Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Netia S.A.

Wakacje to czas, który kojarzy się z piękną pogodą, leniuchowaniem i podróżami. Warto go wykorzystać nie tylko na odległe wycieczki do egzotycznych miejsc, ale również na poznawanie najbliższej okolicy.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie skarby przyrody czy architektury można znaleźć w regionie, w którym żyjemy na co dzień. Polska jest pełna takich niezwykłych miejscówek, a letni urlop czy wolny weekend to wspaniała okazja na ich odrywanie!

Dziś chcielibyśmy zaprosić Was na wycieczkę do jednego z takich punktów na mapie Polski. Chodzi o Perłę Ziemi Lubuskiej – Łagów Lubuski, malowniczo położoną wieś, leżącą w powiecie świebodzińskim, ok. 50 km na północ od Zielonej Góry. To aż niewiarygodne ile atrakcji i zabytków czeka na odwiedzających malutki Łagów.Największym skarbem Łagowa Lubuskiego jest gotycki zamek z wysoką na 35 m wieżą, z której można podziwiać panoramę okolicy. Historia zamku sięga XIV w., był on siedzibą komandorii zakonu Joannitów. Budowlę okala mur obronny i stary park. Obecnie, w zamku znajduje się hotel i restauracja, odbywają się tam różnego rodzaju imprezy, m.in. Jarmark Joannitów, Muzyka u Joannitów.

 

Brama Polska

Kolejnym zabytkiem Łagowa jest Brama Polska, zwana też Poznańską. Jest to ceglana budowla gotycka, która po II wojnie światowej przeszła generalny remont. Zaprasza ona przyjezdnych do ścisłego centrum Łagowa. Drugą obronną bramą miasta była brama Marchijska postawiona w XVI w., której nazwa pochodzi od kierunku, do którego prowadziła - Marchia Brandenburska. Brama Marchijska, podobnie jak Brama Polska, przeszła gruntowny remont i obecnie znajdują się w niej apartamenty na wynajem.

 

Kościół Jana Chrzciciela

Na uwagę odwiedzających Łagów zasługuje także Kościół św. Jana Chrzciciela z 1725 r., znajdujący się w pobliży zamku. To zabytek w stylu neoklasycystycznym. W jego wnętrzach znajdują się płyty nagrobne komtura łagowskiego zgromadzenia Joannitów Andrzeja von Schliebena oraz jego syna.

 

Wiadukt kolejowy

Ostatnią, najważniejszą dla miłośników kolei, atrakcją Łagowa Lubuskiego, którą chcielibyśmy Wam przedstawić jest wiadukt kolejowy z 1906 r. Ma on 40 m długości i 25 m wysokości i znajduje się przy ul. Mostowej. Został wybudowany z cegieł i granitu na linii kolejowej Toporów - Międzyrzecz. Z wiaduktu rozciąga się wspaniały widok na panoramę miejscowości.

Musimy przy tym wspomnieć, że jeziora to wyjątkowy element krajobrazu Łagowa. Wieś położona jest bowiem pomiędzy dwoma rozlewającymi się tutaj jeziorami - Łagowskim i Trześniowskim (Ciecz). Ich wody niemal wlewają się na ulice Łagowa tworząc niesamowity klimat. A w połączeniu z przyległymi terenami zielonymi stają się idealnym miejscem do wypoczynku.

Dlatego, jeśli jeszcze nigdy nie byliście w Łagowie Lubuskim, koniecznie musicie to nadrobić. Teraz jest ku temu świetna okazja. Zachęcamy Was przy tym do skorzystania z oferty turystycznej POLREGIO. Pamiętajcie jednak o obowiązujących w pociągach obostrzeniach. Dla wspólnego bezpieczeństwa, prosimy o zakrywanie nosa i ust podczas podróży.

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Odwiedź najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce z POLREGIO

Odwiedź najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce z POLREGIO

Świąteczny czas jest wyjątkowy. Masz szansę odwiedzić najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. Bez długich godzin za kierownicą i stania w korkach. Sprawdź rozkład jazdy pociągów POLREGIO i wybierz najlepsze połączenia, dzięki którym trafisz do wszystkich zaczarowanych miejsc w naszym kraju. Przekonaj się sam, czym jest prawdziwa magia świąt, widziana okiem miłośników kolei i podróży krajowych.

Wszyscy uwielbiamy jarmarki bożonarodzeniowe, a POLREGIO nie pozostaje na to obojętne. Podróżując regionalnie, odkryjesz te polskie miasta, które gwarantują turystom najwspanialsze, świąteczno-zimowe atrakcje. Czeka w nich na Ciebie m.in. przepiękne oświetlenie, żywe szopki, przepyszne jedzenie, pamiątki i konkursy dla najmłodszych, czyli dokładnie to, czego potrzeba, by poczuć klimat Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.

Czytaj więcej ›