Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Netia S.A.

Hollyskidzka, czyli o mistrzu kina

Małopolskie miejscowości skrywają niejedną tajemnicę. Dziś mam smakowitą propozycję dla miłośników światowego kina. Pikantna historia wywodzi się z Suchej Beskidzkiej.

Na początku ustalmy, że nie jestem fanem podróżowania. Lubię zwiedzać, bywać, lubię robić zdjęcia, ale sam moment przemieszczania się jest dla mnie nie do zniesienia. A w zasadzie to był nie do zniesienia, bo odkąd przesiadłem się na pociągi, mam czas na swoje przyjemności. Spytacie, co robię, gdy nie stoję w korku, gdy nie płacę za paliwo, gdy nie szukam parkingu? Odpowiedź jest prosta – czytam. I odkrywam. Tak, wiem. To brzmi banalnie, ale czy wiesz, że restaurację dworcową w Suchej Beskidzkiej prowadzili rodzice amerykańskiego reżysera?

Właśnie w Suchej w 1906 roku urodził się Billy Wilder, który pracował z legendarną Marylin Monroe. Tak więc jadę sobie pociągiem Polregio z Krakowa, czytam książkę „Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidzkiej” i ostrzę sobie apetyt na przygodę detektywistyczną. Już za chwilę osobiście odkryję ślady takiej gwiazdy! Nie jest to swoją drogą trudne, bo w 1996 roku władze miasteczka nadały imię reżysera ulicy położonej w bliskim sąsiedztwie dworca kolejowego, a w 2011 roku Wilder został przez lokalne władze specjalnie uhonorowany poprzez wmurowanie tablicy pamiątkowej w płytę Rynku. Tablicy nietypowej, bo jest na niej mały drogowskaz, na którym wymienione zostały cztery miasta: Wiedeń, Berlin, Paryż i Hollywood. To właśnie te miejsca były związane z życiem zdobywcy aż sześciu Oskarów. I co, zaskoczeni?

Na pewno nie bardziej niż ja podczas odkrywania lokalnych potraw. Krótko mówiąc, są przepyszne! Nie wiem, czy to spuścizna po rodzicach słynnego reżysera, ale miłośnicy smakowania poczują się usatysfakcjonowani. Szczególnie gdy na pierwsze i drugie danie zamówią zupę. Ja zjadłem żurek stryszewski na wywarze warzywno-mięsnym, a także – tu uwaga, propozycja dla ludzi o mocnych nerwach – zupę z pokrzyw! Ta ostatnia powinna dostać kulinarnego Oskara.

Na dziś to tyle, bo nalewka ziołowa z dodatkiem śliwek okazała się skuteczniejsza niż sądziłem.

 

Autor: Pan Oskar W.

 

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Odwiedź najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce z POLREGIO

Odwiedź najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce z POLREGIO

Świąteczny czas jest wyjątkowy. Masz szansę odwiedzić najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. Bez długich godzin za kierownicą i stania w korkach. Sprawdź rozkład jazdy pociągów POLREGIO i wybierz najlepsze połączenia, dzięki którym trafisz do wszystkich zaczarowanych miejsc w naszym kraju. Przekonaj się sam, czym jest prawdziwa magia świąt, widziana okiem miłośników kolei i podróży krajowych.

Wszyscy uwielbiamy jarmarki bożonarodzeniowe, a POLREGIO nie pozostaje na to obojętne. Podróżując regionalnie, odkryjesz te polskie miasta, które gwarantują turystom najwspanialsze, świąteczno-zimowe atrakcje. Czeka w nich na Ciebie m.in. przepiękne oświetlenie, żywe szopki, przepyszne jedzenie, pamiątki i konkursy dla najmłodszych, czyli dokładnie to, czego potrzeba, by poczuć klimat Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.

Czytaj więcej ›