Kołobrzegu

Pociągiem POLREGIO bezpośrednio dotrzecie za to do Kołobrzegu. Jedną z ulubionych rodzinnych atrakcji w tym mieście jest tamtejsze Oceanarium. Wewnątrz, z bliskiej odległości, zobaczyć można tropikalne gatunki ryb pochodzących z flory i fauny Morza Czerwonego, Oceanu Spokojnego oraz Indyjskiego. Najmłodsi podróżnicy mają szansę podziwiać m.in. gatunki takie jak płaszczki, piranie, mureny, a nawet rekiny rafowe, których długość potrafi przekroczyć dwa metry. Akwaria są przestronne, co ułatwia turystom możliwość szczegółowej obserwacji fascynującego, podwodnego świata.


Wydmy w Łebie. Fot. Dominik Lebda

Pamiętajcie, że bez względu na to, czy planujecie krótszą, czy dłuższą podróż – warto przygotować się do niej z wyprzedzeniem. Bilety na pociągi kupić można w dowolnym miejscu i czasie za pośrednictwem Internetu, np. w systemie sprzedaży polregio.pl lub w bezpłatnej aplikacji mobilnej POLREGIO.


Zobacz wszystkie artykuły