Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

Ferie z POLREGIO – sprawdź najfajniejsze gry i zabawy związane z koleją

Ferie trwają w najlepsze! Choć tegoroczna przerwa zimowa dla uczniów jest wyjątkowa pod wieloma względami, to jedno się nie zmienia – to 2 tygodnie laby od nauki, które powinny upływać na super zabawie. Wszystkim tym dzieciom i im rodzicom, którym kończą się już pomysły na domowe atrakcje, przychodzimy z pomocą. Zrobiliśmy ranking najlepszych gier i zabaw związanych z koleją. Postaramy się Was zarazić miłością do pociągów. Prosimy wsiadać, drzwi zamykać, bo ruszamy w kierunku stacji rozrywka!

1. #najdłuższyPociągPOLREGIO

To zabawa, którą zapoczątkowaliśmy już przed świętami na naszym facebookowym fanpage’u. W ramach konkursu przesyłaliście nam prace plastyczne swoich dzieci, na których pojawiały się wagony z prezentami od świętego Mikołaja. Zainspirowani tą twórczością, podpowiadamy z czego można stworzyć zabawkowy pociąg w domu. Po pierwsze, pociąg można narysować, a gdy już go narysujcie - poszczególne wagony powycinać z papieru. Tak przygotowany pojazd proponujemy zaparkować na własnoręcznie przygotowanej z brystolu planszy z torami i stacjami kolejowymi. Pociąg można stworzyć również z rolek po papierze

 

toaletowym lub kartoników po sokach i plastikowych nakrętek, które posłużą za koła. Tym którym natomiast brakuje artystycznych zdolności, polecamy pociągi z gotowych klocków. Pamiętajcie, żeby wagony były kolorowe i miały indywidualny charakter – naklejcie na nie ulubione postaci z bajek lub załadujcie do nich ukochane zabawki. W tego rodzaju grze łatwo przemycić też trochę nauki – wagony mogą być oznaczone cyframi lub symbolizować poszczególne miesiące (niech ładunek na nich kojarzy się z danym okresem – np. styczeń to śnieżki i bałwan, a maj to kwiaty).


2. Gry planszowe

Kto nie kocha planszówek? A tym bardziej planszówek o pociągach! Chyba nie znajdziemy takich osób wśród gości naszego bloga. Na rynku dostępnych jest mnóstwo gier planszowych, w których motywem przewodnim jest kolej. Najbardziej popularną serią z tego gatunku jest gra „Wsiąść do pociągu”, w ramach której dostępnych jest już kilkanaście map z całego świata. Jest to familijna gra planszowa odpowiednia dla dzieci powyżej 8 roku życia. Może w nią grać od 2 do 5 graczy, a jedna rozgrywka powinna Wam zająć od 60 do 90 minut. Kolejną grą kolejową dla całej rodziny jest „Jedzie pociąg z daleka”. Polega ona na budowaniu sieci torów złożonej ze specjalnych kafelków, które dołączone są do gry. Po stworzonym torowisku poruszają się lokomotywy, które jak najszybciej muszą dotrzeć do narysowanych na planszy miast. Gracz, który dotrze do największej liczby miast wygrywa! Nasza ostatnia propozycja to „Kolejowy szlak”, gra która wyróżnia się tym, że może w nią grać jednocześnie nawet 12 osób! W „Kolejowym szlaku” gracze rzucają kośćmi i rysują trasy kolejowe na swoich planszach. Tory muszą poprowadzić tak, by ich szlaki były jak najdłuższe i tworzyły spójną sieć połączeń. Podpowiadamy, że nie zawsze grę planszową trzeba kupić. Można ją również wykonać własnoręcznie i samemu wymyślić zasady. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziecie mieli dużą frajdę już z tworzenia gry, a późniejsze uczestnictwo w niej przyniesie ogromną satysfakcję.


3. Gry wideo

Dobrze wiemy, że młodzież swój czas wolny bardzo lubi poświęcać na gry wideo, dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć tego typu rozrywki. Sprawdziliśmy rankingi gier na komputer i konsole, w których pojawia się motyw kolei i wybraliśmy trzy najpopularniejsze z nich. Jest to „Train Simulator” – symulator, który pozwala przejąć kontrolę nad autentycznymi licencjonowanymi lokomotywami. Dzięki grze można stać się maszynistą i prowadzić pociągi po prawdziwych trasach, zdobywając doświadczenie i ulepszając kierowane lokomotywy. Druga propozycja to „Train Fever” – gra ekonomiczna skoncentrowana na rozwoju infrastruktury transportowej. Zadaniem gracza jest tutaj budowa sieci kolei i stacji kolejowych, oraz zakup i zarządzanie flotą pojazdów. Na podobnych zasadach oparta jest również gra „Railway Empire”. Polega ona na tworzeniu imperium kolejowego w czasach dynamicznego rozwoju przemysłu w Ameryce Północnej na przełomie XIX i XX wieku. Miłośnikom kolei na pewno spodoba się to, że w grze można kupić ponad 40 historycznych lokomotyw i ponad 30 różnych rodzajów wagonów, poznając w ten sposób historię kolejnictwa. Najmłodszym dzieciom, które korzystają już z komputerów i tabletów, polecamy zaś interaktywne, edukacyjne gry i zabawy dostępne na stronie Urzędu Transportu Kolejowego >> TUTAJ. Można tam m.in. ułożyć wirtualne puzzle z wagonami, wziąć udział w quizie o pociągach oraz przez zabawę zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w obrębie torów kolejowych. 

 

Jak widzicie, pomysłów na gry i domowe atrakcje, w których motywem przewodnim są pociągi jest mnóstwo. Wykorzystując nasze propozycje, dzieci mogą zająć się zabawą same lub spędzić wesoło czas z rówieśnikami, rodzeństwem lub rodzicami. Tego typu rozrywka powinna się spodobać nie tylko małym miłośnikom kolei, ale również tym dzieciom, które do tej pory nie przejawiały dużego zainteresowania pociągami. Co ważne, opisane przez nas zabawy, nie tylko sprawią frajdę, ale również mają aspekt edukacyjny. Dzięki nim, najmłodsi uczą się między innymi o tym jak bezpiecznie podróżować koleją. Zapraszamy do wspólnej zabawy z POLREGIO w ferie i nie tylko!Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa to 13-tysięczne miasteczko położone w malowniczym zakątku na krańcach wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Otoczone zielonym pierścieniem lasów i licznymi jeziorami. Leżąca nad brzegami rzek Włodawki i Bugu Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Stąd widać Białoruś, a na rzece Bug przebiega zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Około km na południe od Włodawy znajduje się miejsce spotkania granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Takich trójstyków w Polsce jest sześć, ale tylko jeden usytuowany na rzece.

Czytaj więcej ›