Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > 11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Kilka słów o historii

Nim przejdziemy do propozycji celebrowania Narodowego Święta Niepodległości, chcielibyśmy jednak zacząć od kilku faktów z historii. Od kiedy i dlaczego Polacy świętują właśnie 11 listopada? Data ta jest datą umowną, przyjętą jako oficjalny Dzień Niepodległości w 1937 roku. Nawiązuje ona do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne,

 

który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie, do Polski zaś w tym czasie powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Niestety, Polacy niezbyt długo mieli okazję celebrować to święto, ponieważ już w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, zostało ono zniesione przez władze komunistyczne i przywrócono je dopiero w roku 1989. Obecnie jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obok Święta 3 Maja. To dzień ustawowo wolny od pracy.

 

Symbole narodowe na 11 listopada

Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn. Dlatego 11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, a w wielu instytucjach i domach słychać „Mazurka Dąbrowskiego”. Niezależnie od okoliczności, w których znaleźliśmy się w tym roku, nie musimy z tego rezygnować. Zawieśmy polskie flagi przy domach lub w oknach, by miejscowości, w których mieszkamy przybrały biało-czerwone barwy w tym dniu. Nie zapomnijmy również o odśpiewaniu hymnu w samo południe – przypomina nam o tym akcja „Niepodległa do hymnu”. Aby to ułatwić Polakom, biuro programu „Niepodległa” zachęca wszystkie stacje radiowe i telewizyjne, by 11 listopada o godz. 12:00 wyemitowały „Mazurka Dąbrowskiego”. Więcej informacji na temat tej akcji można znaleźć na stronie: niepodlegla.gov.pl. Są tam również pliki do pobrania ze słowami hymnu oraz nuty, tak by każda rodzina, pomimo obostrzeń epidemiologicznych, mogła podtrzymać tradycję i śpiewać wspólnie z najbliższymi w domu.

 

Co z tradycyjnymi paradami i marszami?

Tym razem Narodowe Święto Niepodległości celebrować będziemy tylko w domach. Nie odbędą się kolorowe parady w miastach, nie będzie Marszu Niepodległości w Warszawie, Poznaniacy nie będą spacerować w barwnym korowodzie po ul. Święty Marcin. Dlatego tak ważne jest, by kultywować tradycję w domowym zaciszu, by samemu zadbać o to, by przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Warto opowiadać historię Polski dzieciom, tłumaczyć im dlaczego 11 listopada jest tak ważny dla wszystkich Polaków. To idealny moment, by nauczyć maluchy wierszyka „Polak Mały”. Dzień wolny spędzony w domu, a w szczególności taki dzień, nie musi być nudny. A do tego może być bardzo smaczny, jeśli weźmiecie przykład z Poznaniaków i będziecie zajadać się w tym dniu rogalami świętomarcińskimi. Takie z certyfikatem kupicie tylko w Wielkopolsce lub zamówicie on-line, ale bardzo podobne wypieki dostępne są w tym okresie w cukierniach w całej Polsce. Co więcej, w Internecie można też znaleźć przepis na ten przysmak i zrobić go samemu, zamieniając pracę w kuchni w prawdziwą celebrację dnia 11 listopada.

 

Jako POLREGIO od lat włączamy się w wiele akcji patriotycznych i co roku, 11 listopada, podkreślamy jak ważne jest celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku nie będziemy Was zapraszać do podróży pociągiem w tym dniu, jeśli nie jest to konieczne. Zachęcamy jednak do wycieczki po kartach historii, do zapoznania się z bardzo ważnymi nazwiskami dla dziejów Polski. Znajdziecie je na stronie naszej akcji REGIObohater, w ramach której internauci wybrali 16 REGIObohaterów, 16 postaci które zostały patronami pociągów POLREGIO. Być może mieliście już okazję podróżować tymi pociągami, dziś - mając więcej czasu – zachęcamy do zapoznania się z biogramami naszych regionalnych bohaterów.