Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

Wakacje to czas, który kojarzy się z piękną pogodą, leniuchowaniem i podróżami. Warto go wykorzystać nie tylko na odległe wycieczki do egzotycznych miejsc, ale również na poznawanie najbliższej okolicy.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie skarby przyrody czy architektury można znaleźć w regionie, w którym żyjemy na co dzień. Polska jest pełna takich niezwykłych miejscówek, a letni urlop czy wolny weekend to wspaniała okazja na ich odrywanie!

Dziś chcielibyśmy zaprosić Was na wycieczkę do jednego z takich punktów na mapie Polski. Chodzi o Perłę Ziemi Lubuskiej – Łagów Lubuski, malowniczo położoną wieś, leżącą w powiecie świebodzińskim, ok. 50 km na północ od Zielonej Góry. To aż niewiarygodne ile atrakcji i zabytków czeka na odwiedzających malutki Łagów.Największym skarbem Łagowa Lubuskiego jest gotycki zamek z wysoką na 35 m wieżą, z której można podziwiać panoramę okolicy. Historia zamku sięga XIV w., był on siedzibą komandorii zakonu Joannitów. Budowlę okala mur obronny i stary park. Obecnie, w zamku znajduje się hotel i restauracja, odbywają się tam różnego rodzaju imprezy, m.in. Jarmark Joannitów, Muzyka u Joannitów.

 

Brama Polska

Kolejnym zabytkiem Łagowa jest Brama Polska, zwana też Poznańską. Jest to ceglana budowla gotycka, która po II wojnie światowej przeszła generalny remont. Zaprasza ona przyjezdnych do ścisłego centrum Łagowa. Drugą obronną bramą miasta była brama Marchijska postawiona w XVI w., której nazwa pochodzi od kierunku, do którego prowadziła - Marchia Brandenburska. Brama Marchijska, podobnie jak Brama Polska, przeszła gruntowny remont i obecnie znajdują się w niej apartamenty na wynajem.

 

Kościół Jana Chrzciciela

Na uwagę odwiedzających Łagów zasługuje także Kościół św. Jana Chrzciciela z 1725 r., znajdujący się w pobliży zamku. To zabytek w stylu neoklasycystycznym. W jego wnętrzach znajdują się płyty nagrobne komtura łagowskiego zgromadzenia Joannitów Andrzeja von Schliebena oraz jego syna.

 

Wiadukt kolejowy

Ostatnią, najważniejszą dla miłośników kolei, atrakcją Łagowa Lubuskiego, którą chcielibyśmy Wam przedstawić jest wiadukt kolejowy z 1906 r. Ma on 40 m długości i 25 m wysokości i znajduje się przy ul. Mostowej. Został wybudowany z cegieł i granitu na linii kolejowej Toporów - Międzyrzecz. Z wiaduktu rozciąga się wspaniały widok na panoramę miejscowości.

 

Dzięki POLREGIO możecie podziwiać ten widok z perspektywy okna pociągu. Lubuski Zakład POLREGIO wraz z organizatorem przewozów - Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego uruchomił bowiem połączenia kolejowe łączące Zieloną Górę z Łagowem. Połączenia są realizowane w soboty: 29 sierpnia oraz 5 i 12 września. Cena biletu normalnego na przejazd z Zielonej Góry do Łagowa to 40 zł, można jednak zarezerwować podróż z POLREGIO również od stacji pośrednich: Rzepin (20 zł), Torzym (15 zł), Toporów (5 zł). Więcej informacji dostępnych jest na stronie polregio.pl.

Dodatkowym atutem sobotnich wycieczek z POLREGIO do Łagowa Lubuskiego są kupony rabatowe, które otrzyma każdy podróżny wraz z biletem na przejazd.  POLREGIO, we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, stworzyło specjalną ofertę, dzięki której wraz z kuponem rabatowym i biletem kolejowym podróżni między innymi będą mogli odwiedzić zupełnie za darmo basztę zamku Joannitów, skorzystać z promocyjnej ceny wejścia do parku linowego w Łagowie, a także przepłynąć się statkiem lub rowerem wodnym po łagowskich jeziorach taniej, niż zwykle.

Musimy przy tym wspomnieć, że jeziora to wyjątkowy element krajobrazu Łagowa. Wieś położona jest bowiem pomiędzy dwoma rozlewającymi się tutaj jeziorami - Łagowskim i Trześniowskim (Ciecz). Ich wody niemal wlewają się na ulice Łagowa tworząc niesamowity klimat. A w połączeniu z przyległymi terenami zielonymi stają się idealnym miejscem do wypoczynku.

Dlatego, jeśli jeszcze nigdy nie byliście w Łagowie Lubuskim, koniecznie musicie to nadrobić. Teraz jest ku temu świetna okazja. Zachęcamy Was przy tym do skorzystania z oferty turystycznej POLREGIO. Pamiętajcie jednak o obowiązujących w pociągach obostrzeniach. Dla wspólnego bezpieczeństwa, prosimy o zakrywanie nosa i ust podczas podróży.

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Październik od zawsze kojarzy się z początkiem roku akademickiego. To miesiąc, w którym wiele miast wypełnia się młodymi ludźmi, którzy postanowili powalczyć o wyższe wykształcenie i rozpoczęli naukę na jednej z 369 polskich szkół wyższych.

Czytaj więcej ›
Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Kochasz pociągi, podróże po torach i wszystko to, co związane z koleją? Teraz jednak wydaje Ci się, że nie masz jak pielęgnować tej pasji, bo przestrzegasz zasad i w czasie epidemii nie podróżujesz rekreacyjnie i jak każdy z nas wyznajesz zasadę #zostańwdomu?

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Zakopane jakiego nie znacie – alternatywny przewodnik po stolicy polskich Tatr

Zakopane jakiego nie znacie – alternatywny przewodnik po stolicy polskich Tatr

Zakopane to jedno z ulubionych miast Polaków. Odnajdują się tu pasjonaci sportów zimowych i miłośnicy przyrody. Zakopane przez wiele lat było też ważnym ośrodkiem artystycznym. To tutaj, w Willi Literatów „Astoria”, Wisława Szymborska otrzymała informację o przyznaniu jej nagrody Nobla.

Czytaj więcej ›