Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Dokąd na ferie? Najciekawsze miejsca na wycieczkę z dziećmi w III turze zimowej przerwy

Dokąd na ferie? Najciekawsze miejsca na wycieczkę z dziećmi w III turze zimowej przerwy

Od 31 stycznia do 13 lutego będą trwały ferie dla czterech kolejnych województw. Uczniowie z dolnośląskiego, opolskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego dostaną dwa tygodnie na podładowanie baterii i skorzystanie z odpoczynku w zimowych warunkach. To świetny czas na małe wycieczki, dzięki którym każdy wolny dzień czy weekend będą wypełnione atrakcjami.

Wsiadając w pociągi POLREGIO, odkryjesz przy okazji perły regionalnej turystyki i przekonasz się, że Polska skrywa jeszcze wiele przepięknych miejsc! Bilet w dłoń lub w aplikacji i ruszamy w podróż z okazji III tury ferii!

Zachodniopomorskie

Nasza wycieczka rozpoczyna się w stolicy województwa zachodniopomorskiego, Szczecinie. Skoro zima i ferie, to trudno o lepszą propozycję niż stok narciarski! Choć Szczecin od Zakopanego dzieli ponad 700 kilometrów, mieszkańcy miasta z północnego-zachodu pod ręką mają wycieczkę na Gubałówkę i narciarskie stoki. Jak to możliwe? Odpowiada za to Szczecińska Gubałówka, czyli zimowy kompleks składający się z dwóch stoków narciarskich z wyciągiem orczykowym, lodowiska oraz karczmy urządzonej w góralskim stylu. Tutejsze trasy narciarskie to świetne miejsce do stawiania pierwszych kroków na deskach zjazdowych i potrenowaniem przed wypadem w góry. Na miejscu można skorzystać z wypożyczalni sprzętu oraz lekcji z instruktorami narciarstwa i snowboardu. Stoki narciarskie są sztucznie dośnieżane, natomiast na Szczecińskiej Gubałówce znajdziecie także stok dla saneczkarzy – ten uzależniony jest od warunków pogodowych, dlatego jeżeli za oknem biało, łapcie sanki i biegnijcie na górkę!

Również jeżdżenia – lecz tym razem bardziej po płaskim i bez śniegu – dotyczy nasza druga szczecińska propozycja. W Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie znajdziecie liczne wystawy związane z motoryzacją, techniką i historią komunikacji miejskiej. Eksponatów jest naprawdę mnóstwo! Oryginalne junaki, szczecińskie automobile z XIX wieku, motocykle pamiętające międzywojnie, klasyki polskich dróg jak fiaty 125p. Do tego samochody służb mundurowych, autobusy i tramwaje z blisko setką wiosen na karku oraz prototypy pokazujące kreatywność polskiej myśli technicznej na przestrzeni dziejów. Duże zabawki trafią w gusta szerokiego spektrum odwiedzających: od tych najmłodszych, którzy być może pierwszy raz w życiu zobaczą tak niecodzienne dla nich pojazdy, aż po tych bardziej doświadczonych, dla których będzie to okazja do powspominania wehikułów z dawnych lat. Muzeum organizuje także wystawy czasowe, dlatego warto sprawdzać ofertę i być na bieżąco!

A czy są w Szczecinie jakieś warsztaty artystyczne? No pewnie, że są! Wspaniałą zabawą dla dzieci mogą być ferie w Teatrze Lalek Pleciuga. Program przewiduje blok zajęć, które rozwiną u młodych adeptów sztuki wiele umiejętności przydatnych nie tylko na deskach teatralnych scen, ale też w codziennym życiu. Kreatywność, panowanie nad głosem, przemawianiem, umiejętność dostrzegania i opisywania emocji – to wszystko można wynieść z warsztatów, a później umiejętnie wykorzystać. Lekcje obejmują podstawy aktorstwa, pisania wierszy czy tworzenia scenografii. Zdecydowanie warto się na nie zapisać! Jeżeli jednak warsztaty nie tym razem, to na pewno polecamy po prostu odwiedzić Pleciugę i udać się tam na jeden z lalkarskich spektakli, jakie znajdziecie w repertuarze.

Mówiliśmy już, że Szczecin ma w sobie coś z gór. Spośród atrakcji sportowych proponujemy zatem centrum wspinaczkowe Big Wall. Wspinaczka to kapitalny sport, który rozwija ogólną sprawność, wzmacnia mięśnie oraz ćwiczy myślenie i odpowiedzialność. Na ściankach odnajdą się i dzieci, i dorośli, a wielość tras sprawi, iż możecie wspinać się niezależnie od Waszego poziomu umiejętności. Mocna propozycja dla aktywnych i tych, którzy chcą się trochę zaktywizować.

Nie tylko Szczecin – Kołobrzeg, Wolin i Świnoujście na ferie

Co jeszcze zobaczyć w zachodniopomorskim? Kierunki proponujemy dwa: wschodni i zachodni. Zacznijmy od pierwszego. Wsiadamy w pociąg POLREGIO w Szczecinie i kierujemy się nad samo morze, do Kołobrzegu. Trochę za zimno na rejsy po Bałtyku, ale dla szczurów lądowych Kołobrzeg ma cudowną atrakcję. Zaledwie 50 metrów od latarni morskiej, w podziemiach Rezydencji Kapitańskiej, panoszą się myszy! Ale spokojnie, wszystko jest tu pod kontrolą ludzi (i trochę myszy, ale ciii!). Pięćset uroczych gryzoni tworzy w piwnicznych pokojach Miasto Myszy. Zaadaptowane ciągi kanalizacyjne goszczą salki tematyczne, a ich bohaterami są mniejsze i większe, brązowe, białe, czarne czy łaciate myszki biegające po precyzyjnie zaprojektowanych konstrukcjach. Mysie rodziny mają mysie domki, mysie mosty i mysie gadżety związane z tematem salki (od wakacji, przez zimę, po kosmos). Wszystko w baśniowym klimacie zapewnianym przez fluorescencyjne wnętrza i niezwykłą dbałość o detale. Miasto Myszy to obowiązkowa atrakcja, którą koniecznie trzeba odwiedzić w Kołobrzegu!

W Kołobrzegu polecamy także sieć lokalnych muzeów, które odpowiadają na potrzeby pasjonatów historii, zwłaszcza militarnej. Pięć powiązanych ze sobą placówek dostarczy Wam potężnej dawki wiedzy. W skład muzealnego łańcucha wchodzą: Muzeum Miasta Kołobrzeg, Dzieje Oręża Polskiego, Kołobrzeski Skansen Morski, Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001 oraz Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej. Ujrzenie na własne oczy okrętu marynarki wojennej stojącego na trawniku pośród torped i ogromnych dział naprawdę robi wrażenie!

Przerwę w zwiedzaniu proponujemy zaplanować w wyjątkowej kawiarni Eleven Club. Knajpa służy za punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na morze. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest ruchoma platforma – pijecie kawę przy stoliku, a cały świat dookoła przemieszcza się sam, by zaprezentować Wam swoje uroki!

Po wizycie w Kołobrzegu korzystamy z zalet biletu weekendowego POLREGIO i skoro możemy jeździć do woli, to ruszamy na zachód do Woli…na! Kontynuujemy tu wycieczkę szlakiem militarnych atrakcji w Podziemnym Mieście na Wyspie Wolin. Siatka podziemnych bunkrów służyła niegdyś obronności, a dziś jest udostępniona do użytku turystycznego. Należy do Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i ta informacja kieruje nas do ostatniego punktu zachodniopomorskiego tournée. W Świnoujściu bowiem znajduje się Twierdza na Wyspach, wpisująca się w szklak zabytków fortyfikacyjnych na wybrzeżu. To znakomita lekcja historii, którą wypada odwiedzić, przebywając w okolicy.

Mazowieckie

Warszawa udźwignęła ciężar odpowiedzialności, jaki spoczywa na stolicy, oferując obszerny repertuar atrakcji na ferie. Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie zaprasza do skorzystania z jednej ze swoich propozycji. A jest ich mnóstwo! Wśród spotkań familijnych znajdziemy m.in. warsztaty przyrodnicze (ze wspólnym dokarmianiem ptaków i nauką rozpoznawania ich w parku), wycieczkę do rezerwatu w Morysinie (będziemy uczyć się o tropach zwierzątek i uczyć się je śledzić), warsztaty historyczno-rękodzielnicze (czas zaprojektować królewski strój!) czy warsztaty kaligraficzne (wiecie, że dawniej poznawano czyjąś klasę po jego sposobie wysławiania się oraz charakterze pisma?). W planie są także warsztaty kulinarne, na których dowiecie się, co dawniej jadano w czasie karnawału i wykonacie dwie potrawy (tak, konsumpcja również jest punktem programu). Do tego dodajmy grę terenową szkolącą umiejętność orientacji w terenie i rozpoznawania drzew po samej korze. Dla grup również przewidziano paczkę karnawałowych warsztatów kulinarnych oraz spacer z przewodnikiem po olśniewającym Ogrodzie Świateł. Goście indywidualni mają do dyspozycji specjalne karty, które podpowiadają, jak najlepiej zwiedzić wilanowską posiadłość i na co zwrócić szczególną uwagę.

Szybki skok z Wilanowa na warszawską Starówkę i bierzemy udział w Feriach po królewsku. Zamek Królewski przygotował w tym roku plan ferii, którego głównym motywem jest twórczość Caravaggia. To wyjątkowa okazja, by poznać pracę malarskiego mistrza od kuchni i wziąć udział w warsztatach plastycznych. W programie także Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora z lekcją o herbach oraz spektakl dla dzieci „Ali Baba i czterdziestu rozbójników”. Tajemnicze przejścia królewskiej rezydencji dzieci poznają w ramach półkolonii Wielkie i małe tajemnice Zamku. Choć atrakcje na ferie skierowane są głównie dla dzieci, w Zamku Królewskim znajdą coś dla siebie także dorośli. Dostępne będą: zwiedzanie z kuratorem wystawy „Caravaggio i inni mistrzowie”, Przestrzeń Działań Twórczych oraz projekcje filmowe związane z mistrzem patronującym wystawie.

Całą masę atrakcji dla dzieci znajdziecie w Muzeum Narodowym w Warszawie. W harmonogramie kilkanaście różnych warsztatów i zajęć z animatorami, w tym: „Jakich narzędzi używają artyści?”, „Mumia – instrukcja obsługi” czy animacje „Jakim zwierzakiem jestem?”.

Sportową ofertę stolicy uzupełnia doskonale znana warszawiakom Górka Szczęśliwicka, czyli narciarska oaza w mieście. Mocno nastawiona na szkolenie młodych narciarzy miejscówka nadaje się – tak jak Szczecińska Gubałówka – do stawiania pierwszych kroków na nartach czy snowboardzie oraz weekendowego poszusowania blisko domu.

Opolskie

Z czego najbardziej słynie Opole? Niewątpliwie z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, który od 1963 roku stanowi wielkie, doroczne wydarzenie muzyczne. Zanim jednak przejdziemy do Opola i samego festiwalu, sprawdźmy, co możemy znaleźć w okolicy.

Województwo opolskie to najmniejsze województwo w Polsce. Z biletem turystycznym POLREGIO bez problemu odwiedzicie najciekawsze atrakcje w kilka dni, poruszając się między miastami naszymi pociągami. Na pewno polecamy odwiedzić Kędzierzyn-Koźle. Wypada bowiem pogłaskać tutejsze koziołki i z bliska zobaczyć Kanał Gliwicki – spiętrzona woda na rzece ma siłę przyciągania wzroku na dłuższą chwilę! Po wyzwoleniu się z hipnotycznej mocy tej hydrobudowli zajrzyjcie do Muzeum Ziemi Kozielskiej. Urządzona z pasją instytucja zadaje kłam stereotypowi o nudnemu muzeum. Umówcie się też na zwiedzanie wystawy o śląskiej bitwie o paliwo. Wiedzieliście, że taka w ogóle miała miejsce?

Kędzierzyn-Koźle ma w tym roku także ofertę zajęć sportowych, więc warto przyjeżdżać tu przez ferie regularnie. Dzieci mogą szlifować tu swoje umiejętności w zakresie pływania, bowlingu, piłki nożnej, badmintona czy tenisa stołowego. Do dyspozycji jest także lodowisko, a obiekty takie jak basen czy kręgielnia są oczywiście dostępne dla indywidualnych użytkowników.

Wyróżniającą się atrakcją na mapie woj. opolskiego jest Jurapark w Krasiejowie. Skorzystacie tu aż z dwóch specjalnych programów: zimowych oraz na ferie. Uwzględniają blok ciekawych warsztatów, w ramach których dzieci mogą wejść w buty naukowców, paleontologów, kucharzy czy prehistorycznych artystów. Ferie z DinoŻaurami na pewno spodobają się Waszym pociechom – wszak kto nie przepada za tymi niezwykłymi stworzeniami znanymi z książek i filmów?

W Nysie polecamy uwadze dwie lokalizacje. Pierwszą jest nyska Twierdza. Fortyfikacja o kilkusetletniej historii była swego czasu jednym z najpotężniejszych miejsc obronnych na mapie Europy. Dwa wieki temu zdobywała ją armia samego Napoleona, choć nie było to łatwe. Oblężenie z ostrzałem artyleryjskim trwało aż 114 dni! Forty, bastiony i reduty Twierdzy możecie zwiedzać codziennie od 8:00 do 16:00. Drugą ciekawą miejscówką na ferie w Nysie jest Centrum Rodzinnej Rozrywki Studio Kids. Czynne codziennie przez cały rok miejsce to raj dla dzieci spragnionych zabawy. Atrakcji jest mnóstwo: od kina 9D, przez trampoliny i ninja park, po warsztaty kreatywne i imprezy okolicznościowe. Dziecięca wyobraźnia oszaleje, widząc bogatą ofertę tego kolorowego miejsca!

Jak Opolskie, to Opole!

No dobrze, czas na powrót do Opola. Stolica województwa opolskiego stanowi centrum komunikacyjne łączące wszystkie większe miejscowości regionu. Także wybierając nasze pociągi, uwzględnijcie podróż przez Opole właśnie. A co w samym mieście słychać?

Ach, słychać, słychać! Skoro wspomnieliśmy już o tutejszym festiwalu, to trzeba wspomnieć też o Muzeum Polskiej Piosenki. Nowoczesne muzeum każdy wizytujący zwiedza z otrzymanym indywidualnym audioprzewodnikiem i słuchawkami. Z takim wyposażeniem chodzimy od ekranu do ekranu, oglądając legendarne teledyski, czytając ciekawostki i słuchając – w swoim własnym tempie – piosenek, które przez lata podbijały polską fonografię. Świetną zabawą jest wejście do budki, w której możemy zaśpiewać wybraną przez siebie piosenkę i wysłać ją do siebie mailowo. W muzeum piosenki pamiątki też mają formę piosenki!

Opole możemy zwiedzić na kilka sposobów. Te sposoby uwzględniają gotowe trasy turystyczne, dzięki którym wybierzemy dogodny dla nas szlak i ciekawe miejsca. Dostępne jest choćby zwiedzanie przez pryzmat historii czy też pod dyktando rozkazów z brzuszka.

Najmłodsi na pewno ochoczo przyjmą wiadomość o wizycie w Hoplandii. Wyskakanie się w sali zabaw pełnej dmuchańców, trampolin i basenów z kulkami gwarantuje, że nawet największy niejadek po takich rozrywkach zje cały obiadek.

Dolnośląskie

We Wrocławiu skorzystacie z całej masy propozycji na ferie! Wszystkie Młodzieżowe Domy Kultury oraz instytucje kulturalne i sportowe organizują różnego rodzaju wydarzenia. W katalogu zajęć choćby: francuskie ferie w CK Agora, ferie jeździeckie na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych, wodne ferie we wrocławskim aquaparku, gra terenowa w Hydropolis czy półkolonie w Hali Stulecia.

Świetnym pomysłem na wycieczkę w ferie będzie wizyta we wrocławskim zoo oraz tamtejszym Afrykarium. Atmosfera równikowej dżungli w środku zimy doda odświeżenia nawet mimo wysokiego poziomu wilgotności. Zgadujemy, że na twarzach większości dzieci pojawi się słoneczny uśmiech, gdy zobaczą z bliska hipopotamy, krokodyle, tysiące rybek czy prześmieszne pingwiny. Setki afrykańskich zwierząt zapewnią atrakcję na kilka godzin zwiedzania!

Piękną ofertę zimową ma dla Was Zamek Książ w Wałbrzychu. Kompleks zamkowy możecie zwiedzać dzień oraz w nocy, dostępne będą też dla Was podziemne korytarze. Gospodarze zamku organizują też wyjątkowe programy zwiedzania, np. Upiorny Bal (ale nie taki on straszny, więc zapraszamy całą rodzinę!) czy nocne zwiedzanie „Miłość aż po grób”. Jeżeli zwiedzacie już Książ, to koniecznie zajrzyjcie także do pobliskiej Palmiarni pełnej egzotycznych roślin o imponującej wielkości.

Do 12 lutego trwa Zima w Twierdzy Głogów. To wyjątkowa okazja, by zwiedzić zakątki miasta normalnie niedostępne dla turystów. W ramach akcji możecie wybrać się na spacer podziemnymi obiektami w miejskiej fosie, szlakiem dawnych cmentarzy podczas Nocnego szwendania, zwiedzicie koszary i zjecie prawdziwą, wojskową grochówkę. Nie zabraknie też wspólnego sprzątania terenu dawnego cmentarza – dobre uczynki mogą być świetną zabawą! Program głogowskiej zimy to o wiele więcej wspaniałych aktywności. Wszystkie są darmowe i w większości nie wymagają zapisów.

Jeżeli szukać zabawy, to oczywiście w… Muzeum Zabawek! Wsiadacie w POLREGIO, jedziecie do Kudowy-Zdroju, a tam wracacie do beztroskich chwil dzieciństwa. Ponad 5 tysięcy eksponatów na 12 wystawach czeka na odwiedzających w tym magicznym miejscu. Sprawdzajcie też stronę muzeum, bo dostępne są zapisy na warsztaty zabawkarskie, a to opcja, z której warto skorzystać!

Jak zima, to oczywiście narty, a województwo dolnośląskie ma w tej dziedzinie solidne zaplecze. Proponujemy więc spakować kask, ubrać kombinezon, wziąć narty pod pachę, kupić bilet na pociąg w aplikacji POLREGIO (no, może ten bilet przed ubraniem się, bo choć nasza aplikacja jest bardzo intuicyjna, to w rękawicach narciarskich może być Wam trudno się po niej poruszać), a potem ruszać do Szklarskiej Poręby. Turystyczne centrum górskich aktywności w tej części kraju ma w zanadrzu mnóstwo wspaniałych miejsc. Znajdziecie tutaj liczne stoki narciarskie z wyciągami, trasy do narciarstwa biegowego czy szlaki do górskich wędrówek pieszo.

Do wszystkich opisanych miejsc dojedziecie pociągami POLREGIO. Dlatego już dziś zaplanujcie podróże, podczas których odkryjecie fenomen i piękno Polski regionalnej.