Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > 10 miejsc, w których poczujesz zapach natury. Idealne dla rodzin!

10 miejsc, w których poczujesz zapach natury. Idealne dla rodzin!

Polska oferta turystyczna zaspokaja potrzeby turystów w każdym wieku, świadczą o tym choćby liczne propozycje dla rodzin z dziećmi. Postanowiliśmy zestawić 10 najciekawszych atrakcji, które czerpią z siły natury, ale jednocześnie znajdują się blisko polskich miast. 

Do każdego z tych miejsc można dojechać pociągami POLREGIO, co powoduje, że wyjazd na urlop jest wygodny i tani. Co ważne, bilety z oferty wakacyjnej pozwalają podróżować bez limitów – dziś nie musisz mieć konkretnego planu, wystarczy, że kupisz bilet i spontanicznie wybierzesz swój cel!

Ale skoro już czytasz ten tekst, zapoznaj się z naszymi rekomendacjami i zaplanuj kierunek podróży z POLREGIO.


Żywiec, Jezioro Żywieckie

Zbiornik retencyjny na rzece Sole, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego to jedna z największych atrakcji Żywca. Tu każdy poczuje potęgę gór i siłę żywiołu wody. Brzegi jeziora są świetnie zagospodarowane, istnieją tu widokowe, piesze i rowerowe górskie trasy turystyczne oraz plaże. Turyści mają możliwość uprawiania sportów wodnych. Powstały tu też liczne szkółki żeglarskie, pływackie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów. Rejs żywieckim statkiem wycieczkowym? Tak, bo w polskich górach wszystko jest możliwe.


Fosowskie, Mała Panew

Spływy kajakowe po rzece Mała Panew to obcowanie z przyrodą oraz fantastyczna zabawa w gronie rodziny. W województwie opolskim funkcjonuje kilkanaście firm, które każdego dnia umożliwiają wynajem kajaków i dostęp do kilku tras dla amatorów i zaawansowanych. Co ciekawe, organizatorzy atrakcji chętnie organizują transport dla grup zorganizowanych, dlatego kup bilet na pociąg POLREGIO, dojedź do stacji w miejscowości Fosowskie, a tam rozpocznie się wielka przygoda. Nie sprawdzaj tego sam, weź ze sobą przyjaciół i bliskich.


Kalisz, Rezerwat Archeologiczny

Kaliski gród to jedno z najważniejszych miejsc związanych z początkami państwa polskiego. Wybudowany został w latach 60. IX wieku na piaszczystej wyspie otoczonej wodami Prosny. Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu usytuowany jest w najstarszej części Kalisza, na terenie wczesnośredniowiecznego kaliskiego grodu, w bliskiej odległości od współczesnego centrum miasta. W 2008 roku odtworzono w Rezerwacie częściową zabudowę warowni, na którą składają się m.in. brama wjazdowa, siedem drewnianych chat, dwupoziomowa wieża.


Kielce, Kadzielnia

Kadzielnia jest najwyższym wzgórzem w stolicy województwa świętokrzyskiego, stanowi największe skupisko jaskiń na całej Kielecczyźnie. Najdłuższą spośród 25 jaskiń jest Jaskinia Odkrywców obejmująca trzy połączone ze sobą obiekty: Jaskinię Odkrywców, Prochownię i Szczelinę. Ta ostatnia została udostępniona turystom jako Podziemna trasa turystyczna w Kielcach. Obecne tamtejsze wyrobisko po kamieniołomach wypełniają wody podziemne. Utworzone w ten sposób Jezioro Szmaragdowe dodaje całej okolicy bajkowego charakteru.


Białystok, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Aby poczuć zapach natury, na pewno trzeba się wybrać do skansenu, gdzie architekturę wsi podlaskiej można podziwiać na świeżym powietrzu. Do Wasilkowa można dojechać rowerem lub komunikacją miejską, wprost z białostockiego dworca kolejowego. W skansenie znajdują się zarówno obiekty zaliczane do tak zwanej małej architektury, a więc krzyże, kapliczki oraz studnie, jak i budynki mieszkalne i gospodarcze. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej wciąż się rozwija się, bo przenoszone są do niego kolejne przykłady architektury drewnianej.


Kraków, Zakrzówek

Kraków to najpopularniejszy kierunek wycieczek turystycznych, ale rzadko pojawia się w zestawieniach dotyczących bliskości natury. To niesłuszne! Właśnie w Krakowie znajduje się zalew Zakrzówek, który powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynku krakowian. W sąsiedztwie zalewu znajdują się grupy skałek i ścian skalnych nazywane Skałkami Twardowskiego. Obszar przypomina zbocza Chorwacji.


Stalowa Wola, Rozwadów

W regionalnych składach POLREGIO warto podróżować z własnym rowerem. Szczególnie, jeżeli zamierzamy odwiedzić okolice Stalowej Woli. Z inicjatywy Nadleśnictwa Rozwadów w tamtejszych lasach powstała edukacyjna ścieżka rowerowa. Cała trasa przebiega równolegle do drogi Stalowa Wola-Tarnobrzeg. Wzdłuż szlaku utworzono przystanki, przy których spotkacie tablice informacyjne oraz drewniane ławki. Ciekawymi kierunkami na wycieczkę rowerową jest też Górka Esowska, Ruiny gorzelni rodu Lubomirskich i Puszcza Sandomierska.


Tarnów, Muzeum Etnograficzne

Na polskich ziemiach od dawna żyły narody i grupy etniczne, który czerpały energię z siły żywiołów i natury. Można się o tym przekonać w tarnowskim Muzeum Etnograficznych, które charakteryzuje jedyna w Europie stała wystawy poświęcona historii i kulturze Romów. Na dziedzińcu muzeum można obejrzeć prawdziwe cygańskie wozy, a na życzenie wziąć udział w cygańskim ognisku i podziwiać tańce Cyganek ubranych w barwne stroje. Każdego roku w lipcu wyrusza stąd "Tabor Pamięci", który ściąga do Tarnowa turystów ze świata.


Grudziądz, Twierdza Grudziądz

Pociągi POLREGIO dojeżdżają do Grudziądza nawet z Gdańska. Warto o tym pamiętać, bo wypad to tutejszej twierdzy wydaje się być obowiązkowym punktem wakacji. W gęstym lesie znajduje się rozległy system fortów, głównie z XIX wieku, który na rozkaz króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego budowało 7 tysięcy osób. Grudziądzka Cytadela znana jest ze swoich rozległych chodników podziemnych. Systemy tzw. potern rozrastają się pod twierdzą w labirynt o łącznej długości ok. 12 km. Fragmenty fortyfikacji są dostępne dla zwiedzających.


Piła, Rezerwat Kuźnik

W poszukiwaniu zapachów natury warto wybrać się do Piły, gdzie na 96 hektarach znajduje się krajobrazowy rezerwat przyrody. Teren chroniony był jako rezerwat już przed wojną, a powstał, by zabezpieczać krajobraz Jeziora Rudnickiego. Naliczono tu blisko 400 gatunków roślin, w tym wiele rzadkich gatunków lądowych i wodnych. Występuje tu także ponad 30 gatunków ptaków, 370 gatunków chrząszczy i blisko 150 gatunków pająków. Rezerwat Kuźnik to naturalne płuca Piły i perła regionu. Koniecznie zabierzcie ze sobą aparat!