Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

Aktualna sytuacja epidemiczna zrewolucjonizowała nasz dotychczasowy styl życia. Musieliśmy zmienić wiele zwyczajów, które towarzyszyły nam od zawsze. Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły także na nasze nawyki w trakcie podróżowania. Poniżej przedstawiamy 5 zasad pandemicznego savoir-vivre, które warto stosować w trakcie podróży podczas pandemii i nie tylko.

 

1. Noszenie maseczki ochronnej

Naczelną zasadą w podróży pociągiem w ostatnich czasach jest zasłanianie nosa i ust - najlepiej specjalną maseczką ochronną. Maseczkę należy nałożyć przed wejściem na pokład i nosić ją w trakcie całej podróży. Jest ona niezbędna dlatego, że stanowi fizyczną barierę między nami a innymi pasażerami i pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia. Pamiętajmy, że jest ona skuteczna tylko wtedy, kiedy zasłaniamy nią także nos - zasłanianie jedynie ust mija się z celem. Możemy zdecydować się na jednorazową maseczkę - taką nakładamy na twarz tylko raz, a później wyrzucamy do śmietnika. Inną możliwością - bardziej ekologiczną i tańszą - jest nabycie wielorazowej maseczki, która posłuży nam dłużej. Możemy ją uszyć z kawałka

 

materiału - nada się do tego stara koszulka lub bluzka - albo kupić już uszytą w sklepie. Pamiętajmy, że wielorazową maseczkę należy prać po każdym użyciu (w temp. przynajmniej 60 st. C) lub dezynfekować, przykładając do niej rozgrzane żelazko. Ponieważ nie jest to praktyczne, warto mieć kilka maseczek na zmianę. Apelujemy, aby obowiązek noszenia maseczki potraktować poważnie i stosować się do zaleceń. Dbając o własne bezpieczeństwo, dbamy także o bezpieczeństwo nas wszystkich.

 

2. Dezynfekcja rąk

Kolejną zasadą, którą warto wdrożyć jest mycie i dezynfekcja rąk, co należy zrobić przed i po podróży. W POLREGIO dokładamy wszelkich starań, aby utrzymać czystość w pociągach i dezynfekować przestrzenie wspólne. Jednak nawet staranna dezynfekcja nie zastąpi regularnego dbania o higienę osobistą. Ręce należy myć dokładnie mydłem przez przynajmniej pół minuty i dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. Ręce warto zdezynfekować po dotarciu na miejsce w pociągu, a także po dotknięciu przestrzeni wspólnych, jak barierki czy okna. Myjąc często ręce nie tylko chronimy siebie przed bakteriami i wirusami, ale także nie przenosimy ich na inne przedmioty. Warto zaopatrzyć się we własny środek do dezynfekcji rąk i stosować go, gdy nie będzie ogólnodostępnego płynu w pobliżu.

 

3. Zachowujmy od siebie 1.5 metra odstępu

O ile to możliwe, starajmy się utrzymywać zalecane 1.5 metra odstępu od innych pasażerów. Jest to szczególnie ważne przy wsiadaniu i wysiadaniu. Pamiętajmy, że załoga konduktorska obserwuje sytuację na peronie w trakcie postoju pociągu i widzi ilość wsiadających pasażerów, co umożliwia nam spokojne opuszczenie pokładu przy zachowaniu bezpiecznych odstępów. Kiedy nie jest to możliwe, pamiętajmy o maseczce oraz zdezynfekowaniu rąk zaraz po wejściu na pokład lub jego opuszczeniu. Aby uniknąć niepotrzebnego kontaktu z ludźmi, warto także kupić bilety online lub przez aplikację POLREGIO, do czego gorąco zachęcamy.

 

4. Posiłek zjedzmy przed podróżą

W miarę możliwości starajmy się zjeść posiłek przed podróżą pociągiem. Unoszące się w powietrzu zarazki mogą z łatwością osiadać na żywności - nie wspominając o tym, że aby coś skonsumować, należy zdjąć maseczkę. Przy jedzeniu rozpylamy także drobinki śliny, które zostaną na otaczających nas przedmiotach. Zadbajmy o siebie i innych i odłóżmy przekąskę na pobyt w domu lub w restauracji.

 

5. W uzasadnionych przypadkach zrezygnujmy z podróży

Dokładamy wszelkich starań, aby podróż z POLREGIO była bezpieczna. Jeśli dostrzegasz u siebie objawy infekcji - zanotowałeś/aś podwyższoną temperaturę, masz kaszel i katar - zrezygnuj z podróży pociągiem. Warto mieć na względzie nie tylko własne bezpieczeństwo - podróżowanie może pogorszyć nasze samopoczucie - ale także bezpieczeństwo innych, którzy mogą zarazić się od nas. Należy także zrezygnować z podróży, jeśli mamy podejrzenie lub potwierdzenie kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem. Możemy być wówczas bezobjawowymi nosicielami wirusa, którzy - sami przechodzący chorobę bez widocznych oznak - narażą na zakażenie innych. Wykażmy się w takiej sytuacji odpowiedzialnością i zdroworozsądkowym podejściem.

 

Stosując te pięć prostych zasad w trakcie podróży pociągiem, mamy szansę znacznie zmniejszyć ryzyko zarażenia siebie lub innych nie tylko koronawirusem, ale także innymi chorobami zakaźnymi. Pamiętajmy, że dbając o siebie, dbamy także o innych. Kiedy to możliwe, korzystajmy z bezkontaktowych metod organizacji podróży - kupujmy bilety online przez aplikację, płaćmy bezgotówkowo i sprawdzajmy rozkłady w Internecie. Dzięki temu nasza podróż będzie spokojna, bezpieczna i odpowiedzialna.

 

 

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień. Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery.

Czytaj więcej ›
5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

Aktualna sytuacja epidemiczna zrewolucjonizowała nasz dotychczasowy styl życia. Musieliśmy zmienić wiele zwyczajów, które towarzyszyły nam od zawsze. Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły także na nasze nawyki w trakcie podróżowania. Poniżej przedstawiamy 5 zasad pandemicznego savoir-vivre, które warto stosować w trakcie podróży podczas pandemii i nie tylko.

Czytaj więcej ›
Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Kochasz pociągi, podróże po torach i wszystko to, co związane z koleją? Teraz jednak wydaje Ci się, że nie masz jak pielęgnować tej pasji, bo przestrzegasz zasad i w czasie epidemii nie podróżujesz rekreacyjnie i jak każdy z nas wyznajesz zasadę #zostańwdomu?

Czytaj więcej ›