Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

Ikonka i dla artykułów informacyjnych Ogólnopolskie
"Żołnierze Wyklęci” wśród REGIObohaterów

  • 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

    1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

 

Jak co roku, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przewozy Regionalne przyłączają się do upamiętnienia bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.


Największy Polski przewoźnik pasażerski, w kampanii edukacyjnej REGIObohater, wyróżnił wybitne postaci historyczne, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród nich znaleźli się również „Żołnierze Wyklęci”.

1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, pomiędzy godziną 20:00 a 20:45 strzałem w tył głowy dokonano egzekucji przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezesa WiN ppłk Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników. To data, która symbolicznie zamyka dzieje konspiracji niepodległościowej. Dlatego 1 marca został uchwalony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przewozy Regionalne, w kampanii edukacyjnej REGIObohater, nie zapomniały o żołnierzach niepodległościowego podziemia.

Tworząc w 2018 r. kampanię REGIObohater, Przewozy Regionalne przedstawiły 100 sylwetek postaci historycznych ostatniego stulecia. Celem kampanii był wybór 16 osób – po jednej w każdym województwie – bohaterów walki o niepodległość Polski. Wybrane postaci zostały patronami pociągów POLREGIO, które w najbliższych tygodniach wyjadą na tory w różnych częściach Polski.

Wybrani bohaterowie to osoby które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. lub miały szczególny wkład w budowanie i utrwalanie polskości pośród lokalnych społeczności na przestrzeni całego stulecia. Na stronie internetowej www.regiobohater.pl można znaleźć ich biogramy. Podkreślając znaczenie lokalnych bohaterów w historii Polski, największy przewoźnik pasażerski pamięta też o tych którzy należą do grona „Żołnierzy Wyklętych”.

Jednym z bohaterów jest m.in. Marian Bernaciak, pseud. „Orlik” - żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego, Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari. Marian Bernaciak był uczestnikiem wojny w 1939 roku, podczas której walczył na Kresach Wschodnich z Armią Czerwoną. Podczas okupacji hitlerowskiej pełnił rolę dowódcy Inspektoratu Puławy AK, kierował akcjami wymierzonymi w niemieckiego okupanta. Od 1945 roku został dowódca Inspektoratu Puławy WiN. Dowodził siłami podziemia antykomunistycznego w zwycięskiej bitwie z NKWD, KBW i UB w Lesie Stockim 24 maja 1945 roku. Dzięki swoim dokonaniom stał się legendą podziemia na Lubelszczyźnie i w Mazowieckiem. Dwukrotnie ranny, zginął podczas walki w czasie próby przebicia się z okrążenia. 

Kolejnym bohaterem zaliczanym do grona „Żołnierzy Wyklętych” był Anatol Sawicki podpułkownik Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ofiara komunistycznych represji. W latach 1918-1920 brał udział w obronie Lwowa przed Ukraińcami oraz w wojnie polsko-bolszewickiej i za swe męstwo otrzymał Krzyż Walecznych. We wrześniu 1939 roku trafił do niewoli niemieckiej, z której udało mu się zbiec. W latach 1943-1944 był oficerem Okręgu AK Lwów, a po wejściu Armii Czerwonej komendantem Obszaru Południowo-Wschodniego Organizacji „Nie”. Poszukiwany przez NKWD, w grudniu 1945 roku wyjechał do Krakowa, a potem na Dolny Śląsk, gdzie zorganizował eksterytorialny Okręg Lwowski „WiN”. Aresztowany w 1948 roku przez Urząd Bezpieczeństwa zmarł prawdopodobnie w wyniku obrażeń odniesionych podczas śledztwa. 

    

Wspominając „Żołnierzy Wyklętych” nie możemy zapomnieć o Marianie Pilarskim, pseud. „Jar”, zawodowym żołnierzu, jednej z legend Polskiego Państwa Podziemnego na Lubelszczyźnie, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Zdzisławie Badocha oficerze Armii Krajowej. Zdzisław Badocha był jeden z najdzielniejszych żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. W czasie II wojny światowej jako żołnierz 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej brał udział w walkach o wyzwolenie Wilna w ramach operacji „Ostra Brama”. Po jej zakończeniu uniknął niewoli i wraz ze swym plutonem zdołał się przedostać w rejon Białegostoku. W latach 1945-1946 wraz z żołnierzami Brygady walczył z radziecką i polską komunistyczną bezpieką, na terenie Podlasia, Pomorza Gdańskiego i Borów Tucholskich. 

Kolejny bohater Stanisław Sojczyński „Warszyc” to nauczyciel, kapitan Armii Krajowej, żołnierz powojennego podziemia niepodległościowego. Brał udział w wojnie obronnej w okolicach Hrubieszowa, gdzie został rozbrojony przez żołnierzy Armii Czerwonej, uniknął jednak niewoli. Włączył się do pracy konspiracyjnej w SZP-ZWZ-AK, był m.in. szefem Kedywu w Obwodzie Radomsko, gdzie wsławił się uwolnieniem z miejscowego więzienia ponad 50 osób i zamachem na miejscowego szefa Gestapo. Po wejściu Armii Czerwonej na ziemie polskie, nie godząc się z komunistycznym zniewoleniem, utworzył organizację o nazwie Konspiracyjne Wojsko Polskie.

Ważną postacią historyczną był też Józef Herzog, major Wojska Polskiego, żołnierz Legionów Polskich. W czasie I wojny światowej ochotniczo wstąpił do Legionów Polskich, fałszując metrykę. Brał udział w kampanii wołyńskiej, gdzie został dwukrotnie ranny. We wrześniu 1939 roku brał udział w obronie twierdzy Modlin. Po jej kapitulacji trafił do niewoli, z której wyszedł w 1945 roku. Za działalność w powojennym podziemiu niepodległościowym przebywał pięć lat w więzieniu we Wronkach.Kampania REGIObohater była objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Spółki Przewozy Regionalne i Program „Niepodległa”, a partnerem medialnym Grupa Wydawnicza Polska Press.

Zobacz wszystkie artykuły