Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Bezpieczeństwo na torach – zadbajmy o szczęśliwy powrót dzieci do szkoły

Bezpieczeństwo na torach – zadbajmy o szczęśliwy powrót dzieci do szkoły

Początek roku szkolnego i powrót do powakacyjnej rzeczywistości może być dla uczniów trudny. Nim na dobre wpadną w rytm codziennej pracy, są często rozkojarzeni po letnim lenistwie i nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, które czyhają na nich już w drodze na lekcje. Wrzesień to niestety zawsze najtragiczniejszy miesiąc w roku, pod względem liczby wypadków z udziałem dzieci. Dlatego właśnie teraz jest idealny czas, by przypomnieć najważniejsze zasady bezpiecznego powrotu do szkoły.

Zacznijmy od kwestii prawnej związanej z tym tematem. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym (art. 43 ust. 1), dziecko, które nie ukończyło 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. W praktyce oznacza to, że młodsze dzieci nie mogą same chodzić do szkoły, nawet jeśli mają bardzo blisko. To na rodzicach i opiekunach najmłodszych spoczywa obowiązek zapewnienia im bezpiecznej drogi do szkoły. Jeśli się z niego nie wywiążą mogą zostać ukarani naganą lub grzywną. Mówi o tym jasno kodeks wykroczeń:

Art. 89. Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Bardziej niż o zapłacenie mandatu, chodzi tu oczywiście o bezpieczeństwo zdrowia i życia dziecka. Dlatego, pomimo zakazu poruszania się poza strefą zamieszkania bez opieki, warto działać prewencyjnie. Bardzo ważnym jest, by wyposażyć dzieci w odblaski, które zwiększają ich widoczność na drodze. Noszenie odblasków to nie wstyd i trzeba dawać najmłodszym tego przykład. Na rynku jest obecnie dostępnych tyle produktów odblaskowych, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie – plecaki, kamizelki, opaski, czapki – jest w czym wybierać. Nie można też zapominać o edukacji najmłodszych odnośnie właściwego zachowania się w pobliżu dróg i torów. O ile rodzice bardzo często powtarzają z dziećmi zasady dotyczące poruszania się po drogach przeznaczonych dla ruchu motorowego, to często zapominają o pociągach, na które również niektóre dzieci mogą się natknąć w  niedalekim sąsiedztwie szkoły czy domu.

Podstawą bezpieczeństwa na obszarach kolejowych jest znajomość przepisów. Przede wszystkim, warto wytłumaczyć dziecku różnicę między przejazdem strzeżonym i niestrzeżonym oraz pokazać i omówić co oznaczają i gdzie występują najważniejsze znaki drogowe związane z ruchem pociągów. Zaliczają się do nich:

- sygnalizator świetlny ze szlabanem,
- znak ostrzegawczy: przejazd kolejowy z zaporami,
- znak ostrzegawczy: przejazd kolejowy bez zapór,
- STOP,
- przejście dla pieszych,
- sieć pod napięciem,
- krzyż św. Andrzeja,
- słupki wskaźnikowe informujące, jaki dystans dzieli nas   od przejazdu.

Oprócz zaznajomienia dzieci z przepisami, ważne jest również nauczenie ich numeru alarmowego 112 i wytłumaczenie, w jakich sytuacjach należy z niego korzystać. W razie wypadków w obrębie torów kolejowych, bardzo pomocny jest także numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, przypisany do konkretnego przejazdu (to nr linii kolejowej i jej kilometr). Dzięki niemu, podczas interwencji, operator numeru 112 szybko lokalizuje przejazd w terenie, wstrzymuje ruch pociągów i błyskawicznie wysyła odpowiednie służby we właściwe miejsce. Dobrze, by nawet najmłodsi o tym wiedzieli.

Kolejną ważną kwestią jest przedstawienie dziecku zagrożeń, które występują w obszarach ruchu kolejowego. Szczególną uwagę warto poświęcić takim tematom jak:

- zabawa w pobliżu torów i przejazdów kolejowych,
- zbliżanie się, dotykanie, wspinanie i jakakolwiek inna aktywność przy urządzeniach będących pod napięciem,
- układanie kamieni lub innych rzeczy na torach kolejowych,
- przechodzenie przez przejazdy kolejowe oraz przez „dzikie przejścia” w niedozwolonych miejscach,
- nieuwaga np. przez słuchawki na uszach lub telefon w ręku,
- zbliżanie się do krawędzi peronu na stacjach kolejowych.

Pamiętamy też o dzieciach, które na co dzień dojeżdżają do szkoły pociągiem. Najczęściej jest to już nieco starsza młodzież, ale niezależnie od wieku, warto rozmawiać z nią o zasadach zachowania należytej ostrożności na torach. Przypominajmy dzieciom o  rozważnym wchodzeniu i wychodzeniu z pociągu. Zwracajmy uwagę, że pośpiech w tych sytuacjach nie jest wskazany, a wskakiwanie lub wyskakiwanie z jadącego pociągu jest ekstremalnie niebezpieczne. Lepiej spóźnić się na lekcje niż ryzykować zdrowiem i  życiem. Ogromnym zagrożeniem jest również otwieranie drzwi w jadącym pociągu oraz wychylanie się przez okna. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że niewinna zabawa lub zakład ze znajomymi może się skończyć tragedią. Róbmy więc wszystko, by ich unikać i przestrzegajmy dzieci przed zagrożeniami.

Przy okazji, warto też przypomnieć o zasadach savoir vivre-u w podróży, o których pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów tutaj. Uczmy najmłodszych właściwego zachowania i pamiętajmy, by dawać im dobry przykład.

Bezpiecznego i przyjemnego powrotu do szkoły!


Autor: POLREGIO